MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

V Austrálii budeme mít velmi silný tým!

Poslední dvojkolo ČP a zároveň Mistrovství na krátké a klasické určilo všechny cestující na MS. Novoborští pořadatelé připravili skvělé závody jak po technické, tak organizační stránce. Oba uspořádané závody měly rozličné charakteristiky. Sprint s množstvím kontrol vyžadoval rychlou a přesnou práci s mapou, nejen ve stanovení správných postupů, ale i ve správné realizaci zamýšlené trasy v množštví cest a pěšin. Klasika byla spíš závodem na rychlost (vysoký průměr v pánské Elitě cca 22 km/h), podstatné bylo v rovinatém terénu ani ne tak vybrat správný postup (alternativy zleva či zprava byly většinou rovnocené) jako spíš řádně zabrat do pedálů a nechybovat.

Oba rozdílné závody nechaly vyniknout naše reproše. Stupně vítězů patřily převážně jim, zvláště v mužské kategorii. Na sedadla do letadla se již k nominovaným Tomečkovi, Ševčíkovi a Ryglovi posadí Tihon, Ticháček a Šrůta. Tihon a Ticháček měli již před závodem velmi solidní pozici, o poslední místo tak bojovali Šrůta a Linhart. Díky svému nedělnímu vítězství rozhodl ve svůj prospěch novoborský závodník. Linhart zůstává v roli necestujícího náhradníka.

Ačkoli byla nominace určena ihned po nedělním závodě, tedy ještě před spočítáním celkového pořadí ČP, pořadí v mužské kategorii potvrdilo oprávněnost nominace. Všichni nominovaní obadili prvních 6 míst v žebříčku, náhradník Linhart je 7. O nominaci 5 závodníků komise nepochybovala. Zkusme se tedy podívat na vzájemný souboj o poslední místo na MS mezi Šrůtou a Linhartem v celé sezóně. Šrůta se po třetím místě v prvním závodě zranil a absentoval tedy 3 závody ČP. Pak se dostal do dobré formy a vyrovnané výkony korunoval ziskem mistrovského titulu v královské disciplíně - klasice. Šrůta měl jeden průměr - 62 bodů. Linhart měl dobrý začátek, umístění 2 x na bedně v květnu se mu po nemoci nepodařilo v další části zezóny zopakovat. Měl 2 x průměr - 55 bodů. Díky zranění a pořádání se oba borci utkali přímo 5 x - z toho 4 x byl rychlejší Šrůta.

V ženách se rozhodovalo o jediném posledním místě. K stálicím letošní sezóny Jakoubové, Haně LaCarbonara a Lacigové se připojila a právo startu získala Hrdinová. Prakticky po celý rok nezávodila kvůli prosincovému zranění a když už se zdálo, že koleno nebude poslouchat, nastal po květnovém chirurgickém zákroku radikální zvrat k lepšímu. I při dvojdenní plné závodní zátěži koleno vydrželo a Hrdinová byla v obou mistrovských závodech lepší než Chmelíková i Folprechtová.

Proč dostala důvěru Hrdinová? Chmelíková absolvovala vyrovnaně všechny závody - nejlépe se umístila na 2., nejhůře na 6. místě, celkově v ČP 6., náskok na Hrdinovou 17 bodů. Hrdinová 4 závody vynechala, nejlépší místo 2., nejhorší 8, celkově 7. Až do posledních závodů nemohla naplno šlapat kvůli bolesti kolene. Folprechtová měla výkyvy - umístění mezi 2. a 14. místem, celkově se z této trojice umístila v ČP nejvýše - na 5. místě, o 6 bodů před Chmelíkovou. Pro Hrdinovou jsme se tedy rozhodli z těchto důvodů: koleno je vpořádku, při ani po závodech nedělalo problémy, dále největší mezinárodní zkušenosti, dlouhodobě vyrovnaná výkonnost a nakonec psychická stabilita - na MS velmi důležitá.

Do Austrálie tak odjíždí silný a vyrovnaný tým - jak v mužích, tak ženách. V mužské kategorii se oproti minulému MS vs Francii obměnil celý tým krom Rygla. Ten zvítězil v Českém Poháru, s minimálním 3 bodovým náskokem před Tomečkem a smečkou dalších mladíků. Na klasické trati většina našich reprezentantů porazila úřadujícího Mistra světa na této trati Fina Makilu. (Příjemné je zjištění, že ve Fontainebleau ve Francii byla trať obdobná jako v Doksech.)

V ženách pospolu zůstává bronzová štafeta z MS ve Francii, je doplněna Lacigovou, která za poslední dva roky zaznamenala prudké zlepšení.

Jsem tedy pln optimismu, velmi věřím v sílu všech jednotlivců i vyrovnanost našeho týmu a proto stanovuji ambiciózní cíl pro australské MS: 3 medaile, 1 z nich zlatá.

| Zobrazeno 3887x | Reprezentace | Radovan -RaMach- Mach

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Jelen |
nominační kritéria
Zdar Lidičky,po přečtení tohoto článku mi nezbívá nic, než s ním na 99% souhlasit. Máme opravdu silný a vyrovnaný tým a na ty tři placky bych si taky vsadil. Přesto bych rád otevřel otázku výkladu nominačních kritérií žen na MS. Mám totiž pocit, že nebyla naplněna a nebo si je lze vyložit dvojím způsobem, což je chyba. Píše se tam že 31.8. bude nominace doplněna o "Nejlepší zatím nenominovaný závodník v pořadí ČP v kategorii DE" a dále pak komise "může k tomuto datu udělit tolik divokých karet, aby se nominace doplnila na min. 6 mužů a 4 ženy." Je v tom snad chyba?
Děkuji předem za Vaše názory.
jelen
Aldomoro |
Re: nominační kritéria
Teda Jelene! Nezbývá se prece pise s tvrdym a dlouhým.
ramach |
Re: nominační kritéria
Udělení divoké karty Lacigové po červnových závodech bylo předčasné. Kdybychom (komise MTBO) dodrželi na 100% nominační kriteria a udělili divokou kartu až na konci srpna, byla by Míša nominovaná na základě postavení v žebříčku a divokou kartu bychom měli k univerzálnímu použití. Chtěli jsme, aby nejlepší 3 ženy – Jakoubová, LaCarbonara a Lacigová, které se po polovině sezóny jasně oddělily od ostatních – měly jistotu a klid pro přípravu na MS. Proto jsme se Míše rozhodli kartu udělit již v červnu. Tím jsme si ovšem přivřeli vrátka pro finální etapu nominace. Na poslední chvíli uzdravená Hrdinová a její dobré výkony na Mistrovství by si tuto kartu jistě velmi zasloužily. Ačkoliv tedy nominace dle mého soudu zohlednila správně kvality jednotlivých závodnic, nebyla zcela v souladu s nominačními kritérii. Což je chyba, za kterou se velmi omlouvám především závodnicím Folprechtové (nejvýše postavená zatím nenominovaná v ČP k 31.8.) a Chmelíkové (druhá nejvýše postavená zatím nenominovaná v ČP k 31.8). Dále se omlouvám všem, které jsem tímto poškodil nebo poškodit mohl. Rozhdodně to však nebylo mým úmyslem.
alda |
Re: Re: nominační kritéria
teda vidim, ze v zenach to bylo taky dramaticke. Myslim, ze komise by sva rozhodnuti mela asi neuspechavat. Rict nekomu sorry pote co splni nominacni kriteria mi prijde dost krute!!!
Aldomoro |
nominace
Souhlasim s tim, ze tym bude silny. Je to videt i z odstupu prvni sedmicky od dalsiho Gebaka. A drzim palce at ty medaile vyjdou.
V roli cerneho petra bych se chtel zeptat komise, zda vubec vi, kdo byl nominovan podle kriteria k 31.8. a navrhnout pro pristi rok idealni teren pro nominacky. Mam dokonce nachystane dve varianty. Ta prvni jsou Luhacovice a prilehle okoli a tou druhou (pokud by se to zdalo prilis), Protivanov. Ja momentalne bydlim cca 10km od Zlina, takze je to v cajku.
Osobne nemam vubec nic proti Marwinovi ani Michalovi, ale rad bych, kdyby mi jeste RaMach zduvodnil Michalovu "velmi solidní pozici" pred mistrovskymi zavody. Kromě jineho se totiz oba borci (rozumej ja s Michalem) diky zraneni a poradani primo utkali 7x s tesnym vysledkem 4:3 ve prospech Aldy ;-) Pred mistrovskym zavodem to bylo o 1 na kazde strane mene. Diky za vysvetleni a vasi uvahu o navrhovanem prostoru.
Jeste bych si dovolil polemizovat s konstatovanim o nedelni elitni trati. Mozna jel Ramach nejaky jiny zavod, ale me nepripadaji rozdily 30" vterin zrovna "rovnocenny postup." Borakum diky za pekne zavody.
A kde jsi Ramachu nabral tu moji nemoc pred dalsi casti sezony? Komise asi vi neco co ja nevim... ;-)
ramach |
Re: nominace
K 31.8. byli nominováni závodníci Ticháček, Tihon a Šrůta. Velmi solidní pozice Michala Tihona byla před novoborskými závody vybudována následovně : v prvních dvou závodech ČP umístění na 2. a 3. místě, následovalo vítězství v závodě WRE v Soproni a zranění. V druhé půlce sezóny pak 6. a 3. místo v Jihlavě. Udělám-li z těchto pěti umístění průměr, dostanu 3. Což potvrzuje fakt, že Michal Tihon je velmi vyrovnaný závodník, který dělá málo chyb. Jeho průměr za pořádané závody je 57 bodů, Tvůj, Aldo 55. I když má o 3 závody méně a stejný počet průměrů v žebříčku, je o 13 bodů před Tebou.

Ohledně terénu posledního závodu v Doksech. Nebyl to jediný nominační závod této sezóny, byl prostě jen posledním, kde se muselo rozhodnout, shodou okolností mezi Tebou a "skorodomácím" závodníkem Šrůtou. I Tys ale měl v červnu podobnou "pseudovýhodu" či výhodu - Mistrovství na dlouhé trati v Lidečku bylo blízko Tvého bydliště (v terénu, kde jste s luhačovickým oddílem pořádali kdysi v 90 letech závody ČP pod jménem tuším pohár Janáček). Stejně tak stratoval například i M. Gebas na hradeckých závodech v podstatě v domácích terénech. To v orienťáku sem-tam nastane. Kalendář závodů na rok 2005 se tvoří, pravděpodobně budeme zase převážně z Českého poháru vycházet při nominaci na MS na Slovensku - stačí tedy přihlásit se Sikorkovi na pořádání ve správném terénu a ve správný termín - a je to.

A Tvoje nemoc - proč jsi nejel do Maďarska na závod WRE? Proč jsme Tě odhlašovali ?

Zajímá mne Tvůj názor na mužskou nominaci - v jakém pořadí bys nominoval Ty 6 závodníků? Na svých stránkách uvádíš, že nám nominační odpovědnost nezávidíš - a skutečně nemáš co. Není to snadné, vybrat dle nejlepšího vědomí a svědomí ty nejlepší závodníky a někde udělat tlustou čáru.... Někdo se tedy raduje, někdo je náhradníkem a někdo smutní. Teď jsi na straně zklamaných Ty, loni po závodech v Bruntále, kdy jsi byl zároveň s Procházkou na prvním místě, jsme nominovali Tebe a Procházka nominaci nedostal. Takže budoucnost máš ve svých rukou, nohou a hlavě.
alda |
Re: Re: nominace
tu nemoc beru zpet. Uz si na toho mnenaka (Albertuv vyraz, ktery se mi moc libi) vzpominam. je to tak davno.... Kazdopadne si myslim, ze to nemelo souvislost a vliv na zbytek sezony v CP. Tyto zavody byly s dostatecnym odstupem. Takze jeste jednou sorry za moji blbou poznamku.
alda |
Re: Re: nominace
No ta "vyhoda" v Lidecku se ti ale fakt povedla :-) Myslim, ze srovnavas nesrovnatelne. Pokud sis ale vsiml, tak nezpochybnuji vasi volbu, jen jsem chtel znat duvody. Marwinuv start mi ale fakt prisel trochu mimo misu. A navic na mistrovskem zavode. Myslim, ze poskozeni se muzou citit (netvrdim, ze citi) i Jarda s Tominem. Mozna by mi pripadlo lepsi, kdybyste ho nominovali bez tohoto startu. Takto mi to prisla trochu krec. Pokud vim, tak puvodne samozrejme (a dle ocekavani) jet nehodlal a byl presvedcen komisi MTBO. Kdy? Je normalni, aby se o startu nejlepsiho zavodnika poradajiciho oddilu rozhodlo cca mesic (nebo dva?) pred zavodem? Z praxe mi totiz pripada, ze se mapuje trosku driv. Neznam samozrejme zakulisi a jsem presvedcen, ze co se mapovani a trati tyce, tak bylo vse OK. To by Baza neudelal. Myslim, ze nejsem sam, kdo se nad naskokem v zavode pozastavil. Ale vse mohlo byt souhrou nahod, vyladenou formou a bezchybnym zavodem. Takze diky za tvou predeslou odpoved.
ramach |
Ještě od Tebe, Aldo, očekávám návrh 6 závodníků v mužské nominaci. Seřazené od prvního po šestého dle výkonnosti. Díky RaMach
Bureš Pavel |
Nová nominace na MS
Dovolil bych si přepracovat nominaci na MS. Tím samozřejmě nechci zasahovat do pravomocí komise MTBO. Takže poslední slovo nechám na Vás. Vzhledem k tomu, že nominace Jardy je jasná, navrhuji následující. Aby se u protinožců nebál a podal ideální výkon měli by s ním jet lidé s kterými trénuje, kalí, .... Tzv. nosiči vody. Jmenovitě: Bureš, Gebas, Šňupárek a Pekič ( pokud odloží termín svatby a zatím ještě poze milenka ho pustí). Aby byla šestice kompletní vezmem Aldu, protože je od nás z oddílu a je tudíž taky náš. Z kategorie DE nevezmem nikoho. Možná by mohla jedna závodnice dostat divokou kartu, ale to by záleželo na Gebákovi. Místo ostatních žen by jsme v hospodě "U vesla" na Priglu vybraly masérky a prostitutky. Věřím že tento team by byl taky velmi silný, především po kulturní stránce. Odvažuju si vsadit na 4 medaile z toho dvě zlaté, které by jsme na závěrečném večírku vyčendžovali s úzpěšnými závodníky za naše prostitutky. Co ty na to RaMachu. Pavel
ramach |
Něco ano, něco ne ?
Tak to jsi dle mého soudu zůstal na půl cesty. V předchozích článcích se porovnáváš s M.Tihonem a M.Šrůtou a mám z těch porovnání pocit, že se hodnotíš jako lepší než oni. Otevřeně Ti však soudy vyslovovat nepřísluší. Proto Tě do budoucnosti prosím - buďto napiš rovnou svůj upřímný názor se vším všudy, nebo příště nepiš takové naznačující informace do svých příspěvků. Jsi hodně kritický ke všem a ke všemu, co se Ti nelíbí, a dáváš to najevo. To je prostě rys Tvé povahy, který respektuji. Prosím ale o konstruktivní kritiku! Díky RaMach
alda |
Re: Něco ano, něco ne ?
Konstruktivni kritiku? Co se tyce zen, tak jsem to napsal (a zatim si stojim) a co se tyce muzu, tak si myslim, ze taky (a za tim si taky stojim). Nominace je opravnena v obou kategoriich. Mam jen vyhrady vuci zpusobu, jakym byla delana a prezentovana. Myslim, ze jsi se snazil to vysvetlit a ja kritizuji nektere postupy. Tot vse. Takze jak to shrnul Smisek: Jedou ti, kteri meli nejlepsi vysledky.
Pro priste ale budto nominacni kriteria nepiste tak striktne nebo dodrzujte (co se zen tyce). Experiment s psychickou odolnosti jste si taky mohli odpustit.
Smíšek |
Tak abych to shrnul
Muži: Silná sedmička se vykrystalizovala již po jarní části. Na podzim jsme čekali ještě na výkony Borka. I ten se v posledním závodě předvedl, bohužel pro něj jsou letos ostatní adepti ve velmi dobré formě. Zůstalo tudíž na rozhodování mezi těmi 7. Alda zůstal těsně pod čarou. Věřím, že kdyby jel, rozhodně by předvedl kvalitní výkon. Může jet však jen 6. Rád bych ještě připomněl, že všichni tři nominovaní na podzim (Michal, Tisky, Marwin) nejeli 2-3 závody kvůli zranění či účasti v A žebříčku. K jejich postavení v žebříčku jim tedy stačilo méně závodů. Spekulace ohledně Marwinovy znalosti terénu či mapy se mi zdají nedůstojné, jeho ostatní výsledky v sezóně (snad kromě Remerx Cupu kde jezdil ještě s bandáží na noze) hovoří jasně. Přesto jsme před posledními závody stavěli Marwina a Aldu na zhruba stejnou úroveň, ve prospěch Aldy hovořily např. větší zahraniční zkušenosti. Informace o tom, že poslední závod nejspíš rozhodne mezi nimi, dostali ve čtvrtek. Jak to dopadlo, víte. Marwin přesvědčil fyzicky (o tom ten závod byl hlavně) a prokázal i velkou psychickou odolnost.
Ženy: Souhlasím s vámi, nominační kritéria byla porušena tím, že Míša byla nominována již na jaře. Mohli jsme to obejít tím, že bychom jí to oznámili neoficiálně a nominovali ji až nyní. Chtěli jsme však, aby měla klid k přípravě a neoficiální nominace by se stejně provalila. A teď ruku na srdce. Aniž bych chtěl někoho urazit, rozdíl mezi prvními třemi a ostatními byl obrovský. I proto jedou jen čtyři ženy. Na poslední místo byla po jarní části adeptem Jana, čekalo se na zlepšení zdravotního stavu Marušky. Ještě po Jihlavě se zdálo vše jasné ve prospěch Jany. V Boru se vše otočilo. Maruška jela letos poprvé naplno, již si troufla své koleno plně zatížit. Její výkon byl přesvědčivý, stačí se podívat na výsledky. Připojuji se k RaMachově omluvě vůči Janě a Jarce, motivační kritéria jsme tvořili spolu s ním a rovněž jsme se podíleli na jejich vědomém porušení. Bylo to však ku prospěchu věci, stojíme si za tím, že jedou ty nejlepší ženy, které máme. Na závěr bych rád vyjádřil politování nad tím, že se občas dozvídám, jak je vše předem rozhodnuto. Tak tomu opravdu není, ten kdo sleduje změny v repre týmu, nemůže nevidět, že korespondují s aktuální výkonností borců a borkyň. To, že ženský tým je již několik let prakticky beze změn je jiná věc. I my bychom rádi viděli novou krev, je to však jen ve vašich nohách a hlavách, jak již výše psal hlavní kouč...To je tak asi vše, co jsem měl k tomuto tématu na srdci.
alda |
trochu mimo misu, ale patri to sem
Chtel bych, krome vyse napsanych vytek, vyjadrit svuj uprimny obdiv a podekovani clenum komise za to, jakym zpusobem dokazala dosud zajistit financne, organizacne a materialove nadchazejici cestu repre na MS. Fakt se to jevi velmi dobre a myslim, ze mnozi pesaci, LOBaci nebo bikeri inostranci mohou zavidet. Kdo nezkusil, neoceni.
Pokud nase vyprava na MS uspeje (jako ze uspeje :-), tak jim patri dil. Neznam zakulisi, ale urcite je zatim spousta prace. Takze diky a jen tak dal...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru