MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Neběhejte přes koleje - mohlo by to bolet

Trať sobotní dlouhé trati v Chacholicích se křižovala s tratí železniční. Což některé závodniky přivedlo na myšlenku, kudy že vede ideální postup přes takovou trať. Takže, když není trať značná jako zakázaná cesta, můžu jí přeběhnout kde chci, nebo ne?

Správná odpověď je: nebo ne.

Tím základním důvodem je, že pohyb po trati upravuje zákon Zákon o dráhách, a ten to vysloveně zakazuje. Jediné místo kde je povolené trať křižovat je její křížení s pozemní komunikací. Tedy železniční přejezd. Ono to má dobrý důvod. Brzdná dráha vlaku se měří spíš na stovky metrů a to i když jede poměrně pomalu a je to jen malý motorák. Takže tohle je zákon, který se opravdu vyplatí dodržovat.

Ze stejného důvodu není nutné železniční trať zakazovat coby cestu. Jelikož to cesta není. Stejně jako se soukromé pozemky dále neoznačují fialovým přetiskem, přestože klíč sám o sobě vstup na ně nezakazuje. Ale zakazuje ho zase řada jiných zákonů, počínaje samotnou ústavou. No ale to můžeme nechat právníkům.

Prostě stejně jako by vás nemělo napadnout jet postup někomu přes oplocenou zahradu, nemělo by vás napadnout plánovat postup přes trať mimo železniční přejezd.

A když už jsme u toho plánování...

Stavitele budoucích závodů bych poprosil aby se drželi osvědčené praxe. Stačí přece umístit v místě bezpečného křížení kontrolu, nebo povinný úsek s kontrolou na začátku a konci.  A zabijete tím hned dvě mouchy jednou ranou - je to bezpečné a je to fér vůči těm co zákon dodržují. A navíc vám blbce co lezou kam nemají nezabije vlak...

| Zobrazeno 2990x | Informace | Jirka -Albert- Vraný
Související články: Metodika

Komentáře článku

Napsat nový komentář
LWG |
Což ale nemá s pravidly nic společného
V pokynech bylo dodržovat pravidla silničního provozu, což se na toto nevztahuje, pravidla toto zákonné ustanovení nijak nekryjí sankcí. Kdyby byla trať vyškrtaná jako kdysi v Klánovicích(?) celá, tak by to byl důvod k diskvalifikaci. Takto je to důvod k pokutě (která není v pravomoci organizátorů).
Sypu si popel na hlavu a beru zpět |

Omlouvám se za neznalost pravidel. Podle bodu 11.5, který odkazuje na obecnou právní úpravu, jde o zakázaný prostor a tedy se tam nesmí.

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru