MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Vrchol letní tuzemské sezóny je tady, v Plzni startují MTBO 5 Days

Od třetího do osmého července se v okolí Plzně již poosmé uskuteční unikátní akce, kterou známe pod názvem MTBO 5 Days. Pořadatelem není nikdo jiný než plzeňští KOSáci. Tuhle akci, která ve Střední Evropě nemá obdoby, organizují jednou za dva roky a na letošní ročník se podle dostupných informací chystá více než sedm stovek závodníků.

Všímavým počtářům určitě neušlo, že v rozmezí 3. až 8. července je dnů celkem šest, ovšem pouze pět z nich bude obsahovat závod započítávaný do celkového hodnocení. Na první den chystají pořadatelé na rozjezd a aklimatizaci závodníků nehodnocenou „nultou“ etapu nazvanou MTBO Blinduro. Od čtvrtka 4. července se začne závodit naostro, početné startovní pole absolvuje pět různě dlouhých etap různé délky na mapách terénů Plzně a blízkého okolí. Ředitel závodu Robert Anděl upřesňuje soutěžní program: „Čtvrteční závod bude na krátké trati v okolí Letkova, na middlu očekáváme cílové časy závodníků do 60 minut. Následuje sprint u obce Zruč-Senec.“

Jsme zvyklí na to, že se sprintem se v jednom dni obvykle jezdí další kratší závod. Tak tomu bude i tady, i když v trochu odlehčené podobě: „Po sprintu necháváme závodníky oddechnout před dalším těžkým programem. Večerní orientační triatlon se sice bez pohybu neobejde, do MTBO 5 Days ale započten není a je možné jej absolvovat v nezávodním tempu, případně jen přihlížet jako divák. Někteří, zejména zahraniční závodníci místo triatlonu volí poznávací aktivity v okolí.“, vysvětluje Robert Anděl.

Startovní pole je skutečně mezinárodní. Mezi účastníky najdeme několik stovek zahraničních jmen, v elitních a veteránských kategoriích tvoří jezdci z Česka spíše menšinu. „Závod je zařazen do českého i německého MTBO pohárového seriálu a sobotní etapa je navíc vedena i ve světové sérii veteránů a mládežnických kategorií. I proto je zahraniční účast velmi vysoká, ve startovním poli najdeme zástupce nejméně patnácti zemí světa včetně Austrálie či Nového Zélandu“, pokračuje ředitel závodu.

Nejtěžší závody čekají na účastníky v posledních třech dnech. Sobotní i nedělní etapa se jedou v okolí Města Touškov, což je náročná lokalita i pro bikery bez mapy a jsme zvědavi, jak se nám s mapníkem bude jezdit v lesích, kde se pořádá i Český pohár cross country. Nedělní klasická trať je navíc z celých MTBO 5 Days tou vůbec nejdelší.

Na poslední den je pak přichystána lahůdka v podobě semi-free order závodu s handicapovým startem. Princip finálové etapy nejlépe vysvětlí opět ředitel závodu Robert Anděl: „Do poslední etapy startují závodníci s časovými rozestupy podle celkových součtů časů předchozích závodů. Průběžný lídr kategorie tedy startuje první a za ním s odstupy další závodníci v pořadí. Kdo projede cílem první, je vítězem. Pokud tedy v lese orazí správně všechny kontroly.“ Poslední slova dodává ředitel závodus lišáckým úsměvem na tváři. Semi-free order totiž staví před závodníky další nástrahu tím, že některé kontroly musíte najít v předem určeném pořadí a u jiných záleží jen na vás, kdy k ní pojedete. A když jste unavení, je úplně běžné, že některou z kontrol prostě přehlédnete nebo naopak navštěvujete tu stejnou i několikrát. Sice si ji pak budete o to lépe pamatovat, ale čas běží neúprosně dál…

Připraveny jsou i závody v různých disciplínách s mapou i bez mapy pro nejmenší bikerčata do 10 let. Největší favority v elitních kategoriích určitě budeme hledat mezi zástupci národních reprezentací. Rusko, Francie, Itálie, Dánsko i další země mají ve svých řadách závodníky ze světové špičky. Ale zapomínat nesmíme na domácí, protože jména jako Kryštof Bogar, Vojtěch Ludvík či Veronika Kubínová najdeme v první pětce aktuálních světových žebříčků a určitě patří k top favoritům.

Ti, kdo by si chtěli MTBO chtěli vyzkoušet, se mohou přihlásit do Open kategorie pro příchozí. Přihlásit se k jednotlivé etapě do této kategorie je možné vždy v den konání, ideálně do 9 hodin, na první etapu do 10 hodin. Pokud chcete pozvat kamarády jako diváky či fanoušky, pak divácky nejatraktivnější podívanou zřejmě nabídnou páteční o-triatlonové štafety.

Podrobné informace o MTBO 5 Days najdete na www.mtbo5days.eu.

Foto k článku: Petr Háp, Pavel Štáfek

| Zobrazeno 2019x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru