MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Juniorská reprezentace a Výběr dorostu ČR

shrnutí sezóny 2010

Úvodní reprezentační sraz, 11.-13.12.2009, Hradec Králové

MTBO
Martin Tišnovský na trati tréninkového middlu na Biřičce.

Z důvodu poměrně zásadního nedostatku sněhu byl úvodní reprezentační sraz (společný se seniorským teamem) na poslední chvíli přesunut z původně plánovaných Míseček do Hradce Králové na Biřičku a běžkařské náčiní bylo vyměněno za náčiní bikerské.

Lyžařské objemové soustředění, 20.-27.2.2010, Jizerské hory

MTBO
Členové reprezentačního družstva před lyžařským objemovým tréninkem na Bedřichově.

Juniorský reprezentační team a dorostenecký výběr zakončily objemovou část přípravy soustředěním na lyžích v Jizerských horách. Zahájili jsme ho účastí na troj-závodě v LOBu v polských Jakuszycích, v neděli odpoledne navázali přesunem na týdenní nahánění objemů do Bedřichova a zakončili účastí na Bedřichovké 5-ti hodinovce.

Zátěžové testy, 11.3.2010, CASRI Praha

MTBO
Tereza Švarcbachová a Anežka Pařízková během zátěžových testů v CASRI.

Znalost laktátové křivky (aerobního a anaerobního prahu) je nezbytnou pomůckou pro kvalitní plánovaný trénink. Navíc umožňuje meziroční srovnání výkonnosti a zátěžové testy tak byly povinné pro kompletní team.

Silniční objemové soustředění, 20.-28.3.201, Toskánsko (Itálie)

MTBO
Členové reprezentačního družstva při návratu z tréninku do Scarlina.

Ve spolupráci s některými pražskými bikery a dvěma členy dospělého reprezentačního teamu, vyrazili junioři nahánět cyklistické objemové kilometry do teplých krajin (Scarlino, Toskánsko, Itálie (Poblíž města Follonica, cca 5km od pobřeží na úrovni ostrova Elba)).

MTB-O Camp, 8.-11.4.2010, Ahus (Švédsko)

MTBO
Lukáš Chmelař na startu supersprintu Crying Mile.

Tradiční jarní tréninkový MTB-O Camp (pořádaný tentokrát ve švédském Ahusu) kam jsme vyrazili za prvními ostřejšími závodními kilometry. Šlo sice pouze o trénink, ale vzhledem k ostré mezinárodní konkurenci se jedná o tréninky v ostrém závodním tempu navíc v neznámých terénech a na špičkových MTBO mapách. Některé ze závodů se pak počítají jako Camp Cup do celkového hodnocení MTB-O Campu.

MTBO
Mapa závěrečného závodu MTB-O Campu u obce Yngsjo.

Open sprint při SP, 23.4.2010, Balatonfured (Maďarsko)

V pátek 23.4. se konal úvodní závod Světového poháru 2010 v Maďarsku a open závod ve sprintu. Vzhledem k tomu, že tento závod předcházel prvnímu pohárovému víkendu ČP v Maďarsku na Balatonu, vyrazili zejména mladší členové junior-teamu sbírat zkušenosti s místními terény a stavbou trati už v pátečním sprintu, protože Juniorské MS 2012 pořádá právě Maďarsko ve velmi blízké lokalitě.

Evropský pohár juniorů 2010 a Evropský pohár dorostu 2010, 2.-6.6.2010 Gdańsk (Polsko)

MTBO
Mapa open sprintu (tatáž lokalita) po sprintu Evropského poháru.

Evropský pohár hostil tentokrát spolu se SP seniorů a historicky prvním veteránským MS polský Gdańsk. Pro české juniory ve složení 2D+2H se jednalo o první účast na Evropském poháru a vzhledem k termínu EP, který letos předcházel JMS, i o první ostrý mezinárodní závodní test. Pro dorost (2D+2H) je pak Evropský pohár již tradičně vrcholem sezóny. Český tým patřil na EP k jednoznačně nejsilnějším (i přes účast v podstatě kompletní světové špičky), což se odráželo i ve výsledcích. Čeští závodníci předváděli naprosto bezkonkurenční výkony o čemž svědčí i odvážená úctyhodná sbírka 15-ti medailí (včetně 2 zlatých ze štafet). Za vypíchnutí stojí zejména nadvláda Vojtěcha Stránského mezi juniory, který přes ostrou konkurenci v M20 získal s výjimkou sprintu (ze kterého má bronz) zlatou ve všech zbývajících závodech.

Sprint 3.6.

Pro úvodní sprint pořadatelé zvolili rozsáhlý příměstský park im. Ronalda Regana s minimálním převýšením a hustou sítí velmi rychlých cest. Jednalo se tak o velmi rychlý závod obtížný na rychlou a precizní práci s mapou. Poněkud problematickou byla volba sprintu v návštěvně velmi vytíženém parku do termínu polského svátku a dne pracovního volna. Výtečné výkony odvedli: 1.Pařízková (W17), 2.Seifertová (W20), 2.Staněk (M17) a 3.Stránský (M20). Kryštof Bogar (M17) jel ještě v polovině trati dle mezičasů na 4.místě, ale defekt (utržená klika) ho připravil o naději na medaili (přesto závod dokončil pouze o jedné klice). Marie Březinová bohužel vynechala jednu kontrolu a byla tak diskvalifikována. Hned úvodní závod Evropského poháru přinesl českému týmu rovnou čtyři medaile.

Long 4.6.

Long byl situován do kopcovitého terénu na opačné straně Gdańsku než předchozí sprint. Trať s řadou dlouhých postupů obtížných na volbu prověřila závodníky po mapové stránce, kopcovitý terén pak po stránce fyzické. Skvělé výkony odvedli: 1.Stránský (M20), 1.Bogar (M17), 2.Březinová (W20), 3.Pařízková (W17), 4.Seifertová (W20), 4.Staněk (M17) a 4.Švarcbachová (W17). Martin Tišnovský měl na trati dvojnásobný průraz, závod přesto dokončil na slušném 9.místě. Český tým tak i druhý den Evropského poháru přidal do medailové sbírky další čtyři cenné kovy.

Middle 5.6.

Třetí závodní den pořadatelé na závodníky připravili středně kopcovitý, relativně rychlý terén s hustou sítí cest a trať zaměřenou především na realizaci zvoleného postupu v blízkosti obce Golebiewo. Výtečný výkon tentokrát podali všichni členové týmu: 1.Stránský (M20), 1.Bogar (M17), 2.Seifertová (W20), 2.Staněk (M17), 2.Švarcbachová (W17), 4.Tišnovský (M20), 4.Pařízková (W17) a 5.Březinová (W20) a český tým tak vybojoval rovnou 5 medailí.

Štafety – 6.6.

MTBO
Vítězný team po zlatém double ve štafetách Evropského poháru (z leva: Lucie Švarcbachová, Anežka Pařízková, Marie Březinová, Magdalena Seifertová, Martin Tišnovský, Vojtěch Stránský, Kryštof Bogar, Tomáš Staněk. Dole: Petr Lukavec)

Totéž shromaždiště, stejný charakter terénu jako předchozí den a závodní prostor navazující na závodní prostor middlu. Vzhledem k počtu členů české juniorské výpravy bylo možno postavit pouze dvě štafety v obou juniorských kategoriích, kdy byly vždy oba junioři doplněni lepším z dorostenců. Štafety tak startovali ve složení (M20: Bogar-Tišnovský-Stránský a W20: Seifertová-Pařízková-Březinová). Obě předvedli zcela bezkonkurenční výkon a způsobem start cíl vyjeli obě zlaté.

přehled výsledků EPJ a EPD:

Juniořisprintmiddlelongštafety
Vojtěch Stránský3111
Martin Tišnovský14941
Dorostencisprintmiddlelongštafety
Kryštof Bogar14131
Tomáš Staněk242 
Juniorkysprintmiddlelongštafety
Marie Březinovádisk251
Magdalena Seifertová2421
Dorostenkysprintmiddlelongštafety
Anežka Pařízková1341
Lucie Švarcbachová542 

JUNIORSKÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA MTBO 2010, 10.-17.7.2010 Montalegre (Portugalsko)

JMS 2010, již 3. v pořadí, se konalo spolu se seniorským MS v portugalském Montealegre, v terénech (s výjimkou úvodního městského sprintu) značně kopcovitých, kamenitých a převážně otevřených, s množstvím technicky velmi náročných pasáží a sjezdů a se středně hustou sítí cest. České výpravě v počtu 4D+4H se podařilo navázat na sérii medailových JMS z předchozích let a i přes poměrně ostrou konkurenci přivést historicky nejrozsáhlejší medailovou sbírku. Na juniorské mistrovství světa se podařilo nominovat i dvěma dorostencům – v juniorech Kryštofu Bogarovi a v juniorkách Anežce Pařízkové. Výsledkově především první jmenovaný rozhodně nezapadl a získal kompletní sbírku medailí (bronz-stříbro-zlato). Excelentní výsledky předváděla rovněž Marie Březinová, která se stala dvojnásobnou mistryní světa (sprint a štafety), ale i další individuální medailoví závodníci (Vojtěch Stránský a Magdalena Seifertová). Velmi úspěšné JMS pak závodníci zakončili ve velkém stylu ziskem zlatého double ze štafet.

Sprint 11.7.

Čistě městský sprint byl uspořádán v historickém centrum města Chavez. Rozsáhlá spleť úzkých uliček, kvalitní a velmi rychlý povrch, obtížně čitelná mapa, komplikované a mapově velmi náročné tratě důkladně prověřili všechny startující především v precizní a velmi rychlé práci s mapou. Hned úvodní závod JMS přinesl českým juniorům zásluhou Marie Březinové první zlatou medaili a titul juniorské mistryně světa. Zcela bez respektu vůči výrazně starším soupeřům vstoupil do JMS také věkem ještě dorostenec Kryštof Bogar ziskem bronzu. Velmi slušně zajela rovněž v juniorském týmu nováček Magdalena Seifertová, která si 5.místem vyjela umístění na velkém pódiu. Junioři Vojtěch Stránský a Lukáš Chmelař bohužel ve vysokém tempu v mapě přehlédli tutéž kontrolu a diskvalifikací se tak připravili o pravděpodobně velmi slušné umístění.

Middle 14.7.

MTBO
Mapa open middlu (tatáž lokalita) po middlu v rámci JMS.

První závod v middlu předchozí den s centrem přímo v Montealegre byl bohužel z důvodu špatně zanesené kontroly obou juniorských kategorií zrušen (Kryštof Bogar a Vojtěch Stránský podali skvělé výkony a byli tak pravděpodobně připraveni o zlatou a stříbrnou medaili). Náhradní middle se jel následující den na mapě Avelelas místo kvalifikace longu. Charakterem trati se tedy spíše jednalo o zkrácený long. Pořadatelé na závodníky připravili řadu delších postupů na volby i kratších obtížných na realizaci s některými z kontrol v zástavbě, které byly velmi obtížné na dohledávku. V juniorech podal opět výtečný výkon Kryštof Bogar ziskem stříbra a v juniorkách si s opakovaným závodem rovněž velmi dobře poradila ziskem bronzu Magdalena Seifertová.

Long 16.7.

MTBO
Vojtěch Stránský na startu longu ve kterém i přes těžký pád v závěru vybojoval bronzovou medaili.

Technicky i fyzicky velmi náročný závod v prostoru Morgade / Carvalhelhos. Vypíchnout je třeba zejména výkon Vojtěcha Stránského, který získal bronz i přes vážný pád, nepříjemné zranění a v podstatě zničené kolo i helmu v závěru trati. Výtečné výkony podali a velké pódium si tak vybojovali i Marie Březinová 4. místem a Magdalena Seifertová místem pátým. Lukáš Chmelař měl bohužel na trati defekt a závod tak nedokončil

Štafety 17.7.

Závěrečným závodem celého JMS byly štafety situované opět do blízkosti Montealegre. Juniorský tým postavil po jedné štafetě v obou kategoriích. V juniorech startovala štafeta ve složení Kryštof Bogar, Martin Tišnovský a Vojtěch Stránský, v juniorkách Martina Lamichová, Marie Březinová a Magdalena Seifertová. Štafeta juniorů se ujala vedení již na prvním úseku a s přehledem si ho hlídala až do cíle. Vojtěch Stránský na 3.úseku z důvodu zničeného rámu startoval na kole Kryštofa Bogara, které tak bylo nutno během 2.úseku přestrojit. Štafeta juniorek se držela na 2.místě s cca 2,5 minutovou ztrátou na štafetu Ruska po 2.úseku. Na třetím úseku startující Ruska Olga Vinogradová prorazila a vzhledem k tomu, že ruské juniorky (narozdíl od juniorek českých) pro tento případ nebyly připraveny ani vybaveny, na posledním úseku jedoucí Magdalena Seifertová využila příležitosti a štafetu přivezla do cíle s přehledem na 1.místě. Juniorské MS se tak českému juniorskému týmu podařilo zakončit ve velkém stylu ziskem obou zlatých medailí! Čeští junioři tak letos na mezinárodní scéně nenašli ve štafetách přemožitele! Vzhledem k vážnému zranění členky seniorského týmu Hany Doležalové během kvalifikace longu doplnila seniorskou ženskou B-štafetu věkem ještě dorostenka Anežka Pařízková a se seniorskou tratí se vyrovnala velice dobře.

přehled výsledků JMS:

Juniořisprintmiddlelongštafety
Vojtěch Stránskýdisk1431
Kryštof Bogar32191
Martin Tišnovský1622181
Lukáš Chmelařdisk26dnf 
Juniorkysprintmiddlelongštafety
Marie Březinová11141
Magdalena Seifertová5351
Martina Lamichová1110121
Anežka Pařízková191713 

Open závody při SP, 18.-20.9.2010, Teolo (Itálie)

MTBO
Kryštof Bogar, Magdalena Seifertová a Martin Tišnovský cestou na start open middlu při Světovém poháru.

Vzhledem k tomu, že Juniorské MS 2011 pořádá Itálie právě v oblasti Veneto, vyrazil juniorský reprezentační team sbírat zkušenosti na open závody při závěrečném kole světového poháru 2010 (Itálie, Teolo).

MTBO
Mapa open sprintu při Světovém poháru.

Děkuji tímto všem reprezentantům za odvedenou práci a skvělé výsledky. Někteří reprezentanti z důvodu věku odcházejí do dospělých kategorií, někteří mladí naopak tým nově doplňují. Přeju nám, ať se objeví i další MTBO dorostenci a dorostenky, kteří by byly přínosem pro reprezentační družstvo, odcházejícím ať se jim podaří prosadit i mezi dospělými a ať se daří i v sezóně 2011 minimálně tak jako letos.

MTBO
Juniorská reprezentace a Výběr dorostu ČR 2010
Z leva: Lukáš Chmelař, Anežka Pařízková, Lucie Švarcbachová, Magdalena Seifertová, Tomáš Staněk, Marie Březinová, Martina Lamichová, Martin Tišnovský, Anna Veselá, Jaroslav Fajtl. Chybí: Kryštof Bogar, Vojtěch Stránský a Kateřina Hančíková. Dole: Petr Lukavec
| Zobrazeno 8299x | Reprezentace | Petr -Meloun- Lukavec
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru