MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Finále sezóny ve Zvůli: Nejrychlejší tým mají v Jičíně, Martina Tichovská je zpět mezi elitou

Finálový závod ČP MTBO 2019 pod taktovkou Tesly Brno ukončil letošní sezónu mistrovských a žebříčkových závodů. Za krásného podzimního počasí se mistry ČR v soutěži družstev stali reprezentanti Sportcentra Jičín. V elitních kategoriích posledních individuálních závodů byli nejvíce vidět Jan Hašek a Martina Tichovská.

Podzimní pohádka. Tato dvě slova sice stručně, avšak naprosto výstižně popisují, jak to ve Zvůli celý víkend vypadalo, alespoň co se týká počasí. Slunečné babí léto vytvořilo z místních lesů, luk a rybníků nádhernou pestrobarevnou kulisu, která přímo vybízela k ochutnávání všemi smysly.

Tři stovky závodníků se v sobotu postavily na start dvou finálových závodů ČP a kdo přijel, určitě nelitoval. Pořadatelsky velmi dobře zvládnutá akce v osvědčeném kempu, výborné jídlo i další zázemí a v neposlední řadě i kvalitní večerní kulturní vyžití.

Middle

Dopolední middle pro závodníky začal nemeřeným výšlapem k Terezínu, což je malá osada po cestě ze Zvůle ke hradu Landštejnu. Sluníčko donutilo už na startu většinu závodníků k odložení teplejších svršků, v lese bylo místy i pěkně horko. Je pravdou, že nám trochu přitopil i kůrovec, kvůli kterému všude kolem prakticky neustále probíhá intenzivní těžba a nebylo tak možné mít mapu úplně aktuální. NIcméně na startu bylo možné nejzásadnější poslední změny zjistit a co vím, nikdo s novými holinami a pasekami zásadnější problém neměl.

Před závodem neoficiálními kanály prosakovaly infomace, že middle bude spíše kratší, když je relativně brzo odpoledne ještě sprint, ale nakonec to bylo v podstatě jako vždycky, kromě dětských kategorií se pod pětačtyřicet minut nedostal v podstatě nikdo. V elitách se čerstvě vykácenými pasekami nejrychleji propletli Markéta Drobníková a Lukáš Chmelař. Zajímavostí byl první start Martiny Tichovské po mateřské pauze. Martina dojela čtvrtá a ukázala soupeřkám, že ze své loňské formy moc neubrala.

Sprint

Charakter místního terénu vysloveně sprintový není, mimo jiné i kvůli docela prudkým kopcům. Tesláci přírodě ale trochu pomohli, pár spojovaček vzniklo metodou "hrábě a fáborky" a mohlo se jet. Kopce po dopoledním middlu hodně bolely, nicméně měli to všichni stejné. Nejlépe se s rychlým závodem popasoval Honza Hašek, který vedl od prvního mezičasu a když v polovině závodu dojel o minutu nakonec třetího Honzu Svobodu, bylo prakticky rozhodnuto. Mezi tuhle extrasilnou dvojici se dokázal vklínit pouze Jiří Hradil. Mezi ženami pak korunovala svůj famózní návrat k závodění Martina Tichovská, která si postupně vybudovala náskok více než půl minuty. Druhá dojela Kateřina Nováková a třetí Marie Kamarytová.

Vyhlašovací večírek

Po sprintu bylo hlavním úkolem pořadatelů zpracovat rychle výsledky, protože okamžik slavnostního dekorování celkových vítězů se nezadržitelně blížil. Ještě předtím ale byly vyhlášeny oba sobotní závody samostatně, celý maraton kolem stupňů vítězů zabral téměř dvě hodiny. Pro zpestření měli přítomní možnost zhlédnout světovou premiéru zbrusu nového videoklipu z letošního MTBO Kids Campu a zvací trailer na MS MTBO 2020 v Jeseníku. Po rozdání cen se přítomní věnovali zábavě při živé i reprodukované hudbě.

Teamwork

Závod družstev má tradičně speciální atmosféru. Jediná soutěž, kde závodí muži i ženy společně a týmový charakter závodu. Tahle kombinace dokáže z některých jednotlivců vyždímat neuvěřitelné výkony, až se někdy zdá, že by polovina startovního pole mohla jezdit v reprezentaci. Ve skutečnosti v repre dresu jezdí téměř celá sestava Sportcentra Jičín a v lese to bylo docela znát. Už od druhého úseku se jičínští uvelebili na čele balíku a až do konce pouze zvětšovali svůj náskok. Finišman Vojtěch Stránský se tak mohl cestou do cíle usmívat na všechny strany. O další příčky se však bojovalo urputně. Na druhé místo dostal plzeňský tým výborným výkonem Honza Hašek a dramatický souboj o bronz předvedli Petr Sedláček ze Šumperka s hradeckým Lukášem Chmelařem, který si do Zvůle přivezl excelentní formu. Nakonec ale náskok z předchozích úseků šumperským stačil a mohli se v cíli radovat.

Veteránská družstva vyhráli Giganti před Smržovkou a Sporticusem v závodě, který byl až do konce velmi vyrovnaný. Mezi mládežníky byly nejrychlejší rovněž zástupci Gigant Orienteering, avšak protože mládežníci jsou klasifikováni dle oblastí a Giganti angažovali "zahraniční" posilu z jiného kraje, nakonec se radovala mladá sestava Východočeské oblasti startující pod hlavičkou Vrchlabí. 

Český pohár 2019 je uzavřen, celkovými vítězi se stali v dámské elitě Štěpánka Staňková (TSU) a mezi muži Vojtěch Stránský (SJC). Známe rovněž všechny letošní mistry republiky a nám nezbývá než se těšit na příští sezónu, která, jak věříme, přinese do naší země MTBO v té nejexkluzivnější podobě.

Odkazy

 

| Zobrazeno 2919x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Alda |
Podekovani
Chtěl bych poradatelum podekovat za super zavody. Opravdu, nevim o nicem, co by se dalo z poradatelskeho hlediska vytknout. Chtel bych vsak na tomto miste podotknout, ze Giganti angažovali v juniorské kategorii v zavode druzstev "zahraniční" posilu v souladu se soutěžním řádem a hlavně úplně stejně jako před dvěma lety. Tehdy to ovšem byla závodnice TBM. Druzstvo tehdy bylo normalně klasifikováno stejně jako veteránská družstva s hostujícím členem. Je smutne, ze plati dvoji metr. Viz. vysledky 2017: http://betov.org/voitoi/ob/mtbo/2017-druzstva/vysledky.htm?fbclid=IwAR0n6Nnb37Xkusi8_WJ5ECPot4yYwSn4BoWRziElKhOVhzNRCOXVgyCK0Mg
Lenka |
Mě teda nejvíc zarazilo to, že je vůbec vypustili na start. Proč tu skupinku vůbec zapsali...., že může jet. Nechali je to objet a pak se jim řeklo. Smůla....jste sice nejrychlejší,ale pryč s Váma.
Alda |
Asi se to někomu rozleželo v hlavě v průběhu závodu ;-) To nemění nic na tom, že dle mého názoru startovali oprávněně, navíc s precedentem z r. 2017, kdy byly stejne provadeci pokyny, stejny soutezni rad. Pri sestavovani soupisek jsme tedy nemeli duvod hostovani nevyuzit, abychom mohli postavit dve druzstva a mohlo jet 10 deti namisto 5, ktere by, mimochodem, stejne vyhraly :-(
Milan |
A před dvěma lety si toho někdo všiml, podal protest a jury rozhodla, že je to v souladu s pravidly? Pokud ne, tak o nějakém precedenci nemůže být řeč.
Dál už bych to neřešil. Řešili jste to na závodech dost dlouho a tahat to ještě sem už nemá význam. Jury rozhodla tak jak rozhodla a všem nezbývá nic jiného než jít dál. Aby se to nakonec nezvrhlo do takových věcí, že se bude tvořit další a další jury a odvolávat se výš a výš jak v soudnictví.

Alda |
Jury například nevěděla nic o tom, že před 2 lety bylo družstvo klasifikováno a pokud vim, tak se ani nesesla cela. Vsechny argumenty a rozbor soutezniho radu jsme predlozili jury znovu a verime, ze s odstupem casu a dostatkem informaci muze minimalne pripustit, ze vec se nema vubec jednoznacne a tudiz by melo byt prihlednuto k "polehcujici okolnosti nejednoznacneho vykladu". Pak by se nemusela divat na zavodniky jako na "podvodniky" (ano, to jsme si opravdu vyslechli), ale na nekoho, kdo se v nejlepsi vire prihlasil (jako pred dvema lety), zavodil a mel by byt dle logiky soutezniho radu klasifikovan. Pokud nekoho zajima rozbor soutezniho radu, rad jej poskytnu. Nicmene je to vec, nad kterou musi clovek premyslet a ne jen opakovat svuj poheld na vec.
Kýta |
S tím to názorem se ztotožňuji a pokusím se vysvětlit důvody mého rozhodnutí a následně i rozhodnutí jury. Snahou "zákonodárců" při tvorbě Prováděcích pokynů na základě rozhodnutí SS 2016 bylo vytvořit závod pro mladé závodníky. Protože v té době ( a myslím, že ani nyní) v samostatných klubech nebyl dostatečný počet mladých závodníků na vytvoření družstva a jedno hostování by to nevyřešilo, rozhodli jsme o tom, že to budou družstva "oblastní" dle adresáře ČSOS (trochu paskvil, ale dá se to pochopit) Znamená to možnost dát dohromady závodníky z více klubů, ale z "jedné" oblasti. Tady potom ztrácí smysl jakékoli hostování z jiné oblasti, tak to bylo míněno a nehledejme v tom žádné kličky a vlastní výklady. Úmysl byl prostě takový.
Postavení dvou družstev GIG (měli bychom mluvit o družstvech Valašské oblasti) mimo soutěž, je pochopitelně nepříjemné, ale stejně nepříjemné by to bylo pro družstvo VRL resp. Východočeské oblasti, které splnilo podmínku "oblasti" a bylo by poraženo družstvem, které tuto podmínku nesplnilo - nevím co je větší zlo? Každopádně jsme se rozhodoval, mezi dvěma špatnými řešeními a rozhodl jsem jak jsem rozhodl. Je jasné, že se musí provést úprava řídících dokumentů sekce MTBO, aby k podobným problémů příště nedocházelo.
Žito |
"Tady potom ztrácí smysl jakékoli hostování z jiné oblasti" - jak bylo již zmíněno - neztrácí - umožnili jsme start 1 dalšího družstva, než kdyby hostování nebylo povoleno

a co je pak větší zlo - jeden hostující, nebo jeden neregistrovaný k MTBO :-) ?

jinak bych ale diskusi k tomuto tématu na tomto fóru uzavřel, a ponechal na JURY, ať rozhodne. Argumenty byly zaslány, pokud by bylo třeba dovysvětlení, jsem za GIG (Valašskou oblast) k dispozici.
Alda Linhart |
Dvě zla? Jedno zlo je odstavit dve druzstva GIG a druhe zlo je porazeni VRL lepsimi zavodniky GIG? To jako fakt? Pak uz to chapu.
Jedna vec je, jak to bylo s oblastnimi druzstvy mysleno a druha vec je, jak to bylo napsano. Nebyl jsem na zadne interni schuzce (zrejme ani Žito), ani jsem necetl zadny vyklad soutezniho radu, kde by to bylo upresneno. O hostujicim zavodnikovi jste vedeli dopredu (pri podani soupisek) a my jsme se zachovali stejne jako pred dvema lety, jelikoz jsme nemeli duvod udelat to jinak.
Kýta |
Dovolím si připomenout, že povinností pořadatele není kontrolovat soupisky, to je odpovědnost toho, kdo soupisku sestavuje. Pokud ji sestaví dle vlastního výkladu pravidel, který je v rozporu s výkladem pravidel hlavního rozhodčího může bohužel,nastat situace, která nastala.
Alda Linhart |
Jo, to chapu a taky si nemyslim, ze to je povinnost hlavniho rozhodciho. Napsal jsem to jen jako skutecnost, nikoliv argument. Argumenty jsou jine a vsechny je znas.
Alda Linhart |
A nenapadlo tě třeba, že když už jste to napsali blbě a výklad není jednoznačný, že není fér v této situaci vyhodit 10 zavodniku? Nebo si snad myslis, ze jsme hledali skulinku v souteznim radu, abychom mohli angazovat cizi zavodniky? Mohu te ujistit, ze nehledali a top druzsvo bychom postavili i bez nich. Jen jsme chteli dat sanci 10 zavodnikum namisto 5, a to v souladu se souteznim radem. Soupisky dělal Žito, který u zaváděni juniorskych druzstev byl a jak vidis, ani on nepochopil umysl "zakonodarce" spravne. Kde je tedy chyba?
Lenka |
By mě zajímalo co si z toho co se v neděli z tohoto zážitku ty "děti" odnesou.

Asi by se to tedy ty pravidla měla lépe napsat a používat je stejně na všechny. No hlavně, když to udělalo tomu co vznesl protest dobře. A proč protest nevznesl v 2017, když to bylo stejné....? To by mě teda zajímalo hodně.

Osobně bych použila pravidlo z karet:" karta leží a hra běží".
Zapsáno, zkontrolováno při přihlášení, jedou. Smůla. Vždyť to bylo vidět kdo jede a nejede, před startem.
Gabriela |
Nezlob se, ale psát "když to tomu, co vznesl protest udělalo dobře..." nepůsobí příliš příjemně. Každý má nárok vznést protest, pokud má dojem, že je v neprávu. Od toho je na závodech jury. Mám to chápat tak, že když mne předjede závodník, co jede mimo trasu v lese na kole, tak nemám vznášet protest proto, že by mi to snad dělalo dobře? A jako VRL nemáme snad právo upozornit rozhodčího na nesoulad s pravidly, tak, jak jsme je chápeme my? Vrchlabí povolalo dva pěšáky a velmi mladou posilu z Jičína, aby dostálo pravidlům tak, jak jsme je vidíme my. A kvůli tomu máme být osočováni, že nám to jako udělalo dobře? Dobře nám to neudělalo, jestli to jako chceš vědět, ale všeobecně jsou pravidla od toho, aby se dodržovala. Měli jsme mlčet a nechat naše děti, aby cítili nespravedlnost, že se trenéři neozvali jenom proto, aby někdo neřekl, že nám to dělá dobře? Od toho je na závodech jury, aby posoudila, kdo "má a nemá" pravdu. Kdyby jury rozhodla "ve prospěch" Gigantů, volali bychom stejně po úpravě pravidel, aby to všem bylo jasnější a tato situace nevznikla. A narozdíl od gigantího dorostu bychom soupeři ruku podali, protože závodníci za rozhodnutí jury nemůžou. Už jsem to psala. A za mne je sportovní chování důležitější než mistrovský titul.
Alda Linhart |
Chápu, že pravidla můžete chápat jinak. To je v pořádku, chybou je, že když jsou napsana nejednoznačně a umožňují viditelně dvojí výklad, došlo na jejich základě k diskvalifikaci. Chybou není to, že vy jste na něco upozornili, na to mate samozrejme pravo, chybou dle meho nazoru je, že na zaklade nejednoznačnych pravidel byli diskvalifikovani zavodnici. I my jsme museli přesvědčit pěšáka, aby jel na MTBO. Na nějake nesportovni chovani si nikdo v dane situaci nemuze stezovat. Vite, jaka byla situace a reseni "vlk se nazral a koza zustala cela" pri vyhlasovani zaskocilo vsechny. Tak se vubec nedivim, ze kdyz na posledni chvili deti nastupovaly nekde vedle bedny, uplne zapomněli jit nekomu potrast rukou. Nebo nas chcete obvinit z toho, ze jsme je k tomu navedli, stejne jako nas poradatele obvinovali z podvodu?
Gabriela |
Tak já bych třeba jako trenér naše družstvo cestou z bedny poslala podat ruku zpětně, když by jim to nedošlo cestou tam...časový prostor tam na to byl.
Pavel Štáfek |
Když už se v té kontrole oprávněnosti startu v soutěži tak rýpeme: Kdyby teoreticky v ellitním závodě zajela sestava VBA na bednu, zůstala by taky normálně v pořadí mezi družstvy sestavenými v souladu s dokumenty, jako je tomu nyní? Osobně se kloním k úpravě dokumentů tak, aby v MWMWM100 jeden "zahraniční" host mimo mateřskou oblast být mohl.
Jirka -Albert- Vraný |
Pro nás co jsme tam nebyli - kdo podal ten protest a kdo byl v Jury? SŘ je dle mého názoru jednoznačně nedostatečný, nebo nedostatečně jednoznačný. Zkrátka a dobře o hostování v této kategorii neříká vůbec nic. Takže to 100% musíme opravit a vyjasnit.

Můj osobní názor je, že diskvalifkace je naprosto zbytečná a zcela proti duchu toho, proč se tahle kategorie zaváděla.
Alda Linhart |
Pokud jsem to správně pobral, tak postavit druzstva GIG mimo soutez byla aktivita hlavniho rozdhociho (Kýta), možná na něčí popud (VRL? jen odhaduji). Za GIG jsme podali protest proti teto "diskvalifikaci" hned po zavode. Jury ve slozeni XOB, Vorvan, Mirek Kalina protest zamitla. Je to popsano v protokolu k zavodu v ORISu.
Alda Linhart |
Po vydani oficialnich vysledku jsme podali protest proti oficialnim vysledkum dle clanku 25.2 pravidel MTBO.
Chmelda |
Já myslím, že v tuto chvíli již je jedno, zda budou ve výsledkách nebo nikoli. O pocit stát na bedně už přišli, takže.... Nicméně jak psal Albert, rozhodně se to musí dořešit do příště.

Ale můj názor, že ta diskvalifikace byla hodně zbytečná, hlavně proto, že se jedná o dětské kategorie, kde startovalo 6 družstev nebo kolik a šlo hlavně o to, aby si něco zajeli a nestáli v kempu jak trubky.
Alda Linhart |
A vidíš, jedno to není. Ony ty děti už nejsou úplné děti a rádi by získaly pocit, že nezávodily zbytečně.
Milan |
Očividně to děti ještě jsou, protože z ostatních komentářů jsem pochopil, že si s "vítězi" nepodali ruku. Musím říct, že tohle gesto, pokud se opravdu stalo, je nesportovní a mnohem více zavrženíhodné než nějaký disk. Silně pochybuji, že nějaký závodník zná pravidla tak, aby šel a podal protest. To podali rodičové nebo někdo z týmu. A přece oni nemohou za to, že teda přes určitý výklad pravidel se jury rozhodla tak jak rozhodla.
-ury- |
Je to nejednoznačný. V soutěžním řádu je v 6.1. popsáno M ČR družstev. V 6.2 je hostování, ale není explicitně uvedeno, že doplňuje pouze 6.1. Protože dál je tam 6.9. a 6.10. pro veterány a žáky. Plus jsou prováděcí předpisy, kde je u každé kategorie uvedeno "hostování dle SŘ" a dovedu si představit výklad, že hostování podle 6.2 SŘ platí pro všechny kategorie. Ale ano, chce to upřesnit. Jinak to, že pravidla moc lidí nezná, mě nepřekvapuje, s tím se potkáváš nejen na bajkách ale i v pěších a to i u rozhodčích a IOF advisorů.
-ury- |
Ještě když si otevřu soutěžní řád a přesunul bych bod 6.2 na konec, tj. za 6.10, jak by jste pak ten SŘ vykládali?
Jirka -Albert- Vraný |
No dá se to chápat tak, že ve družstvu může hostovat jeden závodník jiného klubu (SŘ 6.2.), přičemž nikde není napsáno, že v případě těch mladých musí být zároveň ze stejné oblasti.

Na druhou stranu, se to dá vzít i tak, že oblastní výběr (6.10.) znamená neomezené hostování mezi kluby z oblasti, což zároveň asi tím pádem ruší to pravidlo 6.2.

Bude se to muset rozhodně předělat, tohle je fakt špatně. Třeba i proto, že v mtbo vlastně oblasti ani nemáme...
Alda Linhart |
Vycházel bych i z nějaké elementární logiky vzhledem k tomu, že záměr byl dělat oblastní družstvo/a, v tomto případě se za jedno družstvo považuje oblast, nikoliv klub. I v tomto družstvu může být jeden hostující. Tedy za jedno oblastní/klubové družstvo bych považoval např. sestavu 3 GIG a 2 TZL (jedna oblast). V tom případě by nehostoval nikdo, jednalo by se o čisté oblastní družstvo. Jeden hostující by mohl být dle mého názoru právě z jiné oblasti (pokud by měl být hostující ze stejné oblasti, nebylo by to pak hostováni, ale čisté oblastní družstvo).
-ury- |
I pro oblastní výběry (když nadefinuji ty oblasti) by mělo platit hostování. Budou oblasti, které zatím to družstvo nesloží.
Jirka -Albert- Vraný |
Souhlas. Oblast je v případě této kategorie ekvivalent klubu v kategorii dospělých. Oblasti se použily právě proto, aby bylo možno družstev sestavit víc. Nevidím tedy žádný důvod, proč by nemělo platit to pravidlo o hostování jednoho člena jiného klubu (oblasti). Opět s cílem aby družstev bylo víc.
-ury- |
A pokud pro žáky a veterány neplatí 6.2 SŘ, pak ale neplatí ani 6.4 SŘ (start mimo soutěž) a ty družstva by správně hlavní rozhodčí neměl nechat ani odstartovat.
Alda Linhart |
Je tam takových "nejasnosti" vice, i kdyz my to dle logiky chapeme poměrně jednoznačně:

Soutěžní řád (SŘ)
Vzhledem k tomu, že článek 6. Soutěžního řádu (http://www.mtbo.cz/dokumenty/2019/soutezni_rad_mtbo_2019.pdf ) se jmenuje „Mistrovství ČR družstev, Veteraniáda ČR družstev a oblastní družstva“ lze téměř jistě odstavec 6.2 tohoto článku vyložit tak, že se vztahuje ke všem družstvům, protože uvádí pouze termín "družstva".
Specifické podmínky pro oblastní družstva jsou uvedené v odstavci 6.10, kde je jako doprovodná podmínka uvedeno "věk do 20 a nižší". Prováděcí pokyny (http://www.mtbo.cz/dokumenty/2019/provadeci_pokyny_mtbo_2019.pdf )k Soutěžnímu řádu pak v sloupci „účast“ tabulky „Podmínky účasti“ uvádí pro kategorii MWMWM100 „Hostování dle SŘ a věk -20“, tzn. hostování nevylučují a odkazují se zpět na SŘ.
Vycházel bych i z nějaké elementární logiky vzhledem k tomu, že záměr byl dělat oblastní družstvo/a, v tomto případě se za jedno družstvo považuje oblast, nikoliv klub. I v tomto družstvu může být jeden hostující. Tedy za jedno oblastní/klubové družstvo bych považoval např. sestavu 3 GIG a 2 TZL (jedna oblast). V tom případě by nehostoval nikdo, jednalo by se o čisté oblastní družstvo. Jeden hostující by mohl být dle mého názoru právě z jiné oblasti (pokud by měl být hostující ze stejné oblasti, nebylo by to pak hostováni, ale čisté oblastní družstvo).
Nevedu archiv Soutěžního řádu, ale v roce 2017 jelo družstvo GIG MWMWM100 také s jedním hostujícím členem (TBM 0360 Králová Jolana) a bylo řádně klasifikováno. Domnívám se, že textace čl. 6 byla totožná. Proč by tedy mělo být dnes rozhodnuto jinak?
Pokud bych navíc vycházel z logiky stěžovatele (tuším VRL), pak také odstavec 6.6 SŘ, který se nachází před odstavcem 6.10, se vztahuje pouze k MČR, nikoliv k oblastním družstvům, a v takovém případě by i družstvo VRL mělo jet mimo soutěž, neboť závodník VRL0104 Dostál Jakub nemá registraci MTBO, ale pouze pěší OB.
Vztah soutěžního řádu a rozpisu závodu

Rozpis je speciální úpravou soutěžního řádu, který může upravit pravidla jinak, než je uvedeno v soutěžním řádu. Pokud však soutěžní řád něco povoluje a rozpis toto výslovně nezakáže, zůstává daná věc povolena. Tak se stalo také v tomto případě, protože v rozpisu závodu bylo sice explicitně povoleno hostování ve družstvech mistrovských kategorií a veteránů, zároveň ale nebylo zakázáno hostování v oblastních družstvech juniorů. Z toho plyne, že platí odstavec 6.2 článku soutěžního řádu: "Ve družstvu je povoleno hostování maximálně jednoho člena jiného klubu."
Domnívám se, že i nestranný člověk na základě výše uvedené argumentace musí minimálně připustit, že věc není definována jednoznačně a existuje dvojí výklad. Pak by i s ohledem na to, že se snažíme dostat k našemu sportu co nejvíce dětí, mělo rozhodnutí o vyřazení/nevyřazení družstva ze soutěže zohledňovat „polehčující okolnosti výkladu“ a taková družstva v soutěži ponechat.
-ury- |
To 6.6 mě nenapadlo, ale ano, buď platí všechno, zejména 6.2. a 6.6. i pro žákovská a veteránská družstva anebo neplatí ani jedno z toho.
Alda Linhart |
Vzhledem k nadpisu článku předpokládáme, že platí pro všechny a "družstva" v čl. 6.2 jsou prostě "všechna družstva."
Nikolas |
Tohle mi připadá jako zatím nejlogičtější vysvětlení. Pakliže bychom předpokládali, že jednotlivé body kapitoly 6 se vztahují pouze na MČR družstev, nikoli na zbylé 2 kategorie, není pro veteraniádu ani juniorská družstva stanoven počet závodících žen (může závodit 5 mužů?) ani farstování, a jak již bylo zmíněno - nemohli by startovat závodníci bez MTBO registrace a družstvo by nemohlo startovat ani mimo soutěž... Asi nikdo nebude rozporovat, že to by byl naprostý nesmysl. Zajímavá je věta v bodě 6.9 - "Do Veteraniády ČR se hodnotí pouze klubová družstva." - Z této věty vyplývá, že ve veteránských družstev je zapovězeno hostování? V bodě 6.10 žádná podobná formulace není. Každopádně pokud toto považujeme za nejednoznačné, pak nemůžeme hovořit o jednoznačném porušení pravidel - takže byla družstva diskvalifikována, protože "možná porušila pravidla"?
Alda Linhart |
Ano, tak to vidime i my. Proto jsme podali protest proti oficiálním výsledkům a věříme, že jury svůj postoj přehodnotí a zvrátí rozhodnutí hlavního rozhodčího postavit družstva mimo soutěž. Výše uvedený rozbor mají k dispozici.
-ury- |
s tím souhlasím, poměrně zajímavý je, že jury byla totožná se soutěžní komisí
Alda Linhart |
To je bohužel smutné :-( Myslím, že by členové SK neměli být na seznamu vyberu pro jury.
Nikolas |
Asi se zesměšním, ale... Kde najdu seznam členů SK? Dík.
Alda Linhart |
Nezesmesnis, ja ho taky hledal marně. Jsou to Honza Urban, Mirek Kalina a Robert Urbaník.
mAk |
Jakože KONTAKT v hlavním menu tady na webu na tohle nestačí?
Nikolas |
Tak samozřejmě - každý, koho zajímá složení soutěžní komise, může rozkliknout KONTAKT a zeptat se mailem... Píšu to jen jako námět pro změnu - pokud není důvod držet složení soutěžní komise v utajení, pak navrhuji jej někde zveřejnit, aby si to mohl každý najít, aniž by někoho otravoval mailem, nebo jako já - spamoval diskuzi o diskvalifikovaných juniorech :-)
Martin S. |
K diskutované kauze s hostováním už bylo napsáno vše podstatné (souhlas, že v dokumentech je to nejednoznačně a to i u veteránů), tak jen zareaguju na otázku, co by se stalo v případě úspěchu zahraničních závodníků. Zmiňovaná Vazka už vyhrála družstva v roce 2015 (důkaz včetně fotky je v archivu na webu Ekonomu, zpráva z 18.10.) a v soutěžním řádu je to napsáno jasně. Nicméně jak by to dopadlo v reálu, těžko odhadovat, když vezmu praxi z minulých let. V soutěžním řádu je sice napsáno, že všechna mistrovství jsou vypsána jako mezinárodní (u štafet a družstev je podmínka, že musí být klubové). Z praxe si pamatuju MČR ve sprintu v minulých dvou letech, kdy ale medaile získávaly jen české zavodnice. 2018 se vynechaly "běžné" zahraniční závodnice, v roce 2017 i slovenská závodnice s platnou registrací pro český pohár (ze zmíněné Vazky). Tady by se dokumenty a praxe asi měly taky sjednotit, i když zahraniční závodníci to asi moc neřeší. Zahrnu to do svých podkladů pro vedení / shromáždění sekce v rámci výzvy.
Alda Linhart |
Když se všichni (nebo možná téměř všichni) shodneme na tom, že je to nejednoznačné, je správné, aby to odnesli závodníci postavením mimo soutez? Navic s oduvodnenim, ze my jsme to mysleli jnak.... (viz. komentar XOB)
Chmelda |
Aldo meleš tu jednu věc stále a dokola a prostor pro komentáře k závodu zbytečně spamuješ. Kdy konečně pochopíš, že to sem již nepatří (bylo k tomu napsáno již víc než dost příspěvků). Nyní to nech na činných orgánech a k následné úpravě soutěžního řádu se můžeš vyjádřit na SS. Tečka
Alda Linhart |
Sorry, jen jsem odpovídal na příspěvky ve vlákně, do kterého to patří (a které jsem tu založil). Místa je tu dost a obě vlákna jsou myslím jasně oddělena. Budu rád, když mi odpovíš na moji otázku. Díky.
Pavel |
Martine, moje otázka k VBA nebyla směrem k (ne)klasifikaci zahraničního klubu, nýbrž k tomu, proč nedošlo k postavení mimo klasifikaci týmu, který oproti spornému juniorskému případu nesplňuje pravidlo o hostování max. jednoho člena zcela jednoznačně a bylo to známo již v okamžiku podání soupisek.
Stanka VBA |
Ahoj Pavle, ano, nase druzstvo ma byt zaradene mimo sutaz, my sme sa s tym aj na druzstva prihlasovali. Chceli sme si zazavodit, ale bolo nam jasne, ze nesplname pravidlo o hostovani. V rozpise sa to aj tak nachadzalo, ze taketo druzstva budu zaradene mimo sutaz. Pocitame s tym.
Gabriela VRL |
Já bych jen podotkla, že rozhodovala jury. A v případě, že by dala za pravdu Gigantům, tak všichni mladí vrchlabští závodníci včetně jičínské posily, by svým soupeřům ruku podali a poblahopřáli k vítezství, jakkoliv by se cítili rozladění...
xOB |
Jako clen SK jsem zodpovedny z dokumenty a doted jsem si nejasnosti vykladu nevsiml (stejne jako ti, kteri to ctou pred zverejnenim :-)) proste jsem to chapal a psal tak, ze oblastni druzstvo je pres vice oddilu, takze je v tom hostovani z jineho oddilu (ne oblasti) automaticke

To, ze to v roce 2017 "proslo" je dano tim, ze nikdo nedal protest a proto se to neresilo. Zde to resila jury a rozhodla, tak jak rozhodla. Jury muze rozhodnout i proti pravidlum (zde si vzala jeden z vykladu).

Daleko vice me zarazilo vyhlasovani druzstva VRL, TBM, GIG, mely to byt oblasti a z teto diskuse je jasne, ze oblastni druzstva se minuly ucinkem, vsichni resite giganty a vrl druzstvo, misto jak dotahnout pesaky z vasi oblasti na zavody :-(

Jinak behem cele sezony sbiram pripominky k dokumentum a toto uz mam zapsano na zmenu a jako bod k debate na zasedani sekce. Takze prijdte podebatovat 23.11.
Žito |
Na schůzi, kde se přijímala změna pravidel a družstva se rozšířila o juniorská (a veteránská) jsem byl aktivním podporovatelem této změny a docela dobře si vybavuji průběh diskuse a záměr této změny. V MTBO komunitě se začalo objevovat více mladých, ale protože jich pořád není (nebylo) dostatek, tak se právě kvůli pravidlu hostování jednoho člena zavedla definice oblastních juniorských družstev, kdy lidé z různých klubů, ale jedné oblasti se nepovažují za hostující. Tím by měl být umožněn i v nedělním závodě družstev start mladším ročníkům, které jinak jely neúměrně dlouhé tratě dospělých, nebo neprožily zážitek ze štafetového závodu a absolvovaly "pouze" individuální open závod. Definice oblastní družstvo juniorů je pak trochu zavádějící, protože družstva i na prvním takovém závodě jela pod hlavičkou klubu (v našem případě s hostujícím členem). A možná právě proto, že jsem byl před lety jedním z iniciátorů myšlenky, kde hlavním záměrem byl start co nejvíce dětí (nikoliv soutěž oblastí), postavil jsem naše družstva s jedním hostujícím členem s čistou hlavou bez obavy z komplikace, která se nám přihodila, protože by mne zase nenapadl výklad pravidel druhé strany...
Jak jsem si však letos všiml, po vyjasnění hostování bude potřeba v této kategorii upravit i věk, protože junioři a v některých případech i skvělí dorostenci :-) jezdí družstva dospělých (mají-li s kým) a protože to lze očekávat i do budoucna, bylo by rozumné omezení věku v družstvu do 17 let. Bavili jsme se o tom koneckonců již před závodem se Štěpim a myslím, že pokud bude stavitel vědět, že tratě má nachystat spíše pro 14ky, nebude problém, aby se do družstev více zapojily i 11kové kategorie (které letos nasadila Tesla) a na startu by tak mohlo být o dalších 5 družstev více...
Ať už však postavení družstev GIG mimo soutěž dopadne letos jakkoliv, jsem rozhodně do budoucna pro definici povoleného hostování v juniorské kategorii. Kdyby bylo po mém, povolil bych start i cizinecké legii sebrané ze všech mladých, kteří jsou ochotni zůstat do neděle a z nějakého důvodu jejich klub/oblast družstvo nepostaví...
Žito |
Jury rozhodla, jak rozhodla - ano, ale při závodě bez uvedení odůvodnění. Domnívám se, že pokud strany sporu předloží odůvodnění, měla by se s ním i jury nějak transparentně vypořádat...
Nestandardní řešení pro rozhodnutí jury pravidla připouštějí, ale i když to výslovně neuvádějí, také by asi mělo být něčím podloženo.
Kýta |
Nevím co si přesně představuješ pod pojmem transparentně. Každopádně jsme své rozhodnutí a rozhodnutí JURY zdůvodnil v komentáři někde výše. A doplním ho i s popisem Aldova protestu do protokolu o závodě.
Alda Linhart |
Takze chytra horakyne? Myslel jsem to takhle, napsal jsem to takhle, nemuzu za to, ze jsou dva vyklady. Druzstva porusila/neporusila pravidla a proto jsme je vyradili. Minule si toho proste nikdo nevsiml, nemuzu za to, ze jste pak mylne usoudili, ze soutezni rad chapete spravne. Sice jsme kvuli tomu vyhodili vinných/nevinných 10 zavodniku, ale aspon mame o cem diskutovat.
Alda Linhart |
U oblastních druzstev, jak to chapes zrejme i z pesaku, se NEJEDNA O ZADNE HOSTOVANI. A to, ze se minula snaha o oblastni druzstva ucinkem, budes muset vycitat nekomu jinemu. My jsme dokazali postavit dve regulerni klubova druzstva, ktera jste odstavili, protoze jste to proste mysleli jinak. Jen jste to zapomneli napsat nebo nekomu rict. Nevadi, tak priste to bude prece jasnejsi.
Mirek Kalina |
Reaguji na zmíněnou diskvalifikaci družstva GIG (družstva Valašské oblasti) jako člen JURY. V každém momentě se snažím vykládat pravidla tak, jak byla z mého pohledu myšlena a proto mi nezbylo nic jiného než doporučit postavení družstva GIG mimo soutěž. Já osobně to vidím tak, že v dětských družstvech není hostování mimo oblast povoleno, protože už jde o oblastní družstva, které tím pádem umožnují spojení více oddílů dohromady, které následně postaví oblastní družstvo. Samozřejmě je jasné (už nám to bylo jasné na Zvůli během setkání JURY), že někdo by si mohl teoreticky pravidla vykládat jinak, ale vzhledem k tomu, že rozpis hostování v této kategorii nepovoloval, rozhodli jsme tak, jak jsme rozhodli a za naším rozhodnutím si stojím. O tom, že v roce 2017 mělo vítězné oblastní družstvo člena z jiné oblasti, jsme na místě nevěděli, ale zpětně by toto mé rozhodnutí nezměnilo - pouze předtím nikdo na danou situaci neupozornil, proto nebylo dané družstvo postaveno mimo soutěž. Zároveň jsme jako JURY doporučili Honzovi Urbanovi přepracovat pravidla MTBO tak, aby k daným nejasnostem nemohlo docházet. Toť vše z mé strany.
Nikolas |
Otázka aktuálně nestojí na tom, jaká myšlenka stála u zrodu těchto pravidel (oblastní družstva) - a co bylo cílem. Otázka je, zda se podařilo tuto myšlenku jednoznačně definovat v pravidlech. Jsou jen 2 možnosti - buď je to v pravidlech jednoznačně definováno, GIG si to mohl přečíst, pravidla přesto porušil a byl po právu diskvalifikován - nebo to není jednoznačně definováno, výklad je nejednoznačný a musí být do budoucna upraven. Pokud připouštíme druhou variantu, tak není fér někoho diskvalifikovat - GIG si přečetl pravidla, vyložil si je nějakým způsobem, jednal v dobré víře a neměl důvod o tom pochybovat. Pokud trváte na první variantě - že je výklad jednoznačný, tak proč chcete znění těchto bodů upravovat? Nechte to, jak to je - je to přeci jednoznačné - každý, kdo si to přečte, přeci bez pochyby ví, jaké smí být složení oblastních družstev - kdo to nedodrží, je disk. Je to tak, ne? 2 družstva jste přeci na základě toho pravidla diskli...
Mirek Kalina |
Za mně osobně je to tak, jak píšeš. Pravidla jsou napsaná správně, já je chápu zcela jasně. Ale všichni nejsme stejní, takže je vhodné ty body, které mohou vybízet k jiným výkladům, lehce poupravit tak, aby nejasnosti nemohly nastat.
Alda Linhart |
Mirku, myslím že jsi nepochopil co chtěl autor výše říct. Nejsme sice všichni stejní, ale pravidla by měli pochopit všichni stejně. Pokud tomu tak není, jsou napsaná špatně a není fér na jejich základě diskvalifikovat. K tomu by mělo dojít ve chvíli, kdy budou jednoznačné pro všechny.
Žito |
Vzhledem k tomu, že tato diskuse je stále sledovaná, avšak značně zaplevelená, dovolil jsem si do diskuse k članku/výzvě k předkládání námětů vložit pravidla upravující soutěž družstev sepsaná tak, aby byl výklad jednoznačný pro všechny (bohužel nepřehledně zformátováno)
Za zásadní navrhované změny považuji:
- družstva mládeže omezit věkem 17 let a přejmenovat je tak na dorostenecká
- družstva mládeže ponechat jako klubová, účast člena jiného klubu v rámci stejné oblasti klubu nepovažovat za hostování
- v dorosteneckých družstvech neurčovat pořadí dívek a chlapců, pouze stanovit, že sudé úseky jsou kratší a liché delší (šlo by praktikovat i u veteránů)

k zamyšlení dávám, pokud bude i nadále povolena účast zahraničních klubových družstev, dle čeho bude JURY případně ověřovat třeba tým z Itálie
Žito |
nevím proč, ale vybavil se mi tento fórek ze školy... Manželka pošle svého manžela (programátora) nakoupit se slovy: "Kup chleba a když budou mít rohlíky, vezmi jich deset." Manžel příjde z obchodu a donese deset chlebů, protože rohlíky měli.
-ury- |
"rozpis nepovoloval", proboha co to je? Hostování upravuje Soutěžní řád a Prováděcí předpisy. V PP je hostování výslovně uvedeno i u MWMWM100 a soutěžní řád má jenom obecné ustanovení 6.2. To že se to jinak myslelo a jinak napsalo je sice pěkný, ale snad by mělo platit co je napsaný v soutěžních dokumentech?
Sváťa Antoš |
Díky a foto
Připojuji se s díky za skvěle zvládnuté Finále letošní sezóny MTBO a zde ještě jedna fotogalerie https://www.facebook.com/svatopluk.antos/media_set?set=a.10211675721726971&type=3
Sváťa Antoš |
Ahoj, měl jsem oprávněnou připomínku, že ne každý má FB. Zde foto na googlu: https://photos.google.com/share/AF1QipNOxFRCKyVa8uBMxl6lIMUfbgsQOqeYhTu8mrUXNPSGQoZdO-r6aaEZIORHijzvOA?key=eWJnSE10aHU3TDJOOU04NjFQbUE5elAtcC1PREx3
Pavle, kdyžtak prosím dej odkaz do článku k ostatním fotkám. Díky. Sváťa
mAk |
Stačí, když na FB nastavíš "Kdo by to měl vidět" na "Veřejný". Pak je i galerie na FB dostupná nefejsbukařům.
Ivana A. |
Krásný to bylo :-)
Moc díky Brňákům za úžasný víkend a vlastně i všem letošním pořadatelům závodů ČP za jejich vynaloženou energii, díky které máme možnost dělat to, co nás baví, s těmi, kteří nás baví ;-)
DÍKY!
Lída |
Fotky
Chtěla jsem se zeptat zda budou nějaké další fotky z předávání skla.....různým kategoriím.
Pavel Štáfek |
Ahoj, linky na foto z vyhlašování jsem přidal do článku, jsou i na webu závodu
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru