MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Kamenitý long ve Falunu

Třetím závodem v řadě pokračovalo mistrovství světa. Závodní kolotoč se přesunul do centra sportovního dění ve Švédsku – do lyžařského střediska Lugnet na okraji Falunu. Ani dnes se Češi ve výsledkové listině neztratili a i z nejdelšího závodu berou medaile!

Fyzicky, technicky i mapově těžký, spravedlivý a dlouhý závod. Tak většina jeho účastníků shrnula dnešní klání. Muže čekalo přes 40 kilometrů s více než 1000 metry převýšení, ženy přes 30km a 750m stoupání. Kromě parametrů však k náročnosti tratí přispěly i oblasti složitých sítí cest špatné sjízdnosti s kameny a kořeny, mezi kterými připravil stavitel zajímavé volby dlouhých postupů. Na závěr závodu na všechny ještě čekal finální výjezd podél skokanských můstků a sjezd zpátky dolů do cíle.

Dramata v ženské elitě

Mezi ženami se vítězství v čase 95:56 dočkala po mateřské pauze konečně opět závodící Emily Benham Kvåle, ale radost ze zlaté medaile ji málem sebral postup na sběrnou kontrolu. V areálu stadionu byla téměř všude v mapě značka sjízdné oblasti, ale jeden neznatelný břeh byl zmapován jako paseka. V jeho okolí při chybě na postupu z kopce Emily přebíhala, což je během celého MS zakázané. Protest Dánů však jury neuznala, a zlato tak putuje po několika letech opět do Velké Británie. Minutu ztratila a třetí stříbro v řadě vybojovala Camilla Soegaard z Dánska, která po chybě na druhou kontrolu již jela zbytek závodu stabilně, bronz získala bezchybným výkonem finská Ruska Saarela.

Necelé dvě minuty na medailovou pozici ztratila Martinka Tichovská, která postupně stahovala svou ztrátu z postupu na čtvrtou kontrolu, kde zvolila asfaltovou objížděčku přes zástavbu. V cíli z toho bylo sdílené čtvrté místo společně se skvěle technicky vybavenou domácí závodnicí Cecilií Thomasson. Po dojezdu všech závodnic však vyšlo najevo, že silnice na Martiny postupu na zmiňovanou čtvrtou kontrolu byla zakázaná, křížek značící tento zákaz byl smolně zakreslen ve směru komunikace a bylo tak snadné splést si ho se značkou pro překážku na cestě či závoru. Nejlepší z našich tak dojela na velmi pěkném 14. místě Vendula Musilové se ztrátou lehce přes 11 minut na vítězku. „Dnes jsem si vzala k srdci pokyny všech svých trenérů – v jednodušších pasážích jsem jela, co to šlo, v mapově složitějších částech jsem zpomalila, někdy mi přišlo, že až moc, ale asi se to vyplatilo. Ke konci jsem nechala trochu rozhodit Dánkou, která mě o interval dojela, ale pak jsem ji i trochu využila a do cíle mi pomohlo, že jsem ji měla před sebou“, shrnuje svůj závod, ve kterém si o jedno místo vylepšila osobní maximum z loňského mistrovství. O dvě minuty zpět se seřadily Val Kamererová a Maruška Kamarytová pět sekund za sebou na 17. a 18. místě, Káťa  Nováková skončila 22. a René Paulíčková 26.

Marie Kamarytová

Úspěchy a trampoty mužské elity

Muži měli oproti ženám na trati rozdělovací metody, které šikovně rozčlenily sjeté závodníky po chybách na úvodních kontrolách. Dlouhá volba do severní části mapy byla o něco zajímavější a následující větvení trati v technické kopcovité pasáži dalo mužům zabrat.

Úvodní pasáž se nepovedla hned trojici našich závodníků – Vojta Stránský si na první kontrolu vybral postup kolem závodníků chystajících se na start a v nepřehledném místě odbočil špatně mimo mapu. Po návratu zpět pak navíc minul odbočku velké cesty a přidal si další metry navíc, což vyústilo téměř ve čtyřminutovou ztrátu. Zbytek závodu se mu ale už dařilo o poznání lépe a dojel 16. s pětiminutovou ztrátou na velkou bednu. Martin Kanta, podobně jako mnoho dalších závodníků, přehlédl pěšinku vedoucí ke druhé kontrole a po špatné volbě na pátou kontrolu již nabral více než 4 minuty ztrátu. Drobné chybky v realizaci se mu nevyhnuly ani v dalším průběhu závodu a jeho výkon stačil na 25. místo 3,5 minuty za Vojtou. Smolařem byl dnes opět Vojta Ludvík, který nejdříve také udělal chybu na neviditelné odbočce na druhou kontrolu, ale hlavně o chvilku později prořízl plášť a po půl hodině snahy o opravu došel do cíle pěšky.

Zbylí tři čeští závodníci si s úvodem poradili parádně. Honza Hašek si ale následně nevybral správnou variantu dlouhého postupu a ztratil kolem tří minut a také pátou příčku, kterou po úvodní části držel. S dalšími postupy už ale moc problémů neměl a i přes ránu do hlavy při pádu to stačilo na slušnou 15. pozici v cíli. Jirka Hradil předvedl profesorský výkon, po několika kontrolách docvakl Vojtu a deset kontrol jeli v tandemu. Správně zvolenými postupy v průběhu celé trati vykouzlil na mistrovství světa opět velkou bednu – 6. místo! Technický terén dle očekávání seděl Kryštofu Bogarovi. Úvodní mapově náročnou část zvládl nejlépe ze všech a před něj se dokázal dostat pouze domácí Marcus Jansson, který si skvělým výkonem, poskvrněným pouze chybou před diváky v aréně na předposlední kontrolu, vyjel v čase 112:47 zlatou medaili. Stříbrný Kryštof ve třetím závodě tak zkompletoval sadu medailí, když na vítěze ztratil 1:32. Dle jeho slov nechal v závěrečném kopci všechno a po závodě byl unavený. Třetí skončil Andre Haga z Finska se ztrátou těsně nad 3 minuty.

Vojtěch Stránský

Juniorky na podiu a junioři v TOP 10

I juniorkám se dnes na náročné trati dařilo. Připraveno pro ně bylo 23,1 km a 555 m převýšení. Nejrychleji trať proletěla juniorská hvězda z Finska Kaarina Nurminen a to v čase 76:24. Na druhém místě se ztrátou 3:57 dojela Italka Aurora Iris Pecorari následovaná o 1:59 pomalejší Natali Chamraďou, která tak vybojovala svou druhou medaili na šampionátu. Na velkou bednu se dnes probojovala i Rozalie Kuchařová, která na vítězku ztratila 10:12 a hned za ní se zařadila Lucie Nedomlelová se ztrátou 11:15.

Natali Chamraďa

Naši junioři se dnes na podium nepodívali. Nejlépe se závod povedl Adamu Černíkovi, který se svým výkonem dostal na 8. příčku. Matěj Tuma se ztrátou 10:38 dnes uzavřel juniorskou TOP 10.

Adam Černík

Po zítřejším dni volna je na programu úterní sprint a o den později závěrečný závod s hromadným startem, to vše opět s přímými přenosy.