MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

MS tak trochu osobně … aneb od začátku do konce o něco víc

detail
Nominace pro nás dámy, jak už to posledních pár let bývá, nebyl zas takový oříšek. Zato pánové se trochu prali a nakonec, dle přísloví: „Když se dva perou, třetí se směje!!“ vyfasoval letenku Mára (i když si nejsem jistá, jestli nakonec trochu nezalitoval :-) ).

V neděli 9. 8. ráno jsme se v počtu 6 + 6 + 2 sešli na letišti. Několik otázek jsme nakonec všichni zodpověděli na výbornou, přičemž nejtěžší to měl asi Kládin – ptali se ho na jméno jeho otce a jméno jeho otce a jméno jeho otce… nakonec prošel (všechny odpovědi byly stejné!).
V Tel-Avivu nás polilo pořádné vedro, které nakonec bylo asi nejhorší za celý týden. Pořadatelé trochu podcenili náš počet a velikost krabic, takže jsme na úvod hráli puzzle, ale skládanku se podařilo dát dohromady i bez předlohy. Jen Chláďa ztratil pedál a Pari rozladil šaltr.
Večír jsme ještě stihli projet rychle stmívající se a vrzotem cikád doprovázený model, který nás celkem dobře upozornil, naladil a možná i vyděsil.

A v pondělí ráno to začalo!!

Kvalifikace byla takovým vostrým modelem (aspoň pro většinu). Řekla bych, že to byl docela hezký, ne úplně těžký (jak technicky tak fyzicky), ale ani ne úplně blbý závod. Prostě adekvátní kvalifikace. Nikdo z Čechů neměl problém s postupem, jen Marušku potkala smůla a nezaregistrovala, že razí špatný kód kontroly, která byla hodně blízko. Zde se projevila svéhlavost pořadatelů, jelikož tato jediná kontrola byla překvapivě umístěna v sadu cca 5 m od cesty a pokud člověk jel ve směru řádků, nebylo možné ji zahlédnout (a tak ji Maruška minula a orazila vedlejší cestu) – toto udělalo i několik dalších závodnic. Dojezd byl prakticky přímo do bazénu, takže skoro idylka.

Úterý – middle

Na tuto trať vyráželo docela dost lidí v očekávání dobrého výsledku, některým se splnila, jiným méně. Závod byl hodně technicky i mapově náročný a ani kopce a teplo nepřidali na pohodě. Stavitel nedal závodníkům prakticky jediný odpočinkový postup (a to ani do cíle, kde musel každý vymáčknout poslední zbytky sil!) V Izraeli nebyl povinný poslední postup (sběrka-cíl, většinou jen posledních pár metrů koridorem.). Sečteno, podtrženo- sluníčko, náročný terén plný jak skalek, tak volného kamení a prachu a velmi hustá síť cest nás nutili k neustálému a naprostému soustředění a bylo více než jednoduché udělat chybku, která trestala buď pádem, nebo jízdou jinam, než bylo v úmyslu. Což se nevyhnulo i několika favoritům, přesto jsme se zásadního překvapení nedočkali a na stupních se objevili ti opravdu nejlepší (včetně stříbrného Chládi!), škoda, že i Kládin svůj rozjetý závod neustál (resp. Jeho patka, se kterou chvíli bojoval a pak jel jen asi na 4 převody), ale nakonec dobrá 9 (co já bych za to dala!!). Holky trochu slabší, ale tam těch chyb už bylo trochu víc a z mého pohledu i trochu víc překvapení v první desítce – např. teprve 18ti letá Ruska Repina, nebo dvacítka Em Benham, nemluvě o zlaté Fince Marice Hara, které je 23 let. Světový trend zkusila napodobit 13. místem i naše nejmladší, Žába. – V dámách to tak trochu vypadá na výměnu generací! Přičemž je dost smutné, že já už jsem vlastně ve šrotu… Ale zpět k MS – v cíli opět nechyběl bazén a tak vlastně ani to vedro nebylo tak hrozné, pokud jste nemuseli moc dlouho čekat v izolaci dopingových komisařů jako průběžná vedoucí pětka… Jo, a abych nezapomněla, největší radost z Českého týmu měli Izraelští sanitkáři, jelikož většina těch, na kterých prováděli svůj „medical experiment“, byli právě v našem dresu (ale nebojte, jen drobné oděrky a škrábance). Větší rekonvalescenci by potřeboval jen Máry rám, který machroval (sám před sebou) i v lese a dvojdžamp trochu nezvládl a na spodní rámové trubce se mu udělala drobná prohlubeň. Odpo povinné zevlování.

Středa – volno

Volný den vypadal jako hodně slušná Nuda v Brně, naštěstí se nám dámám podařilo nasockovat k rakušákům, kteří jeli k moři (vešel se i Pari, Kládina vyrazila Italská modelka), takže to bylo příjemné zpestření ve vlnách. Odpo zase zevl, při kterém na nás dohlížel Kuba (primárně výborný masér a fyzioterapeut), jestli všichni dostatečně často pijeme a náhodou se někde nepřetěžujeme.

Čtvrtek - štafety

Start byl až odpo, takže dopo zevl a jen rychlý nákup na banquet (jelikož v pátek a sobotu mají Židé zavřeno), naštěstí se nám opět podařilo nasáčkovat k Rakušákům do supermerkáru. Nám dámám pořadatelé dali zakusit pěkného odpoledního sluníčka, když jsme 10 min čekali na louce na odstartování. Jinak terén stejný jako na middle, tedy hustá síť cest, singlíky střídali prašné a kamenité cesty, docela zajímavé, ale ne moc složité. Trať nebyla moc farstovaná, zato když už farsta byla, tak hodně rozdílná! Ale u žen se podařilo všem slabším prvním úsekům udržet, takže silnější poslední měli docela boj. Myslím, že všechny holky jsme jeli docela dobře a vyrovnaně (čas Marušky a Žáby sečtěte a podělte dvěma- jak se znovu ukázalo, Emit není zrovna ideální na bajky, natož na štafety…). Bylo to hodně dramatické až do konce, na posledním úseku jela skupina – Ruska, Rakušanka, Švýcarka a René … Ruska dost vedla, ale v pytlíku se slušně zamotala a dala tak nečekanou šanci dalším holkám. Bohužel všichni víme, kdo vylosoval čerňáka. Co se chlapů týče, tak rozhodně nesouhlasím s názorem některých funkcionářů, že chlapi mají problém se sestavením ideální, lepší štafety. Ne/Výhodnou českých chlapů je, že jsou hodně dobří všichni a tak si o sestavení štafet klidně můžou losovat a papírová spíše jednička občas vyrazí pod číslem 2 :-). Prostě Kládin měl hodně dlouhé farsty a drobná chyba ho zařadila tentokrát až za Pariho, ale ne o moc – nedoporučuji 100% věřit časům na webu, jelikož časomíra se zastavila, až když si člověk vyčetl, což nemusel vždy udělat bezprostředně po dojezdu!! A tak se tam kluci bili… a určitě by jim pořádně zavařil Mára, který jel na titul a před ostatními borci na posledním úseku se rozhodně nestyděl. Ale již zmíněná prohlubeň v rámu se změnila v trhlinku a ta udělala prásk a Mára udělal bum a dál už musel po svých- posledních 15minut odběhl!! Tomu se říká zatracená smůla a pros… vítězství. Ještě že jsou při štafetách kluci tak vyrovnaní a v případě nehody té druhé ta první zachraňuje české barvy perfektním druhým místem :-). Akorát ten bazén tam tentokrát nebyl… Ale vyhlášení v přírodním amfitheatru za západu slunce byla hodně slušná romantika.

Pátek – sprint

Tak Mr. Sprint Kládin byl připraven dokonale – dokonce si prostor z googleearth překreslil v Ocadu!! Ale nakonec mu to k medaili nepomohlo, i když 8 je také hezké číslo, předvedl se opět Chláďa, šťastná 6ka, velká bedna … už to začíná být trochu nuda :-/. Jinak průměr. Holky spíš slabší, až na Martinu. Závod se jel v archeologických vykopávkách, takže nebylo povoleno jezdit mimo cesty, jen běhat. Byl to relativně otevřený prostor, 2 hřbety, ale celkem přijatelný, plný malých asfaltových chodníčků a docela slušných singlíků, hodně hustá síť pěšinek, prostě ideální prostor pro sprint. Pár postupů nabízelo i volbu, ale jinak základem bylo odchytat všechny odbočky. Moc pěkná záležitost pro nás pomalejší. Ale zase nebyl bazén :-( a odpo zase zevlování…

Sobota – klasika – banquet

Tak konečně se blíží konec… Zatím jsme měli docela příjemné teplo, nikoli vedro. Předpověď na sobotu ovšem slibovala, že ho konečně poznáme!! A někteří se dokonce i zavařili… Terén byl velmi rozdílný od zbytku týdne, jelo se na dvacítce s ekv. 10 m!!, délky byli celkem dlouhé, ale výšky ještě vyšší, takže jsme čekali trochu peklíčko. V lese nebyli tentokrát žádné singlíky ani dramatické sjezdy, zato hodně šotolin, širokých kamenitých a prašných cest, takže totální letka. Já to tedy málem nedolítla. Hodně nahoru dolu, volby (na 26,5 km/14 kontrol/560 přev., chlapy 35,5/15/720). Fandila jsem René, která to taky super rozjela, ale bohužel prořízla plášť, dala tam duši, ale nepodařilo se jí zřejmě řádně nahustit plášť, ten se v dalším sjedu svléknul a René musela čekat na taxíka! Pěšky také došel Mára s obdobným problémem (kolo měl od Estonky, která si na sprintu zlomila žebra). Kládin došel s křečema a závod vzdal i Pari, se kterým to vedro šlehlo. Mimořádně jsme nemohli zaplácat ani Chláďovi, i když jel velmi hezky, ale prostě je ještě trošku slabý. Zařekl se, že příští rok bude trénovat tak, aby jezdil jako Adrian Jackson, na což se moooc těšíme a držíme mu palce. Pro mě toto byl asi jeden z nejtěžších závodů v životě, aspoň fyzicky. Sluníčko si hodně pohrálo i s naší psychikou, pod helmou 50°C opravdu těžko nutí nohy, aby se ještě chvilku točily, natož přidaly. Ale byl tam bazén, tak to bylo příjemné, dokonce měli i skluzavku, tak to byla bžunda.
Pak jsme se jeli rychle sbalit a zase zpátky, jelikož na stejném místě se odehrával i večerní program s vyhlášením. Naštěstí české barvy zachránil Albert, který byl 3. v Open (vyhrál Japonec!), tak jsme mohli hrdě zaplácat.
Program zakončení byl trochu dlouhý, samý tralalá a tanyny, ale nakonec jsme to urvali a všichni se vrhli do bazénu (skluzavku vyfoukli :-( ) a večírek se rozjel. Mno, pak nás zase odvezli zpět, ale musela frčet áfterpárty, jelikož na letiště jsme jeli ve 2.45 a letadlo letělo v 6 h. Na letišti byla docela nuda, pořád jsme se s naloženými vozíky prodírali z fronty do fronty, jak Izraelci veleli... Jen Mára to zpestřoval zvuky z pytlíku.

Už jsme doma… a závěrem?

Organizátoři sice neměli moc zkušeností s tak velkými závody, ale jako závodník jsem to nijak nepocítila, naopak, myslím, že to byli velmi pěkné závody. Co se terénů a tratí týče, tak musím říct, že to byli jedny z nejhezčích a nejzajímavějších závodů, které jsem kde jela!!! A určitě hodných pořádání mistrovství světa!!! Škoda, že jsme neměli víc času a možností si prohlédnout i okolí lesů. Bydleli jsme ve vesničce, která byla uzavřená bránou a hlídaná hlídačem, tedy opravdu nebyla možnost si toho moc bez vlastních aut prohlédnout. Takže jsme prostě jen zevlovali… Ono se v tom horku ani nic jiného dělat nedá. Objevení parádních bajkovacích terénů tak přidává Izraeli další rozměr, který určitě stojí za to poznat…

Text: Míša
Foto: Žába

| Zobrazeno 6187x | Reprezentace | Míša Lacigová

Komentáře článku

Napsat nový komentář
|
Shrnutí článku
No prostě chlapi úspěch, ženský v rámci svých možností, tzn. daleko za bednou. Kdo by taky něco čekal (nic ve zlým). Třeba se jednou objeví nějaká talentovaná...zatím to je jenom takový vození se (anebo opalování se) :o)
Duk |
Re: Shrnutí článku
Možná že by se ani nemusela objevit žádná nová talentovaná, ale stačilo by, kdyby se některé z reprezentantek na tom kole občas aspoň svezly ;-)
Misha |
Re: Re: Shrnutí článku
Jak jseš mladej, tak jseš drzej :-p
Ty |
Re: Re: Re: Shrnutí článku
Tak sem se hodí: Jak jseš ......, tak seš ....... :o)
mAk |
Re: Re: Re: Re: Shrnutí článku
A můžeš nám vysvětlit proč? DUK má aspoň dostatek odvahy na to se pod svůj názor podepsat, narozdíl od jiných anonymů. Rád bych některým holkám křivdil, ale i já musím bohužel říct, že si myslím že neni daleko od pravdy.
smíšek |
Re: Shrnutí článku
Obvykle na podobný kecy moc nereaguje, ale jelikož ty holky docela dobře znám, tak činím výjimku. Svět se trochu posunul a dostat se do první desítky je velmi pěkný výsledek. Ok, před MS jsem taky věřil, že nějaká individuální velká bedna (aspoň) se urodí, ale taky vím, že ne vždy to vyjde. Btw poslední medaili z MS přivezla vloni Martinka. Takže tvrdit, že se jen vozí na kole je docela silný kafe...
mAk |
Re: Re: Shrnutí článku
...proč se přehlíží to "některé" ?
Ty |
Re: Re: Re: Shrnutí článku
No prostě nemáme Chláďu bez koulí! :o)
Hankina |
dovolte mi se ohradit
samozřejmě, každý má právo si myslet, že jezdíme tušku, ale proč se stydí se pod to podepsat? Osobně si myslím, že na to tak úplně nepeču, samozřejmě s mapovou chybou mě nezachrání ani nohy Speedyho Gonzálese. Nebo jsi snad nějaká neznámá talentovaná, kterou jsme přehlídli v nominačních kritériích a která by nám všem a celému světu vytřela zrak? (snad alespoň od toho izraelského prachu, kterého jsem měla pořád plné čočky)
Míšo dík za článek a Smíšku díky za to, že jsi se nás zastal:-)
Duk |
Re: dovolte mi se ohradit
Uznávám že můj příspěvek byl trochu drzý a psaný s mírnou nadsázkou. Reaguji ale hlavně na styl tohohle článku, podle kterého to vypadá, že do Izraele si jeli zazávodit chlapi, zatímco holky jely na dovolenou... Jinak samozřejmě všem českým reprezentantům i reprezentantkám silně fandím, ale takovýhle "vtipný" přístup ke psaní článků se podle mě hodí spíš na nějáký blog, než na stránky, kde by mohly být alespoň trochu objektivní informace.
|
Re: dovolte mi se ohradit
No podle mě autorovi nešlo o to se někoho dotknout, ale jen reagovat na skutečnost, že konkurence mezi holkama je dost bídná a tím pádem nemohou pomýšlet na dobré výsledky ve srovnání se světovou konkurencí. No a že pak dlouhodobá členka reprezentace sepíše takový článek na oficiální stránky, poté se nelze divit, že kdekoho napadne, zda by svaz neměl jít raději cestou Slovenska a ušetřené peníze věnovat například na mládežnické kempy. Než takovýhle článek by mě víc zajímalo, jak vypadá taková příprava našich reprezentatek, kolik toho natočí před sezonou, jak ladí formu na mistroství apod. U Chláďi si to dokážu představit a stačí se podívat na výsledky některých silničních závodů...
Míša |
Tak si myslím, že Míša díky některým komentářům napsala svůj poslední článek. Doufám, že jsou anonymové spokojení, teď nám můžou články psát oni, nebo se budem dívat na 2 měsíce staré příspěvky.
Meloun |
No já sem naopak docela rád, že něgdo napsal konečně něco trochu neformálního a tímpádem i čitelnějšího než jsou oficiality typu: "Jelo se to a to, tam a tam a výsledky sou ..." to je kapku nuda a časopis i stránky ČSOB sou článkama tohodle typu absolutně zazděný. Možná to je pak korektní vůči svazu, sponzorům atd. akorát to prostě nejde číst a taky to timpádem nikdo nečte :o). Navíc mám dojem, že všichni nějak nepochytili tu nadsázku s kterou to Míša napsala. Když něgdo napíše sám o sobě s nadsázkou, že se tam letěl povozit, tak je to celkem vtipný, což v případě popisování toho jakej sem hýrou většinou nefunguje. To, že u nás v ženskejch ta konkurence neni, je sice pravda, ale těžko to vyčítat zrovna těm co se nominovaly. Navíc při tom, jaká je spisovatelská obětavost těžký většiny čtenářů tohodle webu, díky za každej novej článek, ať už je jakejkoliv a tenhle myslim zlej určitě nebyl.
Jelča |
Sláva Melounovi, duk je divnej...
100 % souhlas Meloune. Jestli chce duk cist clanky od Lenky Klimplove, ktere v podstate "premelou" vysledky a prolozi je par citacemi, tak at se prepne na jinej web... Doufam, ze to nebyl Misin posledni clanek... Mi holki bylo super !!!
Meloun |
Re: Sláva Melounovi, duk je divnej...
Tak zas něgdo ty oficiality asi taky psát musí a aspoň ňákej zdroj informací z MS, takže taky díky za to, ale asi by ten sterilní bafuňářskej pohled na svět neměl přečíslit všecko ostaní a pohřbít čitelnost webu :o) To v důsledku neoceněj ani ty sponzoři.
Misha |
Takže děkuji všem, kteří se do této diskuze zapojili a myslím, že je na čase tuto diskuzi uzavřít. Já si o sobě myslím, že beru život trochu s nadhledem a tak se i projevuji, ať už ve více či méně formálních situacích. Tento článek byl opravdu a záměrně (stejně jako Mi Holki) psán s lehkou nadsázkou a také jako reakce na informace Lenky K., které byli jen shrnutí pro ty líné, kteří si nechtějí otvírat stránky MS (nebo ani nevědí, že nějaké je!). A taky se mě stále někdo ptá, jaké to bylo, jak to v Izraeli vypadá a jak se tam jezdí - a to jsem se snažila přiblížit primárně! A "bohužel" to umim pouze ze svého pohledu. To, zda na tyto stránky patří? Ano, je to sice reprezentační medium MTBO, ale zas takový ústřel ten můj článek nebyl ... vlastně mi tu docela chybí nástupce Pekičových analýz ...
A pro mě osobně (a asi i některé další) není MTBO jen sezení na kole, ale především zábava. Pokud se najdou některé, které budou jezdit lépe, tak samozřejmě své repre místo přenechám.
A rozhodně si nemyslím, že ČP-DE je looserovká soutěž ... pokud vím, aktuálně více závodníků v jedné kategorii s medailí z MS jezdí pouze v Dánsku a to v chlapech! A toto MS z pohledu ženských výsledků se prostě nepodařilo podle představ nejen některých "fanoušků", je prostě již pouze fakt, ze kterého se můžeme poučit pro příště, ale výsledky už nezvrátíme.
Tedy děkuji za podporu, kterou jste nám všichni během celé sezony dávali (i když někteří od nás stejnak nic nečekali...) a věříme, že se to příště povede líp.
Mno, a na závěr. Příště si rozmyslim, zda vůbec něco napíšu a pokud ano, poprosím Máka, aby zakázal prostor ke komentářům ;-)
PS: DUKu, tvá poznámka bylo to poslední, co mě rozladilo. Já nadsázku přeci ráda!!!
KLádin |
jetě jeden článek
protože do pitvání ženskejch výkonů se ze zkušenosti radši nepouštím, tak pro ty co mají problém se zveřejňování podobných článků na oficiálním Webu a taky pro všechny ostaní tu mám článek, který svojí uniformitou přesně odpovídá webu na kterém je zveřejněn: http://betov.org/index.php?What=12839

PS: a pokud si projdete VZKAZY, tak tam naleznete ještě nějaké další "hlášení"
smíšek |
Re:
omlouvám se za pokračování v "uzavřené diskuzi". Jen jsem cítil jako potřebné zmínit dvě věci. 1) články tohoto typu na web rozhodně PATŘÍ. 2) Oficiální články jako od Lenky sem patří také a v této souvislosti bych Lence veřejně poděkoval za jejich napsání. Jednalo se o tiskové zprávy pro média a já musím zvlášť vypíchnout a ocenit, že Lenka, ač nebikerka, vzala sepsání tiskových zpráv tak zodpovědně za své (navíc zcela dobrovolně). Po každém závodě mě tlačila, abych co nejdříve získal informace od přímých účastníků a TZ se mohla co nejdříve vydat a poslat do ČTK. To že zprávy nebyly v novinách příliš vidět, to je jiná story, nejsme holt fotbal...
lime |
Názor
Ač starší generace ,která se věnuje pěšímu OB(jednou jsem MTBO jel) se mně článek líbil ,ale jsem zklamaný z "oficiální" informace Lenky Klimplové ze závodu štafet.Sledoval jsem závod štafet on-line a nemohl jsem pochopit jak na posledním úseku( Marek Pospíšek) mohla naše druhá štafeta tak odpadnout( po druhém úseku na druhém místě ).Hlavně jsem přál Parimu medaili. Až teprve článek Míši mě to osvětlil."Oficiální" článek Lenky Klimplové nic.

Ještě jednou díky za krásný článek a zdraví Emil Bauer
Žabža |
Mně se to líbilo ...
... Míšo, pěkný článek. Zajímavé informace a člověk se při čtení nenudil. Nenech se odradit a příště zase napiš!
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru