MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

V Hradci Králové se královnou lesa stala Veronika Kubínová

Pět stovek závodníků absolvovalo v Hradci Králové první tři závody Českého poháru MTBO 2019. V proměnlivém počasí se nejlépe dařilo české reprezentantce Veronice Kubínové, která v dámské elitě dokázala vyhrát závod s hromadným startem, zkrácený middle i nedělní klasiku.

Páté roční období: MTBO

Jestli mám po prvním květnovém víkendu v něčem jasno, pak je to určitě Chmeldova nejoblíbenější hudba. Čtvero ročních dob od Vivaldiho se v interpretaci symfonického orchestru XHK vydařilo neskutečně včetně dokonalých přírodních kulis: Jarní sluníčko na louce při startu masáku, mrazivě ledové krupičky deště švihající do obličeje v cíli podvečerního minimiddlíku i slunečné nedělní ráno s typicky říjnovými mlhami a tající jinovatkou na zeleném podkladu. Jenom to léto, pane dirigente... to by chtělo ještě secvičit ;-)

Všichni do Hradce

Startovní pole čítající pět či více stovek závodníků bylo v našich končinách dosud vyhrazeno pouze vícedenním či mezinárodním závodům. Počet přihlášených překvapil téměř všechny, nezbývá než doufat, že nám nadšení vydrží a další pětistovka už nás nepřekvapí. Letmou analýzou kategorií zjistíme, že největší zásluhu na nárůstu počtu účastníků mají děti: 20 závodníků v kategorii MW11 je slušná skupinka a pro 50 (!!!) capartů v MW10 nenacházím jiný výraz, než prostě bomba. Líhne se nám tady početná skupina, kterou pokud nadchneme (což se tady, myslím, docela povedlo), bude ráda jezdit pravidelně a dá tak jasnou odpověď na to, zda má smysl v rámci pohárových víkendů závody pro tyhle mrňata vůbec pořádat. Celkem skupina dětí do 14 let v hradeckých záznamech čítá cca 100 kousků!

Poklad na Stříbrném jezeře

Kemp na Stříbrném rybníce je pro MTBO již tradičním zázemím. Letošní zvláštností bylo, že v kempu nebyl žádný ze startů ani dojezdů závodů, ale zas nebylo nutné přemýšlet, kde se rozjíždět před startem a vytáčet nohy po závodě. Mně osobně spíš trochu vytáčel zlatokopecký přístup všude okolo, ale to jen tak mimochodem... V kempu samotném pro akci tohohle typu najdeme téměř vše, v sobotu by se šikla i vytápěná hala, ale kdo mohl tušit, že bude zrovna tady v květnu posněhávat, žejo. Ne zcela šťastně bylo vyřešeno mytí kol. Že kiksne wapka se stane, ale kubíky vody z hadice postupně vytvořily na chodníku ledové jezírko, kterému se prostě nešlo při průchodu vyhnout a komentáře kolemjdoucích k závodníkům nebyly úplně nadšené.

Na druhou stranu pro závod samotný fungovalo vše perfektně - rozhlas, výsledky... to bylo parádní.

Masový průlet pískovnou

Hromaďáky jsou pro diváky i závodníky atraktivní svým kontaktním pojetím. Start na louce daleko v lese si však diváci mohli užít až z natočeného videa, protože nikdo jiný než rozhodčí a závodníci se tak daleko z kempu neodhodlal. A bůhví, zda by se divák-laik uměl vrátit zpět, protože zvolené značení nebylo příliš výrazné a zejména ze sobotního odpoledne je pár pěkných historek o tom, odkud a jak pozdě kdo na ten start vlastně přijel.

Hradečáci zvolili start metodou LeMans - nejrychlejší běžci tedy vyráželi s mapami v zubech do terénu jako první, ale pak se to stejně srovnalo podle toho, jak kdo umí mapovat a rychle šlapat. Na mapě Písečné duny měl každý jednu uzlovku pěkně uprostřed mapy. Pánská elita dostala k tomu navrch ještě jednu přímo v hlavní jámě pískovny, což byl z mého pohledu mapově nejzajímavější úsek závodu. Les byl velmi přehledný a na místní rovině se jezdilo opravdu hodně rychle. Nejzrádnější byly kupodivu tlusté plné: když se totiž čtyřicítkou přiřítíte na křižovatku, kde čekáte podobně rychlou cestu křížem, moc brzdit se vám nechce. Jenomže fyzika je neúprosná a tak si pár lidí na tom štěrku či písku ustlalo. 

Mezi pánskou elitou bylo o vítězi rozhodnuto už na poslední uzlovce, kterou Vojta Ludvík razil s komfortním náskokem před rovněž osamoceným Jirkou Hradilem. Největší souboj byl tak o třetí místo, kde z trojice Stránský, Svoboda, Wohanka nejrychleji finišoval Vojtěch Stránský.

Královny a rytířky

Tak trochu pohádkový náboj měl závod W21E. Na startu nechyběla loňská královna našeho i světového MTBO Martina Tichovská. Vzhledem k tomu, že Martina letos očekává příchod malého prince či princezny, jela pochopitelně velmi opatrně, přesto však velmi rychle. Jako řízená střela naopak letěla prostorem Veronika Kubínová, která v cíli své další soupeřky nechala daleko za sebou (2. Stanislava Ančicová, 3. Natália Tyszová). 

Pointa tohohle příběhu je však tentokrát zcela jinde a úplně typická pohádka to není: Bohužel došlo v méně přehledném místě ke kolizi dvou závodníků a těžký pád jednoho z nich se neobešel bez poměrně vážných zranění. Na místě v té době byly i naše reprezentantky Katka Nováková a Vilma Králová, které se pohybovaly na čele závodu žen. Obě závodnice okamžitě přestaly závodit a ve spolupráci s Alešem Bitterem všichni bez váhání poskytli zraněnému první pomoc a zavolali záchrannou službu. Věříme, že zranění se budou hojit bez následků. Dobrá práce jmenovaných zachránců i přivolaných záchranných složek si určitě zaslouží uznání.

Z pohledu pořadatelského se v tomto případě určitě vyplatila dobrá příprava, protože záchranka měla k dispozici mapu závodu s příjezdovými cestami a celá akce se tak významně urychlila.

Ledový podvečer

Předpověď počasí na víkend byla velmi chladná dlouho dopředu. Proto bylo mnoho závodníků překvapeno relativně příjemnými jarními teplotami, které provázely dopolední masák. Odpoledne to však bylo ve zcela jiném klimatickém pásmu: studená fronta od západu přinesla prudké ochlazení a změna teploty i začátek deště přesně kopírovaly první odjezdy na start. Během hodiny se ze suchého jarního lesa stalo mokré studené nevlídno, kam se chtělo jen málokomu. Některé ta změna rozhodila natolik, že sotva trefili na start. A kdo už odstartoval, měl za chvilku plné zuby, oči i mapník plné písku, vody a bláta.

Což o to, na nepřízeň počasí se dá připravit a dobře se obléknout. I ty nejotrlejší ale v té zimě mrazilo ještě víc, když zjistili, že začínají špatně vidět. Kontury mapy se postupně rozplývaly, barvy naopak prolínaly do krásných abstraktních tvarů... Rychlý pohled bokem od mapníku však vyvrací podezření na smyslovou poruchu, ta samovolná výtvarná aktivita pod fólií je způsobena kombinací počasí a tiskařských ingrediencí. Tiskařská barva vykazovala minimální přídržnost k papíru, zato však velmi dobrou k fólii našich mapníků. Pokud jste mapník od soboty ještě nemyli, dost možná na něm tu vaši trať ještě máte. 

Velmi komické bylo za takových podmínek razit do mapy, což se některým kategoriím nevyhnulo. Kdo při takové akci otevřel mapník, už musel jet do cíle po paměti, neboť zpětná adjustace vrstev mapy na fólii s vrstvami na desce byla prakticky nemožná. Protože začalo pršet už před startem, v lese i v mapníku to měli všichni (skoro) stejně mokré a tak zase vyhráli ti nejlepší.

V mužské elitě dojel první Vojtěch Stránský, druhý Vojtěch Ludvík a třetí Kryštof Bogar. Ženskou kategorii opět nejlépe zvládla Veronika Kubínová, druhá byla Vilma Králová a třetí Marie Březinová.

Oproti dopolednímu masáku bylo v tomhle závodě povoleno přenášení kola lesem, vzhledem k počasí a množství vodních toků to bylo spíše brodění. Paradoxně hrátky přírody s počasím byly tentokrát ku prospěchu závodu, za sucha by to asi byla trochu nuda. Jak prohlásila vítězka ženské elity Veronika Kubínová na dotaz, jak to, že vyhrála s tak velkým náskokem: "Mně to tak nebavilo, že jsem to chtěla mít co nejdřív za sebou :-)". 

Ostatní si ale vodu občas i užívali, o kaskadérské kousky na mokrých lávkách nebyla nouze a ve frontě na mytí si bylo o čem vyprávět.

Hóóódně dlouhej long

Večerní vyhlášení pořadatelé rozumně přesunuli ze soboty na neděli, jelikož po zmrzlém odpoledním závodě by v tom dešti na bednu nikdo ani psa nevyhnal a většina závodníků tak trávila večer regenerací v malých skupinkách někde v teple. Při návratu z večeře jsme obdivovali účastníky hradeckého nočního koloběžkování, kteří se zcela promočení v té zimě a silném dešti právě vraceli do kempu. 

Nedělní ráno začalo poměrně brzy, jelikož přestalo pršet a sluníčko i zpěvní opeřenci začali úřadovat téměř vzápětí. S ohledem na venkovní teplotu jsem vyhlížel nějakou tu zamrzlou kaluž, což se sice nepodařilo, ale vymrzlých dětiček bylo už venku dost. Dětský závod totiž startoval poměrně netypicky před začátkem hlavního programu, aby všichni všechno stihli, a to se určitě vyplatilo. Rodiče sice měli ráno trochu honičku s vypravováním svých ratolestí, nicméně z lesa při svém závodě pak už pospíchat nemuseli.

A ono pospíchat  ani moc nešlo, protože long byl opravdu dlouhý. Kilometráž, která by se v jiných terénem u názvu tratě honosila předponou ultra-, tady padla na závod v klasické délce. I nějaké kopce byly k vidění. Při volbách ale byla hlavním parametrem kvalita povrchu, protože kromě širokých cyklodálnic šlo volit i postupy po sotva viditelných tečkách a opět i fikat pěšky lesem. Naopak přísně zakázáno bylo vystrkovat nos na é pětatřicítku. Pod tou vede v prostoru několik tunýlků a dvěma z nich se dalo projet i na kole. I když to bylo trochu diskriminační, jelikož jedním z nich mohli projíždět pouze trpaslíci, děti a ti hůře živení z nás, ostatní museli seskočit, aby nepřišli o helmu a kus hlavy.

Že si do Hradce nejlepší formu přivezli Vojtěch Ludvík a Vojtěch Stránský, se potvrdilo i na longu. První jmenovaný zvítězil o půldruhé minuty před druhým, podobný odstup pak byl i dále, když na třetím místě dojel Richard Wohanka. Ženskou elitu opět zvládla nejrychleji Veronika Kubínová a trojnásobným triumfem dala ostatním jasný signál, kdo by mohl v letošní sezóně zastoupit Martinu Tichovskou na  nejvyšších stupních. Druhý a třetí stupínek obsadily Vilma Králová a Marie Březinová.

Jaké to bylo?

Z pohledu pořadatelů to musela být docela honička, alespoň v porovnání s tím, co jsme vídávali v minulých letech. Tři závody místo dvou, k tomu ještě v podstatě další dva samostatné závody pro děti s jinou mapou a mimo kemp. Odměnou jim budiž vysoký počet závodníků, a to vesměs spokojených. Laťka je dle mého názoru letos nastavena docela vysoko. A co vy? Jak jste to viděli a co jste zažili? Podělte se o to třeba dole v komentářích...

Co dál?

Až vyperete z dresů hradecké bláto a písek, trochu potrénujte a včas se přihlašte na další víkend. První termín přihlášek dalšího, tentokrát mistrovského víkendu v režii bikerů z Vrchlabí je již 19.5.

Odkazy

| Zobrazeno 4640x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Mirek Kalina |
Vyhlásit všechny děti i v MW11
Závody byly krásné, o tom žádná. Přesto bych navrhnul jedno malé zlepšení na příští závody - na bednu bych pozval i všechny děti z kategorie MW11, které závod odjeli, aby jim nebylo líto, když jejich mladší sourozenci v MW10 oceněni nějakým tím malým pamlskem byli. Přeci jen to ještě není soutěžní kategorie, tak proč neocenit alespoň maličko všechny, kteří závodili. Kategorie se totiž vzájemně hodně prolínají a děti, kteří už jezdí MW10 sami, začínají uvažovat o vyšší kategorii, tak aby je toto neodrazovalo.
Gabča |
U nás máme za to, že MW11 jsou už závoďáci a tudíž už se vyhlašují jenom ti nejlepší. Od závodění v této kategorii to syna neodradilo, být závoďák je totiž úplně jiný level, než jezdit "trapně" s rodiči...
King |
Malé děti v MW10 vyhlásit všechny. Soutěžní kategorie kategorie od "11" první 3, jak píše Gabča.

Teď předložím několik myšlenek ohledně vyhlašování obecně:
1. Vyhlašovat jen kategorie od HD10 az H21A, D21A,HE, DE . Na Mistrovských závodech bych vyhlašoval i "veterány".
2. Nevyhlašovat kategorie "B" a "C" - formálně jsou stejně "pomalejší" než "A" a "E". V kategoriich bychom pak mohli vyhlašovat M+D společně, jak se děje třeba na běžeckých "OBLŽ"


a) Vyhlašování se zrychlí a bude tam třeba více lidí. Třeba právě i u těch mladších kategorií. Zvláště v neděli bývá pohled na polo nebo prázdné stupně neradostný (i když teď v HK to bylo celkem dobré).
b) Zjednoduší se to i pořadatelům
c)Za sebe nejezdím na závody kvůli tomu, abych měl 15tý bidon, igelitku nebo podobnou drobnost
Martin K |
Proč vyhlašovat DH21A, když jsou pomalejší než DE a HE? A proč vůbec někoho vyhlašovat? Vše se tím zjednoduší a urychlí. K čemu je Vojtům další bidon a igelitka? Co takhle ceny losovat? To je ale blbá debata, což? :-) Nechme to na pořadatelích, ať si vyhlásí, koho chtějí.
-ury- |
prosba o názory - zvětšování přetiskových symbolů
Vznesu tu dotaz, dokud máte víkendové závody v paměti. Na sobotním mass startu bylo použito měřítko 1:10.000 se zvětšením všech značek, včetně přetiskových (přetiskové značky = značky pro zákres tratí, t.j. start, kontroly, spojnice, čísla kontrol, zakázaný postup, nepřístupná oblast). Jak někteří z Vás zaregistrovali, připravujeme pro IOF návrh úprav bajkového mapového klíče. Zatím je příklon k tomu, že pro větší měřítka by se zvětšovali všechny symboly právě s výjimkou těchto zákresových značek, tj průměr koleček, tloušťka spojnic i ostatní fialové symboly by byly stejné pro všechna měřítka. Přivítal bych proto Vaše komentáře (nejlépe mailem), jak se na tuto situaci díváte. Vyhovovalo Vám to zvětšení symbolů jak bylo v sobotu, třeba že tisk trati byl na mapě výraznější anebo Vám třeba naopak větší symboly přijdou už nepřehledné a drželi by jste se varianty malých symbolů na mapách všech formátů?
King |
Mě větší symboly, zejména silnější čáry zcela vyhovovaly. Neztrácely se a udržel jsem na oko. Mapa byla i takto dobře čitelná. Odpoledne to bylo výrazně horší. V okolí kontrol, kde se sešlo kolečko s "tečkama" a nějakou křižovatkou jsem musel i zastavit a podívat se zblízka. Mladším s lepšíma očima to třeba tolik nevadilo. Škoda, že i to odpoledne nebylo na 1:10000, aspoň pro kategorie od 40 výše.....
Martin Sajal |
Za mě nezvětšovat. Kvůli velkým kolečkům a číslům se v části u lomu, kde bylo více kontrol na menším prostoru, už místy hůře na první pohled poznávalo, které číslo patří ke které kontrole. Ve členitějším prostoru pak velká kolečka a čísla mohou znemožnit umístění více kontrol na trati blizko sebe.




Honza -mAk- Svoboda |
Mně se díky tloušťce spojnic povedlo přehlédnout cestu kreslenou "pod" spojnicí v severovýchodním rohu mezi kontrolami 39 - 75
Honza -mAk- Svoboda |
a ještě mě napadá, že by bylo fajn mít nakreslený povinný úsek ze startu na mapový start - což by jak jsem zaznamenal bylo nápomocné nejen závodníkům, ale asi i pořadatelům (c;
KLádin |
Za mě jsou obě velikosti koleček v pohodě, důležitější je jejich vyřezávání, což bylo docela dobré. Horší to bylo se spojnicemi, které mohli být lépe přerušené či zalomené tam, kde překrývají cestu nebo se kříží s jinou kontrolou.
Co mě ale vadilo víc, byly starty. Na hromaďáku se startovalo mimo mapu a jelo se 0,5 km kamsi do lesa, to by snad mělo být v pokynech ne? A ty další dva starty umístěny na křižovatkách tak, že nebylo jasné odkud tam člověk přijel a kam pokračovat. Jestli to byl jako záměr, tak to se fakt moc nepovedlo.

A ještě jedna věc, téměř všechny kontroly měly rozhozenej čas, některé i přes půl minuty. Výsledky to sice neovlivnilo, ale asi by bylo vhodný to sesynchronizovat.
Chmelda |
Ahoj Kládina,

ano máš pravdu, o tom, jakým způsobem bude řešen start hromaďáku, jakým způsobem bude řešen hromaďák obecně to vše mělo být v pokynech, bohužel při asi milionech přečteních a kontrolách, si toto nikdo neuvědomil. Za to se omlouváme.
Nikolas |
Rozhozený čas kontrol neovlivnil výsledky, ale výrazně poznamenal komfort vkládání GPX záznamu do zákresu postupů.
KLádin |
Jo a taky by mě zajímalo, jak je možný, že si ředitel závodu samovolně rozhodne, že red grupa nebude losovaná tak jak má, ale bude zařazena na začátek startovky...
-ury- |
Red Group na ČP může být kdekoliv, to nebylo mistrovství
Chmelda |
Co chápu z pravidel, tak by se měla losovat, nicméně pro podobu závodu jsem se rozhodl ji dát na začátek. Jestli to je úplně špatně - OK, budu si to pamatovat. Jestli někdo bude chtít detailnější vysvětlení, tak prosím osobně ve VRL, tady se s tím fakt psát nebudu.
KLádin |
Prováděcí pokyny: ČS je losována jako jednotlivec do startovky příslušné kategorie...
Losování je losování. Pokud by v ČS byli všichni, co tam být mají, tak to je ve výsledku celkem jedno, ale v realitě, kde min. tři aspiranti na medaili stejně v ČS nejsou je to zcela zbytečné znevýhodnění jedněch před druhými.
Chmelda |
to pak se ale můžeme ptát, zda má smysl nějakou ČS vůbec mít.
Honza -mAk- Svoboda |
Ano souhlasím, že v současné podobě na ČP redgrupa smysl moc nemá, když třeba Kryštofové a Needyjové mají na své závodění klídek pěkně vzadu (c: Chtělo by to do jejího výpočtu přidat nějaký další koeficienty, jako třeba, že prvních 6 ve WRE ji má taky jistou - tím se pokryjí i reproši, kteří mají ČP tak trochu "na párku". Obecně mi redgrupa i masák jde proti myšlence lampioningu, kde má být hlavní gró to jak se závodník popasuje s tratí a ne to co si kde za kým odvisí (půlku sobotního hromaďáku jsem nemusel mapovat a jel jak na hladkým závodě XC nebo maratonu). Ještě větší "hnus" mi redgrupa přijde na světovejch akcích, kde se dá za soupeřem odviset i na medaily. Možná by v redgrupě měla být jedna dvě minuty v rozestupu navíc.
Jirka -Albert- Vraný |
Coby původní autor a prosazovač této myšlenky už jsem několikrát veřejně říkal (naposledy myslím na SS 2018), že se to moc neosvědčilo a původní účel (repre pohromadě) to stejně neplní. Takže klidně to zrušme.
Pavel Štáfek |

Mám opačný názor: reproši povinně do červené skupiny, alternativně ještě tuto doplňovat o zahraniční účastníky s top rankingem. Výsledky ČP to ovlivní podstatně méně než náhodné rozlosování reprezentantů za lidi, kteří je umí uviset a vyhrajou tak díky tomu patnáct či více bodů navíc oproti tomu, co by zajeli bez vodiče. V rámci výkonnostně relativně srovnané červené skupiny k tak velkému ovlivnění výkonu dojetého závodníka nikdy nedojde.

Honza -mAk- Svoboda |
Tomu se nevyhneš - co ti, kteří jsou nalosování před redgrupou a třeba dva tři "červení" závodníci je urychlí během trati? A rovnou říkám, že odmítám v rámci redgrupy projíždět veškerý kopřivy, pokud by byla losována dopředu (c;
Pavel Štáfek |
Souhlas, ale asi by to většinou upravily dva volné intervaly před ČS. Úplně se tomuhle vyhnout nejde asi žádným způsobem.
KLádin |
já jsem před pár lety na SS navrhoval, aby se RG počítala z WRE, tím by se vyřešili jak "Kryštofové" tak zahraniční účastníci. A bylo to zamítnuto, že prý se to musí nejprve řádně prodiskutovat.
Jirka -Albert- Vraný |
No jo, evidentně ale pak už v diskusi nikdo nepokračoval. Každopádně mi to přijde, že by toto mohlo být opravdu řešení problému. Současný systém evidentně nefunguje, protože prostě počítá s tím, že reproši jezdí na všechny závody. Což už, ale dávno není pravda, ať už jsou důvody jakékoliv.
Pavel Štáfek |

Ranking IOF to sám o sobě taky nevyřeší, ten má v případě MTBO nějakou vypovídací hodnotu max. do 60.-80. místa, navíc z naší elity tam nejsou všichni. Vyřešil by to CZranking v kombinaci s tím IOF pro zahraniční. Za aktuálního stavu věcí mne nic lepšího než automatické zařazení reprezentantů do RG nenapadá.

Jirka -Albert- Vraný |
Do WRE sbírají body více méně jen ti reprentantni, kteří jedou na MS, ME či SP. Takže tam určitě nejsou ani všichni eliťáci a vlastně ani všichni členové širší repre. Jenže z druhé strany - repre povinně do RG by znamenalo, že RG by vlastně někdo ručně určoval. A teď jak často by to dělal? Před sezonou? Po každé nominaci? Občas se nominuje někdo kdo v repre vůbec není / nebyl na začátku sezony. A naopak.

Asi nenajdeme systém, který nebude mít žádná "ale". Otázka tedy je, zda tu RG opravdu potřebujeme? Podle mě fakt ne - čekal jsem od ní něco jiného a nefunguje tak jak jsem si myslel že bude, nebo tak jak fungovala ze začátku.

Problémy s losem cos psal podle mě stejně neřeši. Ani reproši nemají stejnou výkonost, takže i v RG můžeš mít štěstí na los a vyjet si tak lepší body či výsledek. A naopak - Needy v Hradci v RG nestartoval a rozhodně nikomu k lepším bodům nepomohl. Ono uviset pendolíno když kolem tebe letí 160 není tak snadný :)
Chmelda |
No co tady čtu ty komenty, tak nejjednodušší variantou je prostě RG zrušit úplně.
KLádin |
Za předpokladu, že každý rok budou v ČR alespoň jedny WRE, by každý eliťák měl možnost minimálně 2 závodů. I když zrovna letos po dlouhých letech zrovna žádný závod ČP ve WRE není, přesto že jsou 5E v Plzni, který vždycky byly. Holt má to své mouchy, to nepopírám. A nutit direktivně pořadatele aby se každý rok ucházeli o WRE asi taky není úplně nejšťastnější... Ještě můžeme počkat, jak to dopadne s tím českým rankingem, třeba by to mohla být cesta.
Jirka -Albert- Vraný |
Názor slepýho - sobotní dopolední mapa byla jedna z nejlépe čitelných map na kterých jsem kdy jel. Možná vůbec nejlepší. Konečně se to dalo číst v pohodě i za jízdy. Takže za mě určitě klidně takto zvětšené kdy to jen půjde :)
Martin K |
Pretex?
Což takhle zavést povinnost tisku map na Pretex? Nedovedu si představit Ne závod za So odpoledních podmínek. To by asi nedojel nikdo nad MD17.
Honza -mAk- Svoboda |
Papír se nerozmočil, rozmočil se tisk a to by se třeba stalo i u tý umělotiny. Možná by stačilo, když by byl pořadatel vždy připraven dát mapy do igelitu.
Žito |
Ať už byla chyba v tisku nebo volbě papíru, návrh na povinný Pretex určitě stojí za diskusi - co si pamatuju, cenový rozdíl není nijak dramatický a problém v mokrých podmínkách podstatně eliminuje
-ury- |
asi by stačilo používat autorizovaný tisk (viz. http://www.orientacnisporty.cz/mapova-rada), protože teď řešíme že nedrží barva při namočení, za chvíli můžeme řešit, že nesedí barvy a oranžová se třeba plete se žlutou....
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru