MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Přichází konec MTBO v Čechách?

Cože? Proč by měl být konec MTBO? Reprezentace  přivezla z MS, JMS a MED 17 medailí, máme mistry světa, skvělé juniory, nadějné dorostence. V roce 2020 pořádáme MS. Tak jakýpak konec?  A přece hrozí. V posledních letech pravidelně meziročně klesá počet účastníků na jednotlivých závodech ČP. Ale to není ten hlavní problém.

 

Tím totiž je to, že ještě daleko více klesá počet oddílu a lidí ochotných pro ostatní pořádat závody. Možná to souvisí s tím poklesem závodníků? Nevím. Co ale vím naprosto přesně, že na příští rok se zatím do výběrového řízení přihlásily 3 slovy TŔI kluby. Což není mnoho...

 

Co s tím? Nejsou mapaři? Nejsou terény? Nejsou lidi? Proč se právě váš oddíl letos nepřihlásil? A co na to Jan Tleskač? 

| Zobrazeno 3131x | MTBO ČP + MČR | Jirka -Albert- Vraný

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Honza -mAk- Svoboda |
počet závodů v sezóně
A nemůže to třeba být možná i tím, že těch víkendů je za poslední tři roky tolik že pravidelní pořadatelé, kteří to drží nad vodou a dělají závody třeba jednou za dva až pět let, se na tomhle systému vystřílejí a pak prostě přijde rok kdy se to může sejít a nikomu z nich se to nehodí? Možná by k tomu byla zajímavá tabulka všech pořádajících oddílů ze který by se to dalo vyčíst a na základě takových dat pak stanovovat počet závodů v sezóně.
Jirka -Albert- Vraný |

Na to nepotřebuješ DataScience - je to celkem jednoduché. Z tradičních pořádacích klubů, které dělaly závody v letech 2016 či 2017 a jsou tudíž "na řadě" se nepřihlásilo hned několik najednou. A z těch nových či menších vůbec nikdo. Kdyby bylo 10 termínů a přihlásilo se 9 pořadatelů, tak dává tvůj nápad smysl. Ale takhle? Máme teda do budoucna vypisovat jen tři MTBO víkendy ročně?

Nikolas |
Nevím, jak se poslední roky vyvíjel počet závodních víkendů v sezóně. Počet Individuálních závodů ČP v posledních 3 letech stoupal 18-19-20, což se nezdá jako velký posun. Nevím, jak to bylo roky předtím. Nevím, jaká je běžná pauza mezi pořádáním u jednotlivých týmů - někdo to zvládne každý druhý rok a někdo potřebuje času víc. Nějaká tabulka pokrývající posledních 5 let by asi pomohla vytvoření objektivního obrázku. Ale jestli bylo v posledních letech víc víkendů, ale zároveň se nezvýšily pořadatelské schopnosti našich oddílů, dříve nebo později muselo dojít k tomu, že budou pořadatelé chybět - na tohle odhalení člověk opravdu nemusí být statistický analytik.
Honza -mAk- Svoboda |
No o ty dvouletý právě že nejde, teda v rámci příštího roku jen částečně, jde právě o ty víceletkáře a tam teda souvislost s počtem víkendů a jejich periodou vidím.
-ury- |
Skoro to tak vypadá, dělal jsem si nějakou statistiku, když tu byla debata po Maďarsku. Počet závodů se nám nezvětšuje, v Orisu je to od roku 2013 a to už tehdy bylo závodů ČP 18 (bez štafet a družstev). Celá série 18-18-17-18-19-20 a pouze v letošní sezoně dva zahraniční víkendy.

Podle průběžných žebříčků 2018 máme aktuálně 21 oddílů s 10 a víc aktivními bajkery a 12 z nich pořádalo v posledních dvou letech. Další 3 pořádali 2016. Takže nám jich zbývá 6, nebo spíš 5, protože víc jak deset lidí má letos nová Kotlářka. A z těch ostatních víc jak 2x za posledních 15 let pořádalo jenom 5 oddílů. Takže těch 9 víkendů asi na hranici toho co se dá pravidelně dělat a ač se to některým nelíbí, tak asi ČP bude muset být občas spíš středoevropský. Ale to bych už nechal na podzimní schůzi.
Tomáš - DKP |
Kotlářka má sice na papíře členů dost (a měla už loni), ale doporučuju se podívat, kolik lidí od nás na závody opravdu jezdí. Zpravidla tak 0-6, pokud to zrovna nejsou štafety nebo družstva. Priorita je pořád u pěších a třeba letošní kalendář MTBO pražskýmu oddílu moc nepřeje. Do Maďarska prostě budou jezdit jen nadšenci a lidi, kterým záleží na zisku licence/celkovým pořadí.

Osobně rozhodně nevidím problém v tom, když se bude počítat třeba 10 závodů ze 14 a počet víkendů o dva klesne.
Jelen |
Re
A kde je to napsaný, že chybí na 2019 pořadatelé? Není to taky trochu o malé informovanosti? Proč to tu nenapsal někdo dříve? No hlavně, že budeme mít všechny mapy v archivu pěkně seřazený...
Jirka -Albert- Vraný |
No napsaný je to teď a tady v tomto článku. Možná né úplně úřední mluvou :-) Přihlášky pořadatelů byly do 15.8. - takže když jsme se teď před nadcházející schůzkou vedení sekce dozvěděli od Honzy kolik se toho sešlo, byl čas na "vyhlášení druhého kola".
Martin S. |
Mapy do archivu jsou moje osobní iniciativa, po konzultaci se správci archivu, vedení sekce MTBO s tím nemá nic společného, bavil jsem se o tom jen krátce s Mirkem Kalinou, jinak o tom nikdo nevěděl. Snažím se pomáhat tam, kde to dává smysl mně a kde vím, že to časově zvládnu. // O informovanosti to podle mě taky je. Možná jsem nehledal pořádně, ale v novinkách na mtbo.cz jsem zprávu o vyhlášeném výběrovém řízení neviděl (dokument na https://www.mtbo.cz/dokumenty/ jsem našel) - to podle mě taky trochu pomůže (vzpomínám na rok 2003, tehdy Ekonom přihlášku podat chtěl, čekal na vypsané výběrové řízení, ale pak se objevil rovnou hotový kalendář) - pravda že tehdy byla trochu jiná doba a nechci kritizovat, jen nadhodit co taky může pomoct // Teď by mi dávalo smysl vypsat, jaké termíny a typy závodů jsou tedy těmi 3 oddíly obsazeny // Pro VRL palec nahoru za zvažování kandidatury v druhém kole ;-) Takto jsme do toho s Ekonomem šli v r. 2016, původně jsme pořádat nechtěli (neměli jsme top terén, věděli jsme že ten rok se musíme obejít bez pomoci běžců a tedy pořádání nemusíme zvládnout), ale když pořadatelů bylo málo, tak jsme do toho šli
Honza -mAk- Svoboda |
je to taky v rukou komise
Ale myslím, že než prosíkovej apel na kluby by měla v tomhle ohledu spíš něco dělat komise. Třeba se zeptat a zjistit co by pomohlo plachým potencionálním novým pořadatelům k tomu aby svůj první víkend udělali. Může být v podobě nějakýho seznamu nebo osoby, který pořadatele provedou tím co je kdy před závodama potřeba zařídit. Nebo tvořit nějaký tým "svazových" pořadatelů, který pomůže na jednotlivých pozicích během pořádání, když by takový lidi ten pořádající klub neměl (mapaři, kreslíři, nebo někdo kdo vyřídí povolení atd.) - což se může hodit i klubům který by mohli pořádat častěji, ale klíčový lidé jim chybí...
Jirka -Albert- Vraný |
Letošní shromáždění sekce je volební. Tohle zní jako pěknej předvolební program, tak směle do toho a od října to můžeš rozjet :-)
Peen |
mAku, palec nahoru.
Za mě:
- v sekci Dokumenty udělat složku "Pro pořadatele", kam bychom mohli nasypat pomocný materiál. Třeba soubory z letošního setkání pořadatelů - musel jsem je celkem hledat. Doplnit ještě o Kýtův vzorný úkolovník (pokud nám ho půjčí, ale myslím, že říkal že jo :-) ), který hodně napomůže udělat si obrázek, co a v jakém časovém předstihu dělat. Doplnit i nějaký vzorový (klidně zjednodušený) reálný rozpočet na jeden typický dvojzávod ČP.
- pokračovat v semináři pro pořadatele ještě alespoň 2-3 roky (teď po jedné vlaštovce je asi ještě brzo hodnotit, jestli je to k něčemu) a zkusil bych to zaonačit tak, aby pro kluby, co pořádají v dané sezoně závody, byla účast alespoň jednoho člověka silně doporučena. Samozřejmě je otázkou, zda jsme schopní zajistit neopakující se a zajímavý obsah - podle mě ano, nějaké větší či ještě větší mouchy se vychytávají stále.
- nevím, jestli to existuje nebo ne, ale vytvořit mail-list lidí, kteří jsou v klubech odpovědní za MTBO část a informace jako Výběrové řízení nebo pořádání semináře jim poslat ještě mailem. Minimálně jsou tyhle kontakty dohledatelné v Orisu (neřeším, jak moc jsou aktuální...)
- s těmi svazovými pořadateli budeš asi naštíru, protože lidi, co se tomu věnovat můžou, se tomu věnují v rámci klubu. Určitě není problém s konzultacemi, těch co na 100% ví, jak by se to mělo dělat je vždy hodně, ale je otázka, jestli se najde někdo, kdo ti za zlatku na benzín bude ochoten trávit víkendy přípravou závodu (samozřejmě nadneseně řečeno). Ale pokud někde bude existovat seznam třeba použitelných "profi MTBO mapařů", se kterými bude možno se domluvit - proč ne, peníze se dají sehnat na leccos.
Honza -mAk- Svoboda |
Na web pověsím cokoliv... stačí mi to posílat (c;
Pavel Štáfek |
Odkaz na materiály z pořadatelského semináře jsem přidal do Dokumentů, dá se k nim dostat i z ORISu. Vyšší level podpory pořadatelů aktuálně řeší nově zformovaná Metodická rada ČSOS, kam jsem byl nominovanej. Aktuální stav je ten, že vymýšlíme řešení, které by ty mraky metodických věcí, o nichž víme, že někde jsou a nikdo (ani Google) neví, kde přesně to je, nějak setřáslo do přehledné podoby. V podstatě je hotovej popis vlastností systému, teď jde o to "jenom" to zrealizovat.

Nejde totiž jen o pořádání závodů, ale o komplet podporu v oblasti metodiky, tj. především sportovní příprava, pořádání soustředění, atp.

Takže pokud se někdo cejtíte na to, že byste takovou věc třeba chtěli/uměli nějak zprogramovat, se mi ozvěte. Nejspíš na tom nezbohatnete, ale zadarmo to taky nebude ;-)
Meloun |
informace především
Já si myslím, že je to opravdu hlavně o informovanosti. Nebo spíš neinformovanosti. Je vypsáno výběrové řízení, nikdo to neví. Jak málo je pořadatelů na příští sezónu neví už vůbec nikdo. Prostě nestačí sem tam pokecat s někým u piva, takhle to dělat nejde. Stačilo zveřejnit článek a ze třech pořadatelů je pět ani ne během 24hodin.
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru