MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

Sezóna 2008 za námi

Skončila další sezóna Českého poháru MTBO, která opět posunula náš sport o kus dále. Zkusím malou statistiku a pár výhledů na rok 2009 z hlediska soutěžní komise.

Letos se MTBO základna opět rozrostla a registrovaných bajkerů už bylo více než 660, z nichž 560 se zůčastnilo nějakého závodu (na co čekala ta zbývající stovka netuším)
Český pohár letos čítal 14 závodů z nichž se započítávalo 9. Plný počet 14 závodů mělo 66 závodníků, 13 - 18, 12 - 63, 11 - 19, 10 - 51, 9 - 21, 8 - 43, 7 - 22, 6 - 40, 5 - 16, 4 - 71, 3 - 19, 2 - 90, 1 - 24.
Převažovali tedy jedno až dvojvíkendoví závodníci. Ve zbytku už "vyhrála" skupina závodníků, kteří jezdí vše, co jde.

Letošní rok doznal i několik novinek. Tou první, ještě před sezónou, byla možnost zřeknutí se získané licence a přenechání tak svého místa dalšímu postupujícímu závodníkovi. této možnosti využily 2 eliťačky, 2 eliťáci a 4 áčkaři. Novinka byla kladně přijata a vypadá, že na příští rok zůstane.

Další novinkou bylo zavedení centrálního přihlašovacího systému, který měl udělat větší pořádek v přihláškách a registračních číslech. Z hlediska pořadatele mi to ušetřilo kupu zbytečnýho přepisování přihlášek z (h)různých formátů a byl to i celkem slušnej bič na opozdilce. Bohužel většina chyb v registracích vznikala až na prezentaci jednak ze strany závodníků, kteří neznají svoje registračky a jednak z hlediska pořadatelů, kteří to nevyžadují.
Do příštího roku plánuji další úpravy, tak bych i rád vaše názory a tipy. V plánu mám dodělání plateb, editaci centrální registrace, možná i rozšířenej systém práv, ale každopádně musí to být přehledný a jednoduchý.

2008 za námi a co 2009?
Zatím to vypadá na 15 pohárových závodů, počítat se bude asi 8, počítání žebříčku zůstane stejný, konkurence se opět přiostří, večírky taky jen tak nezmizí....
Pokud chcete nějakou změnu, tak se určitě ověte, je to náš sport a my si ho chceme přeci užít...

| přečteno 3726x | MTBO ČP + MČR | Honza -xOB- Urban

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Sud |
průměry
Nejdrív jsen si říkal, že to nechám plavat, ale nakonec mě to nedá. mám technickou poznámku k počítání průměrů. Jsme v tomhle asi určitě výjmeční, že vůbec nějaké průměry udělujeme, ale my víme proč. Lukáš Bauer, Barbora Špotáková nebo nějakej šílenec v F1 když se nezúčastní závodu SP, tak má nulu. To je jasný. Troufám si ale tvrdit, že ani jeden z nich žádnej závod v seriálu nepořádá, neorganizuje, nemapuje, nastaví trať. Takže pokud udělujeme průměry za to, že lidi závody pro dalších 660 podobnejch připravuje, organizuje, moc nespí a sere na práci a rodinu neměl by na tom být přinejmenším bit. Tak např. náš člen Stanislav Rauch objel v H21C 7 závodů a má jeden průměr. Ten průměr je horší než nejhorší jeho výsledek (nebo stejnej). Není to divný průměr??? Ano, je to průměr jeho bodových hodnocení, do kterého se mu počítá i 0 bodů za závod ve kterém vůbec nestartoval. Neměl by ten průměr být spíše průměrem jeho výkonů? V LoBu a dříve v OB se počítal průměr ze 3, slovy tří, nejlepších výsledků. Možná je to zase opačný extrém. Co takhle udělat nějakej kompromis, třeba škrtnout nejlepší a nejhorší závod nebo.. a těch variant je určitě spousta. Ale když už se na průměry hraje, měly by spíš pomáhat (v počtu 9 závodů ty 2 průměry ani výrazně pomoc nemůžou). Pokud je to tak jak to je teď, je lepší nepočitat je vůbec. Argument, že pokud chci někam postoupit tak se tomu mám věnovat na 100% a objet všechny závody neberu, jedna nemoc tě může vyřadit na 2 víkendy (4 závody) a jsi v háji zeleném. A jsou taky jiné aktivity než jen MTBO, že? Beru jedině argument, že výše jmenovaný Stanislav Rauch se v těch céčkách neměl takhle flákat, měl hned v prvním závodě o 10 minut vyhrát a měl vystaráno... Toť názor lyžařského specialisty, který se během léta po nedělním obědě rád sveze i na kole horském. Ondra Vodrážka
SMíšek |
Re: průměry
Ondro, úplně s tebou souhlasím, pořadatelé by rozhodně neměli být trestáni...koneckonců kvůli tomu se taky počítaj nově dva průměry. Jestli se nepletu, tak problém Standy byl v tom, že jel jenom 6 závodů. Jelikož se počítalo celkem 9, tak průměr se počítal ze 7 (9 - 2). No, a když jich jel jenom 6, holt ten sedmej byl za nula... Takže když chce mít slušnej výsledek, musí objet aspoň 7 závodů.
xOB |
Re: průměry
Zajimavej namet k diskusi. Pro letosek uz s tim nic neudelame, ale behem listopadu prosince bude zasedani sekce, kde se bude resit co pristi rok. Takze kdo hlasuje pro jakej "typ" prumeru? 1) jen z odjetych (maximalne z toho co se pocita do zebricku -2) 2) z poctu zavodu, ktery se pocitaji do zebricku - 2 3) z X zavodu (X libovolna pevna konstanta nezavisla na poctu zavodu a zapocitavanych zavodu) 4) skrtnout nejlepsi a nejhorsi zavod ze zapocitavanych vysledku-2, coz pro letosek by byl prumer z peti misto ze sedmi 5)..... Takze necht diskuse zapocne, delame to pro nas
Zdeněk - XPU |
Re: Re: průměry
Byl bych pro variantu 2), přijde mi to fér k pořadateli i ostatním. 100 bodů za pořádání mi přijde moc, kdybysme chtěli být hodní a spravedliví, tak můžeme tady dávat za každou hodinu pořádání bod, za projetý kilometr dva... :o) Avizované platby v přihláškovém systému bych uvítal, kolikrát dohlašuju, odhlašuju a když to pak všechno najednou nějakej večer po návratu od Pařeza ščítám a platím, tak se často netrefím do stejný cifry jako pořadatel.
Kouřa |
Průměry jsou Socialismus !
Průměry jsou Socialismus – tvářej se že odměňujou pořadatelství podle zásluh, ale ve skutečnosti v tom dělaj akorát další bordel. Aplikace průměrů (jakoukoliv nabízenou metodou) je jen další hlavolam do žebříčku kterej v průběhu sezóny nepřehledně nazrává aby v závěru sezóny snahou o pseudo-spravedlnost (opět) paradoxně vytvořil jen zmatky, pochyby a podiv. Navážu na statistiku z článku a uvedu další čísla, čtěte pomalu a přemýšlejte nad nimi: Z 560 lidí jen 217 objelo více závodů než se letos započítávalo (10 a více). Naopak 260 lidí jelo méně závodů než se počítalo do průměru (méně než 7). 146 lidem se letos nějaký průměr započítal – někomu skutečnej, někomu pseudo-průměr ( např. součet 4 závodů děleno 7mi?) a 23 lidem se dokonce jako průměr počítala nula, úsměvné :) PTÁM SE PROČ OPRAVDU MÁME PRŮMĚRY? Jestli se bude počítat 8 závodů z 15ti (což je podle mě dobrý trend) pak vzniká obrovský prostor (téměř 50% sezóny) pro pořádající závodníky aby nebyli v nevýhodě (zápočet např. 10 z 14ti by průměry vyžadoval) Navíc celý seriál objelo jen 12% lidí. DRUHÝ POHLED: Jestli se "Vrchnost MTBO" bojí že by pak nikdo nechtěl pořádat (nebo se oddíly bojí že nebudou mít dostatek dobrovolníků) Tak to otočme: Dejme každému kdo se bude v sezóně na jednom dvojzávodě skutečně podílet 2x100 bodů jako Bonus do žebříčku! Zabijem tím dvě mouchy jednou ranou – Nebude nouze o lidi při pořádání (např včetně hlídačů lampionů nebo žalobníčků za fikání lesem) a hlavně v žebříčku bude mnohem víc jasno! (dokonce i v průběhu sezóny!) NAPROSTO UZNÁVÁM ŽE POŘÁDÁNÍ JE NÁROČNÉ A DOVEDU SI PŘEDSTAVIT ŽE JEJ BUDEME CHTÍT TAKTO ODMĚNIT. Ale průměry jsou pseudo-odměna – někoho trochu odmění, někoho poškodí… (objede toho málo a pořádat "musí") To bych se na to vyprd. S jasně deklarovaným Bonusem má každý možnost se rozhodnout zda chce pomoci či nikoliv. A kdo není v oddílu který pořádá (Jako třeba Já – ale takových nás stejně není moc) a o bonus bude mít kvůli lepšímu umístění zájem :) Může nabídnout pomoc pořadateli ve svém regionu, nebo kterémukoliv jinému který bude potřebovat.. Zkrátka průměr (počítaný jakoukoliv metodou) je podle mě Socialistickej kočkopes! Buďto nic (při zápočtu mála z hodně závodů) nebo jednotnej pořadatelskéj Bonus! A TEĎ DO MĚ :)
Marťas |
Počet započítávaných závodů
Ahoj! Bude se započítávat jen 8 z 15ti závodů? Není to málo? A proč vám připadá tento trend (započítat méně nejlepších výsledků z více závodů) pozitivní? S tímto trendem za chvíli skončíme u zápočtu např. 3 závodů ze 20. Čím méně závodů se započte, tím větší roli v umístění bude hrát náhoda - to že se výjimečně povede zalítnout. Myslím, že by se měly započíst tak ty dvě třetiny, jako letos. Toť můj názor.
-ury- |
Postupy a sestupy
Možná by stálo za to zvednout počet postupujících nahoru. Když se podívám na žebříčky, tak vyjet lepší licenci vypadá o dost složitější, než ji pak ztrati. Pro udržení licence letos stačilo skoro všude jen odjet 9 závodů skoro jakkoliv. Pro postup nahoru je naopak v některých kategoriích ještě pár lidí jen pár bodů za posledním postupovým místem.
xOB |
Re: Postupy a sestupy
Myslim si, ze postupovejch mist je docela dost. v Ackach 15 lidi (jelikoz se do elity nepostupuje vitezstvim), takze ve elite se vymeni tretina zavodniku, ci-li pribude pulka z poctu co zustal, to mi prijde dost v Beckach 10 lidi + az 14 postupujicich po vitezstvi v jakymkoliv zavode, v ackach zustava 40 lidi a k nim pribude az 25 lidi (realne tak 17), coz je skoro pulka v Ceckach 10 lidi + az 14 postupujicich po vitezstvi v jakymkoliv zavode, v beckach zustava 45 lidi a k nim pribude az 25 lidi (realne tak 17), coz je cca tretina U zenskych kategorii je to trosku tvrdsi, ale tam je mezi elitackama a "normalnima" deckama daleko vetsi skok, proto pokud chce zenska do elity, tak na to fakt musi mit. Takze v pripade, ze bys chtel zvednout postupovy pozice, tak uz by se vymenila pulka kategorii. Vem si treba fotbal, kolik jich jde nahoru a dolu ;-). Tedy dle mel je system jeste moc volnej a mozna by se spis melo postupovych mist ubrat A to ze se nekdo udrzi tim, ze objede 9 zavodu.... Proc je tedy neobjel ten, co chtel postoupit nahoru.
|
Re: Re: Postupy a sestupy
No myslím, že problém by se měl správně pojmenovat, např. takto "PROČ NEJEZDÍ ČP PRAVIDELNĚ VÍCE LIDÍ". Uvedu zde několik postřehů.. HE - první patnáctka je našlapaná, druhá patnáctka má potenciál, ale musí bojovat. Potud správně. Poslední patnáctka je tam jaksi navíc, tzn. nemá dostatečný počet závodů, závodí bez ambicí, není pro ostatní konkurencí. Co s tím?? H21A - první dvacítka vyrovnaná, další desítka jezdí alespoň pravidelně, dále jsou tam "týpci" co jezdí pouze na několik málo závodů a v nich slušně nebo méně slušně bodují. H21B - Opět kvalitních prvních patnáct jezdců, dalších dejme tomu deset pravidelných jezdců a zbytek opět "týpci". Podle mě klíč je v tom, aby se zkvalitnila nejvyšší kategorie - HE. Když se koukneme po okolních sportech, nikde se moc nestává, aby v elitní kategorii byla taková propast. Ale jak? Rozšířit, nebo naopak zúžit? Zúžit a zbytek nominovat až v průběhu sezóny? Nebo jak vůbec? Na závěr bych chtěl říct, že současný systém je ještě životaschopný a je lepší u něj zůstat než experimentovat..
Sud |
Re: Re: Re: Postupy a sestupy
"PROČ PRAVIDELNĚ NEJEZDÍ VÍCE LIDÍ" ? Asi proto, že pro ně je MTBO jednou z řady zábav. Asi nechtějí věnovat během května, června a září 7 - 8 víkendů jenom tomuto koníčku. Ale s tim asi nic neuděláme, leda že bysme začali vyplácet startovné. Rozhodně s tebou nesouhlasim, že v kat. H21A je první 20 vyrovnaná, když je tam rozdíl 100 bodů - to je rozdíl 2 tříd. Spíš je tam právě dost "týpků", kteří jedou na pár závodů. Což je škoda, protože letos mezi nima bylo min. 8 adeptů na postup do Elity. Ale asi do ní postoupit nechtějí a tak uvolní místo dalším, horším. A ti nemají v Elitě co dělat - tím se konkurence v Elitě kolem středu rozhodně nezvyšuje. Ale to neovlivníme. K otázce počtu postupujících. Rozhodně nezvyšovat - co je to za blbost. Elitu bych zúžil na 35 jezdců, postupujících z áček 10. Tím zvýšíme tlak na áčkaře - postupuje jich méně i na eliťáky - musí být do 25. místa. Kurva, když elita tak musim trochu jezdit, ne? Ostatní kategorie bych nechal. Názor Týpka. Omlouvám se za vulgarismus, my v Plzni jmenujeme věci pravými jmény.
hasa |
podporuju Suda a všechny výhody plynoucí z pořádání, tj. 100bodů na místo průměru. Pročetl jsem si dopodrobna postupový kritéria (to my v první patnáctce v Elitě Sude totiž neřešíme) a zarazilo mi, že jakýkoliv vítěz v závodu Béček má ihned Ačko, ale vítěz v závodě Aček ho nezískává, tudíž, když nemá dost závodů otravuje další rok minimálně při prvním závodě život natěšeným Béčkařům a srazí jim body..., aby pak jel další závod v Ačkách. Ale je pravda, že to PŘECE DĚLÁME PRO ZÁBAVU a večer si kvůli tomu nemusíme přece lejt na hlavu pivo :-)
Kale |
Re:
Neboj Hášo, vítěz áčkového závodu v béčkách strašit nebude, patří mezi medailisty (je to v SŘ i PP o řádek výš, než to kritérium pro přímý postup pro vítěze béčkového závodu). Ovšem je pravda, že v závodech ČP se fyzicky medaile neudělují - a to Tě mohlo zmást...
Meloun |
Co se tyče tý stofky bodů za pořádání, tak je pravda, že by to mohlo způsobit hustej nárůst pořádajících oddílů a mohli bysme si vybírat. To je taky jedinný pozitivum. A že za pořádání něco bejt musí to je prostě fakt, protože to by zas prestižáci nechtěli pořádat vůbec a to si myslim nemůžem dovolit. Přetlak pořadatelů nemáme. Žebříček má hodnotit výkonnost a tohle je dost nesystémovej krok, kterej s výkonností nemá co dělat. Počítání průměrů jen z odjetejch závodů vypadá rozumnějc, ale každopádně to chce stanovit doporučenej počet, z kterýho, aby pak něgdo na podzim netaktizoval stylem - nepojedu, závodů mám už dost a dobrejch, teď bych si leda zkazil průměr. Každopádně si ale myslim, že gdyš chci jezdit něco jinýho než Céčko, nebo baby D, tak na ty závody prostě musim jezdit a gdyš nejezdim, tak si pak nestěžuju. V případě nemoci pořád ještě EXISUJE ŽÁDOST O VYJÍMKU. Takže sumasumárum jsem zastáncem stávajícího systému průměrů.
mAk |
změna symbolu pro silnici
Občas se to stane asi každýmu, po závodě v klidu rozebíráte postupy a najednou zjistíte, že jste přehlídli asfaltku. Vemte si jakoukoliv mapu a prostě silnice je přehlídnutelná uplně snadno, a to i dokonce aniž by byla v porostech, přitom by měla díky své nejlepší sjízdnosti z mapy jasně svítit, přeci jen pro MTBO má daleko větší význam než pro OB. Takže bych její značení v mapě nějak podpořil, napadá mě třeba podstatné zvýraznění jejich černých outline, černá dvojčára s hnědým vybarvením by asi už mohla být vidět.
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot