MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Zlatý Ludvík, stříbrná Tichovská, bronzová Nedomlelová, pátý Bogar, šestá Nováková

I dnes český tým slaví medailová umístění.

Druhý den evropského šampionátu přinesl závod ve sprintu. Centrem a prostorem závodu se stalo město Ignalina s přilehlým lesem okolo jezer Paplovinis, Palaukinis a Mekšrinis. Startovní i cílový koridor se nacházely přímo na náměstí a diváci na místě tak mohli sledovat jak start, tak dojezd všech závodníků.

Embargo pro sprint obsahovalo jak většinu města, tak i okolní les. Město ovšem bylo předem povoleno procházet či projíždět na kole bez mapy. Včerejší důkladná příprava na závod tak obsahovala i projetí města křížem krážem, což, jak se dnes ukázalo, nebylo k zahození. Ikdyž většina trati nakonec vedla lesem s množstvím cestiček a odboček, několik zákeřných míst jsme v rámci průzkumu objevili.

Pojďme se ale podívat, jak se dnes našim reprezentantům trať líbila.

Ludvík mistrem Evropy ve sprintu

Vojtěch Ludvík si na trati dlouhé 9.5 km s 210m převýšení dojel pro zlato 22 vteřin před druhým Mortenem Oerhagenem z Dánska a 26 vteřin před třetím Marcusem Joanssonem ze Švédska.

“Bylo to rychlejší, než jsem čekal. Větší část tratě byla v lese. Les byl ale dobře průjezdný, takže se tam dalo fikat. Taky, když člověk přejel odbočku, tak se mohl celkem beztrestně dostat zpátky na postup. Nejvěší problém jsem měl na 18. kontrole, na které jsem si nejdřív myslel, že se má vyměnit mapa, protože přímo od kontroly nevedla další spojnice. Byla to ale jen vynechaná část spojnice kvůli přehlednosti křižovatky hned vedle. Takže jsem si tam otočil mapu a pak jsem zjistil, že začátek druhé mapy je úplně jinde. Ztratil jsem tím podle mě třeba 15 vteřin. Ale jinak za mě poměrně čistý závod jen s drobnými zaváháními.”

V mužské elitě se také na velké bedně umístil Kryštof Bogar. Dojel si pro páté místo 49 vteřin za Ludvíkem.

“Trať byla krásná, ten sprint byl fakt dobrej. Já jsem jel dneska na jistotu, což se ukázalo jako né taktika na vítězství, ale pátý místo dobrý. Celou dobu jsem jel v klidu, žádná divočina. Celý se mi to líbilo.”

Vojtěch Stránský dojel na 8. příčce 1:12 za Ludvíkem, Jiří hradil skončil na 11. místě 1:25 za Ludvíkem. Dále ve výsledcích najdete Jana Haška na 15. pozici a duo Matyáš Ludvík a Martin Kanta na 40. a 41. místě. Martin Kanta komentuje svůj výkon jednoslovně “ Tragédie “.

Martina Tichovská vybojovala stříbro

Na trati dlouhé 8.5 km se 140m převýšení dojela 5 vteřin za Dánkou Camillou Soegaard a 39 vteřin před třetí Marikou Hara z Finska.

“Jelo se mi dobře, ale nějak jsem netlačila na pilu, protože jsem to chtěla jet hlavně mapově čistě. Až ve druhém kole, když jsem viděla, že to je mapově jednodušší a kratší, tak už jsem se docela snažila. Jinak jsem jela trochu nejistě a hlídala, jestli opravdu jsem tam, jak mám být, ale naštěstí jsem byla. Několikrát jsem fikala, když jsem viděla kontrolu už skrz les a naštěstí to byla ta moje. Moc se mi to líbilo, byl to hezký les.”

Druhá nejlepší z ženské části reprezentace dojela na fantastickém 6. místě Kateřina Nováková.

“Bylo to velmi rychlé a v lese bylo velké množství cestiček. Bylo potřeba si opravdu dávat pozor a nezratit se. Takže jsem to ze začátku hodně hodně chladila. Až jsem měla pocit, že to přeháním, protože jsem si hrozně moc hlídala kam jedu, abych opravdu všechno našla přesně a nikde jsem se nehledala. To se mi povedlo úplně v celém závodě. Myslím si, že kromě možná nějaké pomalejší, ale mapově jistější, volby jsem neudělala vůbec žádnou mapovou chybu ani zaváhání. Všechno jsem projela přesně a jsem se svým výkonem opravdu velmi spokojená. Na té druhé mapě, kde bylo posledních pár kontrol daleko od sebe a chtělo to už jenom šlapat, tak tam jsou samozřejmě holky asi rychlejší a získaly tam na vrch. Jsem strašně spokojená. První velká bedna.”

Další z Češek ve výsledkové listině najdete Valerii Kamererovou na 15. místě se ztrátou 2:59 na první. Vendula Musilová na konci závodu ztratila koncentraci a z poslední kontroly projela zakázanou cestou do cíle a byla tak diskvalifikována.

Lucie Nedomlelová má druhý bronz

V závodě 6.5 km dlouhém s převýšením 125 m ztratila 1:04 na první Kaarinu Nurminen z Finska. Fyzicky se jí jelo dobře. Na dvojku udělala chybu na 20 sekund, ale jinak jí závod mapově sedl a celkově jí bavil. Oproti včerejšímu middlu, kde musela jet ze všech sil, dnes musela zpomalit a hlídat si mapu. Druhá juniorka Natali Chamraďa dokončila závod na 8. místě.

V Juniorech se nejlépe umístil Adam Černík na 10. místě. Karel Smolen na trati 7 km 145m převýšení dojel čtrnáctý.

Dorostenkám se dnešní závod nepodařil. Tereza Kadlecová taktéž projela zakázaný prostor a Sofii Stránské se nepovedl začátek závodu, po kterém ztratila koncentraci a zapomněla na výměnu mapy. Ze čtrnácté kontroly tak zamířila rovnou do cíle. Dorostenci závod dokončili se všemi terčíky. Tomáš Zrník dojel na 7. místě (těsně pod velkou bednou) a Eduard Toloch na místě 18.

Zítra nás čeká nejnáročnější den. Závod na longu se odehraje v lesích okolo jednoho z nejvyšších kopců Būdakalnis 284,8 m n. m. Na závodníky čeká poměrně velké převýšení, tak fanděte.