MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Juniorská sezóna 2016

Máme tu konec roku a nadešel čas na bilancování. Takže tady je přehled toho, co junior-repre absolvovala v rámci přípravy a jak to pak zúročila na světových akcích.

Odkazy na vše týkající se týmu (fotografie z jednotlivých akcí, články týkající se týmu, přehled medailí, složení týmu pro sezónu 2017, plány přípravy atd.) najdete na juniorských stránkách.

Úvodní reprezentační sraz, 4.-6.12.2015, Horní Mísečky

Úvodní repre-sraz byl po letech přesunut z Bedřichova na Horní Mísečky (což bylo tou dobou naštěstí asi jediné místo v republice, kde byl vůbec nějaký sníh) a byl tentokrát spojen s LOBáckou akademií. Takže přes den měli na starosti program LOBáci a večer pak jako vždy probíhalo seznamování s nováčky, utužování týmu a předávání informací o nadcházející sezóně (závody, soustředění, nominace, rozpočet..).

Silniční objemové soustředění, 19.-27.3.2016, Toskánsko (Itálie)

I letos vyrazili junioři a dorostenci (tentokrát v téměř kompletním složení) nahánět kilometry na jih do už mnohonásobně prověřeného Scarlina (Toskánsko). Odjezd tradičně v pátek 19.3. na noc, 1200km z Prahy na jih, ranní příjezd na místo (rozsáhlý apartmánový komplex Casa In Maremma, Scarlino), lehká chrupka, lehké rozjetí. V následujících dnech hromady silničních kilometrů, švihy v kopcích i rovinách, regenerace v sirných lázních Bagno di Petriolo. Letos nám přálo vskutku luxusní slunečné počasí po celou dobu, takže v neděli 27.3. jsme si domů všichni odváželi kvalitně opálené proužky.

Zátěžové testy, 19.4.2016, CASRI Praha

Juniorský tým se jako ostatně každý rok i letos nechal otestovat ve funkční laboratoři CASRI. Kromě testů reprezentanti vždy absolvují i pohovor a vyslechnou si profesionální doporučení pro trénink v předzávodním období.

MTB-O Camp, 20.-24.4.2016, Ahus (Švédsko)

Úzký repre-výběr se zúčastnil tradičního dánského jarního mapově-nakopávacího kempu, uspořádaného tentokrát ve Švédsku. MTB-O Camp je akce s 2-3 mapovými tréninky a cvičnými závody denně (dokonce s jedním nočním na úvod) a se dvěma závody světové série WRE. To všechno v neznámých a mapově značně náročných terénech jižního Švédska, na kvalitních mapách a v kvalitní mezinárodní konkurenci. Z tréninkového hlediska naprosto špičková akce.

Čarodějnicové MTBO soustředění, 29.4.-1.5.2016, Zvůle

Protože letos byly Velikonoce hodně časně (a navíc nám kolidovali s tradičním Toskánským termínem), přeměnilo se tradiční Velikonoční mapové soustředění v soustředění čarodějnicové, letos na mapách loňského MČR na longu a v middlu na Zvůli. A jako vždy nás čekali 2 mapové tréninky denně pro rozmapování se před začátkem sezóny.

Přípravné soustředění na JMS/MED, Nové Město na Moravě, 13.-17.7.2016

Protože o prázdninách mnoho závodů není, vyrazil juniorský tým před Juniorským MS a ME dorostu potrénovat na mapy z loňského finálového kola ČP a MČR družstev do NMNM, kde jsme absolvovali 3 mapové tréninky, 3 tréninky fyzičky s nějakou tou technikou na XC tratích čerstvě odjetého MS horských kol a předávání informací k blížícímu se JMS a MED (mapy, terény, logistika).

MS JUNIORŮ, ME DOROSTU, 23.-31.7.2016, Águeda (Portugalsko)

Tak jako každý sudý rok, se i letos konalo Mistrovství Evropy dorostu společně s Juniorským MS (a samozřejmě i společně se seniorským MS). A konalo se v Portugalsku ve městech Águeda-Mealhada-Cantanhede s centrem v Águedě. Nominováno bylo celkem osm závodníků – 2 junioři, 2 juniorky, 3 dorostenci a jedna dorostenka.

Skvělé výsledky podávala tradičně především Veronika Kubínová, které se podařilo získat kompletní zlatou sbírku (4 zlaté medaile), což se historicky podařilo už pouze Cedricu Beillovi z Francie. Ale umístěním na velké bedně v individuálních závodech se blísknuli i další junioři Martin Kanta a Matyáš Ludvík.

V dorosteneckých kategoriích zajížděli excelentní výsledky Vilma Králová (1 zlato, 2 stříbra) a Jan Hašek (2 zlata, 1 stříbro). Oba navíc skvělým způsobem podrželi juniorské štafety (zlatá pro juniorky a stříbrná pro juniory). Na velkou bednu se dokázal prosadit i další z dorostenců Richard Wohanka.

Celkově si tak z letošního JMS/MED odvážíme 5 medailí (4 zlaté a 1 stříbrnou) v juniorech a 5 medailí (3 zlaté, 2 stříbrné) v dorostencích.

Sprint, Cantanhede, pondělí 25.7.

Závod ve sprintu se konal v městečku Cantanhede. Jednalo se o sprint kombinující plochý příměstský les s relativně hustou sítí cest a městskou zástavbu na začátku a na konci trati. Cílová aréna byla situována v historickém centru Cantanhede. Sprint se jel poněkud netypicky na mapě měřítka 1: 10 000.

Skvělý vyrovnaný výkon předvedla Veronika Kubínová, která se do vedení dostala hned na druhé kontrole a už v něm zůstala. Druhá z juniorek Andrea Kameníková se na osmé kontrole dopustila větší chyby, čímž se připravila o pěkné umístění. Junioři Martin Kanta a Matyáš Ludvík předvedli, až na drobná zaváhání, poměrně vyrovnané výkony, Martin Kanta se dokonce probojoval šestým místem na velké pódium.

Mezi dorostenci předvedl pěkný výkon Jan Hašek. Ač nezajížděl nejrychlejší mezičasy, vyvaroval se chyb a vyrovnaným výkonem si vyjel zlatou medaili. Naopak Richard Wohanka se dopustil více jak minutové chyby hned na první kontrole a ač pak už předvedl parádní výkon, ona více jak minuta je přesně to, co mu chybělo na medaili.

Neoficiální závod s hromadným startem, Luso, úterý 26.7.

V závodě s hromadným startem, vzhledem k tomu, že se jednalo o neoficiální závod, startovali z důvodu sbírání zkušeností pouze dorostenci. Junioři šetřili síly a koncentrovali se na závody oficiálního programu JMS.

Závod se odehrával v kopcovitém terénu s typickým portugalským eukalyptovým porostem a hustou sítí cest a s dlouhým silničním úvodem před první kontrolou z důvodu roztrhání startovního pole. Trať měla vždy společný začátek a konec a jednu uzlovou kontrolu se dvěma vloženými okruhy.

Přestože v dorosteneckých kategoriích startovalo (i přesto, že se jednalo pouze o neoficiální závod) téměř kompletní startovní pole, čeští dorostenci v tomto závodě v podstatě dominovali (Honza Hašek zlato, Richard Wohanka a Vilma Králová stříbro).

Middle, Valongo do Vouga, středa 27.7.

Závod v middlu se odehrával ve Valongo do Vouga a jednalo se o čistě lesní middle, opět v typicky portugalském eukalyptovém lese, kopcovitém, s hustou sítí cest a s tratěmi s řadou voleb a s fyzicky náročným výjezdem v závěru.

Skvělý vyrovnaný výkon předvedla opět Veronika Kubínová, která se, stejně jako ve sprintu, i na middlu dostala do vedení hned na druhé kontrole a už v něm zůstala. Jedné téměř minutové chyby se opět dopustila Andrea Kameníková, která se tak opět připravila o velkou bednu a stejně tak i Martin Kanta, který nechal téměř dvě minuty na kontrolu číslo 9.

Mezi dorostenkami Vilma Králová přes dvě drobná zaváhání obsadila druhé místo. Na druhém místě o pouhých pět vteřin skončil i Jan Hašek a pro velkou bednu si čistým výkonem dojel i pátý Richard Wohanka.

Long, Águeda, pátek 29.7.

Závod v longu se odehrával v Águedě, se startovní i cílovou arénou přímo ve městě, v rozsáhlém zvlněném příměstském lese s hustou sítí cest a hlubokým údolím řeky v severní části mapy. Odehrával se na tratích s řadou voleb a obsahoval městskou závěrečnou pasáž s cílem. Všechny mládežnické kategorie (kromě W17) obdrželi na startu 2 mapy, první se začátkem a koncem trati, druhou se střední částí. I vzhledem k teplotám přes 35 oC byl tento závod fyzicky hodně náročný.

Parádní výkon předvedla opět Veronika Kubínová. Vítězstvím o více jak 7minut před druhou závodnicí naprosto deklasovala zbytek startovního pole a předvedla, že na letošním Juniorském MS prostě nemá konkurenci. Závod v longu sednul i Matyáši Ludvíkovi, kterému se čistým výkonem konečně podařilo prosadit na velkou bednu. Naopak i přes nadějný začátek se příliš nevedlo druhému z juniorů Martinu Kantovi, který se dopustil řady chyb.

Mezi dorostenci zajeli excelentně zlatí Vilma Králová a Jan Hašek. Zbývajícím dvěma dorostencům se příliš nedařilo.

Štafety, Mealhada, sobota 30.7.

Vzhledem k počtu nominovaných, startovali v závodě štafet pouze juniorské štafety. Juniory doplnil nejlepší z dorostenců Jan Hašek a juniorky Vilma Králová. Závod ve štafetách se odehrával v městečku Mealhada, s arénou (start, cíl, divácká kontrola a předávky) situovanou v místním rozlehlém parku.

Oba dorostenci na prvních úsecích rozjeli štafety excelentním způsobem. Vilma Králová přijela na předávku společně s druhou ruskou štafetou a s minimální ztrátou na vedoucí dvojici Rusko-Francie. Jan Hašek předával dokonce na vedoucí pozici.

Na druhém úseku se Andree Kameníkové podařilo odpoutat od druhé ruské štafety. Ztrátu na vedoucí duo udržela na cca půlminutě. Před Matyáše Ludvíka se na druhém úseku dostala dvojice štafet Finsko-Švédsko, nicméně předával Martinu Kantovi do posledního úseku pouze s několikavteřinovou ztrátou.

Martin Kanta nestačil pouze na několikanásobného mistra světa Sauli Pietikainena, ale bez problémů se dokázal zbavit štafety Švédska a junioři tak získali stříbrnou medaili. Veronika Kubínová i přes pár drobných zaváhání prokázala svoji jednoznačnou dominanci mezi juniorkami a s jednoznačně nejrychlejším časem ze všech úseků přijela do cíle na prvním místě s minutovým náskokem na štafetu Ruska.

Vzhledem k zisku celkového počtu 5ti medailí z Juniorského MS (z toho čtyř zlatých) a umístění obou štafet na stupních vítězů (zlato a stříbro) a vzhledem k zisku dalších 5ti medailí z ME dorostu (třech zlatých a dvou stříbrných), lze letošní JMS/MED považovat za asi historicky nejúspěšnější mezinárodní akci pro české juniory a dorostence. V pomyslném žebříčku národů bychom se umístili na nejvyšší příčce.

Závěrem

Děkuji všem reprezentantům za odvedenou práci. Už máme za sebou reprezentační sraz pro sezónu 2017 (4.-6.11.2016, Kostelec n.Č.l.) a už se těším na sezónu 2017. Do programu MS/JMS byl pro příští rok přidán závod s hromadným startem, takže nyní je ve hře už 5 zlatých medailí z jednoho Juniorského MS ;-).

 

foto: Meloun, Mak, Andrea Kameníková, Veronika Kubínová a Joaquim Margarido / www.portugueseorienteeringblog.blogspot.com

| Zobrazeno 4164x | Reprezentace | Petr -Meloun- Lukavec
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru