MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

I. Mistrovství světa v MTBO, Fontainebleau, Francie, 2.-7.7.2002

Rodilo se těžce, neboť francouzská federace neměla potřebné finanční zdroje, nakonec však situaci vyřešila a na podzim 2001 vydala Bulletin č. 1 a 2. To byl kompilát, jehož zdrojem byly děravá pravidla MTBO a oblačná fantazie organizátorů. Program byl poté naštěstí korigován do následné podoby.

2.7. trénink

3.7. první etapa závodu na dlouhé trati
(prosazuje se název „vytrvalostní závod“) s intervalovým startem (vítěz v D 60, v H 90 minut), večer slavnostní zahájení

4.7. druhá etapa závodu na dlouhé trati
s handicapovým startem (dle ztrát z 1. etapy), kdo je první v cíli, je Mistrem světa. Vítěz v D 90, v H 120 minut.

5.7. sprint (čas vítěze ženy i muži 35-40 minut)

6.7. 3-členné štafety
každý stát může postavit dvě, vždy jen ta lepší se počítá (obdoba juniorského MS v OB). Vítězný čas v D 120, v H 150 minut. Slavnostní ukončení a večírek.

Mistrovství již nyní, před začátkem, napomohlo rozvoji MTBO – na start se postaví 90 žen a 120 mužů ze 27 států. Států, s jehož závodníky jsme se nikdy nesetkali, ale víme, že tam jezdí – např. Austrálie a USA, ale také států, o kterých nevíme nic. Jakpak a na čem jezdí v Číně (staví plný počet, 6xD a 6xH) nebo Japonsku?

Konkurence bude značná – z těch, co známe, určitě Finové, Francie, Rusko, Švýcaři, Slováci a jednotlivci z Rakouska, Německa, Británie, Estonska. Dobré očekávám Nory a jsem překvapen, že přihlášeni nejsou Dánové a Švédi.

Jakou roli budeme hrát my, Češi?
Doufám, že jenom „nepůjdeme na pivo“ a že vzorky našich plášťů budou vždy do země vtištěny jako jedny z prvních.  Na prsou nebudeme nosit lvíčka, ale převodník v národních barvách, budiž nám tento pohání velmi rychle zadní kola právě s těmi plášti správným směrem.

K soubojům o tituly světových šampionů byli vybráni dle nominačních kritérií (základem jsou závody Českého poháru) tyto závodnice a –íci:
Jakoubová (USK, nominovala se již po 4. závodě a Rygl (TBM, po 2. závodě), Ryglová (TBM), Podrábská, Vodrážka (oba VLI) a Mach (TBM, všichni po 6. závodě). Přímou nominaci si vyjeli titulem na mistrovské klasice Hrdinová (USK) a Strejček (TBM), do šestice byli jmenování komisí MTBO Folprechtová (TUR) a Chmelíková (USK), Procházka (TBM) a Wohanka (VRL).

Výpravu doplní cestující náhradník a mechanik Eda Folprecht (TUR), vedoucími družstva a kouči budou Honza Semík a Tom Sikora, doprovázet nás budou i nejen MTBO Public Relation odborníci Markéta Novotná a Kamil Arnošt. Vydatnou budeme mít i podporu ze strany svazových funkcionářů, kteří navštíví kongres IOF konající se ve stejném místě i stejném termínu jako MS. Relativně „osamoceným“ Čechem na místě bude Jirka „Cvrček“ Urválek, IOF kontrolor tohoto Mistrovství.

Jaké je mé očekávání:
ve Fontainebleau náš čekají tratě ve francouzském střihu – náročné spíše fyzicky než mapařinka. Volby postupu nebudou zásadní, naopak automatická realizace postupu systémem „levá, levá, pravá“ se vyplatí. Vzorky map z francouzkých pětidenních 2001 ukazují rovinatý terén s rovnými cestami (horizontálně i vertikálně), prořízlý sem tam vertikálně krátkým a strmým údolím (popř. s vyvýšeninami se strmými svahy a plochým vrškem). Cesty a cestičky v těchto svazích jsou kamenité a obtížně sjízdné, asi se zde bude běhat. Jinak platí absolutní a nekompromisní zákaz vstupu mimo cestu, ať už v sedle kola či po vlastních s kolem na zádech, což ubere jednu proměnnou ze soustavy rovnic možností postupů a ještě usnadní volbu.

| Zobrazeno 4225x | Reprezentace | Radovan -RaMach- Mach
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru