Finále sezóny ve Zvůli: Nejrychlejší tým mají v Jičíně, Martina Tichovská je zpět mezi elitou
Finálový závod ČP MTBO 2019 pod taktovkou Tesly Brno ukončil letošní sezónu mistrovských a žebříčkových závodů. Za krásného podzimního počasí se mistry ČR v soutěži družstev stali reprezentanti Sportcentra Jičín. V elitních kategoriích posledních individuálních závodů byli nejvíce vidět Jan Hašek a Martina Tichovská.
Podzimní pohádka. Tato dvě slova sice stručně, avšak naprosto výstižně popisují, jak to ve Zvůli celý víkend vypadalo, alespoň co se týká počasí. Slunečné babí léto vytvořilo z místních lesů, luk a rybníků nádhernou pestrobarevnou kulisu, která přímo vybízela k ochutnávání všemi smysly.
Tři stovky závodníků se v sobotu postavily na start dvou finálových závodů ČP a kdo přijel, určitě nelitoval. Pořadatelsky velmi dobře zvládnutá akce v osvědčeném kempu, výborné jídlo i další zázemí a v neposlední řadě i kvalitní večerní kulturní vyžití.
Middle
Dopolední middle pro závodníky začal nemeřeným výšlapem k Terezínu, což je malá osada po cestě ze Zvůle ke hradu Landštejnu. Sluníčko donutilo už na startu většinu závodníků k odložení teplejších svršků, v lese bylo místy i pěkně horko. Je pravdou, že nám trochu přitopil i kůrovec, kvůli kterému všude kolem prakticky neustále probíhá intenzivní těžba a nebylo tak možné mít mapu úplně aktuální. NIcméně na startu bylo možné nejzásadnější poslední změny zjistit a co vím, nikdo s novými holinami a pasekami zásadnější problém neměl.
Před závodem neoficiálními kanály prosakovaly infomace, že middle bude spíše kratší, když je relativně brzo odpoledne ještě sprint, ale nakonec to bylo v podstatě jako vždycky, kromě dětských kategorií se pod pětačtyřicet minut nedostal v podstatě nikdo. V elitách se čerstvě vykácenými pasekami nejrychleji propletli Markéta Drobníková a Lukáš Chmelař. Zajímavostí byl první start Martiny Tichovské po mateřské pauze. Martina dojela čtvrtá a ukázala soupeřkám, že ze své loňské formy moc neubrala.
Sprint
Charakter místního terénu vysloveně sprintový není, mimo jiné i kvůli docela prudkým kopcům. Tesláci přírodě ale trochu pomohli, pár spojovaček vzniklo metodou "hrábě a fáborky" a mohlo se jet. Kopce po dopoledním middlu hodně bolely, nicméně měli to všichni stejné. Nejlépe se s rychlým závodem popasoval Honza Hašek, který vedl od prvního mezičasu a když v polovině závodu dojel o minutu nakonec třetího Honzu Svobodu, bylo prakticky rozhodnuto. Mezi tuhle extrasilnou dvojici se dokázal vklínit pouze Jiří Hradil. Mezi ženami pak korunovala svůj famózní návrat k závodění Martina Tichovská, která si postupně vybudovala náskok více než půl minuty. Druhá dojela Kateřina Nováková a třetí Marie Kamarytová.
Vyhlašovací večírek
Po sprintu bylo hlavním úkolem pořadatelů zpracovat rychle výsledky, protože okamžik slavnostního dekorování celkových vítězů se nezadržitelně blížil. Ještě předtím ale byly vyhlášeny oba sobotní závody samostatně, celý maraton kolem stupňů vítězů zabral téměř dvě hodiny. Pro zpestření měli přítomní možnost zhlédnout světovou premiéru zbrusu nového videoklipu z letošního MTBO Kids Campu a zvací trailer na MS MTBO 2020 v Jeseníku. Po rozdání cen se přítomní věnovali zábavě při živé i reprodukované hudbě.
Teamwork
Závod družstev má tradičně speciální atmosféru. Jediná soutěž, kde závodí muži i ženy společně a týmový charakter závodu. Tahle kombinace dokáže z některých jednotlivců vyždímat neuvěřitelné výkony, až se někdy zdá, že by polovina startovního pole mohla jezdit v reprezentaci. Ve skutečnosti v repre dresu jezdí téměř celá sestava Sportcentra Jičín a v lese to bylo docela znát. Už od druhého úseku se jičínští uvelebili na čele balíku a až do konce pouze zvětšovali svůj náskok. Finišman Vojtěch Stránský se tak mohl cestou do cíle usmívat na všechny strany. O další příčky se však bojovalo urputně. Na druhé místo dostal plzeňský tým výborným výkonem Honza Hašek a dramatický souboj o bronz předvedli Petr Sedláček ze Šumperka s hradeckým Lukášem Chmelařem, který si do Zvůle přivezl excelentní formu. Nakonec ale náskok z předchozích úseků šumperským stačil a mohli se v cíli radovat.
Veteránská družstva vyhráli Giganti před Smržovkou a Sporticusem v závodě, který byl až do konce velmi vyrovnaný. Mezi mládežníky byly nejrychlejší rovněž zástupci Gigant Orienteering, avšak protože mládežníci jsou klasifikováni dle oblastí a Giganti angažovali "zahraniční" posilu z jiného kraje, nakonec se radovala mladá sestava Východočeské oblasti startující pod hlavičkou Vrchlabí.
Český pohár 2019 je uzavřen, celkovými vítězi se stali v dámské elitě Štěpánka Staňková (TSU) a mezi muži Vojtěch Stránský (SJC). Známe rovněž všechny letošní mistry republiky a nám nezbývá než se těšit na příští sezónu, která, jak věříme, přinese do naší země MTBO v té nejexkluzivnější podobě.
Odkazy
- Výsledky middle / sprint / družstva
- Postupy middle / sprint
- Celkové výsledky ČP MTBO
- Fotogalerie Honza & Kateřina Svobodovi
- Fotogalerie David Schwab
- Fotogalerie Lukáš Faltejsek
- Fotogalerie Sváťa Antoš
- Fotogalerie MiRy - vyhlášení sprint
- Fotogalerie MiRy - vyhlášení middle
- Fotogalerie MiRy - vyhlášení ČP 2019
- Fotogalerie MiRy - vyhlášení družstva
- Pořadatelský web
- Video MTBO Kids Camp na Youtube
- Stránky MS MTBO 2020
Podekovani
Dál už bych to neřešil. Řešili jste to na závodech dost dlouho a tahat to ještě sem už nemá význam. Jury rozhodla tak jak rozhodla a všem nezbývá nic jiného než jít dál. Aby se to nakonec nezvrhlo do takových věcí, že se bude tvořit další a další jury a odvolávat se výš a výš jak v soudnictví.
Postavení dvou družstev GIG (měli bychom mluvit o družstvech Valašské oblasti) mimo soutěž, je pochopitelně nepříjemné, ale stejně nepříjemné by to bylo pro družstvo VRL resp. Východočeské oblasti, které splnilo podmínku "oblasti" a bylo by poraženo družstvem, které tuto podmínku nesplnilo - nevím co je větší zlo? Každopádně jsme se rozhodoval, mezi dvěma špatnými řešeními a rozhodl jsem jak jsem rozhodl. Je jasné, že se musí provést úprava řídících dokumentů sekce MTBO, aby k podobným problémů příště nedocházelo.
a co je pak větší zlo - jeden hostující, nebo jeden neregistrovaný k MTBO :-) ?
jinak bych ale diskusi k tomuto tématu na tomto fóru uzavřel, a ponechal na JURY, ať rozhodne. Argumenty byly zaslány, pokud by bylo třeba dovysvětlení, jsem za GIG (Valašskou oblast) k dispozici.
Jedna vec je, jak to bylo s oblastnimi druzstvy mysleno a druha vec je, jak to bylo napsano. Nebyl jsem na zadne interni schuzce (zrejme ani Žito), ani jsem necetl zadny vyklad soutezniho radu, kde by to bylo upresneno. O hostujicim zavodnikovi jste vedeli dopredu (pri podani soupisek) a my jsme se zachovali stejne jako pred dvema lety, jelikoz jsme nemeli duvod udelat to jinak.
Asi by se to tedy ty pravidla měla lépe napsat a používat je stejně na všechny. No hlavně, když to udělalo tomu co vznesl protest dobře. A proč protest nevznesl v 2017, když to bylo stejné....? To by mě teda zajímalo hodně.
Osobně bych použila pravidlo z karet:" karta leží a hra běží".
Zapsáno, zkontrolováno při přihlášení, jedou. Smůla. Vždyť to bylo vidět kdo jede a nejede, před startem.
Můj osobní názor je, že diskvalifkace je naprosto zbytečná a zcela proti duchu toho, proč se tahle kategorie zaváděla.
Ale můj názor, že ta diskvalifikace byla hodně zbytečná, hlavně proto, že se jedná o dětské kategorie, kde startovalo 6 družstev nebo kolik a šlo hlavně o to, aby si něco zajeli a nestáli v kempu jak trubky.
Na druhou stranu, se to dá vzít i tak, že oblastní výběr (6.10.) znamená neomezené hostování mezi kluby z oblasti, což zároveň asi tím pádem ruší to pravidlo 6.2.
Bude se to muset rozhodně předělat, tohle je fakt špatně. Třeba i proto, že v mtbo vlastně oblasti ani nemáme...
Soutěžní řád (SŘ)
Vzhledem k tomu, že článek 6. Soutěžního řádu (http://www.mtbo.cz/dokumenty/2019/soutezni_rad_mtbo_2019.pdf ) se jmenuje „Mistrovství ČR družstev, Veteraniáda ČR družstev a oblastní družstva“ lze téměř jistě odstavec 6.2 tohoto článku vyložit tak, že se vztahuje ke všem družstvům, protože uvádí pouze termín "družstva".
Specifické podmínky pro oblastní družstva jsou uvedené v odstavci 6.10, kde je jako doprovodná podmínka uvedeno "věk do 20 a nižší". Prováděcí pokyny (http://www.mtbo.cz/dokumenty/2019/provadeci_pokyny_mtbo_2019.pdf )k Soutěžnímu řádu pak v sloupci „účast“ tabulky „Podmínky účasti“ uvádí pro kategorii MWMWM100 „Hostování dle SŘ a věk -20“, tzn. hostování nevylučují a odkazují se zpět na SŘ.
Vycházel bych i z nějaké elementární logiky vzhledem k tomu, že záměr byl dělat oblastní družstvo/a, v tomto případě se za jedno družstvo považuje oblast, nikoliv klub. I v tomto družstvu může být jeden hostující. Tedy za jedno oblastní/klubové družstvo bych považoval např. sestavu 3 GIG a 2 TZL (jedna oblast). V tom případě by nehostoval nikdo, jednalo by se o čisté oblastní družstvo. Jeden hostující by mohl být dle mého názoru právě z jiné oblasti (pokud by měl být hostující ze stejné oblasti, nebylo by to pak hostováni, ale čisté oblastní družstvo).
Nevedu archiv Soutěžního řádu, ale v roce 2017 jelo družstvo GIG MWMWM100 také s jedním hostujícím členem (TBM 0360 Králová Jolana) a bylo řádně klasifikováno. Domnívám se, že textace čl. 6 byla totožná. Proč by tedy mělo být dnes rozhodnuto jinak?
Pokud bych navíc vycházel z logiky stěžovatele (tuším VRL), pak také odstavec 6.6 SŘ, který se nachází před odstavcem 6.10, se vztahuje pouze k MČR, nikoliv k oblastním družstvům, a v takovém případě by i družstvo VRL mělo jet mimo soutěž, neboť závodník VRL0104 Dostál Jakub nemá registraci MTBO, ale pouze pěší OB.
Vztah soutěžního řádu a rozpisu závodu
Rozpis je speciální úpravou soutěžního řádu, který může upravit pravidla jinak, než je uvedeno v soutěžním řádu. Pokud však soutěžní řád něco povoluje a rozpis toto výslovně nezakáže, zůstává daná věc povolena. Tak se stalo také v tomto případě, protože v rozpisu závodu bylo sice explicitně povoleno hostování ve družstvech mistrovských kategorií a veteránů, zároveň ale nebylo zakázáno hostování v oblastních družstvech juniorů. Z toho plyne, že platí odstavec 6.2 článku soutěžního řádu: "Ve družstvu je povoleno hostování maximálně jednoho člena jiného klubu."
Domnívám se, že i nestranný člověk na základě výše uvedené argumentace musí minimálně připustit, že věc není definována jednoznačně a existuje dvojí výklad. Pak by i s ohledem na to, že se snažíme dostat k našemu sportu co nejvíce dětí, mělo rozhodnutí o vyřazení/nevyřazení družstva ze soutěže zohledňovat „polehčující okolnosti výkladu“ a taková družstva v soutěži ponechat.
To, ze to v roce 2017 "proslo" je dano tim, ze nikdo nedal protest a proto se to neresilo. Zde to resila jury a rozhodla, tak jak rozhodla. Jury muze rozhodnout i proti pravidlum (zde si vzala jeden z vykladu).
Daleko vice me zarazilo vyhlasovani druzstva VRL, TBM, GIG, mely to byt oblasti a z teto diskuse je jasne, ze oblastni druzstva se minuly ucinkem, vsichni resite giganty a vrl druzstvo, misto jak dotahnout pesaky z vasi oblasti na zavody :-(
Jinak behem cele sezony sbiram pripominky k dokumentum a toto uz mam zapsano na zmenu a jako bod k debate na zasedani sekce. Takze prijdte podebatovat 23.11.
Jak jsem si však letos všiml, po vyjasnění hostování bude potřeba v této kategorii upravit i věk, protože junioři a v některých případech i skvělí dorostenci :-) jezdí družstva dospělých (mají-li s kým) a protože to lze očekávat i do budoucna, bylo by rozumné omezení věku v družstvu do 17 let. Bavili jsme se o tom koneckonců již před závodem se Štěpim a myslím, že pokud bude stavitel vědět, že tratě má nachystat spíše pro 14ky, nebude problém, aby se do družstev více zapojily i 11kové kategorie (které letos nasadila Tesla) a na startu by tak mohlo být o dalších 5 družstev více...
Ať už však postavení družstev GIG mimo soutěž dopadne letos jakkoliv, jsem rozhodně do budoucna pro definici povoleného hostování v juniorské kategorii. Kdyby bylo po mém, povolil bych start i cizinecké legii sebrané ze všech mladých, kteří jsou ochotni zůstat do neděle a z nějakého důvodu jejich klub/oblast družstvo nepostaví...
Nestandardní řešení pro rozhodnutí jury pravidla připouštějí, ale i když to výslovně neuvádějí, také by asi mělo být něčím podloženo.
Za zásadní navrhované změny považuji:
- družstva mládeže omezit věkem 17 let a přejmenovat je tak na dorostenecká
- družstva mládeže ponechat jako klubová, účast člena jiného klubu v rámci stejné oblasti klubu nepovažovat za hostování
- v dorosteneckých družstvech neurčovat pořadí dívek a chlapců, pouze stanovit, že sudé úseky jsou kratší a liché delší (šlo by praktikovat i u veteránů)
k zamyšlení dávám, pokud bude i nadále povolena účast zahraničních klubových družstev, dle čeho bude JURY případně ověřovat třeba tým z Itálie
Díky a foto
Pavle, kdyžtak prosím dej odkaz do článku k ostatním fotkám. Díky. Sváťa
Krásný to bylo :-)
DÍKY!
Fotky