MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Juniorská sezóna 2015 je za námi

Máme tu Silvestra, takže nadešel čas bilancovat a zhodnotit uplynulý rok. Tady tedy je shrnutí toho, co absolvovala Juniorská reprezentace a Výběr dorostu ČR v MTBO v roce 2015.

Odkazy na všechny články týkající se týmu, fotografie z jednotlivých akcí, přehled medailí i složení týmu pro sezónu 2016 najdete na stránkách Junior-repre.

Úvodní reprezentační sraz, 12.-14.12.2014, Bedřichov

Už tradičně byl Úvodní repre-sraz v Bedřichově, ale trochu netradičně byl pěší. Poprvé od roku 2009 nebylo na čem lyžovat. Na programu tak byl trénink pěší formou (túry po Jizerkách) a jako vždy seznamování s nováčky, utužování týmu a předávání informací o nadcházející sezóně (závody, soustředění, nominace, rozpočet..).

Zátěžové testy, 17.3.2015, CASRI Praha

Juniorský tým se jako ostatně každý rok i letos nechal otestovat ve funkční laboratoři CASRI. Kromě testů reprezentanti vždy absolvují i pohovor a vyslechnou si profesionální doporučení pro trénink v předzávodním období.

Silniční objemové soustředění, 20.-29.3.2015, Toskánsko (Itálie)

I letos vyrazili někteří junioři a dorostenci ve spolupráci s rozsáhlou skupinou dalších bikerů nahánět kilometry na jih a opět do už prověřeného Scarlina (Toskánsko). Odjezd tradičně v pátek 20.3. na noc, 1200km z Prahy na jih, ranní příjezd na místo (rozsáhlý apartmánový komplex Casa In Maremma, Scarlino), lehká chrupka, lehké rozjetí. V následujících dnech hromady silničních kilometrů, švihy v kopcích i rovinách, regenerace v sirných lázních Bagno di Petriolo, slunečno i zataženo a v neděli 29.3. v časných ranních hodinách umocněných změnou času celodenní návrat zpět.

Velikonoční MTBO soustředění, 3.-6.4.2015, Kostelec nad Černými lesy

Protože před začátkem sezóny je třeba se opět po zimní pauze rozmapovat, konalo se ve spolupráci s SNS Smržovka a řadou dalších českých bajkerů Velikonoční mapové soustředění na mapách z loňských pohárů (Vlkančice a Řícany) a na mapách z Maudi cupů (Kostelec n.Č.l). Tradičně 2 mapové tréninky na SI denně.

ME JUNIORŮ A DOROSTU, 7.-14.6.2015, TERMAS DE MONFORTINHO (POR)

Premiérové Mistrovství Evropy dorostu a juniorů se konalo společně se seniorským ME v lázeňském městečku Termas de Monfortinho v oblasti Idanha-a-Nova v bezprostřední blízkosti portugalsko-španělských hranic. Vzhledem k tomu, že se historicky poprvé jednalo o oficiální Mistrovství Evropy pro juniory a dorost, byla konkurence v podstatě srovnatelná s Juniorským mistrovstvím světa. Především pro dorostence to pak byla skvělá možnost sbírání zkušeností s mezinárodními závody.

Skvělé výsledky podávali v juniorských kategoriích především Veronika Kubínová (s medailí v každém závodě - 1 zlatá, 2 stříbrné) a Václav Šňupárek (se stříbrem a bramborou). Skvělým výkonem a velkou bednou na middlu se blýsknul i junior Michael Német a v dorostencích na sprintu Jan Horák. Ten skvěle podržel i výsledně stříbrnou štafetu juniorů ve složení Šňupárek, Horák, Német.

Sprint, Penha Garcia, úterý 9.6.

Závod ve sprintu se konal v městečku Penha Garcia. Jednalo se o čistě městský sprint v úzkých historických uličkách ve svahu městečka Penha Garcia. Trať byla náročná na čtení detailů mapy v měřítku 1: 7500. Výřez tratě byl z důvodu čitelnosti vyzvětšován do měřítka 1:4000. Skvělý výkon předvedla stříbrná v juniorkách Veronika Kubínová, která nestačila pouze na bezkonkurenční Lou Denaix (FRA). V juniorech o umístění rozhodovali vteřiny, skvěle si vedl čtvrtý Václav Šňupárek. V dorostencích zajel pěkný výkon pátý Jan Horák.

Middle, Vale das Eiras, středa 10.6.

Závod v middlu se odehrával v typickém portugalském kamenitém vyprahlém terénu s eukalyptovým porostem a nepříliš hustou sítí cest a za teplot ke čtyřiceti stupňům celsia. Ačkoliv se jednalo o middle, o výsledcích rozhodovali spíše volby postupů než jejich realizace. A samozřejmě odolnost vůči vedru. Zcela bezkonkurenční výkon předvedla v juniorkách Veronika Kubínová, která zvítězila s luxusním náskokem přes dvě minuty na druhou Olgu Mikhajlovou (RUS) i s cílovým ražením stylem superman :-). Skvělým výsledkem se blýsknul i pátý Michael Német.

Long, Termas de Monfortinho, pátek 12.6.

Pro závod v longu bylo zvoleno rozlehlé, kamenité a částečně otevřené údolí Vale Feitoso s velkými výškovými rozdíly a s cílovou arénou v blízkosti Event centra. O výsledcích rozhodovala především volba na dlouhých postupech, komplikovaná navíc nepřekonatelným plotem přetínajícím prostor a v mapě špatně viditelným.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o závod fyzicky značně náročný, sednul Vaškovi Šňupárkovi, který tak vybojoval svoji první velkou medaili, když nestačil pouze na zde poměrně bezkonkurenčního Sauli Pietikainena (FIN). Stejně tak získala stříbrnou medaili Veronika Kubínová, která nestačila pouze na svoji tradiční rivalku Lou Denaix (FRA).

Štafety, Alcafozes, sobota 13.6.

Štafety se odehrávaly v terénu v okolí vesničky Alcafozes. Ačkoliv kontroly byly umístěny převážně v lesním porostu, přejezdy mezi kontrolami se odehrávaly v otevřeném terénu a se závěrečnou kontrolou v zástavbě. Za arénu (start, cíl, předávky) bylo zvoleno vyvýšené prostranství v okolí místního kostela, odkud byl skvělý přehled o průběhu závodu.

Český tým postavil pouze štafetu juniorů, kdy dva české juniory doplnit dorostenec Jan Horák. Juniorky vzhledem k chybějící třetí závodnici ve štafetách nestartovaly.

Štafety rozjeli zcela bezkonkurenčním způsobem Francouzi, kteří zde měli extrémně silný tým a vedli v podstatě od začátku do konce. Naši štafetu výborně rozjel Václav Šňupárek předávající na třetím místě za vedoucí štafetou Francie a za béčkovou štafetou Ruska. Na druhém úseku skvělým výkonem české juniory podržel dorostenec Jan Horák, který se dokonce dokázal dostat před ruskou štafetu na průběžné druhé místo. Finišman Michael Német sice na poslední kontrole nedokázal odolat ataku dvojnásobného mistra Evropy Sauli Pietikainena (FIN), přesto dovezl štafetu do cíle na pěkném třetím místě. Následně byl ovšem uznán ruským týmem podaný protest na start štafet, kdy někteří závodníci při startu stylem LeMan nastoupili na kolo ještě těsně před startovní čarou a francouzská štafeta byla z prvního místa diskvalifikována (stejně jako ruská štafeta ze čtvrtého místa v redukovaném pořadí) a českým juniorům tak připadla stříbrná štafetová medaile.

MTBO akademie, 28.6.-1.7.2015, Sklárna u Žihle

Letos proběhl i pilotní ročník MTBO akademie, což pro letošek bylo něco mezi společným soustředěním juniorských týmu MTBO a LOB a náborovou akcí se spoustou hravých mapových tréninků, workshopů (technika jízdy v terénu, základní servis kola) a přednášek. Vedení akce se skvělým způsobem zhostil Honza Kouřimský a protože se nám formál zalíbil a ujasnili jsme si, že pro příští roky by to měla být především otevřená náborová akce, můžou se mladí závodníci pro sezónu 2016 těšit na MTBO akademie rovnou dvě (jedna v Čechách, jedna na Moravě).

Přípravné soustředění na JMS, Mostek a Zlín, 3.-9.8.2015

Protože o prázdninách mnoho závodů není, vyrazil juniorský tým před domácím Juniorským MS potrénovat na mapy z loňského MČR v Mostku, kde jsme absolvovali 3 mapové tréninky (dva lesní a jeden městský přímo v Jilemnici), 3 tréninky fyzičky, předávání informací k blížícímu se JMS (mapy, terény, možná stavba tratí) a poté přesun na pohárové závody ve Zlíně.


JUNIORSKÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA, 16.-23.8.2015 LIBEREC (CZE)

V roce 2015 nás čekalo domácí Juniorské MS v terénech Libereckého kraje (Jablonec n/N, Turnov, Liberec) a i na letošním JMS se českým juniorům podařilo pokračovat v sérii úspěšných JMS z předchozích let (1 zlatá, 1 stříbrná a 1 bronzová).

Skvěle si ve všech závodech počínali především Václav Šňupárek, když se ve všech závodech umístil na velkém pódiu (stříbro z longu a bronz z middlu) a Veronika Kubínová, kterou sice na longu a middlu pronásledovaly problémy, nicméně se stala Juniorskou mistryní světa ve sprintu. Velice slušně zajela i bramborová štafeta juniorů ve složení Šňupárek, M.Ludvík, Német.

Middle, Jablonec n/N - Břízky, úterý 18.8.

Pro závod v middlu byl zvolen velmi členitý terén jabloneckých Břízek s velmi hustou sítí rychlých cest a lyžařských tratí, s podkladem hrubého žulového písku rychlého i za mokra a s řadou kratších strmých stoupání a klesání. Závodní aréna byla situována na biatlonovém stadionu, kterým procházel povinný značený úsek s výměnou mapy. Mapově obtížná byla zejména závěrečná část po výměně mapy v prostoru husté sítě cest v okolí biatlonového kolečka a ve strmém svahu spadajícím k jablonecké přehradě.

Veronika Kubínová, ač předvedla naprosto excelentní výkon a závod by vyhrála s cca dvouminutovým náskokem, se bohužel při průjezdu diváckým úsekem dopustila naprosto zbytečné chyby a neorazila diváckou kontrolu, kterou povinný úsek končil, ačkoliv ji míjela v bezprostřední blízkosti a byla proto diskvalifikována.

Skvělý výkon podal Václav Šňupárek, který až v samotném závěru celkově nejrychlejším finišem dokázal ve strmém stoupání na stadion přespurtovat ještě na sběrce třetího Vyacheslava Chernykha (RUS) a vybojovat svou první medaili ze světového šampionátu – bronzovou.

Sprint, Turnov - Šetřilovsko, středa 19.8.

Závod ve sprintu se konal v Turnově na mapě Šetřilovsko s cílovou arénou na atletickém stadionu a se startem u Jizery. Prostor závodu kombinoval lesní pasáž relativně strmého svahu Jizery s parkovými a městskými pasážemi v okolí cílové arény.

Trať byla typicky sprintová - rychlá a náročná především na precizní a rychlou práci s mapou na krátkých postupech v husté sítí cest.

Veronika Kubínová tentokrát nezaváhala a čistým vyrovnaným výkonem si vyjela titul mistryně světa. Václav Šňupárek přes pomalejší začátek postupně zrychloval a v závěru trati se probojoval až na velkou bednu.

Long, Liberec - Vesec, pátek 21.8.

Závod v longu měl zázemí v lyžařském areálu ve Vesci s tratěmi na Císařském kameni, což je typický jizersko-horský terén, fyzicky i technicky náročný, s velkým výškovým převýšením. Trať byla díky velké výškové členitosti náročná zejména na volbu postupu.

Veroniku Kubínovou potkali před desátou kontrolou technické problémy (uvolněná kladka přehazovačky) a ačkoliv závod dokončila, propadla se z průběžně druhého místa až na výsledné sedmnácté. Technické problémy (dvojnásobný defekt) potkali i Michaela Neméta a ten tak závod nedokončil. Jan Horák měl cestou na start pád, závod přesto dokončil, nicméně zejména neošetřené odřeniny na dlaních ho limitovali v techničtějších pasážích.
Svou fyzickou připravenost naopak uplatnil Václav Šňupárek a kvalitním výkonem vybojoval stříbrnou medaili. Škoda jen špatné volby hned na druhou kontrolu, která ho stála dvě minuty a ve výsledku titul mistra světa v jeho posledním individuálním závodě na MS v juniorské kategorii.

Skvělý výkon odvedla i Andrea Kameníková svým prvním umístěním v top10 na světové akci – devátá.

Štafety, Liberec - Vesec, sobota 22.8.

Centrum závodu (start, cíl, předávka, divácká kontrola) bylo situováno opět v lyžařském areálu ve Vesci s první částí trati (před diváckou kontrolou) na Císařském kameni a s diváckou kontrolou a závěrečnou částí trati v otevřeném travnatém prostranství rozlehlého lyžařského areálu.

Áčkovou štafetu juniorů rozjel excelentním způsobem Václav Šňupárek a předával na vedoucí pozici Matyáši Ludvíkovi. Ten zajel poměrně slušně (s pátým časem na úseku) a předával na čtvrtém místě finišujícímu Michaelu Németovi. Ten bohužel neudržel nervy na uzdě a v závěrečné pasáži za diváckou kontrolou se dopustil tříminutové chyby a ještě jedno místo ztratil. V redukovaném pořadí tak nakonec umístění na nepopulárním čtvrtém místě.

Štafetu juniorek rozjížděla Andrea Kameníková. Té se bohužel příliš nedařilo, v závěru trati se navíc dopustila větší chyby a předávala tak až na osmém místě. A nedařilo se bohužel ani dorostence Barboře Kohoutové na druhém úseku. Finišující Veronika Kubínová sice předvedla druhým nejrychlejším časem na úseku skvělý výkon, nicméně na ztrátu 18ti minut po prvních dvou úsecích to samozřejmě nemohlo stačit. Výsledně tedy páté místo v redukovaném pořadí.


Závěrem

Děkuji všem reprezentantům za odvedenou práci. Už máme za sebou reprezentační sraz pro sezónu 2016 (4.-6.12.2015, Horní Mísečky), kde ač se to zdá pro letošek neuvěřitelné jsme i lyžovali :-) a už se těším na sezónu 2016.

(foto: Vorvaň, Mak a Meloun)

| Zobrazeno 3540x | Reprezentace | Petr -Meloun- Lukavec
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru