MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Cyklisté s mapou a kontrolami se potkají na Lesné

BA9
O víkendu 11. – 12.7. se na Lesné a v okolních terénech koná jedna z nejatraktivnějších cyklistických akcí v ČR – Merida Bike Adventure. Tisícovka bikerů z ČR, Slovenska, Rakouska a Německa projede během sobotní a nedělní etapy celou centrální část Krušných hor. Mezi favority závodu patří i téměř domácí dvojice Petr Novák a Tomáš Ebrle.

O víkendu 11. – 12.7. vypukne ve sportovním areálu u Horského hotelu Lesná jedna z největších akcí na horských kolech u nás – Merida Bike Adventure 2009 (BA9), populární cyklistický závod dvojic kombinující MTB maraton a navigaci v přírodě podle turistické mapy. Mezi tisícovkou přihlášených účastníků najdeme závodníky z celé České republiky, ale také ze Slovenska, Rakouska a Německa. Ve startovním poli převládají hobby cyklisté, kteří si jedou závod především užít a poznat část Krušných hor, chybět ale nebudou ani členové české reprezentace v MTBO (orientační závody na horských kolech) či špičkoví lyžaři a bikeři, kteří se pokusí konkurovat nejlepším MTBO specialistům. Počtem účastníků, který je tradičně omezen na 1000 osob, i rychlostí rozebrání startovních čísel (letos během 9 hodin od spuštění přihlášek) patří Merida Bike Adventure mezi nejpopulárnější MTB závody u nás a je také největším MTBO závodem v Evropě. Zatímco v minulých letech se tento závod konal např. na Vysočině v areálu Zlaté lyže, v Orlických a Lužických horách, v Moravském krasu či údolí Střely, letos se Bike Adventure vrací do Krušných hor, kde celá akce v roce 2001 začala (na Božím Daru).

49 kontrolních stanovišť v centrální části Krušných hor

Bike Adventure je originální závod, jehož trasa je daná kontrolními stanovišti rozmístěnými na ploše zhruba 270 km2. Svým charakterem má nejblíže k orientačním závodům na horských kolech (MTBO), což je sportovní disciplína, ve které patří čeští reprezentanti mezi nejlepší na světě. Na Lesné se objeví i Radek Laciga, aktuální vicemistr Evropy z nedávného evropského šampionátu v Dánsku. Radek ale tentokrát nepatří mezi favority závodu, protože je členem pořádajícího klubu USK Praha. „Během jarních víkendů jsme projížděli Krušné hory a vymýšleli tratě, kudy budou závodníci při BA jezdit. Musím potvrdit, že letošní ročník bude opravdu náročný jak velkým převýšením, které v Krušných horách na závodníky čeká, tak i volbou správné strategie při hledání nejlepší trasy,“ vzkazuje účastníkům BA9 vícemistr Evropy Radek Laciga.

Favorité BA9 – MTBO specialisté, čistokrevní bikeři nebo lyžaři?

Zatímco někteří čeští reprezentanti v MTBO patří mezi pořadatele BA, jiní se objeví na startu a budou se samozřejmě řadit mezi největší favority na celkové vítězství. Dostatek zkušeností, mj. i s tím, jak BA vyhrát, má např. Lubomír Tomeček, který zvítězil na Merida Bike Adventure už v roce 2004, tehdy ve dvojici s olympionikem Radimem Kořínkem. Letos jede Luboš Tomeček společně s Honzou Lauermanem (tým Vosky Start). Konkurovat jim určitě bude chtít i Jirka Hradil ve dvojici s Radkem Šíblem, specialistou na náročné etapové MTB maratony. Radek se ale vrátil z posledního etapáku, Trans Germany, se zraněním, takže jeho start na BA9 je nejistý. Šance Jirky Hradila závisí teď proto hlavně na tom, jak kvalitního náhradníka si k sobě najde. Černými koni závodu pak budou nejspíš Petr Novák z nedalekého Božího Daru s Tomášem Ebrlem (X-Team BaNo Karlovy Vary). Oproti MTBO specialistům by fyzicky určitě neměli ztrácet – Petr je jedním z nejlepších reprezentantů v terénním triatlonu X-Terra a také člen reprezentačního družstva v běžeckém lyžování, navíc se v dětství sám věnoval orientačním závodům, neměl by tedy mít problémy ani s orientací podle mapy. Chybět mu tak mohou spíše jen větší zkušenosti se závody typu Bike Adventure, ty by ale mohl vynahradit lepší znalostí Krušných hor než jeho soupeři. Společně se špičkovými sportovci se ale na startovní čáru postaví i mnoho rekreačních bikerů, kteří svádějí stejně hodnotné souboje se soupeři na své výkonnostní úrovni. Všechny čeká sobotní etapa v délce 6 a v neděli pak 4 hodin.

Další informace:

Merida Bike Adventure – závod, pro který bylo horské kolo stvořeno!

Co je Merida Bike Adventure?

Závod dvojic na horských kolech s „mapou na řídítkách“. Tento nejpopulárnější závod svého typu ve střední Evropě je vhodný pro všechny věkové a výkonnostní kategorie. Závodní tým tvoří dvojice rozdělené do kategorií dle pohlaví: muži, ženy, mixy a také věků na seniory a veterány (záleží na součtu věků obou členů týmu, zda je nižší či vyšší než 80 let). Každý tým předem dostane mapu se zakreslenými kontrolami a přímo na startu jejich bodové ohodnocení, dle vlastních možností a schopností si následně zvolí trasu. V tomto závodě nezáleží pouze na fyzické kondici, ale také na mapových dovednostech a schopnostech vzájemné komunikace. Jednou z hlavních podmínek závodu je povinnost obou členů týmu jet celý závod společně, rozdělení týmu během závodu je zakázáno. Pro posbírání maximálního počtu bodů mají týmy určený časový limit - v 1. etapě 6 hodin (sobota 11.7.) a v 2. etapě 4 hodiny (neděle 12.7.), při překročení tohoto časového limitu čeká týmy penalizace v podobě ztráty určitého počtu bodů. Pro celkové umístění se body z obou etap sčítají.

Na co se mohou účastníci těšit?

Během závodního víkendu čeká na všechny účastníky hlavně spousta silných, nejen cyklistických zážitků na trati, ale také doprovodné akce. Např. již tradiční cykloservis, foto stánek, dětská školka nebo večerní program. Po loňské úspěšné premiéře bude vypsána také kategorie BA Open, což je příležitost zkusit si tento závod „nanečisto“, kdy si každý bude moci zakoupit mapu a projet si trať, aniž by se musel předem přihlašovat nebo shánět parťáka.

Proč se Merida Bike Adventure zúčastnit?

Tento typ závodů, tzv. orientační cyklomaratony, nabízí všem milovníkům vypletených kol a ozubených převodů určitou alternativu klasickým maratonům. Závodníci nejedou po předem vytyčené trase, tu si musí naplánovat a realizovat sami, což nabízí volnost ve volbě vzdálenosti a náročnosti terénu (silnice / lesní cesta). Vzhledem k intervalovému startu, nehrozí „zácpy“ na konkrétních cestách, závodníci se plynule rozptýlí po celém prostoru. Závod je mnohem rozmanitější, zábavnější a výsledky některých závodníků mohou být velmi překvapivé. Náročnost závodu dokonale prověří slabé, ale i silné stránky obou partnerů ve dvojici, zejména když po dlouhých hodinách jízdy udělají chybu při hledání kontrolních stanovišť nebo má jeden z nich defekt, a tak musí kompletně přepracovat svou strategii, aby nepřekročili časový limit.

Co je potřeba?

Pouze horské nebo trekingové kolo v pojízdném stavu, kamaráda či kamarádku do dvojice a především nadšení. Dále doporučujeme držák na mapu (mapník), fixu na kreslení do mapy a občerstvení (pořadatelé zajišťují pouze v cíli, nikoliv na trati).

| Zobrazeno 3727x | MTBO ostatní | Kamil -Kejmil- Arnošt
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru