MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Hradil slaví na longu bronz, Stránská v dorostenkách stříbrná

Třetí den litevského šampionátu byl na programu long. Jiří Hradil v těsném souboji nakonec bere bronzovou medaili, čtvrtý skončil Vojtěch Ludvík. V ženách nejlépe Tichovská na 9. místě. Lucie Nedomlelová v juniorkách na 5. místě, Karel Smolen v juniorech 9. Sofie Stránská v dorostenecké kategorii slaví stříbrnou medaili, Tomáš Zrník v dorostencích opět 7.

Terén dnešního longu byl mírně zvlněný s hustší sítí nepřehledných cest kolem biatlonových tratí a řidší sítí rychlých cest v severní části mapy. Přestože terén nebyl kopcovatý, jak jej známe z domova, velké množství prudkých výjezdů dostatečně otestovalo fyzickou připravenost. Volby jsou na longu vždy stěžejní a správně se rozhodovat potrápilo většinu startovního pole, protože na většinu kontrol nebyl nejrychlejší postup vůbec rozeznatelný. Byl to závod rozhodně pro závodníky zajímavý a zábavný.

Bronzový Hradil

Vojtěch Ludvík odstartoval svůj závod velmi dobře. Od první kontroly vedl a do čtrnácté kontroly si přehazoval průběžné vedení s nakonec vítězným Švýcarem Simonem Braendlim. Osudnou se mu stala špatná volba na K15, na kterou zvolil pravou objížděčku. Zdála se být rychlá, ale ve skutečnosti na ni dostal téměř 2 minuty a na medailovou pozici se už nedostal. Fyzicky se svým výkonem ale spokojený nebyl, přestože se mu mapově dařilo, ani si nepomýšlel na tak dobré umístění. Vojtova zaváhání využil skvěle jedoucí Jiří Hradil. Přestože měl začátek pomalejší a trochu mapově váhal, brzy se rozjel a začal se probíjet pořadím výš a výš. Od K15 se pohyboval na druhém místě a Fina Samuela Pokalu za sebou držel stále více-méně minutku. Ten v závěru ale neskutečně zabral, Hradila časově dotáhl a předjel až na posledním postupu. Výsledný rozdíl nakonec dělal pouhých 12 sekund. I špatná Jiřího volba na poslední kontrolu, kde na nejlepší mezičas ztratil 13 sekund, přispěla nakonec k Jiřího bronzu.

Velmi vyrovnaný závod bez větších zaváhání zajel Martin Kanta, který dojel na skvělém 9. místě. Vojtěchu Stránskému na 14. místě se od začátku nedařilo. Přehlédl asfaltovou volbu na první kontrolu, na které ztratil přes půl minuty, a ani na další kontroly se nemohl s mapou sžít. Jak hodnotil po závodě - jel rychleji než dokázal umapovat. O dvě pozice hůře na 16. místě skončil Kryštof Bogar. Ten svůj závod nerozjel vůbec špatně. Po 20 minutách na K4 se pohyboval na 6. místě. Pak přišla obří chyba na K5. Kryštof se snažil zkrátit si velkou část postupu lesem, kde se nejen trochu ztratil, ale hlavně byl postup velmi pomalý a Kryštof znejistil. Ztratil zde 3:41 minuty, což spolu s horším fyzickým pocitem na lepší umístění nestačilo.

Matyáš Ludvík do toho dal fyzicky vše. Série špatných voleb ale stačila až na 44. místo. Závodem se protrápil Jan Hašek, který na dnešní závod své nohy nenašel, což spolu s pocitem, že se do závodu nemohl dostat ho nakonec odšouplo až na 48. místo.

V ženách nejlépe devátá Tichovská

Do závodu se nemohla dostat ani nejlepší česká žena Martina Tichovská. Chyběla jí plynulost a nedařilo se jí najít ideální postupy. I tak se pohybovala do sedmé kontroly na čtvrté pozici, než přišla obrovská chyba na K8, kde se jí nepodařilo správně odbočit při realizaci postupu. Martině trvalo přes 2 minuty než pochopila, kam odjela. Ztráta téměř 5 minut ale byla obrovská. Několik pomalejších voleb ve zbylé části trati ji nakonec zanechaly na 9. místě daleko od umístění, se kterým by mohla být spokojená. Radost ale měla na 11. místě Kateřina Nováková, které se závod mapově povedl. Pouze slabší fyzická připravenost na lepší umístění nestačila.

Na 17. místě se umístila Valerie Kamererová, která zde zažívá svou premiéru na světové akci. Fyzicky se jí jelo velmi dobře, ale nevyhnula se špatné volbě po výměně mapy na K12, kde svůj postup předimenzovala a ztratila 2 minuty. Fyzicky se závodem protrápila Vendula Musilová, které se dnes prostě nejelo vůbec dobře. Nesedla ji ani mapa a tak nakonec skončila na 24. místě.

Juniorka Nedomlelová pátá

Spokojená dnes není nejlepší česká juniorka Lucie Nedomlelová. Po dvou bronzech rozhodně pomýšlela na další medaili. Bohužel už na první kontrolu udělala velkou chybu, kdy zajela do slepé ulice mezi priváty a než se vymotala zase zpět, ztratila téměř 2,5 minuty. Pak už nezbývalo než stahovat. Fyzicky se jí jelo velmi dobře, a když se po chybě Švédky Tildy Palm na chvíli sjely, dařilo se jim držet vysoké tempo. Lucie ještě zaváhala před K11, kde bylo mnohem více průseků než bylo na mapě. Švédka nakonec byla diskvalifikovaná kvůli průjezdu privátu po výměně mapy na K7. Ani druhá česká reprezentantka Natali Chamraďa nemohla najít své závodní flow a ze začátku na trati velmi chybovala. Nakonec skončila na 8. místě.

Dorostenka Stránská stříbrná

Sofie Stránská se vrhla do závodu velmi dobře a jistě. Při výměně mapy spletla odjezd a nejprve se vydala špatnou cestou. Svou chybu si naštěstí uvědomila rychle. Přesto ztratila přes 1,5 minuty. Další 1,5 minutku ještě ztratila na horší volbě na K7, kde se snažila jít střední variantu. Ta se bohužel nevyplatila. Díky skvělému fyzickému výkonu si tak veze ze šampionátu již druhou medaili. Tereza Kadlecová se umístila na 13. pozici. Kvůli předchozím né příliš dobrým výsledkům si nevěřila a hodně na trati váhala. Nebýt 4 minutové chyby na K6, kde se překoukla a vydala se po výměně mapy na K11 než si svou chybu uvědomila, mohla se vejít do top 10.

V juniorech nejlepší devátý Smolen

Tříminutovou chybou zahájil svůj závod junior Karel Smolen, který zajel do stejné slepé oblasti mezi priváty jako Lucie. Nezbylo mu už tak nic jiného než stahovat a na lepší než 9. místo se tak již nedostal. Hodně nerozhodný byl při dnešním závodě Adam Černík. Ani pocitově se mu nejelo dobře. Pád a naražení kostrče už mu moc nepřidalo a nakonec dojel 11.

Zrník v dorostencích opět sedmý

Tomáš Zrník na trati nechal všechno. Jel velmi vyrovnaný závod bez větších chyb. Možná těch pár zaváhání ho stálo na velkou bednu, na kterou mu chybělo pouhých 12 sekund. Devatenáctý skončil Eduard Toloch, který udělal několik špatných voleb. Ta největší byla na K4, kde ztratil 1:46.

Zítra šampionát uzavírají štafety. Na elitní kategorie čekají mixované (jedna žena, dva muži), na juniory a dorostence štafety v klasickém formátu. Vše potřebné k fandění najdete zde.