MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Tři medaile a celkem devět Čechů v TOP 10 na sprintu

Kryštof Bogar opět zlatý, Vojtěch Stránský stříbrný a junior Matěj Tuma bronzový. K tomu v mužích Hašek čtvrtý, Kanta sedmý, Tichovská šestá, Nováková sedmá, juniorky Kuchařová a Chamraďa osmá, resp. desátá. Tím končí početný výčet velmi úspěšného sprintu pro české barvy.

Češi na MS v MTBO i nadále rozšiřují medailové úspěchy a radovat se dnes mohou hned ze tří medailí a šesti umístěni v TOP 10. Dnešní sprint se odehrával opět v areně Falun, počasí přálo, slunce svítilo a nálada byla dobrá. V začátku dnešního závodu nejprve stavitel prověřil orientaci v zástavbě, která byla z větší části buď asfaltová nebo značena oranžovou (mapová značka pro rideable area, tedy prostor, kde je jízda mimo cestu povolena). Bylo třeba si trochu zvolnit a na měřítku 1:5 000 precizně odmapovat sled krátkých postupů. Ve střední pasáži před výměnou mapy následovalo několik delších postupů v lese, kde bylo třeba hlavně valit, protože cest tu bylo po málu. Po výměně mapy se závodníci ještě jednou dostali do zástavby, konkrétně do oblasti hotelu, kde je většina týmů ubytována a jako perličku na závěr stavitel všechny fyzicky potrápil brutálním výjezdem ke skokanským můstkům a s černem před očima je nechal cestou na sběrku posbírat ještě pár kontrol ve sjezdu. Závod to byl rozhodně napínavý a zajímavý a prověřil jak naši fyzickou připravenost, tak perfektní mapovou dovednost.

alt=

Máme zlato a stříbro v mužích

Na muže čekala trať dlouhá 9,3 km s převýšením 225 m a 29 kontrolami. Vojtěch Stránský po nevydařených předchozích mistrovských závodech konečně našel svou klidnou hlavu a rychlé nohy a po opatrnějším začátku od první televizní kontroly o pár vteřin vedl před Kryštofem Bogarem. Kryštof pár vteřin ztatil na K19, kde správně nevyčetl průjezdnost ke kontrole a vybral objížděčku o pár sekund delší. Vojty náskok se tak navýšil na 21 sekund. Než se ale dostali ke skokanským můstkům, Kryštof náskok stlačil na 2 sekundy a cílem nakonec projel o 2 sekundy dříve než Vojta v čase 24:29. Stal se tak již podruhé na tomto šampionátu mistrem světa a Vojta Stránský se i tak mohl velmi radovat ze stříbrné medaile. Bronz putuje do Estonska k Laurimu Malsroosovi, který na Vojtu ztratil 12 sekund.

Skvělý závod má za sebou i mladý Jan Hašek, který po čistém a přesném závodě skončil na čtvrté pozici se ztrátou pouhých 2 sekund na medaili a se svým výkonem je velmi spokojený. Jen o půl minuty pomalejší než Honza na sedmém místě skončil Martin Kanta, který si zajel svůj nejlepší výsledek v životě na mistrovství světa. Po dvou špatných volbách, ale jinak velmi dobrým závodem zaostal Jakub Škoda za Kryštofem o 1:54 a skončil na 22. místě. Jiřímu Hradilovi ztráta 2:02 na lepší než 25. místo bohužel nestačila.

Smůla se stále drží Vojty Ludvíka. Ani dnešní závod nadějný zkušený závodník s velkými ambicemi nedojel. Cestou na K10 na užší pěšince do mírné zatáčky valil, co to šlo. V proti směru se najednou objevil Švýcar Simon Braendli a bez možnosti jakéhokoliv zareagování se oba srazili. Štěstí bylo, že se Švýcar koukal před sebe a né do mapy a své kolo stihl poslal k zemi. Nedošlo tak k čelnímu nárazu, ale hlavně ke srážce kol samotných. Oba jezdci vyvázli díky tomu zdraví, pouze lehce otřesení a samozřejmě smutní. Ani jeden závod nedokončil. Simon alespoň na kole pomalu dojel do cíle. Vojtovi s nejen prořízlým pláštěm, ale hlavně zlomeným rámem tak nezbývalo než se vydat na další procházku pěšky do cíle. Zítřejší závod s hromadným startem nakonec pojede na kole svého bratra Matyáše, který tu dělá českému týmu technickou podporu.

V ženách nejlépe Tichovská šestá

Na ženy čekala trať dlouhá 7,6 km se 180 m převýšení a 26 kontrolami. Trať nejrychleji projela Finka Henna Saarinen v čase 23:08, která se dostala do vedení ještě před výměnou mapy a zlato již nepustila. Stříbro i bronz putuje do Dánska. Nejlepší Češkou dnes byla opět Martina Tichovská, která skončila na šestém místě. Po dvou pár sekundových zaváháních dokázala ještě stáhnout ztrátu na druhé místo. Příliš defenzivní závěr výjezdu ke skokanským můstkům a následnému technickému sjezdu na lepší umístění nestačil. Se svým výkonem tak byla spokojená, ale s umístěním bez medaile již méně. Na vítězku nakonec ztratila 1:19.

Pouhých 12 sekund za Martinou a na novém osobním maximu z mistrovství světa - 7. místě, dojela Kateřina Nováková, které závod opravdu velmi sedl. Díky silnému začátku se na výměně mapy pohybovala dokonce na stříbrné příčce. Po jediném pársekundovém zaváhání u odjezdu z K17 a hlavně náročném konci tratě, kde na nejlepší fyzicky ztrácela se nakonec umístila za velkou bednu. I tak je ale velmi spokojená a těší ji, že i zde ukázala, že ve sprintech se jí daří.

Marie Kamarytová, Renata Paulíčková a Valerie Kamererová utvořily skupinku mezi 26. a 28. místem se ztrátou 4:16 až 4:32. Marii závod již podle výsledku moc nesedl. Nasekala mnoho drobných chyb a příliš do detailu řešila oranžové úseky, což ji nakonec stálo příliš času. Ani Renče trať nesedla, nedokázala se v ni najít a tak začala sekat jednu chybku za druhou. Valča nerozjela svůj závod špatně, ale dobrý výsledek se rozplynul při velké chybě na K10, kde nechala téměř dvě minuty nejprve kvůli špatnému odbočení ke kontrole. Chytla nejprve paseku, po které dojela dost daleko než si uvědomila, že toto cesta není, a tak se vydala po svých stopách zase zpět na opravdovou cestu. Bohužel správnou odbočku nechytla a ke kontrole jela oklikou. Odbočku z velké cesty bohužel také nechytla a chyba se zvětšovala. Se svým výkonem tak spokojená nebyla, stejně jako Vendula Musilová, která udělala velkou chybu na K17, kdy se překoukla v mapě a myslela si, že jede na K20. Z očividných důvodů tak nemohla kontrolu chvíli najít než si svou chybu uvědomila. Po sérii dalších zaváhání tak skončila až na 37. místě se ztrátou 5:31 na vítězku.

Tuma slaví bronz v juniorech

Pro juniory stavitel připravil trať dlouhou 6,9 km se 160 m převýšení a 24 kontrolami. Závod byl velmi vyrovnaný a nabízel hned pět adeptů na vítězství, které průběžně dělilo jen 20 s. Stát se tak mohlo všechno a rozhodoval až samotný konec závodu, ve kterém byl nakonec nejsilnější Švéd Felix Silver s časem 19:56. Matěj Tuma udržel skvěle rozjetý závod a přes malou chybu v závěru se mu podařilo s odstupem 30 s na prvního dofinišovat pro bronzovou medaili a spokojenost rozhodně neskrýval. Na stříbro ztratil pouhých 8 s. Zbytku juniorské výpravy se už dnes dařilo méně. Adam Černík skončil 20. se ztrátou 2:34 a Tomáš Zrník 26. se ztrátou 3:36.

V juniorkách nejlépe 8. Kuchařová

Českým juniorkám se dnes dařilo méně. Čekal na ně závod dlouhý 5,8 km s převýšením 130 m a 19 kontrolami, který jednoznačně ovládla o více než minutu zde dominující Finka Kaarina Nurminen v čase 18:15. Do top 10 se nakonec vešla Rozálie Kuchařová s odstupem 2:19 na 8. místě a Natali Chamraďa se ztrátou 2:38 top 10 uzavřela po chybě na K7, kde se překoukla v mapě a myslela, že je již jinde. Lucie Nedomlelová se ztrátou 3:04 skončila na 12. místě a Sofie Stránská se ztrátou 7:42 na 21. místě.