MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Mistrovství světa v MTBO ve Fontainebleau, Francie, 2. - 6. 7. 2002

Praha, 11. 7. 2002 - Česká výprava úspěšně reprezentovala na prvním světovém šampionátu v orientačních závodech na horských kolech (Mountain-Bike-Orienteering – MTBO) a ziskem stříbrné a bronzové medaile ze závodu štafet se umístila na 3. místě v hodnocení národů. V individuálních disciplinách se dokázali Češi 7x umístit do desátého místa. Celkem 28 zemí bojovalo o tituly.

Rovinatý terén se skalnatými vyvýšeninami se ukázal být i přes množství písku a kamení na cestách jako velmi rychlý, průměrná rychlost těch nejlepších se pohybovala mezi 23-24 km/hodinu (v Čechách jezdíme 17-19 km/h). V ochranáři bedlivě střeženém prostoru závodů platil nekompromisní zákaz vstupu či vjezdu mimo cesty (v Čechách je povoleno běhat mimo cesty, kola se nesmějí dotýkat země), což ubralo jednu neznámou ze soustavy rovnic možností postupů – a proto všechno byly tratě náročné spíše fyzicky než mapařsky - díky nutnosti udržet maximální rychlost. Volby postupů a navigace bylo nutno provádět velmi rychle, což mohlo vyústit k nepozornosti a zbytečným chybám.

Finále závodu na dlouhé trati se vydařilo sourozencům Haně a Jaroslavu Ryglovým, kteří obsadili shodně 4. místa. Nechybělo mnoho a mohli jsme se radovat z prvních medailí – Haně chybělo na bronz 18 vteřin, k titulu mistryně světa vteřin 115. Jarda měl ke zlatu o něco dál (137 vteřin), bronz mu však unikl o pouhopouhých 6 sekund – mohl tak litovat chyby v samotném závěru závodu. Slušně si vedli i 9. Jakoubová a 15. Podrábská, v mužích pak 14. Mach. Úspěch měli Finové – v ženách vyhrála Paivi Tommola, neboť favoritka závodu Coupat z Francie měla defekt, který na trati nedokázala opravit (při MTBO si závodníci vozí s sebou jako základní výbavu náhradní duši, pumpu, rychlospojky a nýtovače řetězu, univerzální a centrovací klíč). Mezi muži zvítězil další Fin Jussi Makila.

Sprint byl pro naše barvy šancí na medaile, kterou se bohužel nepodařilo proměnit. Trať byla v počátku až triviální, v závěru bylo ovšem nutno zpomalit a odhalit nástrahy tratě v podobě kontrol mezi křovinami a ploty. Nejlepší z našich byli Hrdinová a Procházka, shodně na 8. místě, za nimi pak s odstupem několika sekund 9. Ryglová a 10. Jakoubová, resp. 11. Strejček. Tituly mistrů světa získala Coupat (Francie) a vítěz loňského Světového poháru Fin Tervala. Vyrovnanost českých závodníků dávala naději na zisk toužené medaile v závěrečném závodě štafet.

V závodě štafet se naše naděje se naplnila hned dvakrát - český tým mužů ve složení Petr Strejček, Radovan Mach a Jaroslav Rygl dokázal vybojovat 2. místo a stříbrné medaile. Závod vyhráli domácí Francouzi o necelých 18 vteřin, třetí dojeli favorizovaní Finové s dvěma mistry světa, pouhé 4 vteřiny za českým triem. Dobrého výsledku dosáhla také druhá štafeta, když se jí na všech úsecích dařilo a obsadila páté místo. Závod se neobešel bez diskvalifikací, když byla z prvního místa vyřazena první francouzská štafeta za špatné ražení SI čipem.

České ženy bojovaly na cílové pásce také o druhé místo a ve složení Hana Ryglová, Markéta Jakoubová a Marie Hrdinová nakonec přivezly bronzovou medaili, vyhrály výborně finišující Finky, druhé domácí Francouzky.

Stříbro bylo na dosah – Marie Hrdinová zajela nejlepší čas z našeho tria, ve spurtu ale pozdě přeřadila, a tak se o necelou délku kola rychleji protáhla cílem Francouzka Caroline Finance.

Velikým překvapením bylo vítězství Finek, kde podala bezchybný výkon finišmenka Mervi Vaisanen, která dokázala během 35-minutového závodu vymazat dvouminutovou ztrátu a přivézt zlato. B tým českých žen obsadil šesté místo.

„Konec dobrý, všechno dobré - s našimi výsledky jsem spokojen i přesto, že náš cíl přivézt 3 medaile se nepodařilo splnit. Ze závodů jednotlivců máme 2 čtvrtá místa, 2 osmá místa a 6 dalších umístění do první dvacítky – zlatá medaile nám ve sbírce bohužel chybí. K ní nám chybělo kousek štěstí. Konkurence byla tvrdá, nejvýrazněji se projevil nástup Finů v obou kategoriích, domácí Francouzi patří ke špičce již řadu let. My držíme 3. místo a jsme tedy v nejužší špičce mezi všemi státy (28 zúčastněných zemí)“, krátce okomentoval výkony našeho družstva „závodící kapitán“ Radovan Mach.

Radovan Mach,
Manažer týmu MTBO Česká Republika.

Více o MS MTBO:

Český reprezentační tým byl pro historicky první MS sestaven na základě výsledků v Českém poháru a Mistrovství republiky takto :