MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

V Drahanské vrchovině si dají dostaveníčko nejrychlejší orientační bikeři

Blíží se 7. ročník závodu, ve kterém se skrývají kořeny bikingu. MTBO Remerx Cup, tradiční dvoudenní orientační závod na horských kolech, se v roce 2004 uskuteční v atraktivních terénech Drahanské vrchoviny. V sobotní etapě se budou rozdělovat mistrovské tituly v disciplíně zvané scorelauf. Termín závodu je 29.-30.5.2004.

Po loňském mistrovském závodě v "drásalovských" terénech Hostýnských vrchů vracejí pořadatelé MTBO Remerx Cup poprvé do prostoru, kde se závod již jednou konal. Jedná se o atraktivní prostor nedaleko obce Protivanov. "Prostor závodu jsme vybírali také s ohledem na skvělé zázemí rekreačního střediska Protivanov, které dovoluje dojezd závodníků z lesa přímo na shromaždiště. Navíc mohou být závodníci ubytováni v místě a odpadá tak nepříjemné přejíždění, skládání kol apod. Výhodou je také to, že mapu neprotíná žádná pozemní komunikace využívaná automobilisty," říká za organizátory akce ředitel závodu Aleš Linhart z Pell's MTBO Teamu.

Ve zmiňovaném areálu se konal závod již v roce 1999. Tehdy se jednalo o 2. ročník 3-denních mezinárodních závodů spojených dokonce se závody pro orientační běžce. "Byla to taková vlaštovka v době, kdy MTBO byl relativně neznámým sportem. Snažili jsme se ho ukázat orientačním běžcům a přitáhnout je k horskému kolu," vzpomíná Aleš Linhart. Dnes tvoří základnu MTBO v ČR asi 400 závodníků a cílem pořadatelů je spíše prezentovat MTBO cyklistické veřejnosti. Daří se to hlavně u závodů, které jsou "napůl cesty", jako je například úspěšný Bike Adventure. Mnoho současných orientačních bikerů se k MTBO dostalo právě přes tyto závody, při kterých se využívají klasické turistické mapy 1:50 000.

Přitažlivost MTBO je daná originálním konceptem závodu. Na rozdíl od běžných cyklomaratonů či závodů v cross country si účastníci volí trasu sami, a to tak, aby objeli co nejrychleji všechna kontrolní stanoviště. Postup mezi stanovišti si určují podle speciální podrobné mapy (1:15 000). MTBO umožňuje účast jak výborně trénovaným cyklistům, tak i hobby jezdcům, kteří jedou sice pomaleji, ale o to více si užívají pohyb na kole a poznávání krajiny. Ve své podstatě se tedy jedná také o jiným způsobem organizovanou formu cykloturistiky. Na rozdíl od maratonů se na MTBO startuje intervalově, takže nehrozí ani žádné zácpy na startu a, jelikož si každý určuje vlastní postup, nedochází k nežádoucí kumulaci cyklistů v terénu.

Tento MTBO závod bude již počtvrté za sebou podporovat dlouholetý partner Remerx, výrobce cyklistických ráfků pro všechny cyklistické disciplíny. Letošního ročníku se kromě kompletní české špičky v mužské i ženské elitní kategorii zúčastní reprezentanti Slovenska, Rakouska, Polska a Estonska. Kromě nich očekávají pořadatelé jako každý rok účastníky z celé České republiky. Připraveny jsou tratě v 11 věkových kategoriích.

Více informací o 7. ročníku závodu MTBO Remerx Cup najdete na: www.mtbo.cz/remerx
Více o MTBO: www.mtbo.cz

Kontakt:

Aleš Linhart
+420 732 126 445

Příloha tiskové zprávy:

Základní charakteristika MTBO (mountain bike orienteering)

MTBO neboli mountain bike orienteering neboli orientační závody na horských kolech je poměrně mladé sportovní odvětví, které vzniklo jako jedna z forem orientačního "běhu". "Orienťák" se tak dělá na lyžích, v noci se světlem, na kole, s vysílačkou a kdoví jak ještě. S během to kolikrát už moc společného ani nemá. Někteří to zkouší i na lodi nebo pod vodou. Ale zpět ke kolu. Sednete na kolo, dostanete speciální mapu a jedete. Čím rychleji tím lépe. Máte za úkol projet kontrolními body a to libovolným postupem. Vlastně je to "rychlostní cykloturistika".

Ze zážitků závodníků

Pavel Pekárek:

MTB... MTBO. Snadné napsat, oč kráčí. Ve dvou větách, stručně a možná i jasně. Ale čím vzbudit interes náročných čtenářů? Kde je popsána ona nervózní rozechvělost před prvním startem? Jak mám popsat to cosi, ten přídech dobrodružství tak, jak ho v krvi pocítila moje nejdražší budoucí polovička, když si první závod vybrala kdesi v Bílých Karpatech, nechala se opojit rychlostí, vyjela daleko z mapy a zastavila až na předměstí Pezinoku? Absolutně vytržená ze souvislosti a úplně zpitomělá se ptala náhodných chodců na cestu anglicky, podvědomě tušíce, že je v cizině. A tu radost nad první kontrolou v životě, vzdálenou necelých pět stovek metrů od startu, nalezenou po hodinách bloudění slovenskou přírodou? A pocity vítězství, zklamání, strachu, bolesti, svobody? Hořkost porážek? Nic takového ve stručné definici nevidím. A přitom se říká: "Orienteering - a way of living".

PíDžej:

Můj závod byl krásný. Fakt jsem si ho užil. Má taktika byla: "Projeď se po lese a když cestou najdeš svou kontrolu, procvakni si lísteček srandovníma kleštičkama." Během chvilky jsem měl první kontrolu. To mě málem rozhodilo a svedlo z mé taktiky. Když jsem si ale při hledání druhé kontroly vyjel z mapy (Ale ten dvoukilometrový sjezd byl pěkný), vrátil jsem se nejen k první kontrole, ale i k taktice. V cíli jsem měl procvakaná všechna políčka těmi správnými kleštičkami a ještě jsem měl skoro deset minut do limitu. Mé nadšení neznalo mezí a málem jsem si v cíli dal pivo (můžu jen 2V - Vodku nebo Víno). Počasí, Příroda, Partia, Pořadatelé, Párky, Pití (6P) super. (Muzika nezačíná na P) Příště někdy jedu zas.

RoBy:

Všechno předčilo moje představy. Jak náročnost trati - myslel jsem si, že budou jednodušší (hlavně na orientaci, ale na fyzičku taky - ale to mi tolik nevadilo jako to první). A společensky to bylo taky náročné...
… Byl to nádherný let, v životě jsem tak dlouho a daleko s kolem neletěl. Když jsem se oprášil, tak mi chvíli trvalo, než jsem se zorientoval a našel své kolo. Leželo asi 15 m ode mne. Kromě naražené kyčle a odřené ruky se mi ale nic nestalo.

foto: OK 99 Hradec Králové

Zdroj: MTBO Pell's Team

| Zobrazeno 6183x | MTBO ČP + MČR | Alda Linhart
Související články: Remerx cup
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru