MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Český tým pro MS 2005

Závod ČP ve Zlatých Horách, byl zároveň poslední indicií pro rozluštění rébusu s názvem "nominace na MS 2005". Výsledná podoba týmu je tedy na světě a spolu s ní se v tomto článku dozvíte mimo jiné to, jaká jsou má očekávání a jak vidím jednotlivé členy reprezentace před MS.

Nejprve k samotné nominaci. V sobotním nominačním závodě potvrdili Markéta Jakoubová i Jarda Rygl pozici favoritů a přidali se podle očekávání k týmu jako první. Divoké karty, se kterými se pro tyto dvě stálice české scény počítalo v případě, že jim nominačky nevyjdou tak úplně, se tím pádem uvolnily pro někoho dalšího. V nedělní brutální klasice, s terénem velmi podobným tomu, co nás pravděpodobně čeká na Slovensku, si nominaci vyjeli Monika Topinková a Ctibor Podrábský. Divoké karty (či řečeno přesněji návrhy trenéra schválené komisí reprezentace) pak získali Radek Laciga a Bára Hančíková. Vzhledem k jejímu nízkému věku jsem se také rozhodl, že nepojede celý program MS a soustředí se jen na middle a případně i na štafetu. Long místo Báry pojede Eva Hašková, která s námi na slovensko pocestuje také jako fyzioterapeutka.

Prvních pět míst v nominaci bylo postupně obsazeno na základě objektivních nominačních kritérií zveřejněných před sezónou. U divokých karet jsem se při rozhodování snažil myslet trochu do budoucna, a tak jsem z řady vyrovnaných kandidátů na 6. místa v týmu volil ty mladší.

A jak tedy vidím jednotlivé závodníky a jejich šance na MS? Vezměme to po pořádku - dámy mají přednost.

Hana LaCarbonara (1976)

třetí účast na MS, bronz ze štafety 2002, 5. místo middle 2004, 4. místo long 2002
Vloni jasná jednička na MS, výborná jak fyzicky, tak mapově. Zkušeností má na rozdávání, když jí závod sedne, může porazit koho chce. Jednoznačně má potenciál na individuální medaili.

Michaela Lacigová (1981)

druhá účast na MS, 14. místo middle 2004
Výborná v jarních závodech ČP, dlouho vedla průběžné pořadí, ale od Plzeňských 5ti denních se trochu hledá. Pokud se na MS vyvaruje zbytečných chyb, může zajet velmi dobrý výsledek, v sezóně dokázala porazit i obě loňské mistryně světa.

Markéta Jakoubová (1976)

třetí MS, bronz ze štafety 2002
Zdravotní problémy z loňského MS jí bohužel komplikovaly i zimní přípravu a jarní závody ČP. Na 5ti denních už ale jezdila v obvyklé formě a nominačky s přehledem vyhrála. Stejně jako Hanka má velké zkušenosti, které jí snad poskytnou potřebný klid. Také ona má minimálně na první desítku a pokud jí to sedne, tak i na víc.

Olga Lepšíková (1971)

poprvé na MS
MTBO se věnuje poměrně krátkou dobru, ale z pěšího OB má s velkými závody své zkušenosti, takže by se jí na MS nemuseli klepat kolena trémou. Dokáže jezdit vyrovnané závody s Hankou a na MS může velmi příjemně překvapit nejen sebe.

Monika Topinková (1980)

poprvé na MS
Velmi mladá závodnice si velmi dobře poradila s nervozitou nominačního závodu. Na MS by měla hlavně nabrat zkušenosti a nasát atmosféru velkého závodu. Určitě velká naděje pro české MTBO do budoucna.

Bára Hančíková (1988)

poprvé na MS
Další česká naděje do budoucna. Na MS od ní očekávám totéž co od Moniky, tedy klidné závodění bez zbytečné nervozity s cílem nabrat co nejvíce zkušeností. Vzhledem k náročnosti programu MS pojede pouze middle a případě štafetu.

Eva Hašková (1973)

poprvé na MS
Fyzicky naprosto výborná, mapově velmi dobrá, nominační závod ovšem nezvládla hlavou. Model a kvalifikace longu by jí měli pomoci v nalezení potřebného klidu pro sobotní finále. V něm pak může být velmi příjemným překvapením.

Následují pánové

Lubomír Tomeček (1979)

podruhé na MS, stříbro ze štafety 2004, 4. místo long 2004, 7. místo middle 2004
Loňské výsledky na MS a famózní finiš štafety jsou nejlepší vizitkou. Na pohár se letos příliš nesoustředil, ovšem když potřeboval zajet, zajel. Velmi vyrovnaný závodník, který má na to, být mistrem světa.

Jarda Rygl (1970)

potřetí na MS, 2x stříbro ze štafet, 4. místo long 2002
Jarda je stálice českého MTBO. Vyhrál v podstatě všechno, co vyhrát šlo, chybí mu jen individuální cenný kov z MS. Slovenské terény by mu měly sedět, tak doufám, že nejen já doufám, že se konečně dočká. V Bruntále byl ve velmi dobré formě, pokud vydrží, může také myslet velmi vysoko.

Martin Ševčík (1976)

podruhé na MS
Pari je nejlepší cyklista z českého týmu, to se ví už dlouho a nikdo o tom asi nepochybuje. Podle mého názoru dozrál i mapově, jarní pohárové závody jezdil daleko vyrovnaněji než v minulých letech. Také on má na první desítku, a pokud bude terén MS jezdivý, tak i na mnohem víc.

Radek Ticháček (1978)

Podruhé na MS, stříbro ze štafety 2004
I když MTBO jezdí teprve druhým rokem, vyhrál jarní část poháru. Díky týmové podpoře má nové kolo, tak se mu snad vyhnou loňské technické problémy. Jako jeden z vítězů RockyMana má všechny předpoklady prosadit se v brutálním kopcovitém terénu.

Ctibor Podrábský (1970)

Poprvé na MS
Na MS jede poprvé, ale o jeho zkušenostech není třeba pochybovat. Stejně jako Jarda byl v reprezentaci MTBO od jejích začátků a stejně jako Radek má na to prosadit se v náročném terénu slovenských hor. O jeho závodnickém srdci svědčí i to, že nedělní nominační závod vyhrál, přestože poslední kontroly objížděl s prázdným zadním kolem.

Radek Laciga (1982)

Poprvé na MS
Velmi mladý závodník, na MS jede podobně jako Topinka s Bárou hlavně sbírat zkušenosti. Přesto může překvapit - v poháru už několikrát dokázal porazit zbytek reprezentantů. Doufejme, že se mu vyhnou technické defekty pramenící z jeho ostrého stylu jízdy.

Štafety

Tradiční medailová disciplína. Šanci mají určitě holky i kluci. Složení jednotlivých štafet už mám sice trochu v hlavě, ale zejména z rozložení těch mužských mám tu hlavu velmi těžkou. Velká škoda, že štafety nejsou čtyřčlenné jako u většiny jiných sportů - tak vyrovnanou čtveřici závodníků jako my mají tak maximálně ještě Finové. Velká škoda podruhé, protože tři dobré závodníky mají naopak skoro všechny týmy. Medaile ze štafet tak není zdaleka nic jistého.

Celkové očekávání

Je velmi těžké a zároveň velmi snadné napsat, že očekávám nejméně jeden cenný kov ze štafet a nějakou tu individuální placku. Těžké proto, že vím, jak vysoko budou zejména individuální medaile, vždyť o ně bude usilovat 134 mužů a 69 žen. Lehké proto, že jsou to jen slova ťukaná do klávesnice - ty důležité věci se budou odehrávat ve slovenských lesích a jakákoliv slova snadno odvane jeden hloupý defekt. Snad jich bude co nejméně a těch medailí naopak co nejvíc. Konkurence bude ale velmi tvrdá ve všech disciplínách tak společně držme našim zástupcům palce, nebo je přijeďte podpořit přímo do Bystrice. Tak daleko to zase není.

| Zobrazeno 6827x | Reprezentace | Jirka -Albert- Vraný
Související články: MS 2005 Slovensko

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Jelen |
Nominace za DISK
Když tak čtu tu nominaci v ženách, nezbývá mi, než Vám příští sezónu navrhnout, sloučení kategorie DE s D. Jinak nemůžu pochopit, jak si dvě dámy z kat. D, mohou vyjet nominaci na MS, když celý rok jezdí v DE pravidelně asi 15 žen. A další věc, že jeden nevydařený víkend Evy Haškové, rázem smaza její celoroční výborné výsledky a sice v nejvyšší kategorii žen DE a díky tomu se pak nenominovala(100procentně) na MS. Práěv v těchto případech, měla přijít na řadu divoká karta. Pamatuji si případ Radka Ticháčka z předchozích let, kdy první jarní závod jel ještě v kat H19-39A, vyhrál ho a ukázal tím, že je dobrý. Zažádal o divokou kartu v HE, dostal ji a po zbytek sezóny už proháněl čelo pánské elity čemuž následoval niminace na MS. A bylo to určitě správně. Kde byly t
Albert |
Re: Nominace za DISK
O sloučení kategorií D a DE je už skoro rozhodnuto. Tedy přesněji řečeno na posledním shromáždění sekce se rozhodlo o tom že se počet držitelek licence E v příští sezóně rozšíří na 30 (možné méně teď se omlouvám nepamatuju si přesné číslo). Což defakto bude znamenat, že letos nikdo nesestoupí a nakopak postoupí obvyklý počet. Obě dámy z D prokázaly na nominačkách schopnost jezdit rovnoceně s elitou a Topinka si nominaci vyjela přímo, tím že porazila zbytek. K Evce - nominačky měli také prokázat schopnost závodníka odolávat tlaku důležitého závodu. Což se jí bohužel nepovedlo, sama přiznala že měla trémou svázané nohy. Netvrdím, že moje rozhodnutí divokou kartu rozdělit je geniální, ale je moje a je to moje odpovědnost. Jak píše dole Kurej, možná kvůli němu nevydržím do jara. Což je ovšem riziko, které jsem ochoten v klidu podstoupit.
jelen |
pokračování předchozího (vypadlo to) :)
A já se ptám, kde byly tyto dámy celou letošní sezónu? Odpověď : Vozili se v kategorii D.
mAk |
Re: pokračování předchozího (vypadlo to) :)
hm a naštěstí dostaly nakonec příležitost, odjet nějaký závod v DE a ukázat že mají právo startovat na MS ať již o tom rozhodl kdokoliv. Představte si tu škodu nevyužít jejich potenciál a nechat je letos jezdit pouze v Déčkách. Kolem nominací se toho asi namluví dost a dost a vždy bude někdo naštvanej že nejede?! Ale tým je asi zvolen napohodu (muj názor)
Kurej |
???
Tak cumim:
a) "Divoke karty, se kterymi se pro tyto dve stalice ceske sceny pocitalo v pripade, ze jim nominacky nevyjdou..." To je myslene vazne? Ak chapem, neslo o vysledok (..."v pripade, ze jim to nevyjde..."). ale mali tu nominaciu istu, a tak divoku kartu mohli dostat uz skor a mohli zvolit (mozno) iny model pripravy. Podla mna je to ukazkovy alibizmus.
b) marne sa snazim spomenut si, kolko ceskych hokejistov, fotbalistov, OB reprosov, lyziarov - hladkobezcov, atletov, a uz nehovoriac o svetovych tymoch, posiela na MS niekoho zbierat skusenosti s vyhliadkou do buducna! MS su za par dni, vysledky sa cakaju teraz, podla toho budu peniaze na fungovanie sucasnych nadeji v buducnosti!!! To asi niekto sleduje az velmi casto komentatorov CT, ktori akosi zotrvacnostou z doby komousov vsetko vopred ospravedlnia!
Tym nechcem spochybnit vykony nominovanych na nominackach, ani opravnenost nominacie. Naopak, zelam im len to naj, minimum defektov atd. Len mi clanok, na ktory pisem reakciu, pripada ako vopred ospravedlnovanie pripadneho neuspechu. A myslim (aspon dufam), ze nikto z nominovanych nejde na MS s umyslom "zbierat skusenosti", ale podat svoj max vykon. Tak z nich nie je potrebne vopred robit "nadeje do buducna..." v ociach trenera, ktory, ako je dobrym zvykom,v pripade neuspechu nemusi "dozit jara..."
Pre istotu-je to len a len moj nazor na to, co som si precital.

Albert |
Re: ???
ad a) ano naprosto vážně. Jardovy utekla přímá nominace ze žebříčku asi o pár bodů. Markéta sice měla slabší jaro (nemoc) ale o 5ti denních už byla za Hankou jasně nejlepší. Oba dva podle mě na jednoznačně MS patří a oba to prokázali tím že vyhráli nominačky. Divokou kartu předem nedostali proto, že jsem nechtěl aby se opakovalo to co v loni v DE, kdy Míša dostala divokou kartu předčasně a ta pak Ramachovi chyběla. Myslím že vzhledem k termínu nominaček, se zase o tolik jiný model přípravy zvolit nedal.


ad b) marně se snažím si vzpomenout na disciplínu ve které se koná jen seniorské MS, seniorské WRE a nic jiného (ano o myšlenkách uspořádat příští rok první MSJ vím). Tudíž jsem si dovolil v případě že výkonost závodníků byla stejná, vybrat ty mladší. Pokud se kvůli tomu nedožiju jara, snad se s tím nějak vyrovnám.


Neměl jsem rozhodně v úmyslu se omlouvat předem, a nebudu se omlouvat ani potom. Nemám důvod. Rozhodnutí která jsem v případě divokých karet udělal jsem udělal s tím nejlepším úmyslem a podle svého nejlepšího názoru, takže se fakt nemám za co omlouvat. Pokud ti některé věty v tom článku znějí jako alibismus, tak smysl byl spíš ten eliminovat u některých závodníků faktor stresu z toho "že musí zajet". Zdálo se mi zbytečné zdůrazňovat že od každého nominovaného očekávám že v lese nechá úplně všechno a že pojede na 110% výkonu. To si tak nějak automaticky spojuju s termíny reprezentant a mistrovství světa.
KLádin |
Re: ???
ad a)problém je v tom, že Albert tu zcela otevřeně napsal svůj názor, což mi jako alibismus nepřipadá (taky si to mohl nechat pro sebe, a byl by klid)

ad b) jakožto jeden z těch "co jedou sbírat zkušenosti" mohu potvrdit, že se rozhodně nehodlám šetřit, a do závodu nedám 110, ale nejmíň 150% mejch sil. Navíc si zase nemyslim, že bych nějakej cucák, a s velkejma závodama už nějaký ty zkušenosti mám...

PS: věta "Sbírat zkušenosti" je obzvláště u OB veřejnosti velice oblíbená a poměrňe často užívaná právě v případě, když někdo mladej poprvé reprezentuje. Já jí beru jako takovou frázi, která pro mě osobně nic moc neznamená. Hovořit mají činy a výsledky, a za tejden a kousek to tu můžem klidně dopodrobna rozebrat:-)
Smíšek |
k nominaci
Tak se nám konečně rozhořela diskuse, což je dobře. Na všechny dotazy a připomínky průběžně odpovídá Albert,nebudu se k nim tedy vracet. Mám jen pár poznámek. i) Nastavení nominačních kritérií bylo pro závodníky více než férové. Každý měl 4 přímá místa k nominování se. 5. místo bylo vyhrazeno pro naše loňské jedničky a jenom jedno místo bylo na divokou kartu. ii) Na poslední místo v nominaci je logicky vždy největší nával. Pokud to ale řeknu drsně, tak je v celkovém výsledku skoro jedno, kdo z nich tam jede. V 90% je tam jenom do počtu, výsledek se očekává a v 90% ho i vyjede někdo jiný. Tím vůbec nechci zpochybňovat kvality těchto závodníků. Ale i oni jistě vědí, že příležitostí nominovat se přímo bylo více než dost. Ostatní členové týmu byli prostě o chloupek či o parník lepší. Mě osobně nejvíc mrzí, že nemůže jet Pyp (Filip Votoček), v jeho případě to bylo opravdu o ten chloupek. iii) Albert celý rok dokazuje, že je muž na svém místě. Má moji plnou podporu a já věřím, stejně tak jako on, že tým, který bude bojovat na Slovensku, je složen z těch nejlepších, které u nás máme.
KLádin |
Re: k nominaci
Smíšek to vystihnul dost přesně. A protože potrefená husa se vždycky ozve, tak můžu říct, že situace kdy jsem "pouze" do počtu mě osobně docela vyhovuje, protože až vyhraju, tak všichni budou říkat jaká je to bomba, zatímco od Tomína se to tak nějak bude očekávat:-)

Jinak mě taky strašně mrzí, že Pyp nejede, pač je to kámoš, tak to snad vyjde za rok ve Finsku...
Albert |
Re: Re: k nominaci
Pyp je bezesporu velký talent a jeho čas 100% přijde pokud u MTBO vydrží. Myslím, že do dvou-tří let, bude patřit k tahounům repre. K nejlepším závodníkům u nás patří určitě už teď.
marketa |
to Jelen
Jen pro informaci Jelene, tebou zminovane damy vozici si zadek v D, absolvovaly take repre soustredeni a rozhodne o jejich kvalitach nepochybuju. Mozna pro "laiky" neni jednoduchy videt do vsech souvislosti, ale proto je tu Albert, ktery o tom rozhoduje a taky na tom nese svuj dil zodpovednosti (coz mu vubec nezavidim).
adam |
dotaz
Je to sice spis dotaz na trenera, ale reaguju na tento clanek. Ze startu rikam, ze v zadnem pripade nechci zpochybnovat nominaci. Po precteni tveho komentare jsem si znova precetl nominacni kriteria a neni mi jasna jedna vec. Pokud je pravdiva skutecnost, ze Jarda R. byl disk, jak ukazuji sobotni vysledky, tak Pyp mel vyjetou nominaci?!Diky.
Smíšek |
Re: dotaz
To je asi pro všechny, kteří se, tak jako já, podivili nad výsledky ze soboty. Vysvětlení je prosté. Pořadatelé udělali ve výsledcích chybu, Jarda disk není. Akorát to ještě nestihli opravit, neb jejich webmaster je asi na dovolený. Takže Pypovi žádná křivda učiněna nebyla.
premek |
Dostal jsem se na vasi diskuzi a mohu rict, ze je to stejne jako v OB a LOB. Vzdy se najde nekdo ukrivdeny a vetsinou je to ten prvni pod carou.
Ale hodte to uz za hlavu a nechte nase reprose a take reprosky v klidu a poprejme jim skvely zavod predevsim bez defektu a se skvelou fazonou. Hlavu si nechte cistou a verte, ze vam fandi nejen vsichni bykeri, ale taky lobaci a obaci. Vzdyt jsme jedna velka rodina, ktera dela rada vsechny OB sporty.
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru