Exkurze na Planetu Vilémov: Sprint z říše snů a dva mistrovské tituly pro Martinu Tichovskou
Rozuzlení posledních nominačních zápletek, další dva mistrovské tituly ve sbírce Martiny Tichovské a famózní atmosféra závodu ve sprintu. Vilémov u Olomouce přivítal 350 závodníků Českého poháru MTBO velmi přátelsky a pořadatelé z Gigant Orienteering pro všechny připravili vskutku unikátní zážitek.
Sprint v paralelním vesmíru?
Odskok do jiného světa. Jinak se asi nedá nazvat zážitek ze sobotního mistrovského závodu ve sprintu. Malá moravská vesnička Vilémov se na pár hodin proměnila v pohádkový ráj všech orientačních bajkerů.
Jen si to představte: v sobotu dopoledne to smykujete před kontrolou na úplně cizí zahradě a plnou rychlostí se brankou proženete do dvorku souseda, kde se z otevřeného okna kuchyně line vůně štrůdlu a právě dosmažených řízků. Další kontrolu razíte necelých třicet metrů na východ od oltáře barokního kostela Sv. Kateřiny, který ve Vilémově stojí už od roku 1758. Než váš čip stihne dopípat, už se řítíte přes dětské hřiště a za burcujícího povzbuzování místních obyvatel vzápětí vjíždíte do soukromé dílny ve stodole. Po vyhýbacím manévru mezi svěrákem a popelnicí na její druhé straně objevujete další lampion a přes pole si to pěkně do kopečka míříte k divácké kontrole stojící pomalu uprostřed shromaždiště.
Periferním viděním občas stíháte zaregistrovat, že na zahrádkách nejste zdaleka sami: kromě soupeřů potkáváte i řadu místních, kteří na lavičkách před domem i jinde po vesnici hlasitě povzbuzují každého, kdo projede kolem s mapou na řídítkách. Přeslechnout nejde ani místní rozhlas. Starostka obce v amplionech pro všechny přítomné závod komentuje, upozorňuje na průjezdy nejlepších z červené skupiny a dotváří už tak parádní zážitek do prakticky dokonalé podoby.
Kdo tohle nezažil, asi těžko uvěří, že něco podobného lze vůbec v našich končinách uspořádat. Tahle pořadatelská laťka se bude jen velice těžko překonávat, nicméně jako inspirace pro následovníky byl vilémovský sprint geniálně vymyšlený. Dokonalý i s drobnými nedokonalostmi jako že fialová byla málo fialová nebo vyřezaná kolečka občas tak moc vyřezaná, že šla snadno přehlédnout. Ale jako celek to prostě bylo skvělé a myslím, že nejsem sám, kdo tenhle závod řadí do zlatého fondu svých zážitků s mapníkem.
Atmosféra závodu dodala atraktivitě nejen kategoriím zařazeným do Mistrovství ČR, pozornost diváků si tentokrát užili úplně všichni od dětí až po nejstarší veterány. V elitním závodě se dařilo favoritům. Jan Hašek prokázal, že má nejen rychlé nohy, ale i chladnou hlavu a celou tratí prolétl prakticky bez zaváhání. Odstup téměř půlminuty od druhého Martina Kanty je v této disciplíně docela výrazný. I Kanta však zajel výborný závod a společně s vítězem byli prakticky jediní, kdo spletitou trať dokázali projekt bez chyb nebo větších zastávek. Na třetí místo se po ztrátě z úvodu dokázal probojovat Vojtěch Stránský.
V ženské elitě probíhal souboj o prvenství prakticky přesně podle předzávodních analýz. Martina Tichovská nedala soupeřkám šanci a postupně navyšovala svůj náskok až na konečných 108 sekund v cíli. Druhé místo ve sprintu obsadila rovněž s bezpečným odstupem Valerie Kamererová, třetí mezi ženami dojela Romana Škodová. Za zmínku však stojí i čtvrté místo bezkonkurenčně nejmladší závodnice v této kategorii a loňské dvojnásobné juniorské mistryně světa Sofie Stránské. Juniorské tituly získali Klára Kurečková a Tomáš Zrník, dorosteneckými mistry republiky ve sprintu jsou pro letošní rok Adéla Ryglová a Maxmilian Weber.
Odpolední middle
Tahle trať měla být klidnější etapou mezi dvěma mistrovskými závody. To se tak úplně nepovedlo, zčásti proto, že junioři a dorostenci jeli middle jako nominační závod pro Mistrovství Evropy, dílem pak zpestřilo sobotní odpoledne počasí. Zejména druhá polovina startovky zažila v lese poměrně silné přeháňky. Zajímavé bylo, že ač les nebyl nijak veliký, nepršelo všude stejně a jarní spršky tak bylo dopřáno pouze těm, kteří se ve správnou dobu nacházeli na správném úseku své tratě. Varování pořadatelů, že některé cesty budou díky hrátkám přírody hůře sjízdné, byly v naprostém souladu s realitou, po některých cestách bylo lepší běhat než jezdit na kole. Mnohem více jsme si ale "zemních prací" v podání divokých prasátek užili o den později při masáku...
Jak dopadla nominace mládežníků na ME v Polsku si můžete přečíst v jiném článku, V elitě k žádným překvapením nedošlo. mezi muži zvítězil Jiří Hradil před Vojtěchem Stránským a Vojtěchem Ludvíkem, ženskou elitu opět bezkonkurenčně ovládla Martina Tichovská před Valerií Kamererovou, třetí příčku obsadila Jindra Perůtková.
Večerní předěl mezi oběma závodními dny náležel vyhlašovacím ceremoniálům a posléze společensko-kulturnímu vyžití se dvěma živými kapelami, vystoupením tanečnic a s bohatou nabídkou občerstvení z dílny místních sokolů a litovelského pivovaru. Grilované makrely i další ňamky šly na dračku, i po stránce stravovací je nutno akci hodnotit jako velmi dobře zajištěnou. Po náročné sobotě velkou část kempu probudila ranní bouřka. Sice krátká, ale s vydatným přídělem vody, která se v terénu proměnila místy ve slizké blátičko, jinde v docela hluboké louže.
Hromadně tam a zase zpátky
Pro závod s hromadným startem byl použit prostor severně od Vilémova. Les je zde protkán hustou sítí cest a celou oblast dělí několik údolíček, takže o převýšení určitě nouze nebyla. Po startu následoval u většiny kategorií delší přesun do prostoru společné uzlové kontroly, která byla v neděli stoprocentně nejfrekventovanějším místem v lese. Podle náročnosti tratí pak od uzlovky vedly kratší či delší smyčky do okolních kopců, rychlé lesní dálnice střídaly pomalé a téměř nesjízdné tečky, po loukách to z kopce svištělo padesátkou, zato opačným směrem mokrá tráva pořádně tahala za nohy. Poslední kontroly byly už bez větvení a teoreticky umožňovaly těm, kteří měli soupeře na dohled, nějaký pokus o docvaknutí a případné vylepšení pozice.
Ačkoli se do té doby závodníci v lese potkávali docela často, očekávané dramatické spurty o pořadí v cíli se však příliš nekonaly, většina startujících dorazila do cíle samostatně. Tak tomu bylo i u vítězů všech bojů o mistrovské medaile. Mužský titul si vyjel Vojtěch Ludvík před Vojtěchem Stránským, na třetím místě skončil Tomáš Kamaryt. Ženy na prvních dvou místech dokonale okopírovaly pořadí z předchozích dvou závodů, Martina Tichovská opět bezpečně zvítězila před Valerií Kamererovou. Jediným zpestřením poněkud jednotvárného scénáře dámských soutěží byl tak souboj o třetí místo, kde o pořadí nakonec nedokázala rozhodnout ani časomíra, ani cílová fotografie a bronzové medaile patří dvojici Rozálie Kuchařová, Lucie Nedomlelová. Ve dvacítkách zvítězili Julie Folprechtová a Antonín Svoboda, dorostenecké tituly vybojovali Adéla Ryglová a Maxmilian Weber.
Letošní MTBO Orient Express se určitě zapíše do paměti účastníků jako vydařená akce. Skvělý sprint, kompaktní centrum s oddělením klidové zóny od ruchu shromaždiště, všechny závody se startem i cílem v bezprostřední blízkosti. K tomu skvělý servis a dokonalá souhra organizátorů s místní komunitou.
Na reprezentanty teď čeká v Polsku Mistrovství Evropy, určitě všem budeme během závodů držet palce. Ostatní mohou trochu vydechnout a potrénovat na další víkend Českého poháru, který se bude konat v bikerském centru Česka - v Novém Městě na Moravě. Čekají nás sprint, middle a hlavně Mistrovství ČR štafet v prostoru Vysočina arény.
Odkazy
- Výsledky sprint / middle / mass
- Stránka MTBO Orient Express
- Fotogalerie Martin Štecher - výběr sobota
- Fotogalerie Martin Štecher - výběr neděle
- Fotogalerie Martin Štecher - komplet MTBO Orient Express
- Fotoreport hlavního rozhodčího (Luděk Valík)
- Fotky od pilota dronu (Lukáš Dofek)
- Fotogalerie Pavel Štáfek
- Video ze sprintu - pohled závodníka kategorie ME (Honza Svoboda)
- Zpětná vazba k závodům (vyžaduje přihlášení v ORIS) - sprint / middle / mass
- Aktuální žebříček ČP MTBO
Titulni foto: Martin Štecher, foto v článku Martin Štecher, Pavel Štáfek
stavitel
Měřítko sprint
Ještě k měřítku a formátu
Pochvala
Klobouček
Klobouček