MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Pomozte doplnit chybějící MTBO mapy do archivu

Cílem archivu map Českého svazu orientačních sportů je shromáždit všechny orienťácké mapy, které kdy byly vydány. Většina MTBO map se již v archivu nachází v dostatečném počtu, ale i tak množství map chybí. Pomůže někdo sehnat chybějící výtisky? Stačí je dovézt na některý ze zářijových závodů Českého poháru MTBO. O jejich předání do archivu se už postaráme.

Internetovou verzi archivu neboli Mapový portál ČSOS, kde lze orienťácké mapy najít v elektronické podobě, asi většina závodníků zná. Součástí archivu jsou ale i sbírky papírových map. Od každé mapy je cílem shromáždit 3 výtisky od každé mapy – jeden pak skončí ve sbírce OB v Muzeu ve Zlíně, druhý poputuje do Národního archivu v Praze a poslední zůstane v archivu ČSOS. Aktuálně se v evidenci archivu nachází 492 map pro MTBO. U 169 z nich zatím není ve sbírce žádný nepoškozený originální výtisk – k dispozici jsou pouze mapy poškozené, různé výtisky z webu, nebo mapa chybí úplně. Dalších 41 map v archivu již v archivu nějaký kvalitní výtisk má, ale hodily by se další. Mezi chybějícími mapami převládají ty z neoficiálních akcí, jako jsou Pražská MTBOliga nebo Brněnský pohár MTBO, ale najdou se mezi nimi i mapy ze závodů Českého poháru. Jde o mapy z let nedávno minulých i historické kousky – nejstarší chybějící mapa je z roku 1997.

Cílem této výzvy je oslovit jak pořadatele, kterým mohly nějaké mapy zbýt, tak závodníky. Třeba se najdou tací, kteří mapy po nějaké době vyhazují, nebo ruší své soukromé sbírky. Věřím, že budou mít lepší pocit, když věnují své mapy archivu ČSOS, než kdyby mapy skončily ve sběru či tříděném odpadu :-)

Abyste nemuseli tento dobrý skutek spojovat s cestou na poštu či jiným zařizováním, aby se mapy dostaly do správných rukou, pokusíme se vám to ulehčit. Stačí přivézt mapy pro archiv na některý ze zářijových závodů Českého poháru MTBO. O víkendu 8. - 9. září v Heřmanově Městci stačí mapy odevzdat buď na prezentaci (v čase, kdy bude prezentace otevřena), nebo je přinést ke stánku Sporticus. O týden později na závodech ve Sloupu bude stánek Sporticusu fungovat také, i tam bude možné mapy předat. Všechny obdržené mapy pak protřídíme a předáme správcům archivu. Případné nadbytečné výtisky věnujeme na jiné dobročinné účely.

Jaké mapy jsou vlastně potřeba? Z databáze archivu jsem vytáhl seznam chybějících map a umístil ho do sdílené tabulky. Mapy, kterých je v archivu dostatek, v tabulce tedy vůbec nejsou. Ve sloupci „archiv“ je zakódováno, kolik map už je v archivu k dispozici a v jaké kvalitě. Co na první pohled nesrozumitelné řetězce jako „abc0“ nebo „c--0“ znamenají?

  • První 3 znaky popisují kvalitu dostupných výtisků, číslo na čtvrtém místě nás tolik nezajímá (jde o počet nadbytečných výtisků)
  • Výtisky v kvalitě „a“ = originální výtisk čisté mapy. Taková je pro archiv ideální, ale s ohledem na současné technologie tisku ne vždy dostupná. Někteří pořadatelé totiž mapy bez tratí ani netisknou.
  • Kvalita „b“ = nepoškozený originální výtisk mapy s nějakou tratí. I takové mapy jsou pro archiv postačující.
  • Kvalita „c“ = provizorium (neoriginální tisk mapy z internetu, poškozené mapy, apod.) Takové je cílem nahradit kvalitnějšími výtisky.
  • Kvalita „x“, „q“, „0“ nebo „-“ – zjednodušeně ještě horší provizorium, nebo nic.
  • Jako „asi na cestě“ jsem označil mapy, u nichž sice bylo v databázi uvedeno, že zatím chybí, ale z jiných údajů to spíš vypadá, že už možná byly do archivu poslány, jen ještě nebyly zaevidovány. Těmito mapami asi nemá smysl se zabývat, ledaže by jejich vydavatel věděl, že je ještě do archivu neposlal.

Do archivu se shání originální mapy vytištěné pro účely závodů – dotisky z jiné tiskárny na jiný papír není potřeba nikam nosit ani dodatečně vytvářet.

Pár příkladů, kdyby někdo potřeboval ujištění, že to chápe správně:

  • Mapa U osla 709 má v archivu stav „bc00“ – jeden kvalitní výtisk s tratí je už v archivu k dispozici. Další dva by se hodily, protože druhá výtisk k dispozici je nekvalitní a další už není.
  • U mapy šVIHák lázeňský je evidován stav „c--0“ – k dispozici je jen jeden nekvalitní výtisk z webu. Pomohlo by tedy dodání 3 výtisků.
  • Mapa Čimičák je ve stavu „---„ – zatím se tedy do archivu v papírové formě vůbec nedostala, přestože v elektronické verzi archivu se nachází náhled vytvořený pro web.
  • Mapa Svatojiřský les má stav „aaa0“ – ve výše uvedené tabulce ji tedy vůbec nenajdete, není potřeba shánět další výtisky.

Předem díky všem, kteří pomohou některou z chybějících map sehnat. Další iniciativě se meze nekladou. Pokud by chtěl někdo touto cestou poslat do archivu chybějící mapy pro běžecký orienťák nebo čerstvé letošní MTBO mapy, které se do evidence a tedy ani do tabulky se seznamem nedostatkových map nedostaly, je to určitě také možné. Kdo by chtěl do tabulky doplňovat, že nějaké mapy přiveze, určitě také může, vpravo je v ní sloupec na poznámky.

 

| Zobrazeno 3239x | MTBO ostatní | Martin Sajal
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru