MTBO svět se klaní Čechům, z hromadného závodu mužů vezeme domů všechny medaile!
Dobrá nálada po úspěšném longu v českém týmu postupně přerostla v naprostou euforii. Závod s hromadným startem mužů se proměnil v dokonalou exhibici českého týmu, když si pro titul mistra světa dojel Jiří Hradil bezprostředně následovaný Kryštofem Bogarem a Vojtěchem Stránským. Dvě stříbrné medaile navíc přidali junioři Jan Hašek a Vilma Králová.
Závod, který určitě vejde do dějin českého orienťáku, odstartoval v půl desáté dopoledne kousek za Viborgem. Místní terén nenabízí příliš velké převýšení, jsou tu však četné vodní plochy a terénní tvary, které tvarují terén i ve svislém směru. O prudké výjezdy či sjezdy tedy nebyla nouze. Množství a hustota cest v lese jsou takové, že některé traily není téměř možné pořádně zakreslit v mapě vedle sebe. Zrovna tenhle detail byl ale pro úspěch v masáku dost zásadní, protože přebíhat je zakázáno a tudíž odbočení na cestičku, která vede o pět metrů vedle kontroly může znamenat i chybu v řádech minut.
Singletraily jsou navíc pěkně klikaté, takže se zde docela hodila na jaře otestovaná značka cesty s šedým podbarvením, které udávalo skutečné zatočení trailu v terénu.
Trať mužské elity byla postavena jako 4 okruhy a závěrečný pytlík, takže kontakt s diváky a fanoušky byl dostatečný. Tři první okruhy byly dále větvené, ten čtvrtý delší měl na začátku krátkého motýlka a od osmadvacáté kontroly se už se jelo vše ve stejné podobě pro všechny. Po druhém průjezdu cílem se začala krystalizovat skupina favoritů a pro nás bylo potěšitelné, že mezi první patnáctkou byli hodně vidět naši: Kryštof Bogar, Radek Laciga a Jirka Hradil jezdili na úplném čele, Vojtěch Stránský pak ve skupině s nepatrnou ztrátou. Po srovnání farst to bylo ještě lepší: čtyři Češi v první desítce a v kontaktu s čelem. Silné zastoupení tu měla i ruská reprezentace, ostatní s výjimkou Litevce Dmukauskase tempu postupně nestačili. Na posledním motýlku se čelní skupina definitivně rozpůlila, vepředu zůstala naše trojice Bogar, Hradil, Stránský společně s Rusem Foliforovem, o pár desítek metrů zpět jezdila pak skupina pronásledovatelů ve složení Gluhov, Medvedev, Dmukauskas. Kryštof Bogar se pokusil o taktický manévr volbou jiného postupu, to však ostatní na čele nerozhodilo a poslední průjezd diváckou zónou tak absolvovali pohromadě. Hned za povinným úsekem však zcela nečekaně chyboval Foliforov, který odjel směrem k jiné kontrole a než to zjistil, byla v čele tříčlenná česká skupina s komfortním půlminutovým náskokem!
Kdo sledoval GPS, nejspíše nevěřícně zíral na displej, protože tohle se opravdu je tak nevidí. Český tým si z individuálního závodu udělal soukromou týmovou časovku a pět kontrol před cílem bylo o obsazení stupňů vítězů rozhodnuto. Šlo jen o to, jak si medaile pánové mezi sebou rozdělí. Jirka Hradil jako jediný z finišující trojice doma zatím zlato z MS neměl, tak bylo jasné, na čí straně bylo nejvíce motivace: První tedy dospurtoval Jiří Hradil, druhý Kryštof Bogar a třetí Vojtěch Stránský. Velkou bednu doplnila na čtvrtém až šestém místě trojice ruských reprezentantů Foliforov, Gluhov, Medvedev.
Trochu ve stínu téhle světové senzace zůstaly další výborné výkony našich závodníků: Radek Laciga dlouho živil šance na první desítku, nakonec skončil třináctý. Veronice Kubínové se nepovedla první část závodu, pak mocně finišovala, tentokrát to stačilo na 7. místo.
Excelentní výkony opět podali junioři: Jan Hašek a Vilma Králová si opět vybojovali medaile, obě tentokrát stříbrné.
V individuálních disciplínách je bilance našeho týmu na MS úžasná. Posledním závodem budou sobotní štafety ve vojenském prostoru a podle individuálních výkonů a formy našich reprezentantů bychom mohli doufat opět v pěkný výsledek.
Odkazy