MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Vavříny z MTBO 5 Days zůstaly v Česku, pořadatelům tleská celý svět

Téměř osm set závodníků ze dvou desítek zemí se nakonec postavilo na start alespoň jednoho ze závodů plzeňských MTBO 5 Days. Krásné slunečné počasí a přátelská atmosféra provázely celé sportovní klání, ve kterém nakonec byli nejúspěšnější domácí závodníci. Žluté trikoty pro vítěze celkového pořadí elity si totiž z Plzně odvážejí Veronika Kubínová z TJ Slovan Karlovy Vary a Kryštof Bogar z OK Jiskra Nový Bor.

Bavili se všichni bez rozdílu: Eliťáci, veteráni, děti i hobíci. Od středy se kemp plnil pestrobarevnou směsicí dresů, stanů a karavanů, mnozí účastníci vážili do Plzně cestu počítanou na tisíce kilometrů. Jednoznačně nejdál to do Plzně měla výprava z Austrálie. V centru bylo k dispozici vše potřebné pro přežití bikera, takže kdo nechtěl, nemusel kromě závodů opouštět své zabydlené doupě minimálně do pondělka.

Naslepo a rychle

E0 - Blinduro

Pro seznámení s terénem byl zvolen formát na MTBO akcích dosud nevídaný. Blinduro je trénink postavený jako kombinace turisticky pojatého MTBO ("najdi cestu na start všech zkoušek") a "blind-XC" neboli jízdy na čas v neznámém značeném úseku. Jak to probíhalo, popisuje ředitel MTBO 5 Days Robert Anděl: „V okolí Krkavce, kde se celý trénink odehrál, se nachází mnoho krásných trailů a našim záměrem bylo je závodníkům ukázat ze všech možných pohledů. To se zcela jistě povedlo a bylo i zajímavé sledovat, jak se kdo k tréninku postavil: někteří jezdci jeli hranu celou dobu, jiní si traily užívali a bavili se pojížděním a poskakováním v pěkném terénu. Nejrychlejších časů dosahovali zástupci francouzské reprezentace, kteří předvedli i velmi dobrou technickou připravenost.“


Letecký Letkov

E1 - Middle

Čtvrtek se nesl ve znamení nadšení a legrace: všichni ještě plní sil nastupovali do middlu, který stavitel namotal kolem dálničního přivaděče mezi Plzní a Letkovem. Mnohé zejména našince úsměv na rtech opustil hned záhy, když zjistili, že i první závod je postaven pro světovou konkurenci, která na pětidenní přijela a délka tratě tomu odpovídá. Ředitel závodu náročnost tratě komentuje: „Přestože se jelo ve velmi rychlém terénu, pod hodinu dokázali v hlavních kategoriích stlačit výsledný čas jen ti skutečně nejlepší. Délka i ostatní parametry tratě jsou na úrovni obvyklé u evropských či světových šampionátů.“ Většina kategorií si kromě lesa užila i změny terénu v podobě rychlého letkovského asfaltu s kontrolou na točně. V elitě nejrychleji zajeli Emily Benham Kvale a Vojtěch Ludvík.

Čtvrteční večer vyplnila vtipná beseda, kterou skvěle moderoval medailista z ME v LOB Ondřej Vodrážka. Hlavními aktéry byly legendy MTBO Jarda Rygl a Michaela Gigon. Témat se probrala celá řada a kromě zajímavých informací ze zákulisí a historie MTBO to byla dobrá příležitost se seznámit i s dalšími účastníky tohohle pětidenního karnevalu. 

Den na plný plyn

E2 - Sprint

Dopolední sprint byl situován do úzkého pruhu lesa mezi dráhou a silnicí na sever od Boleveckých rybníků. Síť cest tak hustá, že kdo v ní aspoň jednou nezabloudil, sprint určitě nejel. Výjimkou byli nejstarší veteráni a také děti, které se pořadatelé obávali do složitějších pasáží pustit. Ti se tak nestihli ani pořádně rozdýchat a dojížděli do cíle v časech hluboko pod deset minut. Eliťáci měli sprint opravdu elitní, nejrychleji zasprintovali Camilla Søgaard a Kryštof Bogar. Kryštof se zároveň posunul na průběžné první místo v hlavní mužské kategorii.

Kaňkou na povedeném sprintu bylo velmi nesportovní chování jednoho ze závodníků: „Po těžké srážce s Renatou Paulíčkovou se ani neobtěžoval ohlédnout a ujel od závodnice, která skončila se zlomenou klíční kostí. To bychom na závodech určitě vídat nechtěli.“ Takové věty se neposlouchají snadno, zbytek dne se však nesl v podstatně veselejším duchu.

„Štafety v o-triatlonu už k plzeňským závodům neodmyslitelně patří. Nejinak tomu bylo i v pátek odpoledne. Plaveckou část mírně zkomplikoval nízký stav vody, takže spíš než o plavání se dalo mluvit o běhu v hluboké louži, nicméně na zábavnosti celé akce to nic neubralo, spíše naopak. Cyklistická část v kempu obsahovala několik záludných překážek, závodníci se však s nimi vypořádali vesměs úspěšně. Potěšitelné je, že se triatlonu účastnili i zástupci dětských kategorií a v dospělé konkurenci si nevedli vůbec špatně“, popisuje sobotní odpoledne ředitel závodu.

Večer byl ve znamení hudby a tance. Skvělá kapela X-cover a výborní tanečníci zaplnili party stan do posledního místečka.

Záchranáři v akci

E3 - Middle

Na víkend se celý peloton přesunul do Města Touškov, kde se kromě pěkného lesa rovněž nachází několik roklí, ve kterých je postavena trať Českého poháru MTB cross-country. Toho pochopitelně nešlo nevyužít, takže posledních pár kontrol jsme měli ve zcela jiném typu terénu než předchozí tři čtvrtiny závodu. A mnoho z nás s tím mělo velké problémy: množství cestiček a prudké svahy nabízelo bizarní obrázky shluků závodníků, kteří bezradně pobíhali po svahu a vyhlíželi tu svoji pěšinku. Nejlépe se se zauzlovanými cestičkami vypořádal Vojtěch Stránský. Naopak Kryštof Bogar si vybral slabší den a přenechal žlutý dres vedoucího závodníka Jirkovi Hradilovi. Ženský závod ovládla Camilla Søgaard a díky tomu se převlékaly trikoty i mezi ženami. Na druhé průběžné místo se vrací Veronika Kubínová.

Závod provázelo velmi teplé, téměř tropické počasí a bylo vtipné, když se po závodě možná i třetina startovního pole potkala při hledání stínu a občerstvení v klimatizované hale jednoho místního nákupního centra.

Opět se závodu bohužel nevyhnulo zranění, Jakub Škoda při koukání do mapy nesledoval cestu a narazil v celkem vysoké rychlosti do zavřené závory. Výsledkem je zlomený nos a otřes mozku, naštěstí se tentokrát poblíž incidentu vyskytovali opravdoví sportovci a poskytli potřebnou pomoc. Cena fair play po právu náleží Markovi Pospíškovi, Jirkovi Stránskému a Jirkovi Vranému.

Sobota byla záchranářům zřejmě zaslíbená, neboť jsme se ocitli ještě u jednoho incidentu, který sice se závodem přímo nesouvisel, ale případný dopad katastrofy by mohl být značný: německý závodník při výletění cestou v lese zpozoroval rychle se šířící požár. Neváhal a přes pořadatele informoval hasiče, kteří oheň zlikvidovali aniž by stihl napáchat výrazné škody.

Kemp byl tenhle večer nezvykle klidný. Únava se začíná projevovat a s vědomím, že v neděli na nás čeká to nejtěžší z celého týdne, si to mnozí namířili do spacáků už se setměním.

Dlouhá neděle

E4 - Long

Nad ránem nás trochu postrašilo počasí, protože trochu sprchlo, ale žádné velké povodně z toho nebyly a docela příjemně se ochladilo. Na long počasí akorát. Na startu jsem pochopil, proč byla silnice vedoucí závodním prostorem zcela uzavřena pro motoristy: startovní koridor uprostřed hladkého asfaltu téměř jako na časovce Tour de France, na silnici navíc luxusní prostor pro rozjíždění. Stejně luxusní byla i stavba tratě: mnoho voleb, různé terény, cesty všeho druhu, kopce, brody, traily... Konec opět v jedné z touškovských roklí a opět se to neobešlo bez chyb. Musím říct, že s měřítkem 1:15000 jsem umístění kontrol spíš odhadoval, protože cestičky v roklích se z mapy moc vyčíst nedaly. Špatnou náladu z bloudění však bohatě vynahrazuje závěrečná divácká sběrka na kopečku. Tolik fanoušků jako tady jsem snad ještě při finiši neměl. Pořadí před poslední etapou je v pánské elitě neuvěřitelně vyrovnané: po téměř čtyřech hodinách v lese vede Kryštof Bogar o minutku před Vojtěchem Stránským a další minutu zpět je Jiří Hradil. Ženský peloton vede Camilla Søgaard před Veronikou Kubínovou, Emily Benham Kvale závod vypustila a další ženy v pořadí už ztrácejí téměř deset minut.

Speciální program připravili pořadatelé pro ty nejmladší: atraktivní trať v přehledném oploceném areálu s dovednostními překážkami děti zabavila na dlouhé hodiny a někteří caparti vyhecovali k jízdě zručnosti i svoje rodiče.

Závěrečná párty v kempu nabídla spoustu kulturních i jiných zážitků: videa z celého týdne, taneční vystoupení pořadatelského souboru a francouzské výpravy, pěvecké plátýnko i soutěž pivních štafet. Tam se ukázalo, že plzeňští jsou dobří nejen v pořádání, protože domácí tým vyhrál téměř o tři úseky a v historii tohoto přeboru tak zůstává štafeta KOS Slavia Plzeň neporažena.

Zamotané pondělí

E5 - Semi-free order

Finálový závod byl skutečným vrcholem celé akce: „V mužské elitě do finálového závodu nastupovalo nejméně šest borců, kteří mohli při dobré konstelaci pomýšlet na vítězství. U žen bylo pořadí také velmi těsné, ale jen na prvních dvou pozicích, desetiminutový odstup třetího místa moc šancí na posun vpřed nedával. Průběžně vedoucí Kryštof Bogar ale nedal nikomu ani na chvíli pomyslet na to, že by celkovým vítězem mohl být někdo jiný a s přehledem si dojel pro první místo. Za Kryštofem to ale vřelo, Vojtovi Stránskému se závod příliš nepovedl, naopak výtečně zajel Vojtěch Ludvík a na cílové pásce dofinišoval až na druhé místo před Jiřím Hradilem.

V ženské elitě bylo hlavní otázkou, zda vyhraje Camilla Søgaard či Veronika Kubínová. Souboj gradoval až v samotném závěru, nakonec byla o pár metrů v cíli dříve Veronika. Na další závodnice v pořadí jsme čekali téměř čtvrt hodiny, jako další v pořadí se nakonec z lesa na třetím místě vynořila Francouzka Constance Devillers.“

Komentář hlavního spíkra Jiřího Bouchala k průběhu finálového závodu je poměrně stručný, nicméně během uplynulého týdne se rozhodně nenudil a jeho komentáře v několika světových jazycích je nutné ocenit.

Ani pondělní závod se neobešel bez zranění, tentokrát v roli lesní záchranné hlídky účinkovali Veronika Grycová a Milan Boček, kteří ještě s asistencí španělského závodníka poskytli pomoc zraněné závodnici. Na jednu akci je těch zranění možná hodně, ačkoli v případě pětidenních je pochopitelně z důvodu vyššího počtu účastníků úraz statisticky pravděpodobnější než při pohárových víkendech. V každém případě by bylo lepší, kdyby se podobných věcí dělo co nejméně.

Kromě úrazů mají cyklistické akce ještě jeden neblahý doprovodný program, a to krádeže kol. Letos jich zmizelo celkem pět. Je to zřejmě daň za pořádání v tak velkém městě, nezbývá než apelovat na ostražitost a důkladné zabezpečení.

MTBO 5 Days je za námi

Celkový dojem z pětidenních nelze  hodnotit jinak než na výbornou: Skvěle připravené závody, výborná účast (cca 760 startujících alespoň v jednom závodě), konkurence na světové úrovni. Není divu, že první červencový týden míří všichni bikeři s mapníky k nám do Česka. Ohlasy jak osobní ústní i ty písemné na sociálních sítích jsou velmi dobré a nezbývá než opět plzeňským pořadatelům zatleskat a vyseknout hlubokou poklonu.

Odkazy

Foto v článku: Pavel Štáfek, Laura Scaravonati

| Zobrazeno 3224x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru