MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Český pohár pokračuje dalšími závody v Bludově u Šumperka

Tento víkend 27. a 28.5. se na koupališti Vlčí Důl u Bludova pojede 3. a 4. kolo seriálu ČP MTBO. Na závody je přihlášených 300 závodníků, mezi kterými najdete i rakouské reprezentanty Marinu Reiner a Kevina Haselsbergera. Do elitních kategorií jsou přihlášení i závodníci z Ukrajiny a naše juniory a dorostence budou po lese prohánět mladí Rakušané a Poláci.

V mužské elitě si s kopci Hanušovické vrchoviny jistě dobře poradí silní a vytrvalí závodníci, ale kteří to budou? Mohou překvapit do elitních kategorií přihlášení Ukrajinci? Kdo z našich bude sekundovat Rakušanům? Bratři Kryštof a Franta Bogárové, horský jezdec ze Smržovky Honza Svoboda, slovenský Francouz Yoann Garde nebo z minulých závodů rozjetý Martin Ševčík z Tesly Brno? V dámské elitě si to naše špička reprezentovaná Martinou Tichovskou, Renatou Paulíčkovou a Marií Hrdinovou rozdá s Rakušankou Marinou Reiner, Slovenkou Hanou Garde a Rakušankou jezdící za Teslu Brno Michaelou Gigon. České reprezentantky Marie Březinová a Naděžda Skácelová tentokrát závodit nebudou, ale pro své soupeřky připravily náročné a zajímavé tratě. Marie middle a Naďa long. Třetí reprezentantka oddlílu LKT 80 Štěpánka Staňková při závodě figuruje jako hlavní rozhodčí.

Pro začínající jezdce bude připravena jedna kategorie OPEN, kde si na jednodušší kratší trati mohou vyzkoušet nejen práci s mapou, ale i techniku jízdy v náročnějším terénu než je příměstský lesík. Pro nejmladší závodníky v kategoriích WM10 bude v sobotu i v neděli připravený cross country závod v areálu shromaždiště na koupališti Vlčí Důl. Pojede se vždy po závodě ČP tak, aby i oni měli diváckou kulisu ze všech dospělých závodníků, kteří je jistě vybudí k maximálním výkonům.

Podle předpovědi počasí na víkend by mělo být v lese sucho a cesty tak budou tvrdé a rychlé. V kopcovitém podhorském terénu kolem rozhledny Háj (320 až 631 m.n.m.) jsou v části přikloněné k Šumperku, která je příměstským výletním lesem pro šumperáky, krásné téměř parkové cesty a pěšinky. Zbytek lesa je protkaný středně hustou sítí převážně dobře sjízdných cest a cestiček, nicméně v celém závodním prostoru je i spousta na techniku jízdy velmi náročných pěšinek označených v mapách úzkou tečkou. Na třech místech v prostoru mapy jsou to zajímavé single traily, které si závodníci v hlavních kategoriích užijí. V nedělním závodě se bude netradičně jezdit i po loukách a v okrajových částech přilehlých vesnic, což na MTBO nebývá příliš obvyklé, ale bude to zajímavé jak orientačně, tak i na důsledné čtení výškopisu. Pro závody mapaři z LKT 80 Zuzka Tomečková a Jirka Král zmapovali úplně nový prostor o rozloze 15,5km². V jedné jeho části byl v roce 1997 pěší závod OB (ještě ručně kreslená mapa SENOVÁ 1:15000) a od té doby bude les použitý až nyní a to hned premiérově pro MTBO.

Na nejvyšším vrcholu na mapě s názvem Háj (631 n.n.m.) stojí stejnojmenná rozhledna s překrásným výhledem na masiv Hrubého Jeseníku, který se závodníkům naskytne i při volbě postupu přes výhled Chocholík, nebo z pasek na východních traverzových cestách. V otevřených partiích na severu mapy uvidíte jako bonus i masiv Kralického Sněžníku s impozantním vrcholem stejného jména, pod kterým pramení řeka Morava. Všichni závodníci pojedou kolem křížové cesty u hrabenovského kostelíčka.

Na sobotu večer pořadatelé přichystali v jídelně bludovské základní školy důstojné vyhlášení vítězů závodu na krátké trati, kterému bude předcházet opravdu neobvyklé kulturní vystoupení hodné zhlédnutí, jelikož nic takového již nikdy nebudete mít možnost vidět. Po vyhlášení bude následovat tombola a tradiční bikerská diskotéka. Nedělní vyhlášení proběhne na koupališti Vlčí Důl ihned po dojezdu závodníků z lesa a předcházet mu bude dětský závod pro kategorie WM10 v areálu koupaliště.

Velká část lesa patří paní hraběnce Karle Mornstein Zierotin, které pořadatelé velice děkují za svolení s uspořádáním závodů. Dalšími významnými sponzory závodů jsou prodejci sportovního vybavení, svazoví sponzoři SPORTICUS a HAVEN, sponzoři LKT 80 Pivovar Kolštejn, Stavby TOMA, Park Sportu Hrubá Voda, TDK Šumperk, město Šumperk, pivovar HOLBA Hanušovice a spousta dalších, bez jejichž pomoci by závody nemohly být uspořádány.

Sportu zdar a MTBO zvlášť

PS: Děkuji Jirkovi Královi za perfektně napsaný článek, většina pořadatelů předzávodní informace moc neřeší, ale toto vypovídá o ryzím opaku. Těšme se tedy určitě i na hezký závodní víkend.

| Zobrazeno 2675x | MTBO ČP + MČR | Mirek Kalina
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru