Mistrovský titul z družstev si veze Jičín, Stránský a Tichovská jsou vítězi Českého poháru 2023
Kostelec nad Černými lesy hostil finálový víkend Českého poháru MTBO 2023. Middle, sprint a Mistrovství ČR družstev zakončily letošní soutěžní sezónu, ve které bylo více než kdy jindy slyšet spojení MTBO a města Jičína. Po vydařeném jičínském mistrovství světa se totiž borcům z tohoto města podařilo ovládnout i závod MČR družstev a pohárovou soutěž mužů. V ženské pohárové soutěži pak jičínské ženy dokázala porazit jen vítězná Martina Tichovská v dresu brněnské Tesly.
Pro finále ČP MTBO spojily svoje síly kluby Sporticus a Sokol Kostelec nad Černými lesy. Zatímco kostelečtí měli pod kontrolou kompletní logistiku shromaždiště a komunikační záležitosti související s lokací všech tří závodů, borci ze Sporticusu si vzali na starost sportovní stránku, tj. přípravu map, tratí a zpracování výsledků. Tohle však nezasvěcený účastník či pozorovatel vůbec nemusel zaregistrovat, neboť organizace působila velmi kompaktně a vše fungovalo jako jeden dobře seřízený strojek.
Centrum bylo v kosteleckém pivovaru, což je v MTBO komunitě objekt dobře známý zejména pravidelným účastníkům Maudi Cupu a pochopitelně také znalcům českého pivovarnictví. V areálu pivovaru bylo zázemí pro závodní kancelář, stánky s vybavením a občerstvením i večerní vyhlašování, na přilehlých plochách pak našli místo k zaparkování, umytí či stanování všichni účastníci.
Sportovní náplň víkendu byla bohatá: poslední dva závody Českého poháru měly rozhodnout o celkovém pořadí této dlouhodobé soutěže, nedělní závod smíšených týmů byl pak posledním MTBO mistrákem této sezóny. Protože v žebříčku ČP bylo jen málo rozhodnutých kategorií a soutěž týmů je vždy prestižní záležitostí, nabídly oba závodní dny docela dost sportovních zápletek.
Middle
Mapa zvaná Šember byla vybrána pro závod na krátké trati. Poslední bajky se tu jely před deseti lety, porosty se od té doby změnily k nepoznání, nicméně co zůstalo, jsou hluboká údolí. Hluboká natolik, že to pro mnoho ze závodníků znamenalo někdy i stovky metrů strávených tlačením kola do kopce a někdy i z kopce. V prostoru bylo totiž i několik technických trailů, které stavitel využil k přesunům mezi kontrolami. Nejfrekventovanější downhill byl sice značen jako jednosměrný, ale v případě, že někdo v těžkém sjezdu zastaví, je skoro jedno, jestli stojí k vám zády nebo čelem, prostě ho nějak objet musíte. Všichni to ale nakonec nějak zvládli. Eliťáci s technikou výjezdů a sjezdů problémy neměli vůbec, občas jim ale trochu zatopila mapa. V blízkosti v mapě vyznačených trailů byly totiž občas jejich paralelní větve, které se někdy vracely zpět do hlavní stopy, jindy však odvedly cyklistu úplně jinam než by si představoval. Na spodní kontrolu jednosměrného sjezdu tak řada závodníků přijela z úplně jiného směru než by stavitel čekal.
Do cíle ale trefili nakonec všichni. Výsledky závodu jsou dokonalým obrazem celé letošní sezóny: ženskou elitu vyhrála Martina Tichovská s náskokem více než šesti minut před Veronikou Kubínovou a Renatou Paulíčkovou. Martina prostě letos jezdí v úplně jiné výkonnostní třídě než zbytek našeho ženského startovního pole. Mezi muži byl nejrychlejší Vojtěch Stránský, o druhé místo se shodným časem podělili Jiří Hradil a Martin Kanta. Že to není ani u jednoho z nich náhodný výsledek dosvědčuje pohled do celkového pořadí ČP MTBO, kde jsou tihle tři na prvních třech místech a ve stejném pořadí.
Sprint
Předzávodní informace slibovaly rychlý mapový urbex v prostoru kostelecké plicní léčebny, která je z většiny opuštěná. Protože to je ale prostor malý i pro potřeby sprintu, začínalo se na opačné straně obce a první kontroly tak vedly mezi domy v pravoúhlé síti ulic s asfaltovým či šotolinovým povrchem. Jezdilo se opravdu hodně rychle a musím říct, že jsem několikrát měl obavy o bezpečnost ani ne tak svoji jako kolemjdoucích či ostatních závodníků. Do některých zatáček nebylo vůbec vidět a mnoho postupů bylo s vracečkami, takže o protijezdy nouze nebyla. Neblahá předtucha se bohužel vyplnila kousek před cílem, srážku jsem sice neviděl, ale odřená záda v ploše několika stovek čtverečních centimetrů kůže jednoho z účastníků už ano a příjemný pohled to opravdu nebyl.
Průjezd léčebnou byl však docela zábavný, kontroly blízko u sebe, jedna křižovatka za druhou, kolem vás všude závodníci a každý jede jinam... Bylo potřeba mapovat rychle a přesně, aby se z toho člověk rozumně vymotal. V mužské elitě měl nejrychlejší nohy a hlavu Martin Kanta, o pouhé tři sekundy zpět zůstal Jan Hašek a o dalších šest na třetím místě dvojice Vojtěch Stránský, Jiří Hradil. Ženská kategorie byla tentokrát vyrovnanější, Martinu Tichovskou dokázala porazit Romana Kubínová, třetí skončila vítězčina sestra Veronika.
Po sprintu následoval tradiční vyhlašovací maraton, v průběhu večera se uskutečnily ceremoniály pro oba sobotní závody i pro letošní Český pohár MTBO. Mezi ženami v pohárové soutěži jednoznačně zvítězila Martina Tichovská (TBM) před Rozálií Kuchařovou a Vendulou Musilovou (obě SJC). Mužský pohár zdvihl nad hlavu Vojtěch Stránský (SJC), na druhém místě skončil Jiří Hradil (TZL) a třetí Martin Kanta (XPU).
Na základě výsledků letošního ČP dojde k přerozdělení licencí na příští rok. Předběžné propočty jsou velmi zajímavé a pro mnohé překvapivé, určitě se licencím a obecně hodnocení výkonnosti budeme věnovat podrobněji v některém z dalších článků.
MČR družstev
Poslední neděle závodní sezóny již tradičně patří závodu smíšených družstev. Na náměstí v Kostelci vyrostla dočasná závodní aréna pro start, předávky, cíl i závěrečné vyhlášení vítězů. Trať závodníky zavedla z centra města do přilehlého údolí, kolem motokrosové dráhy se pak všichni vraceli zpět k aréně. Ne zcela obvyklé bylo řešení diváckého úseku, kdy těsně před cílem závodníci razili dvakrát v krátkém intervalu stejnou kontrolu.
Závod byl poměrně rychlý a kontaktní, na předních pozicích nebylo o výsledku dlouho rozhodnuto v žádné z kategorií. Kategorii MW17 ovládl tým Sporticus, jeho první družstvo však díky své nepozornosti na poslední kontrole však muselo přenechat prvenství týmu SPC 2, který o deset minut porazil družstvo Tesly Brno, třetí dojeli mládežníci týmu MTBO Hradec Králové. Mezi veterány se na posledních třech úsecích bojovalo o první místo už jen také ve dvojici týmů, v cíli se nejvíce radovali reprezentanti USK Praha. Na druhém místě dojel tým GIGANT Orienteering, třetí s dvacetiminutovým odstupem dojel tým KOS Slavia Plzeň.
V elitním závodě MČR se poměrně překvapivě zpočátku skrývala stranou favorizovaná sestava Sportcentra JIčín. Ač tým složený výhradně z reprezentantů, do třetího úseku předávali jičínští až na čtvrtém místě. Už se zdálo, že si pro titul jede hradecká sestava, ale to by na posledním úseku Jičína nesměl být ve výborné formě jezdící Vojtěch Stránský. Na trati předjel finišujícího Tomáše Kamaryta z Plzně a následně i Lukáše Chmelaře z XHK a v Jičíně mohli slavit. Druhé místo obsadila sestava MTBO Hradec Králové, třetí pak KOS Slavia Plzeň.
Oficiální soutěžní část sezóny 2023 skončila, do konce roku však ještě pár měsíců zbývá a MTBO příznivci v nich určitě nevyjdou naprázdno. JIž nyní můžeme ohlásit další ročník populárního Maudi Cupu, který bude letos v sobotu 4. listopadu. Dětí a mládeže se určitě týká soustředění MTBO akademie u Olomouce, ve stejném termínu proběhne i první testování TSM pro příští sezónu.
Probíhají i aktivity na poli zákulisním. V listopadu by mělo proběhnout Shromáždění sekce MTBO, přesný termín i podobu oznámíme později, ale již nyní můžete přemýšlet nad tím, jak byste mohli našemu sportu pomoci třeba prostřednictvím návrhu na nějakou užitečnou změnu. Kalendář závodů 2024 je prakticky hotov, formálně ještě ale musí projít listopadovým schvalovacím řízením.
Odkazy
- Výsledky ČP middle / ČP sprint / MČR družstva
- Postupy Livelox: middle / sprint
- Fotogalerie sprint (Michal Švarcbach)
- Fotogalerie sprint (Jarka Švarcbachová)
- Fotogalerie družstva (Michal Švarcbach)
- Fotogalerie družstva (Pavel Štáfek)
- Zpětná vazba: middle / sprint
- Konečný žebříček ČP MTBO 2023
Postupy na Liveloxu
Pokud jedu mimo cestu, ale jsem přesvědčen, že jedu po cestě, a pak zjistím, že jsem udělal chybu, jak mohu tuto chybu napravit? Jedině tak, že se vrátím stejnou cestou zpět.
Na MS se tohle stávalo a nikdo v tom přestupek neviděl. Zato, pokud závodník už nedokázal najít cestu zpět do místa, kde opustil cestu, byl diskvalifikován.
Ono totiž stačí, pokud někdo \"najede\" novou cestu a pak už tam cesta prostě je, jen není v mapě a poznat to hned na \"první dobrou\" není často možné. Zase tak podrobné ty naše MTBO mapy nejsou na rozdíl od OB map.
I u sprintu jsem si všiml medailisty, který před povinným \"průběhem brankou\" najel na hráz v místě, kde to mapový klíč neumožňoval. Ale nemáme-li jiný důkaz, nic z toho neplyne.
Vím, že na MS v Jičíně ukazoval jeden GPS záznam tak zmatené údaje, že bychom museli závodníka diskvalifikovat, což se nejprve i stalo, ale pak to bylo změněno zpět.
Na druhou stranu v Hlubočkách závodníka označil přímo rozhodčí na trati, že fikal, a JURY ho následně \"oddiskvalifikovala\", že není \"důkaz\", např. FOTO. Holt svědectví k tomu účelu poslaného rozhodčího nebylo vzato jako důkaz.
Naopak mě překvapuje rozhodnutí jury z Hluboček. Už proto, že jsme řešili podobnou situaci a protest v Jabkenicích (ne teď při MS, ale při ČP 7 let zpátky) a tam jury rozhodla, že důkaz v podobě fotky není třeba. Závěr z jednání jury je tady https://www.ekonompraha.cz/zavody/mtbo2016/2016/06/27/protokol-o-nedelnim-zavode/.