MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Dřevo s vůní Orientu - Mistrovství ČR v MTBO long + middle

Průsvitné celty chrání stovky tábořících před žhavým sluncem. Stany jsou tak blízko sebe, že se mezi nimi stěží proplétají malé děti nabízející nově příchozím blyštivé šperky a z vyprahlé půdy se pod koly přijíždějících vozů zvedají k nebi oblaky prachu. Půvabné tanečnice chystají róby na  večerní představení osvětlené loučemi a příznačně úzkým srpkem vycházejícího Měsíce právě ve chvíli, kdy se v dálce poprvé zaleskne obrys přijíždějícího vlaku. Orient Express. Legenda, která více než  jeden a čtvrt století láká dobrodruhy, obchodníky a společenskou smetánku, ale také lapky, násilníky a jiné podivné existence. Nastupovat, bude to jízda...

HOLBA & Litovel ORIENT EXPRESS aneb sedmý a osmý závod ČP MTBO aneb Haven Mistrovství ČR v MTBO na dlouhé trati a na middlu přilákaly do Suchého u Boskovic čtyři a půl stovky závodníků. Poloha prostoru blíže ke středu naší republiky v kombinaci s termínem a se zařazením do několika mezinárodních seriálů zařídily tohle velmi početné i výkonnostně kvalitní startovní pole. MTBO5Days je trochu jiná liga, u normálního závodního víkendu jsme podobně vysoká čísla viděli naposledy na jaře před dvěma lety.

Jak jsme již ve zvacím článku i na dalších místech psali, zahraniční účast a český nominační víkend výrazně zvedly výkonnostní úroveň zejména mezi dorostenci a juniory. Ti nejlepší z našich si museli odskočit z elity do své věkové kategorie a ostatní tak měli možnost se porovnat s absolutní světovou špičkou v oboru. Jak obstáli, zjistíte z výsledků, je ale určitě potěšitelné zjištění, že například mezi hochy-dorostenci je česká špička docela vyrovnaná a hlavně (na naše poměry) docela početná.

Po pátečním relativně klidném večeru to v sobotu vřelo na shromaždišti od samého rána. Kdo přijel později, už se na kempovací a parkovací louku nevešel, auta parkující různě na divoko mezi kontejnery a kadibudkami dokonale dotvářela iluzi přeplněného tržiště v zemích Orientu.
Přeplněné kempoviště však nikomu moc nevadilo, protože samotné shromaždiště poskytovalo místa dost a dost bylo i všeho potřebného: jídlo, pití, sociálky... Od všeho více možností k výběru, takže žádné velké fronty na občerstvení a navíc vše moc chutnalo, snědli jsme a vypili opravdu kompletní pořadatelské zásoby. Mimo jiné 27 sudů s pivem, limčou nebo radlerem, stovky klobás, ryb na klacku a stejků ve venkovních stáncích a ani kuchyně v penzionu Athena se při přípravě jídel rozhodně nenudila.

Při prvním zhlédnutí výkonné zvukové aparatury jsem si říkal, že to v sobotu se spaním místních vesničanů moc valné nebude, ale kupodivu vhodná směrová orientace způsobila, že účastníci večírku sdíleli kvalitní zvuk se srnkami a dalšími obyvateli lesa, ale do vesnice a ani do stanů v závodním kempu se z toho rambajzu nedostalo skoro nic.

Nejvýraznějším elementem celého shromaždiště byl však určitě doktorÚžasný Nepřehlédnutelná osoba starající se o nemocné a padlé závodníky hned za cílovou branou, myslím, že kdybych potřeboval odoperovat slepé střevo, potřebné vybavení v sanitce určitě bylo. Naštěstí se však žádná zásadnější operace konat nemusela.

Long

Na start longu to bylo kousíček, takže ambiciózní závodníci v rámci rozcvičení pendlovali po asfaltu kolem Sušského rybníka, ostatní tradičně spoléhali na rozhýbání svalů v úsecích mezi prvními kontrolami. Jenže chyba lávky! Kdo rozcvičku podcenil, ukrutně trpěl už od začátku, nicméně ve zcela jiných tělesných partiích než bychom u cyklisty předpokládali. Pečlivě nastražené desetitisíce větví, kořenů a malých muldiček na všech tečkovaných a čárkovaných cestách zařídily důkladné naklepání těla od pasu nahoru a koho nebolely ruce od hopů přes pařezy, ten nejspíš chodil všude pěšky.

V pokynech byl důrazně opakován absolutní zákaz vstupu mimo cesty, ale přepnout mozek do nefikacího režimu mi chvíli trvalo. I když spíš než o výběru postupu to bylo o smíření se s tím, že jindy minutový postup pojedu třikrát tak dlouho, protože to leckdy stejně místo jízdy byl běh s vysokými koleny mezi klacky a padlými stromky. Někteří se s tímhle pravidlem bohužel smířit nechtěli nebo pokyny nečetli, takže řada závodníků pobíhala nebo dokonce jela v místech, kde bylo naprosto zřejmé, že tam mapa žádnou cestu neukazuje. V tomhle lese to rozhodčími určitě uhlídat nešlo, je to hlavně o našem vlastním svědomí.

Mapa byla velká, a to tak, že velmi. Oboustranná A3 na Pretexu, fajnová záležitost. V měřítku 1:15:000 byly kontroly umístěné tak, že bylo potřeba dobře číst detaily, kterých bylo v mapě hodně, takže museli zastavovat (a občas se vrátit) i dobří eliťáci. Výraznější kopce přišly až v závěru závodu po výměně mapy, ale převýšení nebylo nijak zásadní, větší rozdíly se tvořily spíše v závislosti na tom, jak si kdo rozuměl s nerovnou podložkou.

Výsledky nejsou nijak překvapivé, mezi mládežníky dominovali ti, co jinak jezdí v elitě a v repre (M17 Richard Wohanka, M20 Jan Hašek, W17 Rozálie Kuchařová, W20 Veronika Grycová), elitní kategorie pak vyhráli Martina Tichovská a Kryštof Bogar. Po delší době se medailově prosadil Martin Ševčík (3. v M21E) a velmi zajímavý náboj mají poslední souboje Kryštofa Bogara s Vojtou Ludvíkem. Ve statistice poslednch tří závodů ČP je to totiž tak, že třikrát vyhrál Kryštof před Vojtou, ale s nepatrným odstupem: 6 sekund ve sprintu, 2 sekundy v middlu a teď naposledy 1 sekunda na longu (který trval dvě hodiny!) Ženskému elitnímu poli dominovaly členky USK Praha, do první pětky se vedle Martiny vešly ještě Marie Hrdinová (4.) a Míša Lacigová (5.), mezi ně se vešly pouze superelitní bikerky Veronika Kubínová (2.) a Olga Shipilova-Vinogradova (3.)

Noční Orient Express

Vyhlášení proběhlo v početné divácké kulise a následující večírek nenechal nikoho pochybovat o tom, že právě tohle bylo plánováno jako královská etapa Bike-Orient Expressu. Zpěvačka HB Bandu a animátorka celého večera v jedné osobě to rozjela takovým způsobem, že roztančila nejen děti a tradiční pařiče, ale po desáté večer hopsali na place snad i jezevci z vedlejšího lesa nebo ježek, co mu MaK ráno prodával helmu. Vstupy orientálních tanečnic skupiny Aysun pak dokreslovaly úžasnou atmosféru horkého večera s nádechem Dálného východu.

A aby to bylo opravdu jako kdysi v Orient Expressu, tečku za celým krásným večerem udělali loupežníci. Bohužel opravdoví. Jestli je poslal Alibaba nebo pocházeli z jiné dynastie, to bohužel zatím nevíme, každopádně noční krádež bicyklu budiž výstrahou a ponaučením do dalšího pořádání. Budeme se snažit tento problém řešit systémově a pořadatelům pomoci, v každém případě je ale nutné si v našich končinách svoje věci opravdu pořádně hlídat a zabezpečovat.

Je nutno ocenit osobní účast starosty obce při řešení tohoto nemilého nočního incidentu, je pravda, že podobné záležitosti nejsou zrovna ideální vizitkou rekreační oblasti.

Middle

Middle sliboval závod téměř bez převýšení, po sobotním závodě bylo ale všem jasné, že bez šlapání to přes ty větve a kořeny nepojede. Nejvytrvalejší tanečníci se probouzeli teprve cestou na start, ta však byla tentokrát dostatečně dlouhá k tomu, aby se člověk trochu rozhýbal a případně i vyřídil cestou nutné nedělní telefonáty s příbuznými.

Start byl poblíž nejvyššího bodu v okolí. Tam se mimochodem nachází jeden ze dvou českých meteoradarů, jejichž data hltáme před každou vyjížďkou. Kdo by nevěděl, tak tahle věž, co z dálky vypadá jako kdyby nahoře někdo zapomněl fotbalový míč, tak to je ono. Určitě jste kolem taky projížděli.

Úkolem závodníka na middlu bylo najít co nejsjízdnější variantu z voleb kreslených převážně krátkou čárkou, postupy byly často i velmi krátké, valit se to moc nedalo. Kopec žádný, zato však hodně louží (i hodně velkých), množství paralelních teček, kde to chtělo dobře počítat, opět výměna mapy otočením na druhou stranu a závěrečná smyčka po křížení cesty na start. Zpestření v lese zajišťovaly nepřekonatelné padlé stromy (které bylo povoleno obíhat mimo cestu), fáborkované povolené úseky volným terénem (kde si člověk mohl zchladit nohy v potoce či bažince) nebo další zajímavosti jako třeba pomníček vojenským letcům zahynulým při průzkumu povětrnostních podmínek v době relativně nedávno minulé.

Oproti sobotě se v mapě podstatně lépe četlo, měřítko 1:10000 tomu množství cestiček v prostoru svědčilo o dost víc.

Plochý terén a krátká trať dávaly tušit těsné výsledky a bylo tomu opravdu tak: do hodiny byla zpět z lesa většina bikerů a většina tak mohla sledovat gradující dojezd červené skupiny pánské elity. Už to skoro vypadalo, že opět zvítězí Kryštof, který dorazil do cíle v bezkonkurenčně nejrychlejším čase, ale tentokrát neměl vše z lesa v pořádku a radovat z mistrovského titulu na middlu se tak může Jirka Hradil. Druhý dojel znovu Vojta Ludvík, třetí Honza Svoboda. Nejrychlejší ženou Orient Expressu byla jednoznačně Martina Tichovská, která i v neděli s přehledem zvítězila. Dámské stupně vítězů byly  tentokrát velmi mezinárodní, neboť za Martinou dojela druhá Olga Shipilova-Vinogradova z Ruska, třetí pak skončila Rakušanka Marina Reiner. Dvojí vítězství Martiny možná není  úplně překvapením, je však v tomto případě velmi cenné, protože Olga Shipilova je aktuálně vedoucí ženou světového žebříčku.

Potěšující byl pohled na vyhlašování dětských kategorií, kdy na bedně i kolem ní bylo opravdu plno. I ti nejmenší si to na Suchém mohli užít. Zatímco v sobotu pro ně byla připravena mapa a závodili ve stínu lesa, nedělní závod měl podobu hladkého cross-country a do cíle dojížděli za přihlížení všech fanoušků v době dojezdu elity.

Na shromaždišti byla velmi výrazně vidět aktivita partnerů a sponzorů závodu, produkty pivovarů Holba a Litovel jste mohli ochutnat osobně, z Haven stánku si mnozí odvezli nové doplňky šatníku a díky produktům Sporticusu vám nedošlo někde uprostřed lesa. I další parteři (Riho, Gran Moravia, SHOCart, Ortlieb, Cykloknihy) pak přispěli svojí troškou do balíčků pro oceněné závodníky a patří jim za to velký dík.

Děkujeme i za podporu obce Suchý a společnosti MP Lesy, na jejichž pozemcích jste se převážně pohybovali.

Největší dík ale musí patřit pořadatelům. Bez nich by to totiž nešlo ani trochu. Bike-Orient Express na své další zastávce ukázal to nejlepší, co veze a nám nezbývá než se těšit na jeho další návštěvu.

Mezitím ale bude pár dalších závodů ČP MTBO, ten nejbližší již 23.-24.6. v Hamru na Jezeře, kde pro nás pořádají bikeři a bikerky z Liberce.

 

Odkazy

foto k článku: Zuzka Karlíková a Honza Svoboda

| Zobrazeno 5455x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Martina T. |
Úschovna kolm
Závody byly parádní, díky! Jen by to příště prosim chtělo tu úschovnu kol. Myslela jsem, že to je v dnešní době už povinnost. Areál byl sice oplocený ale průchozí a plný podivných
chatařskych existencí...tak jen do příště.
xob |
Dodrzovani pravidel
Vubec mi nevadi zakaz prenaseni, jsem rad za ruzne varianty, ale kdyz uz poradatele zakazaili prebihani tak na frekventovanych mistech postavim rozhodci. Kdyz se divam na zaznamy z gps loggeru, tak je to dost ostuda. Napr v M40 dva z prvni trojice maji byt disk :-(
-ury- |
Vidím jednu věc v sobotu u jednoho, co jsi tam kde všechno našel?
xOB |
V M40 oba dva v sobotu na 10 a 15
-ury- |
jo, už vidím a to nevypadá na chybu signálu
xOB |
Kupa lidi to rezala lesem i na devitku kategorie M40, tu taky meli skoro vsechny kateorie, tam kdyby stal poradatel, tak jich podiskal desitky a nebo aspon udelal zavod ferovejsi :-(
-ury- |
ta tečka prej při najetí zleva nebyla vidět
xOB |
Ja po ni jel a zrovne neviditelna mi neprisla, ale preci jen jedu pomale tak, aby mi zbyl kyslik na mapovani ;-)
xOB |
Hmm, nejenom M40, i nekteri elitaci na bedne nemaji ciste svedomi :-(
Honza -mAk- Svoboda |
Ano, o čisté svědomí jsem přišel až doma po nahrání GPS kdy jsem zjistil, že cestou na 18ku jsem přelejzal zmiji a ne jen zakreslený popadaný stromy, což jsem v tu chvíli z mapy bohužel za jízdy vyčetl (možná kdyby byla pozmijovaná ta cesta celá, tak bych to nezaměnil). A ano, cestou na 15ku jsem přejel odbočku, otočil se a v tu chvíli do ní zajel další závodník, tak jsem měl za to, že ta vyježděná "cesta" je ta na kterou jsem čekal, bohužel jsme byli na něčem kde projela minimálně půlka lidí před náma.
xOB |
Na tu malou zmiji jsem taky nadaval, protoze jsem to docetl az tesne pred ni a pak zbytecnej objizdel vrchem.
Tvym postupem na 15 jsi nic neziskal a bylo to chybou ne umyslem
Vic mi vadilo, ze treba na vasi jednicku na tu jizni "necestu" stacilo natahnout mliko ci maly stromky aby to nevypadalo jako cesta. Nebo to jako cestu udelat.
Honza -mAk- Svoboda |
Měl jsem myšlenku (kterou jsem nedotáhl), která by na startu jednoduše piktogramama vysvětlila co je v lese povoleno a co zakázáno: dvě cesty a mezi nimi jedoucí o-biker a u toho ANO / NE, další běžící o-biker s kolem na rameni ANO / NE a možná by mohla být i třetí, kde by byl případnej seznam použitých sjízdných značek kde je možno jezdit. To by mohlo pomoci těm co nečtou pokyny, nebo těm co si je přečtou a pak na to zapomenou (což se taky stává).
Martin S. |
Těch lidí, kteří přišli o čisté svědomí později po závodě, bylo víc... Konkrétně kvůli jedničce a pofidérní ne úplně napojené a tedy nejspíš zakázané spojce na jižní variantou. Někteří ani nevěděli, že jeli tudy a ne po cestě okolo. Jak bych to s odstupem řešil jako pořadatel/rozhodčí? Do téhle oblasti bych vůbec kontroly nedával (když jsem z jedničky odjížděl hloupě severní variantou, ani jsem si nebyl jistý, jestli jedu po cestě nebo ne...) + takové chytáky jako ta jižní nenapojená spojka do závodu nepatří. Kdyby už byly hotové tratě, řešil bych to vymlíkováním té spojky, jak píše xOB. Na postupu na k13 pod oplocenku, kde cesta nebyla, dojela půlka naší tehdy 4členné skupiny - Luca podle mě byl už skoro na té druhé cestě za pasekou, když si uvědomil porušení pravidel, ale způsobně se vrátil a oplocenku taky objel po cestě. O vyježděné cestě před správnou odbočkou na k15 už mAk, museli ji vyjezdit už první startující, za tohle nepostihovat, nikdo si tím nepomohl. Zazmijované cesty na k18 jsem si všiml na poslední chvíli, zmije byla nečitelná - zkoušel bych na to místo použít jinou zákazovou značku (křížek nebo šraf), případně tlustší čáru pro zmiji. Při uvědomění si problému těsně před závodem bych tam poslal radši pořadatele s mlíkem než rozhodčího. Jinak to ale určitě neberu jako nějaké selhání pořadatelů, z výsledků jsem pochopil, že ty nejvýraznější prohřešky byly odměněny diskvalifikací (přeběh na jedničku a jízda po nejrychlejším ale zakázaném postupu na k22) a jinak by musela být diskvalifikovaná půlka startovního pole. Závodit v takovém terénu bez možnosti přebíhat není nejšťastnější, ale naprosto chápu pořadatele, že k tomu v lese zasaženém vichřicí přistoupili, proplétat se mezi padlými stromy mohlo být nebezpečné. Každopádně závody se mi líbily, terén krásný i když zdaleka ne takový ten líbivý jezdivý, povedené tratě, nadstandardní informační servis na webu, ....
Luděk Valík |
s těmi vysvětlujícími piktogramy je to zajímavá myšlenka, kterou by asi stálo za to realizovat !
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru