MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Vize 2020 – Kam směřuje České MTBO a Projekt 100

Na Shromáždění sekce vystoupil Honza Kouřimský se dvěma velmi zajímavými prezentacemi, které zde zveřejňuji.

Vize 2020 https://goo.gl/ENPnrV

Projekt 100 https://goo.gl/Ng1bBj

Už na SS proběhla bouřlivá diskuse a nyní se začíná rýsovat pracovní skupina (ve smyslu doporučení SS), která by měla dál rozpracovat otevřená témata. Pokud má někdo pocit a chuť se k uvedeným materiálům vyjádřit, popř. se zapojit do práce skupiny, bude určitě vítán.

| Zobrazeno 4335x | Informace | Zbyněk Pospíšek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Kouřa |
Je to rebel !!! :)

Jen bych coby autor krátce doplnil Kýtu: byl sem už v létě naším předsedou osloven zda bych nepřipravil nějakou koncepci rozvoje MTBO mládeže v ČR. Což o to, pár nápadů by bylo, ale osobně mám už pár let pocit, že tenhle sport (jeho závodnícká veřejnost) ve skutečnosti žádnou mládež (jinou než tu co si doslova sami udělá) nechce. Že "cizí" mládež je nepotřebná (od některých jsem na večírcích slýchal celkem nepokrytě, že je i nežádoucí...) Že to vlastně chce jenom předseda, od kterého se jaksi očekává - patří to k té funkci - že o tom bude něco brblat...


Tak sem si uvědomil, že vlastně nevím - nenašel sem - žádný ucelený názor, kam se chce aby se MTBO v ČR ubíralo. A tak jsem kromě návrhu koncepce práce s mládeží (Projekt 100) připravil i (nevyžádanou) prezentaci (Vize 2020) kterou jsem chtěl na tohle poukázat. Čekal sem, že na shromáždění sekce se do mě všichni pustí ve stylu https://goo.gl/PSBxcj Ono, když člověk jezdí s jednou vidlicí, tak holt nezapadá a už to čeká... ;) Ale překvapilo mě, že na Vizi 2020 byli na shromáždění sekce samé pozitivní ohlasy!


Aby bylo jasno, nechci MTBO násilně tlačit někam kam samo nechce. (pro ty kteří mají strach že jim někdo chce vzít jejich hračky..) Jen mi přijde, že systém "nějak to běží, nějak to poběží..." nic řeší, spíš naopak...


Ohledně mládeže - udělal jsem letos jednu 3denní MTBO akademii (S Melounem, M.Horákem a R.Horynou z LOBu) a mám v plánu příští rok udělat (s pomocníky) jednu Českou a jednu Moravskou. Na Českou už jsme se s Hášou VPM domluvili, že jí uděláme v Plzni (20. - 23. 6.) a Moravská bude ve spolupráci s J.Králem TSU ve Vidnavě (někdy o prázdninách, zatím termín neurčen) kapacita bude 30 max 40 děcek na každé. Bez nějakých koncepčnějších změn (viz Projekt 100) mi to sice přijde jako "plácnutí do vody", ale Kýtovi sem to slíbil a on zas slíbil že na to vyčlení nějaký prachy... Osobně mi pro mládež přijde důležitý zavedení Superpoháru mládeže, ale dovedu si představit že to narazí na vlnu nevole a nic se nepohne, nebo se naplno vyjasní, že mládež není pro MTBO v ČR opravdu nijak důležité...


Každopádně uvítám věcné příspěvky kohokoliv, kdo by chtěl pozitivně přispět, nebo se i zapojit (ať už zde v diskusi, nebo mě do mailu)

Aleš Humlíček |
Ahoj, jen doufám že ty příští MTBO akademie nebudou utajené jako ta letošní. Já se o ní dozvěděl de fakto až po Plzni když byla prezentována tady na webu.Těžko potom přilákáš děti když o tom neví. Aleš Humlíček SBK7539
Kouřa |

Aleši, tuhle poznámku beru, argumentoval sem stejně, když jsem se seznámil se záměrem, že to má být "uzavřená" akce jen pro juniory z repre MTBO a LOB. O tom jak to vzniklo by víc asi řekl Meloun. Já byl na jaře osloven zda bych pomohl s programem "trochu netradičního soustředění"pro junior repre. Snažil jsem se prosadit, aby to bylo otevřené i pro mladé talenty a další zájemce. Ale byla to repre idea. Šlo to z repre rozpočtu. I svý 2 svěřence který trénuju ve SLA a nejsou v repre sem tam dostal jen jako podmínku svýho programovýho vedení. A museli si to kompletně zaplatit.. Snažil jsem se na to na poslední chvíli získat podporu pro talentovanou mládež, ale marně... Nakonec jsme se s oběma junior repre trenérama MTBO a LOB domluvili, že to aspoň jako Akademii nazveme - jakožto pilotní projekt.


Nejsi jedinej kdo mi vyčítá resp. komu vadí, že to nemělo promo, nedozvěděl se, a nemohl tam dát svý děcko. Takto se ozvalo několik lidí. Chápu to. Promo to nemělo, protože repre trenéři vzali mnou vytvořenou pozvánku a poslali ji svým repre ovečkám... To byl jejic záměr. Nemám nic proti repre děckám, ale tenhle typ akce bych radši dělal pro všechny zájemce z řad mládeže mimo repre vč. absolutních nováčků. Příští rok už by to takhle mělo být. Včetně adekvátního promotion ;)

Meloun |

Abych řekl pravdu, ono to původně taky vůbec neměla bejt náborová akce, ale akce MTBO+LOB repre, s tím, že se tyhle dvě disciplíny navzájem hezky doplňujou i v přípravě, tak by nebylo od věci reprezentanty navzájem seznámit a že teda uděláme společně jednu MTBO a jednu LOB repre-akci. Ale že z toho bude nějaká akademie vzniklo tak trochu mimo mě a spíš až na poslední chvíli.


Ono taky dělat náborovou akci a tahat na ní reprezentanty není úplně logický :-). Ale protože mi ten Kouřův formát přišel výbornej právě po tý náborový stránce a právě protože se ozývaly ohlasy "Proč jste to nikde neprezentovali, já bych vám tam mladýho taky poslal" tak jsem na předsednitvo-spichu na pětidenních navrhnul, že pokud na to budou peníze a pokud by se toho chtět Kouřa chopit, tak aby to šlo pro příště po týdle linii a repre se do toho vůbec netahala. Takže chválim, že se to tak hezky rozjíždí.

Pavel Štáfek |

Tahat reproše na náborovou akci je naopak velmi logické! Spojení repre akce s náborem má pro omladinu silný motivační náboj - alespoň tedy pro ty z kategorie "nábor". Účast idolů - reprošů (nebo repre trenéra;-))je vítaná na jakékoli podobné akci, takže bych to, Meloune, až tak úplně nezatracoval. Pochopitelně repre soustřo vyžaduje trochu něco jiného než nábor a kapacity lidí nejsou neomezené. Z tohoto pohledu mi alespoň sdílení místa a času přišlo docela efektivní.


Abych tu jenom neplkal, hlásím se tímto do přípravného týmu...

Radan |
Možná jen drobné vysvětlení, pro ty, kteří to nevědí : V současné době /bohužel nevíme, jak dlouho to vydrží :-(/ má ČSOS relativně dost peněz na tréninkovou práci s mládeží. Z toho důvodu předsednictvo v závěru loňského roku rozhodlo o vytvoření sítě TSM a také bylo vytvořeno místo ústředního trenéra mládeže (Marek Cahel). Od začátku byla snaha myslet i na MTBO a LOB. Samozřejmě nic nebrání, aby závodníci těchto dvou menších disciplín byli řádnými členy TSM, ale přece jen to do sebe zcela nezapadá. A proto vykrystalizovala i myšlenka "akademií" - čili akcí ani náborových (i když chci-li bikera naučit mapu nebo pěšího orienťáka jezdit na kole - tak to funkci náborovou může de facto plnit), ani čistě reprezentačních,...  no a pokud by bylo vícero dorostenců a juniorů věnujících se MTBO, pak snad nic nebrání ani vytvoření samostatného TSM pro MTBO (příp. společně s LOB....).
Kouřa |
Radane, o TSM jsem pro MTBO na jaře žádal (u Jirky Šubrta) a bylo mi zamítnouto, právě z důvodu, že nás resp. mládeže v MTBO není vícero - což respektuji a nijak se proti tomu nedurdím ;) A využít letošní pilotní MTBO akademii nejen pro LOB a MTBO junior repre, ale i pro talentovanou mládež jsem chtěl nejenom tím, že jsem tam ty nerepre děcka chtěl přizvat (právě proto že mi přišlo že jich je stejně jen pár), ale i tím, že jsem na to chtěl "vydyndat" i nějaké ty penízky, které udajně jsou právě na rozvoj talentované mládeže - nevím proč, ale údajně na to nešli využít - proto to celé šlo z rozpočtu junior repre - a pak samozřejmě chápu, že repre trenéři nechtějí svůj repre rozpočet "rozfrcat" na "jakoukoliv" mládež mimo repre, byť talentovanou. Věřím že to byli letos jen chybky z překotnosti těch návrhů, a že příští rok už to zkoordinujeme tak aby to mělo hlavu a patu :)
Vašut |
Jako bývalý člen juniorské repre se určitě musím Kouřovy akce zastat, ať už jako náborové nebo repre. Na repre soustředkách, která byla zaměřena na práci s mapou, se v zásadě nic zajímavého nedělo. Tím nechci snižovat práci stavitelů či sběračů, ale tréninky neměly žádný nápad. Každý mapový trénink byl buď middle nebo long, výjimečně sprint. To, že by se trénovaly konkrétní schopnosti jako vstup do závodu, změna tempa, control pick nebo jinak specificky zaměřené tréninky jsem s repre nezažil nikde jinde, než na Kouřově soustředku. Např. Letos se na svěťáku jel mass start a mixed sprint relay a žádná adekvátní odpověď ve formě mass start tréninků se nekonala. Jasně, že junioři svěťáky spíš nejezdí, ale minimálně jako příprava do budoucna, nebo změna zažitého režimu je dobrá. (trošku off-topic, ale nevím kam psát jinam: Také mi přijde absolutně nevhodná snaha mít všechny tréninky měřeny na SI. Argumentuje se tím, aby tréninky nikdo neflákal, aby všichni byli na všech kontrolách. Já si myslím, že na úrovni repre je každýmu jasný, že to, co dělaj, dělaj pro sebe. Je pravda, že v tom stylu, jak probíhala soustředka doteď to smysl mělo, protože trénink byl vlastně závod. Ale specifické tréninky jako změna tempa, nebo control pick se nemůžou na SI jezdit, protože to snižuje přínos tréninku. Protože když máte ten úsek jet nadoraz až do attack-pointu, a pak svěsit nohy a doťuknout kontrolu, tak protože to bude měřený nikdo nezpomalí tolik, jak by měl. A mapový trénink je o tom dělat věci jinak než při závodě. Já se třeba nic moc novýho za repre soustředka nenaučil.) Soustředění s Výběrem dorostu, když ještě v OB existoval byla podobná Kouřovu. Večer přednášky, přes den spousty zajímavejch tréninků jako vrstevnicovky, porostovky, hromaďáky, seběhy atd..

Takže ideály, že repre soustředko vyžaduje jinou přípravu než nábor jsou hezký, ale ve skutečnosti by všichni junioři jeli na Kouřovo soustředko znova, protože se tam děly jiný věci, jinak.


A protože jsem si myslel, že se toho v MTBO nedá dělat s mapou tolik jako v OB, neboť naše mapa je o dost jednodušší, tak jsem jel na soustředko za Emily Benham a Hans Jørgen Kvåle, abych viděl, jak s mapou trénují MTBO na severu. Jeli jsme asi milion zajímavých tréninků (takový by mě ani ve snu nenapadly) a já jsem všechno, co jsem zjistil, předal dva dny po návratu z norska Kouřovi na jeho soustředku.


A co se týče Projekt 100 a Vize 2020 tak minimálně je správné, že se nad tím někdo zamyslí a následně se s tím snaží něco udělat. Nápady tam třeba nemusí být dobré (i když já myslím, že jsou, nebo určitě stojí za zvážení), ale hlavně nás to přimějě se nad tím zamyslet taky a třeba přijít s novými řešeními.

Ivana A. |
Pár postřehů

Dětem a když se zadaří, tak i mládeži ;-) se věnuju už nějaký ten pátek. Běháme hlavně orienťák, ale kolo ( ať s mapou či bez ) využíváme jako doplněk a zpestření treninku i soustředění poměrně často. Mám takovou zkušenost, že to, jestli dítě u sportování vydrží nebo ne, opravdu z velké části záleží na podpoře rodičů. I přes to, že několik MTBO závodů bylo v posledních letech v našem blízkém okolí a účast na nich jsem dětem nabízela, závodění si bohužel zatím nevyzkoušely...Prostě nebyl nikdo, kdo by sdílel jejich nadšení a odvezl je tam - ani 10 km...ani na jeden závod..... Takže pak se na závodech objevuje hlavně těch pár potomků z MTBO rodin, ale poslední dobou i spousta šikovných prťousů ;-)


Líbí se mi nápad letních MTBO kempů i náborových závodů v regionu. Do budoucna by to možná chtělo i pár trenérů, kteří se v oddílech budou věnovat i MTBO přípravě, případně zkusit zalovit třeba i v cyklistických vodách :-)


Trochu rozpačitá jsem ze Superpoháru. Možná jsem jen blbá blondýna a špatně jsem to pochopila ;-), ale úplně nevím, komu a čemu prospěje srovnání W14 a M20 v jednom žebříčku...A pokud by teda holky i kluci byli zvlášť, stejně mi přijde zvláštní srovnávat 11-ti letého a 20-ti letého...(v letošním ČP M14 a M20 ) Navíc, pokud by jich bylo v tomto žebříčku třeba 50, ani takové 33.místo mi nepříjde zrovna úplně motivační. A z čeho se pak budou udělovat licence ?


Nápad uspořádat společné soustředění MTBO a LOB juniorské reprezentace byl určitě fajn a Kouřovi patří poděkování za pestrý, přínosný a zábavný program. Ovečkám se na Sklárně moc líbilo.. Osobně bych ale náborovou a repre akci nespojovala, každá potřebuje něco jinýho. Účast na represoustředku mezi těmi nejlepšími by mohla být spíš dobrým motivačním prvkem pro další MTBO naděje. Navíc mají společné repre akce výraznou stmelovací funkci, dobrá atmosféra v týmu bývá pak na závodech základem úspěchu ;-)


Vašku, nechceš zkušenosti z MTBO treninků ,,ala Emily,, předat i ostatním třeba formou prezentace na webu, nějakého semináře či rovnou svoji pomocí při soustředění? Možná by měli zájem i repre či oddíloví trenéři a mohli by pak operativně reagovat na ,,požadavky,, svých svěřenců. Jako trenérovi mi právě správná komunikace a zpětná vazba přijde velmi důležitá pro optimální fungování vztahu trenér - svěřenec.


Asi už teda stárnu ;-), ale osobně jsem ráda za víkendovky i stávající počet MTBO závodů. Tím, že se do ČP započítává zhruba polovina, má každý možnost volby a může si vybrat pouze ty nejblíž či to nakombinovat s OB nebo jinými akcemi. Pokud nocovat nechce, nemusí.


Nevím, jaký je trend současného života, radši si ho udělám takový, jaký se líbí mně ;-) A MTBO víkendy jsou pro mě balzámem na tělo i duši..nehledě na to, že poznáme spoustu bezva lidí, krásných míst i rozmanitých terénů trochu dál než za barákem...


Vyhovuje mi komornější a pohodovější pojetí MTBO závodů, kam jsem tak trochu utekla před čím dál masovějším a někdy moc vážně braným OB...


Však je to jen sport a hlavně zábava ;-)

Honza -mAk- Svoboda |

Čtu a přikyvuju. Osobně nemůžu mluvit z pohledu trenéra mládeže, ale on ten problém začínání s orienťákem se netýká pouze dětí. Zažil jsem několik lidí, kteří začínali s MTBO nebo i OB od nuly a ten problém je stejný. Pokud se těm lidem někdo nepověnuje osobně a nejde s nimi pár tréninků přímo do lesa, tak ta mapa je pro většinu odrazující. Nedej bože, když je vezmeš rovnou na závody a zapomeneš třeba vysvětlit, že trojuhelník na mapě je start, to pak ty lidi definitivně odradí. Navíc pokud někdo chce vyrazit na jeden den má šanci. Takže měnit kvůli tomu závody ČP mi nedává smysl. Smysl určitě dávají náborové akce v regionech a opět nemusí být pouze pro děti. Akce ve stylu přijeďte si vyzkoušet závodění s mapou na kole včetně instruktora. Nevím jak je to s OB při školách teď, ale za nás nějaké akce fungovaly, ale byla to většinou iniciativa učících orienťáků.
No a další věcí je to jak mají nebo můžou vypadat stavby závodů nebo počítání žebříčku. Myslím, že se nápady dají vyzkoušet paralelně i při současných systémech, které není nutné zatracovat, protože dopředu nevíme který nakonec bude lepší.
Takže prostě bych nemíchal jablka s hruškama v podobě náboru s vyzkoušením si MTBO a další práce s mládeží v podobě pravidelnějších tréninků, soustředění a hlavně závodů, ikdyž jedno se bez druhého neobejde.

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru