MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Průjezd mapovým startem

Přátelé bajkoví orienťáci, v kolotoči MTBO se pohybuju teprve třetím rokem a myslím že se dá říct že to je krátce. Ještě vloni jsem se pořád považoval spíše za obstojnýho bikera, než za schopnýho orienťáka Letos už mám konečně trochu dojem že to vzácný spojení: mapa – hlava – volba, mi občas v lese v tý rychlosti trochu zafunguje. Občas... :-)

Každopádně každým závodem se stále učím spoustu nového, co už je pro vás letité MTBOrienťáky mnohdy s bohatou pěšáckou zkušeností naprostou samozřejmostí. Mě se to děje postupně. Postupně se mi za ty 3 roky rozkrývají různé drobnosti, detaily, finesy, které mají vliv na úspěch v závodě. Zakázané cesty, přeběhy, různé značky v mapě, různé detaily v pravidlech. Vzpomínám třeba jak jsem předloni v Ačkách vjel na asfaltku a teprve po 100 metrech si všiml že je vykřížkovaná, tak jsem se těch 100metrů vrátil zpět do místa nájezdu a dumal nad výběrem postupu dle pravidel. Nebo jak se řešilo jestli se smí či nesmí přijmout cizí pomoc od závodníka který už dojel, nebo od diváka. Nebo jak se vloni v Boskovicích řešilo jestli se zakázaná cesta smí překřížit či nikoliv… To všechno jsou drobnosti, jejichž neznalost ale někdy může výrazně ovlivnit dosažené pořadí, případně mít fatální následky v podobě diskvalifikace. Určitě byste přišli na další podobné špeky. Já jsem si samozřejmě kdysi pravidla MTBO pročítal, ale některý situace vznikají až v praxi. A tak se pořád učím. A rozhodně mě to baví! Tuze! :-)

Po závodech ve Voznici se na Vás chci obrátit s dotazem jak je to s mapovým startem? Respektive jak je to s jeho průjezdem? V neděli když jsem si na startu vzal mapu (H21E) tak první co mi blesklo hlavou bylo otočit kolo čelem vzad a na pípnutí vyrazit směrem přes čekovací a nulovací zónu, protože to byl podle mě nejlepší postup na jedničku. Asi bych tím způsobil pozdvižení mezi čekajícím davem a řečeno s Cimrmanem: „postupem jezdce na G12 vytvořil první aut v historii šachu“ J Ale v mapě na tom postupu křížky nejsou. Jenže druhé co mě napadlo bylo že nechci riskovat jiný rekord – nejrychlejší Disk v dějinách ČP MTBO J – a tak jsem se zachoval konzervativně a vyrazil vstříc mapovému startu. V průběhu závodu jsem na to zapomněl a po závodě jsem musel bohužel rychle do Prahy, takže to řeším až takhle ex post – prostě mě to zajímá.

Podobné situace už jsem si všiml v Maďarsku v neděli, když jsem otáčel na průběžné sběrce na třetí mapu – a vyrážel na poslední kolečko – tak jsem si všiml, že mnohem výhodnější než jet na mapový start bylo jet od sběrky zpět po cestě kterou jsem k ní přijel – jenže mě to napadlo až když jsem už byl na cestě k trojúhelníčku, takže otočit to bylo už nevýhodný. Po cestě do Čech jsem se na to ptal kluků ale nedostal jsem jednoznačnou odpověď. A na včerejším Middlu mě to vyloženě praštilo do očí!

Dnes jsem se odhodlal najít si to v pravidlech a nic o povinném průjezdu mapového startu jsem nenašel. Pravidlo 13. O zákresu tratí říká že: začátek orientace tvoří rovnostranný trojúhelník o délce strany 7 mm s jedním vrcholem směřujícím k první kontrole. Pravidlo 21. o Startu nic o povinném odjezdu na Mapový start neříká jen v pravidle 21.3. se říká že: Start by měl být situován tak, aby čekající závodníci neviděli postup před nimi startujících. (což je spíš pravidlo pro pořadatele) A podle mě v nejdůležitějším pravidle 22. O průjezdu tratí, se píše hned v prvním 22.1: Závodník musí projet kontrolami ve stanoveném pořadí. Každou kontrolu své trati musí zřetelně označit do závodního průkazu. Opět tedy nic o povinném průjezdu mapovým startem. Nebudu tady citovat pravidla o povinném úseku, protože tam je to jasné – ten musí být označen nejen v lese, ale i v mapě. To není tento případ. Myslím… Možná jsem něco nenašel, nepřu se…

Nepředkládám žádnou kritiku, ani mi nejde o rozvíření hádek – chci se učit! Hlava se chce učit. Zlepšit nohy už je totiž čím dál těžší :-). To je můj jednoduchý motiv. Proto pokládám následující otázky a budu rád když se dozvím jednoznačných odpovědí, které budou nejlépe i doložitelné v pravidlech:

  1. Je průjezd mapovým startem (přesněji začátkem orientace – prostě trojúhelníčkem) pro závodníka povinný?
  2. Pokud ano - Je postup z místa startu na mapový start povinný? Nebo stačí průjezd mapovým startem, ale cestu ze startu si k němu mohu zvolit sám?
  3. Je porušením pravidel, pokud závodník odstartuje v opačném směru startu (projede Check zónu, null zónu, a projede davem čekajících po cestě? (když v mapě tato cesta není označena jako zakázaná)
  4. Udělal to tak někdo v neděli? (hlavně z Elity, protože nevím kde měli ostatní jedničku...)

Mým odhadem od oka to mohlo hodit minutu – co bych za ní někdy dal :-)

Avoj!
Kouřa

| Zobrazeno 5340x | MTBO ČP + MČR | Jan -Kouřa- Kouřimský
Související články: Metodika

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Albert |
povinný úsek
Ahoj,
odpověď je podle mého názoru potřeba hledat v pravidlech v bodech 18.4. "Cesta mezi startem a
začátkem orientace se v terénu vyznačí jako povinný úsek trati" a dále 19.3. "Povinné úseky tratě musí závodníci absolvovat po celé jejich délce. Povinné úseky se
značí zpravidla oranžovými a bílými fáborky". Tím je asi řečeno vše podstatné - na začátek orientace se jede po fáborkách a jet se tam musí.

A k těm dalším dotazům:
Pár případů kdy bylo výhodnější tam nejet už se v minulosti také stalo, například před pár lety v Záhorské Bystrici v úvodních závodech ČP. Myslím že to bylo v sobotu a že to tam pár lidí fiklo jinudy. Obecně kdykoliv je to o něco dál, tak tam tenhle problém hrozí, ale je to stejné jako třeba s ježděním po lese a tak dále. Prostě někdo pravidla dodržuje, někdo bohužel ne.

Zpět přes start asi jet můžeš, pokud je stejný jako začátek orientace. Nebo se tam pak vrátit. Už sem to taky zažil že to bylo rychlejší jet na jedničku po cestě po které se na start přijíždělo. Být by to tak ale nemělo, je to chyba stavitele.
Meloun |
Re: povinný úsek
Souhlas s Albertem. Mezi ostrým a mapovým startem jedeš po fáborkách, takže jasnej povinnej úsek. V neděli mě to nenapadlo, ale v sobotu sem měl kapku náběh to votočit a začít se drát davem v protisměru, ale pak sem si všim těch vykřížkovanejch cest a bylo jasno.
Kouřa |
Re: povinný úsek
No fáborky tam nejspíš měli (100% to nevím) Ale nemusí Alberte být povinný úsek vyznačen i v mapě? Když si odpovím sám, tak asi nemusí, protože na hodně mapách vloni to není. Ale pak nechápu - čistě teoreticky - kdyby byl povinný úsek někde na trati a byl by jen označen fáborkama a né v mapě, že bych najednou jel od kontroly po fáborkách a né podle sebe - když bych to v mapě neměl... Anebo je to tak že na mapový start nemusí a uvnitř závodu musí? To zas ale nejde nikde najít v pravidlech :( Teď už asi prudim co? :)
Albert |
Re: Re: povinný úsek
Ten úsek po startu je definovaný celkem jasně, že má být vyznačen v terénu. A i když to pravidla nepíšou úplně natvrdo, tak je jasné že v mapě naopak ne. On kdyby byl vyznačen i v mapě, tak ten trojůhelník jaksi ztrácí smysl coby začátek orientace. Protože by ses začal orientovat už od začátku poviného úseku.


Ve všech ostatních případech ale platí, že rozhodující je, co má závodník vyznačeno v mapě. Tedy když v lese najednou jsou nějaké fáborky a v mapě nic není, tak to taky může být pozůstatek nějakého závodu z loňského letního tábora. Na druhou stranu, když tam pořadatel má na trati nějaký další povinný úsek, či zakázaný prostor, tak ho tam patrně nedává za účelem buzerace závodníka, ale spíš proto aby závodníka ochránil (třeba přejezd silnice) nebo aby chránil nějaký ten prostor kde si majitel závodění nepřál. Takže je určitě v zájmu všech aby pořadatel vyznačil to co je v mapě také v terénu. Samozřejmě podle konkrétní situace.
misha |
to me nenapadlo
Vidíte, nad něčim takovým prostě nepřemýšlím ... začátek orintace je v trojúhélníku (odjakživa) a správné pořadí kontrol počíná pro mě trojúhelníkem! Takže obvykle začínám mapovat až od trojúhelníku a ani si nevšimnu, že z koridoru to je jinak (obvykle asi proto, že vlastně vůbec netušim, kde zrovna jsem... to jsem asi neměla říkat...). Ale prostě tak mě to naučili již v HD10L!
mAk |
chtěl bych dát díky Kouřovi
Možná, že by se tímhle článečkem mohl otevřít takovej seriálek článků, kde by se mohli pěkně proprat pravidla, aby další nejen začínající závodníci měli co nejvíc jasno.
lampion |
Fikání lesem
Já připojím poznámku o ježdění mimo cesty. O víkendu jsme měli v lese lidi, kteří hlídali kontroly a co ty viděli... Podle nich by za fikání lesem muselo být disk minimálně 70% závodníků. Takže s dodržováním pravidel si většina lidí moc hlavu neláme.
Kouřa |
Re: Fikání lesem
No to teda potěš... A proč s tím teda něco neděláme? Když už tam hlídaj lampiony, proč z nich neudělat "policajty"? někomu to asi bude připadat jako buzerace, ale v jinejch sportech rozhodčí taky běhá přímo po hřišti... Chápu že dnešní atmosféra ve společnosti je nastavená tak že pokud tě při něčem nekalém nechytí, tak to není nekalé - ale proboha tohle je přece sport kterej děláme pro radost - tady nejde o miliony ani statisíce - vždyť nejsme profi, nikoho výsledky vepředu neživí - není to business! Nechci přehnaně moralizovat, ale příspěvek kde přímo organizátor řekne kolik lidí fikalo a nic se s tím nedělá mě dokáže nadzvednout. Takže si budeme jenom hrát na to že se to jako nesmí?
Albert |
Re: Fikání lesem
Tohle je asi na delší diskusi. Každopádně si myslím že zrovna pořadatel závodu by si na tohle neměl stěžovat takhle po diskusích ale právě s tím něco dělat. Hlídač kontrol může přece zároveň s foťákem (mobilem) hlídat dodržování pravidel. A nebo ani nemusí s foťákem, stači když si zapíše číslo a hlavní rozhodčí pak toho hříšníka prostě diskne.

No a taky si myslím, že fikání lesem je záležitost stavby. Což samozřejmě u free orderu jde ovlivnit těžko :) Ale u nedělního middlu k tomu některé kontroly docela sváděly, zejména ty v krátké tečce 10 metrů od hlavní cesty. Za všechny jako příklad třeba nedělní 43 a 106. Takhle by se podle mě kontroly dávat neměly a nebo tam prostě musí být rozhodčí a musí to hlídat. Ono že by si někdo naplánoval postup 500 metrů napřímo lesem, na to u nás není podklad. Takže problém jsou právě tyhle fikačky krátkých rohů. A těm se může stavitel alespoň částečně vyhnout.

Čímž samozřejmě nijak neomlouvám blbce kteří porušují pravidla a riskují tak to, že nás za pár let nepustí do lesa vůbec a budem jezdit MTBO akorát tak na parkovišti...
puchy |
Re: Re: Fikání lesem
U těchto dvou kontrol zrovna žádné problémy nebyly, ono v principu nejde o nějaké fikání 5m. Problém je v tom, že někomu vůbec nevadí, že už 50m jede lesem a sleze, až když vidí pořadatele. Nechápu, že těm lidem je to úplně ukradené a vůbec nedodržují pravidla. A po závodě jsme našli ještě delší vyježděné cesty v lese.... Ale to je věc, kterou tu nechci rozebírat, nad tím by se měl každý závodník zamyslet sám!
Graubna |
Re: Re: Fikání lesem
V elite byl v nedeli jeden (snad idealni) postup po teckach, ktere jasne koncily v mape cca 2-3mm před silnou cestou. Jenze v terenu byla ta pesina ulpne mrte vyjeta az po tu cestu. Tak sem si pripadal dost komicky, kdyz jsem na evidentne sjizdne ceste odhadnul misto, kde pesina puvodne koncila, sesednul, tech 30m jsem s kolem na rameni prebehl a pak zase nasedl :D:D Ale su cisty :D
lampion |
Re: Re: Fikání lesem
Já bych spíš řekl, že jsme jedni z mála pořadatelů, kteří se nebojí přiznat, že se na jejich závodech fikalo lesem. A jak by sis to představoval - disknout skoro všechny závodníky? Sorry, ale na to mi asi chybí odvaha.

Problém je v tom, že se právě nejednalo o fikání rohů a dojíždění 20 m od konce tečky na cestu, ale o regulérní ježdění lesem (nebo po louce).
A při stavbě se kritickým situacím nikdy stoprocentně nevyhneš.
E.
mAk |
Re: Re: Re: Fikání lesem
No... ano za přiznání se opravdu bát nemusíš... ale měli ste to diskat, kvuli tomu se vozej na ČP čísla a kvuli tomu ste v tom lese byli ne? Můžeš nám říct kde tahle situace byla?
puchy |
Re: Re: Re: Re: Fikání lesem
Bohužel nás je málo a tak pořadatelé byli v lese kvůli hlídání kontrol a různě mezi nima přejížděli. Takže kvůli fikání v lese nebyli...
xOB |
Re: Re: Re: Re: Re: Fikání lesem
To nevadi, ze nebyli v lese kvuli fikani, ale zapsat a nahlasit cisla mohli.
Jakykoliv poradatel v lese je "kontrolor", samozrejme je ale potreba, aby to vyfotil, protoze lidi se dokazou hadat a do oci lhat, ze opravdu nejeli lesem.
Jsem pro to kompletne diskat, klidne 70% zavodniku, co na tom, pravidla jsou jasny.
Vlada Marek |
k te nedelni 106
Podle me za jizdu lesem muze hodne staviletel. Zrovna ta 106 byla idealni priklad toho, kdyz clovek cestu pomalu nerozezna od normalniho lesa. Kdyz jsem na ni jel, tak jsem celou dobu koukal, kdy bude nejaka pesinka odbocovat a stejne jsem ji minul a musel jsem se vracet. Nakonec jsem to svihnul mistem, kde mi to prislo nejvice pesinkojidni a ejhle vedle - teprve smerem od kontroly jsem byl schopny rozeznat, ze tam fakt asi nejaka pesinka je.

Nebo napr. ve Vracove. Zde byla znacena tenka teckovana cesta a lisila se od volneho lesa pouze tim, ze na ni sisky tvorily koridor siroky cca 50cm. Jiny rozdil v tom nebyl. To se pak fakt tezko urcuje, zda uz jsem v lese nebo na pesince :-)

Osobne si myslim, ze to je problem 90% vsech tenkych teckovanych cesticek. Vetsinou to jsou pesinky, kudy by clovek za normalnich okolnosti na kole nejel a ani pesak by se tam nevydal. Docela jsem se po nekterych zavodech divil, ze nas lesaci vlastne toleruji, kdyz jsem videl, jak vypadaly nektere tyto teckovane cesticky po nasich zavodech (staci, aby bylo mokro a vedl pres ni idealni postup pro vice kategorii).
mAk |
Re: k te nedelni 106
Já si myslim, že spousta toho "fikání" vznikne spíš nedopatřením... Mě se o víkendu taky povedlo přehlídnout odbočku na tečku a myslel sem si, že ta moje je dál, najednou tam byla, najedu do ní a až po chvíli (protože se nebylo možný chytit porostů) sem zjistil že jsem na tečce, která neni v mapě a tak sem sesednul a korigoval během. To se prostě stane, bejt tam rozhodčí tak sem disk a pak by to asi bylo o hádání se proč ta pěšinka nebyla v mapě... Takže ale obecně si myslim, že máme čistej sport a většina závodníků je v tomhle svědomitá a na závodech nikoho fikajícího nepotkávám. Jsme tak nějak mezi sebou vzájemně pod kontrolou. Ale určo je fajn když na nějakejch místech kde to svádí, jsou pořadatelé, cítím se pak jistější v tom, že snad nejsem jedinej kdo poctivě sleze a i 2mm nedotaženou cestu běží přesto že je dávno vyběhaná/vyježděná (o víkendu jsem to tak měl minimálně na dvou místech). No a i přes špatný počasí a rozježděný cesty tvrdím že po dvou vydatnějších deštích nejsou v lese po MTBO závodech ani památky, což už se o třeba pěších masovějším OB závodům třeba ve skalách říct nedá, tam mi přijde že je to mezi těma srázama vidět daleko víc...
xOB |
Re: Re: k te nedelni 106
Souhlas, obcas se opravdu stane, ze clovek odboci do lesa v domeni, ze jede po te spravne tecce, ale v okamziku kdy to zjisti, tak ma sesednut z kola a vzit ho na rameno.
Pokud by ho i tak nekdo disknul, tak uz je to pak na rozhodnuti jury, ktera by mela jit zkontrolovat, zda to opravdu byla cesta, ktera neni v mape nebo zda zavodnik jel lesem (je uz to trochu ferovejsi, protoze se rozhoduji tri lidi)
Kazdopadne jeste opet zduraznuji, ze vetsi problem jsou nedotazeny tecky k hlavni ceste.
Zde je to na poradateli: bud tam hlida, nebo pokud nazna, ze cesticka tam nebude vadit, tak tecky dotahne az na cestu a parkrat to pred zavodem projede a nebo pokud by to byl problem, tak tam nataham par suchejch smrcku, ktery po zavode odklidim.
schwabach |
Re: Re: Re: k te nedelni 106
Naprostý souhlas. Taky si nemyslím, ze 70% závodníků jsou podvodníci, kteří schválně jezdí po lese. Když jsme loni pořádali, byl jsem v lese a tipnul bych tak 2 fikače na 100 lidí - a na ty stačilo zařvat a byli zpátky na cestě.
A co kdyby se tahle diskuze trochu zkonkretizovala? Hoďte třeba do samostatnýho článku situace, kde se o víkendu tak masivně fikalo, ať se MTBO národ poučí... možná se pak ukáže, že aspoň 70% ze 70% darebných fikačů jsou jen závodnící, kteří jedou po cestě, přemýšlejí nad dalším postupem a najednou si říkají "hele, sice furt jedu po cestě, ale neměla už třeba skončit?" tak slezou z kola, jdou pěšky a vzápětí je u kontroly sprdne pořadatel, že měli slézt dřív - můj případ. A pokud mám na mysli stejný postup v nedělní HE jako výše Graubna, tak i jeho případ - bo pěšky se mělo podle mapaře jít alespoň 45m, 30 je málo :-)
Pravidla jsou jasný, např. říkají, že mám "jezdit po cestách" nikoliv "po cestách zakreslených v mapě", nicméně jejich aplikace v praxi vyžaduje i obyčejný selský rozum jak ze strany závodníka tak pořadatele, proto bych se nerad dožil masového diskání za např. krátké protažení tečky na hlavní cestu - něco podobného tu už jednou bylo, pamatujete? Teď za to pořadatelé, podle mého správně, nediskali... a ty jasný případy na disk tu snad někdo uvede. :-)
puchy |
Re: Re: Re: Re: k te nedelni 106
Pravidla (a pokyny k závodu též) to říkají jasně: smí se jezdit JEN po cestách a chodnících VYZNAČENÝCH v mapě....
Ale jinak máš pravdu, jeden z důvodů, proč jsme nediskali je, že někdo vepředu startovního pole tu tečku "trošku" protáhl (u toho jsme bohužel nebyli) a chudáci ostatní poctivci pak mají problém poznat, kde cesta opravdu končí, navíc v závodním tempu je opravdu těžké odhadnout, zda má cesta už končit nebo jet ještě dalších 30 m. Jestli někdo chce vidět, kde se fikalo nejvíce, tak ať si najde Rolníky na dalších závodech, rád mu to ukážu.
schwabach |
Re: Re: Re: Re: Re: k te nedelni 106
no jo, máš pravdu - rozhodně nejsu pravidlový guru a teď to tam vidím (13.2), předtím jsem kouknul jen na odstavec 19.2., kde to není. Nicméně bezmyšlenkovitá aplikace pravidla 13.2 by asi byla dost vostrá vůči těm, kteří nejsou excelentní orienťáci a občas jedou po cestě a ani přesně neví po které, natož je-li zrovna v mapě :-) prostě radši od pravidel k selskýmu rozumu... (jnak já měl na mysli nedělní k.č. 79). Stejně se ale přimlouvám za to, ať se tu objeví výřezy s těmi blbými místy, za 3 týdny už si na to nikdo nevzpomene...
|
Re: Re: Re: Re: Re: Re: k te nedelni 106
tohle je re na puchyho, nevim proc se to hodilo az pod albeta...
Albert |
Re: Re: Re: Re: k te nedelni 106
Já bych řekl, že podle všeho bude to místo kde fikalo 70% lidí poblíž nedělní kontroly číslo 63. V místě pod drátama kde se mělo přebehnout na konec tečky byla v době kdy jsem tam jel (start 94) celkem pěkná cesta. A tady se dostáváme k obvyklé otázce - co má dělat závodník když v lese najde cestu, která není v mapě? Varianta a) jet po ní, defakto legalizuje fikání, protože po deseti projetých lidech je "cesta" skoro všude. Varianta b) není v mapě, takže běžím je zase blbá v tom, že vím, že běžím v místě kde nejméně polovina soupeřů pojede a já dostanu naloženo. To ne každý akceptuje a volí a). A máme tu lehce začarovaný kruh.


Jediný kdo mu může zabránit je opět stavitel + mapař. Mapařovi by se samozřejmě nemělo stát, že v mapě chybí cesta. Ale stane se. Třeba ve Vracově chyběla jedna, která tam evidentně byla roky. No a kontrola 63 na kterou v řadě kategorí vedl ideální postup tam i zpět po těch inkriminovaných tečkách bohužel tím fikáním nedotažených teček dříve či později skončit, protože prvních 10 běžců vydupalo cestu. Záměr byl asi dobrý - postup 63-70 měl hned tři volby, ale já bych jí tam jako stavitel nedal právě kvůli tomu riziku fikání lesem.


Takže otázka na závěr - je tohle to místo kde podle pořadatelů fikalo těch 70% lidí? Já se klidně dobrovolně přiznávám, že já jo. Vidím poměrně blbě, takže takové detaily jako 3mm nedotažený tečky za jízdy opravdu nevidím. Čili věděl jsem že musím z plné odbočit na tečku a když jsem jí viděl, tak sem pokračoval. V případě že bych jí neviděl, tak bych asi zastavil a podíval se pořádně do mapy. Pak bych to nejspíš viděl a samozřejmě bych běžel, tak jako sem běžel jiné postupy během závodu. Ale takhle sem to fiknul. A věřil bych že se mnou 70% dalších.
puchy |
Re: Re: Re: Re: Re: k te nedelni 106
jen zopakuji, že kdo chce vědět více, musí se nás zeptat na závodech. Nebudu to probírat přes fórum, protože bych nedokázal dobře vysvětlit všechny myšlenky stavitelů, hlídačů, rozhodčího apod o tom, co se dělo v lese.
Albert |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: k te nedelni 106
Já bych to probral na pětidenních, tam bude čas. Určitě by bylo dobrý udělat z toho nějakej matriál třeba pro příští seminář pořadatelů. Celkově se mi vaše závody moc líbili, takže spíš jde fakt o to udělat z toho nějaký výstupy pro budoucí závody.
p/d |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: k te nedelni 106
nejhromadnější mimocestní ježdění bych si tipnul v sobotu v mezeře mezi kontrolama 35 - 36 a potom po té prostřední louce mezi 45 - 54 - tam se jezdilo jak v maďarsku.
Pořadatelé nechcete dát mapy na obpostupy? Ať víme o čem se bavíme?
puchi |
lampióni
ach jo, kdy už dostanou lampióni rozum a budou se bavit o něčem rozumném?
partner zavodu |
Re: lampióni
kopalisti se bavej jestli pentle nebo ne a lampioni jak na trojku. to uz snad vis ne??
xcv |
ale ty mapy byste na obpostupy dat mohli, co vy na to poradatele?
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru