MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Hromaďák na MTBO 5 Days má legislativní dohru, vyhlášené výsledky MČR neplatí

Zajímavý vývoj nabralo rozhodnutí jury po závodě MČR s hromadným startem v Doksech. Proti výnosu o zrušení diskvalifikace dvou závodníků z kategorie mužské elity bylo v řádném termínu podáno odvolání a následně vedení sekce MTBO rozhodlo o zrušení výnosu jury a platnosti původních výsledků s diskvalifikací Vojtěcha Stránského z prvního místa.

Oficiální výsledky MČR v závodě s hromadným startem jsou po tomto rozhodnutí tedy následující: 1. Jiří Hradil, 2. Jakub Škoda, 3. Martin Kanta. Touto informací by mohla stručná zpráva o zpětné úpravě výsledků končit. Protože však je celá situace docela zajímavým příkladem důsledné aplikace pravidel MTBO včetně opravných procesů, pojďme si podrobněji přiblížit, jak k tomu vlastně došlo.

Závod byl současně závodem MČR a jednou z etap MTBO 5 Days. V kategorii společně s českými závodníky tudíž startovali i závodníci zahraniční, kteří byli hodnoceni v celkovém pořadí MTBO 5 Days, nikoli však v MČR. Na čele závodu ME mezi kontrolami 78 - 100 jela tříčlenná skupina: Simon Hellmüller, Vojtěch Stránský a Florian Pinsard. Cca 150 m před kontrolou 100 odbočili všichni tři vpravo na krátkou slepou cestu (u posedu - viz přiložený výstřižek mapy) a z jejího konce pokračovali Vojtěch Stránský a Florian Pinsard rovně přes les na správnou cestu, zatímco Simon Hellmüller se otočil a vrátil se na rozcestí.

V době jejich průjezdu byli na místě hlavní rozhodčí Aleš Richtr a stavitel tratí Tomáš Kamaryt. Podle názoru obou bylo naprosto jasné, že dva uvedení závodníci jeli přes les - bylo tam docela dost větví a oba mezi nimi kličkovali, každý jinou stopou. Proto hlavní rozhodčí okamžitě rozhodl o jejich diskvalifikaci.

Oba dotčení závodníci poté podali společný protest, ve kterém nezpochybnili, co se stalo, ale pokorně požádali (kindly request), aby jejich prohřešek byl potrestán mírnějším způsobem než diskvalifikací. Při projednávání protestu se hájili tím, že se domnívali, že už jsou v oblasti s povolenou jízdou přes les před kontrolou 100. Jury poté rozhodla o změně diskvalifikace na časovou penalizaci 30 sekund.

Rozhodnutí jury bylo hlavním rozhodčím akceptováno na základě předpokladu, že bylo učiněno po řádném posouzení a v souladu s pravidly (jury na rozdíl od HR může použít nestandardní řešení, tj. i takové, které není v pravidlech explicitně uvedeno). Protesty a fungování jury jsou specifikovány v článcích 25 a 26 Pravidel MTBO.

Proti rozhodnutí jury je ještě možný opravný prostředek a tím je odvolání. To se podává k rukám vedení sekce MTBO a je nutné jej podat do 10 dnů od rozhodnutí, proti němuž je odvolání podáváno. V našem případě taková situace skutečně nastala, odvolání podal ve stanovené lhůtě zástupce vedení sekce Mirek Kalina a vedení sekce tudíž svolalo mimořádné zasedání, kde celou situaci projednalo. Výsledkem je toto sdělení, které inkriminované rozhodnutí jury ruší a prohlašuje definitivně diskvalifikaci závodníků za oprávněnou

Vedení sekce MTBO řešilo ještě jeden incident, tentokrát v souvislosti se závodem MČR a WRE ve sprintu. Během závodu kdosi mylně odbočil do oblasti v mapě značené jako polootevřený prostor a postupně se díky stejné chybě dalších závodníků v místě začala tvořit nová cesta. Pořadatelé prostor ihned po zjištění problému zahradili. Po závodě byla proti tomuto opatření podána stížnost (Complaint dle pravidel WRE) pro nerovné podmínky závodníků.  Proti vyjádření pořadatelů však již následný protest podán nebyl, jury tudíž nezasedala a výsledky závodu platí v podobě, jak byly v cíli registrovány.

Odkazy

Titulní foto: Ekaterina Bolovtsova

| Zobrazeno 1611x | Informace | Pavel Štáfek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
mAk |
mlíka
To je zase komedie ...když jsem v tom místě viděl ty mlíka, tak už jsem měl dojem, že jsem v nějakém koridoru a že mám odbočit doprava a najednou byl na té slepé taky. Otočil mě pořadatel. Celkově mi přišlo vymlíkování lesa poněkud nešťastně provedené. Přimlouvám se za to, aby bylo jednoznačně rozlišené které mlíko značí například dojezdový koridor a které má něčemu zamezit. V tomhle místě, když už pořadatel měl potřebu mlíkovat, tak měl udělat kompletní chlíveček, to by závodníky otočilo. A ještě ty mlíka, který jsou v lese a mají něčemu zamezit, tak bych je dal na zem do výšky kotníku aby nesvítily do dáli jako třeba v úvodu sprintu (ale spíš bych je tam nedával vůbec, protože hrozí jejich přetržení v jakékoliv výšce a později startující budou zmateni). Vzhledem k tomu, jak vlastně nestandardní situace s mlíkama v lese byly a vědět, že Mirek podal odvolání... tak asi podám odvolání na Mirkovo odvolání.
Meloun |
Za mě cajk. Jeli kam nesměli, diskvalifikace je v pořádku. A Stránčič má fazónku, si spraví chuť na MS. Je to holt massák, zvlášť finiš, takže chápu, že se to stane, ale na MS by taky nikdo penalizaci 30s neřešil. A že si mysleli, že jsou jinde, není chyba pořadatele. Za snahu mlíkovat i v lese pořadatele chválím, i když je fakt mlíkování v průběhu závodu je špatně. Platí, co je v mapě, takže nově najetá cesta, i kdyby to byla dálnice, je zakázaná i bez mlíka. Bylo to ostatně i všude explicitně uvedeno, i na startech každej den. Ale chápu, že snahou bylo přefejít diskvalifikaci větsího počtu závodníků. A chválím i za to, že v inkriminovaném místě měli pořadatele rozhodčího.
mAk |
Jenže mysleli si (soudím teda podle sebe), že jsou jinde právě díky těm mlíkům... co si pamatuju, tak v minulosti byly mlíka vodorovně mezi stromy jen u povinných úseků a právě u ohraničení hranic volně jezditelný plochy.
Na 5D byly takto při sprintu na pěšinkách co nebyly zakreslený v mapě jako zábrana (osobně bych ty pěšinky spíš nakreslil alespoň jako kousek, že jsou slepý a nemlíkoval). A tady na dojezdu ohraničovaly asi tvar křižovatky - což jsem nepochopil proč a taky jsem podle mlíka odbočil doprava do slepý.
Mirek Kalina |
Jen pro upřesnění - odvolání jsem sice podal já, ale jen kvůli tomu, že se vedení sekce jednomyslně shodlo, že se daný problém musí vyřešit, ale bez oficiálně podaného odvolání nebylo možné daný problém začít ani řešit - realita je tedy spíše taková, že odvolání proti rozhodnutí jury podalo vedení sekce MTBO jako celek, ale jsem pod ním podepsaný já :)
mAk |
To podání za komisi by stálo za to upřesnit v tom článku (jakože bys tam v tom případě neměl figurovat).
Chmelda |
Já teda nevím, ale vždy učili to, že závod končí až projetím cílové čáry a tedy do té doby si každý závodník sám odpovídá za to, kudy jede a co razí. (samozřejmě z drtivé většiny, je jasná cesta už od sběrky - koridor, ale už sem zažil závody, které sběrku neměli).
mAk |
Tak chápu, že jsi při svém božství měl vždy ve všech situacích jasno a vše neomylně pod kontrolou... (c; Ale musíš chápat taky nás slabší jedince, že můžeme být z některých pořadatelských počinů v některých místech zmateni.
Nikolas |
Slepe cesty
Obecne si myslim, ze jakmile je v mape slepa cesta, je otazkou casu, nez tam nekdo vjede. Kdyz tech zavodniku bude vic a projezdi to, konec cesty nebude v terenu zretelny. Takove reseni je z podstaty spatne. Pokud ma stavitel touhu do finise elitnich kategorii masaku zaradit takovouhle pasticku (nechapu, ale stavitel je on), jsem silne presvedceny, ze konec te slepe cesty by mel byt v terenu zajisten tak, aby byl zretelny po celou dobu zavodu - pro vsechny stejne. To mliko tam prislo matouci i mne - ale ja jel tak pomalu, ze jsem mel dost casu si to promyslet...
Zda bylo konkretni misto na trati vyreseno dobre nebo ne, lze zpetne vyhodnotit pomerne snadno - bylo poruseni pravidel ojedinele, nebo k nemu dochazelo casto? Skutecne tam poradatel zavodniky upozornoval, ze jedou spatne? Tuhle moznost jsem v pravidlech asi prehlednul. Uz jen to, ze jde poradatel hlidat konkretni misto trati, znaci, ze tam ceka problemy - v takovem pripade by bylo dobre zkusit najit reseni, ktere tem problemum bude predchazet.
Jakekoli upravy v terenu v prubehu zavodu (mcr sprint) povazuji za neregulerni a neprijatelne.
Hodne kritiky, ale pro uplnost dodam, ze 5DAYS byly uzasne a kazdy okamzik z tech 5 dnu jsem si naramne uzil. Vim, ze at se poradatel snazi sebevic, nikdy vsechno nevyjde presne podle planu a vzdycky bude nekdo nespokojeny. Vsichni chceme vic tech dobrych zazitku, a proto si myslim, ze jedinym zaverem tehle diskuze by nemelo byt to, ze \"fikat se nema\", ale take nejaky konsenzus jak se s danou problematikou vyporadat v pozici stavitele.
Nikolas |
Jen dodam takovy muj ideovy pohled:
Stavitel by se mel snazit dotlacit zavodniky k chybam, ktere je budou stat cas. Ne k chybam, ktere je budou stat zavod.
hasa |
pořádání
Děkujeme za konstruktivní kritiku, feed back to je dar!
Jsme rádi, že jste si pětideňky užili, určitě šlo udělat spousty věcí lepší, poučíme se a do příště vytuníme :-)
Co určitě víme je, že nikdy to nebude dokonalé, nikdy!
Teď si chceme oddychnout, příští rok budeme dělat JMS v OB v Plzni, jsme to ale magoři, že furt ve svým volným času děláme něco pro druhý, prostě takovej přírodní výběr, ale baví nás to, zatím :-)
Chmelda |
Hášo za mě super závody ;-)

Odpořádal jsem pár víkendů z pozice ředitele závody pro 500 lidí a byl to mazec, ale tohle je úplně jiný level a zcela chápu, že některé věci utečou, hlavně taky proto, že jste to měli přes půl republiky. Takže za mě klobouček, i přes to, že se našlo pár chybiček, hlavně v mapách/tratích, mlíkách atd, tak rozhodně to neovlivnilo závody jako celek. Za mě naprostá jednička!!

Už nevím kde přesně, ale informace ohledně mlík v lese jsem měl v předstihu, tedy jsem dopředu čekal nějaké \"špeky\" a za mě to bylo naprosto v pořádku.

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru