MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Obnovený světový pohár začíná tento víkend v Maďarsku

Po 7 letech budou letos nejlepší orientační cyklisté opět bojovat o titul vítěz světového poháru. Vůbec poprvé pak bude možné získat v sezoně double – tedy stát se mistrem světa i celkovým vítězem SP. První tři individuální závody SP jsou na programu již tento víkend v maďarském Balatonfüred.

Konkurence bude více než slušná, i když mezi muži budou chybět oba úřadující mistři světa – Jackson (AUS) a Gasbjerg (DEN). Chybí také další z hvězd minulých sezon – dán Pedersen. Nechybí ovšem mnohonásobný mistr světa Gritsan (RUS) či jeho krajan Foliforov, vítěz nedávného kempu ve Švédsku, ani tradičně silní Švýcaři a Dánové. Mezi ženami je pak konkurence ještě ostřejší – na startu jsou všechny úřadující mistryně světa – Hara (FIN), Bajtošová (SVK) a Schaffner (SUI). Nechybí ani Michaela Gigon, medailově nejúspěšnější závodnice v historii MTBO, která v součtu MS a ME má již 21 cenných kovů. A netají se tím, že jí láká vyhrát SP celkově.

Český tým doznal oproti ohlášenému složení několik změn – nebudou startovat Jirásková, Chudíková a Tomeček. Každý z trochu jiných důvodů. Šestice našich žen: La Carbonara, Tichovská, Paulíčková, Doležalová, Hrdinová, Lacigová tak pojede všechny tři závody ve stejném složení. Mezi muži objedou kompletní program prvního kola nejvýše postavení závodníci v pořadí WREHradil a Laciga. Ostatní reprezentanti: Lauerman, Bogar, Pospíšek, Ševčík, Svoboda a Rygl pojedou vždy po dvou tratích, podle původní nominace.

I když SP není pro čechy nominačním závodem na mistrovství světa, půjde o první opravdu vážné měření sil se světovou konkurencí a každý dobrý výsledek se určitě pozitivně podepíše na sebevědomí našich závodníků před dalšími závody. A tak doufám, že souběžně konaný český pohár se na atmosféře víkendových závodů podepíše příznivou diváckou kulisou a že kotel v cílové aréně požene naše reprezentanty k pódiovým umístěním. Stejně tak zajímavé bude sledovat, kdo se v závodech domácího poháru chopí šance obsadit dočasně uvolněné čelní pozice.

| Zobrazeno 4736x | Reprezentace | Jirka -Albert- Vraný

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Mirek Kalina |
závodníci počítaní do ČP
Jen bych rád věděl, zda-li českým závodníkům jedoucím Světový pohár bude počítán ze 2 závodů ČP (middle a long) průměr nebo zda-li budou jejich časy počítány normálně do žebříčku? Dle posledního odstavce v článku to vypadá na zisk průměrů.
Albert |
průměry
Ahoj, to zůstává stejné jako to už bylo ohlášeno. Sobotní middle SP se počítá do ČP normálně - bude stejná trať pro elitu. Ale samozřejmě vítězem toho maďarského závodu elity se stane někdo jiný (kdo nejede SP) a půjde až nahoru na bednu :) V neděli se bude za SP počítat reprezentatnům průměr, protože hromadný start je přece jen něco jiného, i když i v neděli bude trať stejná. Takže ten kdo v neděli projede v elitě cílem první, bude brát i nejvíc bodů do ČP. Platí samozřejmě i pro dámy.
mAk |
Re: průměry
což může znamenat pro reprezentanty, kteří nepojedou SP a kterým by se povedlo zajet na ostatní na bedně opravdu velikej časovej náskok, že třeba trhnou bodovej rekord, klidně někam ke 110 bodům... Podle mě tohle neni uplně dobrý řešení a může mít vliv na celkový výsledky ČP...
KLádin |
Re: Re: průměry
myslim, že tu trošku děláš z komára velblouda. A jaký řešení je dobrý? Čistě hypoteticky, když si to Mára s Dukem rozdaj o vítězství, tak ten kdo bude 3 by si v systému F1 zase nahrabal až moc, protože v plně obsazeném závodě by byl (hypoteticky) až 10. A navíc, je to hromaďák, tak možnost že by to někdo urval o 15 minut je při pohledu do loňské výsledkové listiny z Maďarska stejně směšná jako tahle diskuse...
Albert |
Re: Re: průměry
Já moc nechápu kam tím míříš. Do diskuse na počítáním ČP? To sis asi nevybral správnej článek. A jestli má pro tebe či osobní sponzory větší důležitost český než světový pohár, tak se na něj můžeš zaměřt :) Konec konců v MTB teď máme hned několik týmů pro které je vrcholem prestiže "kolo o žívot" a na nějaké SP v XC či MX můžou jejich závodníci jet jen když to nekoliduje s jejich hlavním seriálem. Taková je doba no...
mAk |
Re: Re: Re: průměry
no mířim jen na to, že nevim jestli je uplně dobrý tenhle jeden závod vůbec počítat do ČP, to je celý, nevim co zatim hledáte navíc (c: Šest lidí s průměrem a na velký body díky možnejm defektům dosáhnou třeba ti kterým by se to při počítání uplně všech nikdy nepovedlo.
Martin S. |
Re: Re: Re: Re: průměry
Myslím, že takový závod rozhodně není spravedlivé do ČP počítat. Velmi pravděpodobně tam půjde získat solidní body skoro zadarmo (podle mého u žen to bude ještě markatnější než u mužů) a nejvíc na tom budou tratit ti, kteří na závod ČP konaný 200 km od hranic ČR nechtějí jezdit...
Albert |
Re: Re: Re: Re: Re: průměry
A podle jakého pravidla by se měl nepočítat? "Závod kde není na startu aspoň 6 reprošů se nepočítá" Nebo tak něco? Jediný systém který zohledňuje kvalitu startovní listiny je obávám se, zde nepříliš populární, ranking :)
Martin S. |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: průměry
Nejde o pravidla, podle těch je to asi v pořádku.
Není ale podle mého správné rozhodnutí zařadit do ČP závod, kde se předem ví, že se ho reprezentace nezúčastní (a navíc se koná daleko od ČR, ale to je další samostatný důvod).
Albert |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: průměry
To je na delší diskusi. Na svůj názor máš samozřejmě právo. Stejná, nebo velmi podobná situace bude i za rok - maďaři opět pořádají první kolo SP a nejspíš budou mít opět zájem i o ČP. Takže je potřeba se s tím názorem prezentovat včas a jinde než v komentářích pod článkem o něčem úplně jiném. Terminovou listinu 2011 bude navrhovat soutěžní komise a schvalovat shromáždění sekce MTBO ke konci roku 2010. Ono nějaká pravidla být musí, i když o ně nejde, protože MTBO je známka punku. Jestli to chceš probrat, najdi si mě někde na závodech, což platí i pro ostatní.
KLádin |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: průměry
Já navrhuju svolat do Blanska SS, kde se to může prodiskutovat, i když Maďarský problém vidím jako zástupný a poměrně nevýznamný. Mnohem víc mě pálej jiný věci, kterejch jsme se na podzim dotkli, ale nedořešili je úplnně do konce. Jako třeba: budou (a jak to udělat) či nebudou zachovány disciplíny DT a FO i bez statutu MČR? A jak zvýšit prestiž a oddělit či neoddělit závody MČR od ČP?

bylo by toho jistě víc...

Makovi: jednou ti vadí, že to vítěz urve a nahrabe si 110 bodů, podruhý ti zase vadí že si nahrabou všichni nereproši, to si trochu protiřečíš ne? Nechtělo by nejdřív počkat do neděle, a pak dělat závěry...

Sanymu: jestli si vybíráš závody podle vzdálenosti od bydliště, pak je to tvůj problém, nikoliv soutěží. Jsou i jiný kritéria (a nejsou to body do ČP), proč se vyplatí ject dál a navíc třeba jen o hodinu oproti takovýmu Bruntálu aj. Nebo se maj jako všechny závody jezdit na Vysočině? Aby si to jako bylo spravedlivý...
mAk |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: průměry
Já teda nakonec kvuli rýmičce do Maďar nejedu (nebudu brát ostatním šance na zajetí bodů do SP, abych se tam usoplenej povozil a dostal za to průměr do ČP), takže se k tomu i přestávám vyjadřovat, ale asi sem to napsal těma příkladama zbytečně složitě, takže ti to vysvětlím. Mě prostě přijde zbytečný, že se do ČP bude počítat závod u kterýho už dopředu víš že ovlivní celkový ČP. To je prostě celý. A to se muselo vědět už když se o tom rozhodovalo, na to se přece nemusí čekat jak to bude vypadat po závodě, třeba v těch babách to je uplně jasný... smrk, hepčí a ať se vám daří...
Mirek Kalina |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: průměry
Souhlas s Kládinem. Sejděme se v Blansku a vyřešme vše potřebné. Ke škodě to určitě nebude. Loňský shromádění sekce MTBO napadlo mnoho zajímavých témat k diskuzi, ale jaksi mnoho z nich zůstalo nedořešeno. Je lepší začít to řešit již teď než až na podzim.
Martin S. |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: průměry
KLádine, kritéra pro výběr závodů budou u tebe jakožto velmi úspěšného MTBO borce logicky jiná - kvalita terénu, možnost závodit v jiném typu terénu než u nás (hodí se pro MS apod.), porovnání se světovou konkurencí... pak musí být vzdálenost druhořadá a MTBO je pro tebe taky nejspíš jednou z priorit.

Z pohledu průměrného eliťáka, který repre ambice nemá a MTBO je pro něj sice důležité, ale už ne úplně prioritní, je vzdálenost dost důležitá. V mém případě v Čechách objedu všechno, na Moravě či těsně za hranicemi občas nějaký závod vynechám (obvykle když nejde o můj oblíbený terén a nabízí se zajímavé alternativní využití víkendu - a beru, že je to v tom případě můj problém a moje rozhodnutí). U ještě vzdálenějších závodů (daleko za hranicemi ČR) mě pak už těžko něco přiměje k tomu, abych na víkend jel za dohromady třemi hodinami závodění a strávil k tomu přes 10 hodin v autě...


Shromáždění sekce svoláme teď těžko, nevím kde bychom hledali delegáty v podobě pořadatelů závodů v r. 2011 :-) Ale jinak myslím, že když se i bez formalit dokážou třeba v Blansku sejít lidi, kterým není další osud MTBO lhostejný, bude to určitě užitečné.
Schumi |
F1
jojo, kdyby se bodovalo systémem F1, bylo by to přehlednější a hle - najednou dokonce i spravedlivější...
Už se těším na další diskuzi :-)))))
Mára |
vo co komu de?
Nejsou tyhle diskuze už trochu trapný? Na vítězství v ČP systém bodování vliv určitě nemá - vyhraje ten nejlepší tak jako tak (Chláďa). Další místa jsou už nepodstatný, protože nejsou první:-). Pokud někdo vede debatu z pozice setupující ho z elity, tak ať se radši zamyslí na tím jaký dělá v lese blbosti nebo víc trénuje.

to mAk: pokud tě žere, že můžu mít z něděle velký body do ČP, tak tě snad uklidní, že sem minulej týden prodělal střevní chřipku a budu rád když ten nedělní long po těch dvou svěťákovejch závodech odjedu na pohodu;-)
mAk |
Re: vo co komu de?
hele to že já nevyhraju ČP je mi uplně jasný. A o mě tady přece vůbec nejde. Jsem asi moc idealista, ale jenom mi přijde škoda, když vznikaj místa typu pro někoho víc započítanejch průměrů, který pak můžou rozhodnout o celkovym vítězi ČP, což už se v minulosti stalo. Ikdyž prestiž vítěze ČP neni kdoví jaká a je vidět, že třeba pozice v něm pro tebe a Kládina žádnej velkej význam nemá, tak co vím jsou lidi, kteří soupeřej mezi sebou o další pozice, třeba pro někoho o desítku, pro někoho o dvacítku a tam jim účast a neúčast na takovym závodě bez špičky, kde můžou někteří pobrat víc bodů, může tak trochu zkazit radost...
Kouřa |
Co je menší zlo?
Takže sobota je v pohodě - rozumim tomu tak že výsledky Čechů v SP a Čechů v ELITE HUNGARIAN CUPu se "vykostí" a poskládají do pořadí "jakoby ČP" a obodují jo? A jde teda jen o ten nedělní hromaďák? Snad umím domyslet co myslel mAk, tím že možný nedělní body non-repre Čechů z hungarian cupu sou nefér, když repre jedou SP a budou mít pro ČP "jen" průměr. A snad domýším i co naznačuje Albert že by bylo "nefér" kdyby se neděle udělala úplně stejně jako sobota (pokud opravdu bude stejná trať) tedy že by se to taky "vykostilo" do jednoho virtuálního pořadí ČP, protože jet hromaďák s grupou SP nebo s Grupou kterou nazývám "zbytek CZ + 3 maďaři" bude dost rozdíl. Přesto je na místě otázka co je menší zlo. Spravedlivý to nebude nikdy (o tom už sme se tu dohadovali několikrát) Můj ryze osobní názor je, že já jako menší zlo vnímám kdyby se neděle udělala pro ČP jako sobota (za předpokladu že budou tratě fakt stejný) než aby v ČP byli skupinky tříprůměrářů, dvouprůměrářů, jednoprůměrářů a neprůměrářů...
mAk |
Re: Co je menší zlo?
no já sem prostě myslel že z pohledu žebříčku se nefér můžou stát nedělní body non-repre, stejně jako je nefér nastoupit do závodu za nároďák, dostat v něm naprdel a mít za něj průměr. Jediný fér řešení je nepočítat tenhle závod vůbec, případně dát průměr uplně všem který závod dokončej (nedisknou vlastní blbostí) včetně non-repre. To že 2průměry za sezonu je strop se doufám zpětně měnit nebude. Ale jak se snaží naznačit nejen Albert, můžem si za to sami, měli sme to řešit na SS, teď už je to fakt jedno. Na druhou stranu proč to v klidu neprobrat i přímo tady a nepoučit se pro příště...
Vankista |
offtopic - doprava do Madarska
Omlouvam se za offtopic ale nevim kam jinam - nema nekdo volne misto v aute na ( a z ) zavody do Madarska?
Diky Vanki
Fanda Pašek |
Body do ČP
Nerozumím tomu na základě jakého principu účastníci SP získají body do ČP. Tratě byly sice shodné, ale podmínky jistě shodné nebyly (považuji SP a ČP za dva oddělené závody). Nepřijde mi fér, aby se cokoliv ze SP započítávalo do ČP.
xOB |
Re: Body do ČP
Body ziskaji pouze za middle, kde byly podminky naprosto shodne.

Za zavod na longu ziskaji ucastnici SP prumer.
Mirek Kalina |
Body Maďarsko
Dle mého názoru je fér počítat body do ČP z Maďarska, tak jak je uvedeno. Sobotní middle znamenal pro závodníky české mužské elity menší bodový zisk (zhruba o 3-5 bodů) než obvykle kvůli výrazně větší motivaci závodníků jedoucích SP a hlavně díky Chláďovo skvělému výkonu. Nedělní long po nezapočítávání výsledků závodníků z SP pak zase o něco větší bodový zisk (zhruba o 4-6 bodů). V součtu to tedy vyšlo podobně. Samozřejmě je pravda, že kdo nejel do Maďarska, body mu budou zákonitě chybět. V holkách je však rozdíl mezi reproškami a zbytkem eliťaček docela větší, takže tam nedělní body jsou hodně mimo, ale nic se na tom změnit už nedá.
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru