MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Jezevčí díry prověří orientaci bikerů

Kompletní tuzemská špička se o víkendu v okolí Jihlavy zúčastní republikového šampionátu v MTBO. V ehře bude kromě mistorvský titulů především nominace na červencové mistrovství světa ve Francii.

Jihlava - O mistrovské tituly v MTBO - orientačních závodech na horských kolech - na krátké a klasické trati se bude o víkendu soupeřit v okolí Jihlavy. Kvarteto závodníků z Orientačního klubu Jihlava bude ovšem mimo hru. „Jako pořadatelé nemůžeme závodit. Do hodnocení Českého poháru se nám počítá průměrná bodová hodnota,“ vysvětluje jeden ze stavitelů tratí Aleš Prášil z OK Jihlava.

Členové pořadatelského oddílu mají předzávodní program bohatý: celkem zajišťují dvacet různých tratí pro různé věkové kategorie. Sobotní mistrovský závod na krátké trati by měl vítěz elitní kategorie dokončit do padesáti minut. Ostatní bikeři by měli červenobílé lampiony hledat v terénu maximálně tři čtvrtě hodiny. „Postavit trať není jednoduché. Terén Jezevčích děr, kde se bude závodit, je navíc poměrně náročný, takže spíš zvolíme kratší délku, pro elitní kategorii maximálně tak do třinácti kilometrů,“ líčí Prášil. Předpokládaný pobyt na dlouhé trati, na níž vystartují závodníci v neděli, pak organizátoři odhadují na dvojnásobek doby. Na startu víkendových mistrovských závodů, jejichž výsledky se počítají i do Českého poháru, by se měla na Vysočině představit tuzemská špička. „Jihlavské závody jsou posledními před mistrovstvím světa, takže se na nich bude rozhodovat o nominaci,“ upozornil Prášil. „Očekáváme nejen účast kompletního českého reprezentačního týmu, nýbrž i zahraniční závodníky ze Slovenska, Rakouska a Maďarska,“ doplnil ředitel závodů Milan Venhoda z OK Jihlava.

V mužích budou mezi hlavní favority mistrovství republiky patřit letos výborně jezdící Jaroslav Rygl a Jakub Vodrážka. „Mezi ženami se v letošním roce pole závodnic značně rozrostlo a vyrovnalo, takže lze očekávat tuhé boje nejen o medaile, ale i o nominaci na mistrovství světa,“ soudí Venhoda. K hlavním aspirantkám medailových pozic by se měly řadit Markéta Jakoubová, Anna Podrábská a Marie Hrdinová.

Pořadatelé lákají na start i příchozí, pro které bude připravena jednodušší varianta. „Také orientace v mapě je pro závody na horských kolech upravena: jednak jsou vypuštěny veškeré skalky a cesty jsou seřazeny do tří stupňů podle sjízdnosti a do dvou podle šířky,“ dodává Prášil.

Vedle bikerů se s mapou vydají do terénu rovněž orientační běžci, pro které je na sobotu připraven oblastní závod Reinpo ligy Vysočiny. Pro oba závody je připravena nová mapa speciálně upravená pro MTBO v měřítku 1:15 000. Středem závodního prostoru prochází dálnice D1, která jej rozděluje na dvě části. Na závodníky čeká zvlněný terén s dostatečným množstvím převážně dobře sjízdných cest. Centrum závodů bude po oba víkendové dny v Antonínově Dole v mateřské školce.

Sobotní závod začíná ve 14.30, v neděli první závodníci odstartují v 10.00. Podle organizátorů budou průběžné výsledky vyvěšovány na shromáždišti, konečné pak bude možné vy číst také na internetové adrese http://okjihlava.ji.cz/mtbo.

Zdroj: MF Dnes, Jiří Marek

| Zobrazeno 5454x | MTBO ČP + MČR | Alda Linhart
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru