MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Juniorská sezóna 2018

A zas tu máme konec roku :-). A tak si můžeme zabilancovat v rámci tradičního shrnutí toho, co junior-repre absolvovala během sezóny 2018. Ať už toho, co jsme absolvovali v rámci přípravy nebo toho, jak se nám to pak podařilo zúročit.

 

Odkazy na vše týkající se týmu (fotografie z jednotlivých akcí, články týkající se týmu, přehled medailí, složení týmu pro sezónu 2019, plány přípravy atd.) najdete na juniorských stránkách.

Úvodní reprezentační sraz, 3.-5.11.2017, Kostelec nad Černými lesy

Úvodní repre-sraz jsme stejně jako v předchozím roce spojili s účastí na Maudicupu. Součástí úvodního srazu bylo samozřejmě i seznamování s nováčky v týmu, nějaká ta socializace v aqualandu a především informační melouning ohledně toho, co juniory a dorostence v roce 2018 čeká (závody, soustředění, nominace, rozpočet…).

Silniční objemové soustředění, 4.-15.3.2018, Andalusie (Španělsko)

Díky pokračujícímu štědrému sponzoringu vyrazili junioři a dorostenci nahánět objemové kilometry tentokrát do slunné Andalusie. Ta bohužel zrovna v tuhle dobu příliš slunná nebyla. Přesto, až na pár zdravotních problémů, se reprezentantům podařilo nahnat slušnou porci silniční objemových kilometrů i když bohužel bez opálených proužků.  

Zátěžové testy, 22.3.2018, CASRI Praha

Po roční pauze jsme se vrátili k testování u MUDr.Martínka v pražské laboratoři sportovní medicíny CASRI. Kromě testů reprezentanti vždy absolvují i pohovor a vyslechnou si profesionální doporučení pro trénink v předzávodním období.

Velikonoční mapové soustředění, 30.3.-2.4.2018, Hradec Králové

Za mapovou přípravou před začátkem závodní sezóny jsme letos vyrazili na mapy v okolí Hradce Králové a Borohrádku. Začínali jsme nočním sprintem, stylově v okolí lesního hřbitova ;-) a pokračovali dvěma mapovými tréninky denně. A opět nejen s SI ražením, ale i GPS analýzou postupů. Příště zkusíme i bezkontaktní ražení.

 

Tréninkový kemp pro MEJ, 13.-22.4.2018, Budapešť  (Maďarsko)

Před nadcházejícím MEJ vyrazili vybraní závodníci na průzkum a vyladění mapy na tréninkový kemp do Budapešti a okolí Balatonu. A když už, tak rovnou týdenní soustředění (6 mapových tréninků včetně jejich rozborů za použití GPS).

MISTROVSTVÍ EVROPY JUNIORŮ, 26.6.-2.7.2018, Budapešť  (Maďarsko)

Juniorské mistrovství Evropy se konalo společně se seniorským ME a MS veteránů v terénech českým závodníkům dobře známým z řady závodů zařazených do ČP v předchozích letech - typické maďarské terény (hustý les a řada otevřených prostor).  Všechny závody letošního ME juniorů se odehrávali v bezprostřední blízkosti Budapešti.

Nominováno bylo celkem šest závodníků – 3 junioři a  3 juniorky (mezi něž se podařilo nominovat i věkem ještě dorostencům Richardu Wohankovi a Rozálii Kuchařové).

Výsledkově se českým juniorům nedařilo tak, jak jsme v posledních letech zvyklí z jiných mezinárodních akcí, přesto si dokázali vybojovat slušné 4 medaile, včetně zlaté a bronzové ze štafet.

Svou první velkou individuální medaili (stříbrnou na middlu) získal Matyáš Ludvík a druhou stříbrnou si odváží Jan Hašek ze sprintu.  V závodě štafet získaly juniorky zlato, junioři bohužel vinou pořadatele přišli o šanci na lepší umístění a odvážejí si bronz.

Sprint, čtvrtek 28.6.

Závod ve sprintu se odehrával v příměstském parkovém lese s téměř nulovým převýšením a hustou sítí cest. Při sprintu byla povolena i jízda mimo cesty, ovšem vzhledem k téměř kompletně zelené mapě nebyla příliš na místě.

Jan Hašek, až na jednu půlminutovou chybu na čtvrtou kontrolu, jel čistý závod a nestačil pouze na Thomase Steinthala z Dánska. Ten zde ovšem přemožitele nenašel v žádném závodě.  Vyrovnaný výkon předvedla pátá Vilma Králová. Větší chyby se na trati dopustila Rozálie Kuchařová, když na čtvrtou kontrolu ztratila 1,5minuty.

Long, pátek 29.6.

Závod v kopcovitém terénu, převážně otevřený les a trať s vloženým motýlkem. Především fyzicky hodně náročný závod.

Čistý závod absolvoval Matyáš Ludvík, který nestačil pouze na opět zcela bezkonkurenčního Thomase Steinthala a vybojoval tak svou první velkou individuální medaili. Pěkný výkon předvedl věkem ještě dorostenec Richard Wohanka devátým místem, zbytku českého týmu se bohužel příliš nedařilo.

Jan Hašek závod rozjel výborně a pohyboval se na druhém místě. Bohužel ve stoupání na jedenáctou kontrolu ho potkali technické problémy (problém s řazením) a nadějně rozjetý závod tak nedokončil.

Middle, sobota 30.6.

Middle se konal (na rozdíl od longu) opět v typicky maďarském téměř kompletně zeleném lese.

Jan Hašek závod rozjel excelentně, ovšem před pátou kontrolou přejel odbočku a více jak dvouminutovou chybou se připravil o šanci na medaili. I tak ovšem hezké šesté místo.

Vyrovnaný závod zajela Vilma Králová, rovněž šesté místo a umístění na velkém pódiu.

Štafety, neděle 1.7.

Závod v částečně otevřeném terénu, částečně hustý les.

Richard Wohanka se na svém prvním úseku dopustil řady chyb, nicméně jeho ztráta nebyla nikterak veliká. Na jedenácté kontrole se ovšem pořadatel dopustil zcela neomluvitelné záměny kódu (později během závodu napravené) a Richard Wohanka zde bohužel nechal téměř 6minut. Především zásluhou Jana Haška na třetím úseku a jeho jednoznačně nejrychlejšího úseku dne se následně podařilo naši štafetu vytáhnout až na výsledný bronz. Protest nakonec po konzultaci se závodníky podán nebyl. Jediným výsledkem by bylo zrušení celého závodu juniorů, takhle alespoň bronzová.

Štafetu juniorek rozjela Veronika Grycová, vyvarovala se chyb a předávala Rozálii Kuchařové na průběžném třetím místě za štafetou Ruska a Litvy. Dorostenka Rozálie Kuchařová na trati zabojovala a finišmance Vilmě Králové předávala na vedoucí pozici s dvouminutovým náskokem. Vilma Králová na závěrečném úseku předvedla parádní výkon a zlato pro štafetu našich juniorek udržela.  

Tréninkový kemp pro JMS a MED, 27.-31.7.2018, Villach (Rakousko)

Týden před hlavním vrcholem sezóny, kterým je pro juniory JMS a pro dorostence MED, vyrazili nominovaní závodníci vyladit formu do Rakouska. Na programu byla účast na dvou závodech světové série WRE a dva dny oficiálního tréninkového kempu.

MISTROVSTVÍ SVĚTA JUNIORŮ, MISTROVSTVÍ EVROPY DOROSTU, 5.-13.8.2018, Zwettl (Rakousko)

Juniorské mistrovství světa a Mistrovství Evropy dorostu se konalo společně se seniorským MS v rakouském Zwettlu, cca 30km od českých hranic. V terénech, v jejichž blízkosti se v předchozích letech konala řada závodů zařazených do Českého poháru a typově velmi blízkých domácím, což českým závodníkům evidentně sedělo.

Problémy přinášela hlavně extrémně hustá síť cest v kombinaci se zákazem vstupu mimo cesty a nepříliš zdařilou kresbou map, což přinášelo řadu ať už úmyslných nebo neúmyslných porušení pravidel, následných protestů a jejich řešení.

Nominováno bylo celkem osm závodníků – 3 junioři,  3  juniorky, 2 dorostenci a  2 dorostenky. Nejlepší z dorostenců startovali i v  závodě s hromadným startem Juniorského MS (který v programu MED chyběl) a měli možnost se nominovat do štafet Juniorského MS.

Skvělé výsledky předváděli především junioři Jan Hašek a Vilma Králová (oba mají 3 zlaté a jednu stříbrnou). Ve štafetovém závodě se navíc českému týmu podařilo vybojovat zlatý double, což svědčí o síle týmu jako celku.

V dorosteneckých kategoriích zajížděli excelentní výsledky především Richard Wohanka (který se podílel i na zlaté juniorské štafetě) a Rozálie Kuchařová, ale velkou bednou se blísknul i nováček Matěj Tuma.

Celkově si tak z letošního JMS odvážíme rekordních 8 medailí (6 zlatých zlaté a 2 stříbrné), včetně zlatého double ze štafet a z MED další 4 medaile (zlatá, 2 stříbrné a bronzová), takže výsledkově lze letošní sezónu prohlásit za zatím historicky jednoznačně neújspěšnější.

Mass start, Wiesensfeld, úterý 7.8.

Závod s hromadným startem se odehrával v okolí vesničky Wiesensfeld, se startovní i cílovou arénou a diváckým průjezdem přímo v obci.  Všechny kategorie obdržely na startu 3 mapy. V závodě s hromadným startem Juniorského MS startovali i dorostenci Richard Wohanka a Rozálie Kuchařová.

Parádní výkon předvedl Jan Hašek, který si s přehledem dojel pro zlato. V první polovině trati se na čele závodu pohyboval i Richard Wohanka. Ten pak bohužel měl defekt (utržený a zdemolovaný převodník), čímž pro něj závod skončil. Juniorkám se příliš nedařilo především mapově.

Middle, Kirchbach, středa 8.8.

Middle se konal u obce Kirchbach, s cílovou arénou v lyžařském středisku a dojezdem po sjezdovce. Problémy přinášely především v mapě špatně viditelné kontroly umístěné v motokrosové části kvůli nevyřezaným kolečkům (fialová v oranžové rideable area) a opět extrémně hustá síť cest v kombinaci se zákazem vstupu mimo cesty. V souvislosti s tím český tým podával protest pořadateli kvůli porušení pravidel (zkracování) původním vítězem (Antti Rissanen, Finsko). Ten to popřel, protest byl zamítnut. Až po večerní diskuzi s finským trenérem (a pravděpodobném nátlaku z jeho strany) se provinilec k porušení pravidel přiznal, takže bylo dodatečně zopakováno vyhlášení. Richard Wohanka si polepšil na stříbro a na velkou bednu se dostal i nováček Matěj Tuma.

Bezkonkurečním způsobem na middlu zvítězili v juniorech Jan Hašek a v juniorkách Vilma Králová. Další velkou bednu přidala dorostenka Rozálie Kuchařová.

Štafety, Langschlag, čtvrtek 9.8.

Vzhledem k počtu nominovaných, startovali v závodě štafet pouze juniorské štafety. Juniory Matyáše Ludvíka a Jana Haška doplnil nejlepší z dorostenců Richard Wohanka.

Richard Wohanka přivezl štafetu juniorů na předávku na druhém místě s půlminutovou ztrátou na vedoucí Francii (a s pohodlným minutovým náskokem na štafety Ruska a Švýcarska). Matyáš Ludvík si vedoucího Francouze hned v úvodu svého úseku bez problému dotáhnul a Janu Haškovi předával na vedoucí pozici s náskokem dvě a půl minuty. Jan Hašek pak náskok ve vedení už jen navyšoval na luxusních 5 minut na druhého v cíli.    

Štafeta juniorek měla daleko napínavější průběh. Rozjíždějící  Veronika Grycová předávala na druhém místě s více jak minutovou ztrátou na vedoucí Rusko. Alexandra Svobodová na druhém úseku při průjezdu diváckou kontrolou sice ztrácela, ale vedoucí balík závodnic se před cílem dopustil hromadné chyby, které se Alexandra Svobodová vyvarovala, takže na předávku přijela s minutovou ztrátou na vedoucí Rusko, přičemž ovšem celé startovní pole juniorek předávalo během minuty a půl. Naše nejsilnější juniorka Vilma Králová pak na posledním úseku jela svůj závod a jednoznačně nejrychlejším úsekem celého startovního pole vybojovala pro ČR i druhé juniorské štafetové zlato.

Long, Oberwaltenreith, sobota 11.8.

Opět závod v kopcovitém terénu s místy velmi hustou sítí cest. Long už tradičně českým závodníkům sedí, mohou zde naplno uplatnit svou fyzickou připravenost.  

Jan Hašek odjel čistý závod, po opatrnějším začátku se v polovině trati dostal do vedení a to si pohlídal až do cíle. Vilma Králová se hned na druhou kontrolu dopustila cca tříminutové chyby. Zbytek trati jela bezchybně a postupně ztrátu odmazávala, nicméně na vítězku Constance Devillers z Francie to nestačilo.

Svou jednoznačnou fyzickou převahu nad zbytkem startovního pole na longu naplno uplatnil dorostenec Richard Wohanka a long vyhrál s více jak 5ti minutovým náskokem na druhého. Stejně tak závod na longu, především díky fyzické převaze, sednul Rozálii Kuchařové, která si dojela pro svoji první letošní individuální medaili - bronzovou.

Sprint, Allentsteig, neděle 12.8.

Závod ve sprintu se jako jediný konal v typově odlišném terénu než zbytek JMS a MED a sice v uzavřeném vojenském objektu a přilehlém okolí, s řadou budov a s téměř nulovým převýšením. Závodníky čekala extrémně rychlá trať náročná především na čtení mapy, na což řada našich závodníků doplatila.

Organizace arény, jak se ukázalo už při předcházejícím Team Leaders Meetingu, byla bohužel více než amatérská. Závodníci na trati projížděli prostorem pro parkování aut a mezi závodníky rozjíždějícími se před startem. Což, kromě možného porušování fair-play, bylo i hodně nebezpečné.

Další medaile do svých sbírek přidali opět zlatá Vilma Králová a stříbrný Jan Hašek, ale na sprintu i poněkud nečekaně stříbrný dorostenec Richard Wohanka, kterému sprinty dosud příliš neseděli.

Vzhledem k zisku historicky rekordního počtu 8mi medailí z Juniorského MS, z toho navíc šesti zlatých, včetně zlatého double ze štafet a vzhledem k zisku dalších čtyř medailí z ME dorostu (zlatá, 2 stříbrné a bronzová), lze letošní JMS/MED považovat za jednoznačně historicky nejúspěšnější mezinárodní akci pro české juniory a dorostence.  V pomyslném žebříčku národů bychom se umístili na nejvyšší příčce. 

Závěrem

Děkuji všem reprezentantům za odvedenou práci a sponzorům, trenérům a bafíkům za podporu na cestě za medailemi. Speciální poděkování patří reprezentačním asistentům Kingovi (Jan Král) a Čmeldovi (Lukáš Chmelař), mechanikům Leošovi Bogarovi a Tomínovi (Lubomír Tomeček) a Marťasovi Horákovi, který za mě odkoučoval MEJ, které se konalo přesně v době, kdy já jsem byl v porodnici ;-).

Máme za sebou reprezentační sraz pro sezónu 2019 (9.-11.11.2018, Singltrek pod Smrkem) a už se těším, jak jim to zase nandáme ;-).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| Zobrazeno 3606x | Reprezentace | Petr -Meloun- Lukavec

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Ivana A. |
Poděkování
Gratuluji všem reprošům, mladým i zralým ;-), k úžasné letošní sezoně a připojuji své osobní poděkování celému realizačnímu MTBO týmu a všem, kteří závodníkům umožňují co nejkvalitnější přípravu a pomáhají jim tak plnit si své sny...
Velké díky ( především Melounovi, Albertovi, Kingovi, Leošovi, Ramachovi, ale i dalším... ) za podporu, kterou jako rodič už nějaký čas vnímám a jsem za ni opravdu moc ráda.
Krásný příští rok všem :-)
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru