MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Český pohár 2022 zná všechny vítěze, mistrovský titul z elitního závodu družstev putuje do Brna

V plzeňských terénech skončila letošní oficiální soutěžní sezóna MTBO. Závody na krátké trati a ve sprintu rozhodly o konečném pořadí všech kategorií Českého poháru, v nedělním závodě smíšených družstev pak byla rozdána poslední letošní sada mistrovských medailí.

Ačkoli o vítězích Českého poháru v elitních kategoriích bylo rozhodnuto již před finálovým víkendem, měly tři plzeňské závody mnoho dalších otázek k dořešení. Ve hře byly nejen medailové pozice, ale také licence do další sezóny, rankingové body a především mistrovské tituly v prestižní soutěži smíšených družstev.

Prší, prší... jako v Plzni

Začíná to být taková tradice posledních let: pokud jedete na pětidenní MTBO závody nebo na závody do Plzně, určitě zmoknete. Pokud jsou pětidenní zrovna v Plzni, přibalte raději i člun, abyste mezi chatkami v kempu nemuseli plavat... Je pravdou, že tentokrát povodně nehrozily a do sněžení mělo počasí ještě také daleko, takže chladnější a vlhčí podmínky vyřešila většina závodníků jednou vrstvou oblečení navíc. Na druhou stranu se ale našla i řada závodníků, kteří kvůli počasí buď nepřijeli vůbec nebo odjeli pouze dopolední middle, který sice úplně suchý taky nebyl, ale nepršelo.

Vlhké počasí však neodradilo houbaře, kterých byl plný les. Aby taky ne, když už cestou na start se daly sbírat hřiby přímo pod koly bicyklu, aniž by člověk musel očima zabíhat mezi stromy. Nezbývá než doufat, že o orienťáku nic netušící sběrače hub ty tři stovky zablácených bikerů moc nevystrašily.

Middle

Dopolední závod na krátké trati proběhl v lese kolem plzeňského dálničního přivaděče. Terén zde není nijak těžký, na mokru to sice trochu klouzalo, ale sjízdnost cest byla jinak vesměs dobrá. Ačkoli převýšení tratí nebylo velké, údolí v jižní části mapy dokázalo závodníkům pořádně zamotat hlavu. Božkovský potok, který zde protéká, je totiž spíše malou říčkou a překonávat jej bylo možné jen na několika málo místech. Další nástrahou byly jednosměrné traily, ze kterých se ve spojení se zákazem přebíhání prostě nešlo vrátit jinak než velkou objížděčkou. Některé volby a postupy tak měly spíše longový charakter, ačkoli kontroly byly od sebe vzdálené téměř na dohled. A byly to volby často dost zásadní, jako například postup 13-14 v mužské elitě, kde chybná volba vedla hned ke dvouminutovému záseku.

V čele pánské elity probíhal zajímavý souboj o prvenství mezi Vojtěchem Stránským a Vojtěchem Ludvíkem. Přestože však uvedený klíčový postup zvládl mnohem lépe Ludvík, nakonec díky drobnému zaváhání v závěru nezvítězil a s náskokem necelé půlminutky zvítězil Stránský. Ostatní zůstali poměrně výrazně zpět, Radek Laciga na třetím místě ztratil na vítěze už přes čtyři minuty. 

V elitní kategorii žen závod parádně sedl Martině Tichovské. Po čtvrthodině jízdy vedla o dvě minuty a o vítězce nebylo možné pochybovat. Zbytek startovního pole jel úplně jiný závod, druhá Renata Paulíčková ztratila osm minut a třetí Vendula Musilová více než devět.

Sprint

V podstatě ihned po uklizení dopoledního centra začalo pršet. Plzeňské závody naplnily doslova význam fráze "putovní pohár" a každý ze tří pohárových a mistrovských závodů měl centrum jinde. Před deštěm se mnozí utekli schovat do plzeňských restaurací, ale krátce po třetí odpoledne se chtě nechtě museli za deště vypravit na start sprintu. Oproti dopolednímu závodu se i znatelně ochladilo. 

Sprint se jel v příměstském lese mezi Plzní a Třemošnou na mapě s ne příliš optimistickým názvem Výbuch 1917. Katastrofa z minulého století je naštěstí dávno zapomenuta, ale na některé mapové kiksy a výbuchy ze soboty budeme ještě vzpomínat dlouho. V obou elitních kategoriích zamotala závodníkům pořádně hlavu závěrečná pasáž, kde se někteří díky špatně přečteným odbočkám a porostům ztratili doslova na pětníku. Kdo mapoval přesně, mohl se v cíli poblíž hřbitova letecké techniky radovat z dobrého času a umístění. 

Dámskou elitu vyhrála Ewa Haltof před Vendulou Musilovou a Romanou Kubínovou. Mezi muži zvítězil opět Vojtěch Stránský, druhou příčku sdíleli ve stejném čase Martin Ševčík a Vojtěch Ludvík.

Večer byl věnován vyhlašovacím ceremoniím, po dekorování nejlepších na middlu a ve sprintu přišlo na řadu vyhlášení celkových výsledků Českého poháru. A pak už zasloužený večírek s koncertem.

Neděle v týmovém duchu

Sestavit pětičlenný smíšený tým není jen tak. O dost jednodušší to mají velké kluby, které mohou postavit takových družstev hned několik, menší oddíly často pro doplnění týmu loví hostující závodníky v okolí. Letos se na start závodu postavilo celkem jednačtyřicet družstev ve třech kategoriích. Nejnabitější byla tradičně kategorie MW21, ale o nic méně prestiže nenesly závody mládežnických týmů i veteránů.

Trať byla postavena kolem vršku Vorlík u Třemošné a byla velmi zábavná. Rozjezd od městského sportoviště zavedl okamžitě závodníky do prostoru, kde se bleskurychle střídal les se zástavbou, různé povrchy, porosty i terénní tvary. Závod byl velmi kontaktní a pořadí na čele se hodně měnilo. Do posledních úseků tak nebylo nic rozhodnuto. Výjimkou bylo pouze přesvědčivé vítězství brněnských dorostenců, kteří od druhého úseku v podstatě neměli konkurenci.

V elitní kategorii bojovaly o stupně vítězů od začátku především týmy Tesly Brno, MTBO Racing teamu Hradec Králové, Stadionu Nový Bor a Sportcentra Jičín. Rozhodující v boji o vítězství byl čtvrtý úsek, na kterém Martina Tichovská vyjela pro brněnský tým více než tříminutový náskok. Finišující Martin Štěpánek to neměl na posledním úseku vůbec jednoduché, protože jeho soupeři byli výhradně reprezentanti. Spolehlivý výkon Štěpánka však zlato pro Teslu Brno udržel, druhý finišoval v hradeckém dresu junior Adam Černík a za ním jen o pár sekund zpět doslova dolétl do cíle Vojtěch Ludvík za Stadion Nový Bor. Nepopulární čtvrté místo tak zbylo na závodníky z Jičína.

Veteraniáda družstev se stala v podstatě druhou elitní soutěží poté, co značná část eliťáků dosáhla věku potřebného k zařazení na soupisku. Není tak velkým překvapením, že vítězem veteránského závodu se stal tým Sporticus (Kalina, Kalinová, Pruner, Mědílková, Štěňha) složený výhradně z držitelů a držitelek elitní licence v MTBO. Velmi usilovně je však stíhala štafeta USK Praha a v cíli byl po famózní stíhačce Radka Lacigy výsledný odstup prvních dvou týmů pouhých 11 sekund. Třetí skončilo družstvo OK JIhlava.

Ozvěny z plzeňského finále

Pořadatelé z KOS Slavia Plzeň jsou co do pořádání vždy zárukou kvalitních zážitků. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Zábavné terény i tratě se určitě musely závodníkům líbit. Nadšení ne zcela sdíleli někteří místní uživatelé lesa, to se nám bohužel stává docela často a není asi možné tohle ošetřit úplně dokonale.

Co se ale ovlivnit dá, je servis pro závodníky. Je pravda, že vysoký standard v minulých letech nastavili sami Plzeňáci, každopádně finálový víkend Českého poháru už zažil i důstojnější prostory a servis při závěrečném ceremoniálu. Během víkendu tak bylo slyšet několik připomínek k chybějícím či nedostatečně dimenzovaným službám a úprk z vydýchaného přeplněného sálu, kde už nebylo k dostání skoro nic k jídlu, byl pro většinu oceněných v sobotu večer vysvobozením. 

Není to ale zdaleka tak černobílé: Kdo si stěžoval na jídlo, měl by mrknout do ORISu, jestli si ho nahlásil. To, že vyhlášení probíhá v restauraci, neznamená automaticky, že je personál správně informován a připraven na výdej 300 porcí za večer.

A mnohé z toho, co nám třeba při závodech chybělo, lze vyčíst ze shrnutí pořadatelských zážitků tak, jak je popsal ředitel závodu Ondra Hašek:

„Od začátku jsme chtěli jedno shromaždiště poblíž lesa a našli jsme ho. Jenomže cena za to byla příliš vysoká a navíc pořádat pařbu na palubovce v tělárně, nosit si tam kelímkáče za 60 kaček z nóbl podniku není zrovna o-bikerský sen... Máme zmapovaný Krkavec, Orlík a Ostende a ejhle: na Krkavec zamíří ve stejný den z Třemošné 3000 turistů a na Ostende probíhá Spartan Race, tedy nedostáváme povolení, Ondra Kovák už má postavený middle, ufff.
Probíhá rychlé rozhodnutí cca měsíc před závody: obnovit mapu Letkova, část západně od silnice k Božkovu, protože ta na minulých 5days nebyla.
V Plzni je asi 20sálů, jenže čtvrtina funguje jako sklad, polovina je mimo, kvůli finančním nárokům a nebo tam není možné ubytování, Bílá hora se nám zdá menší (už jsme tam dělali pár akcí), nicméně jí zajedeme s Hasákem prozkoumat. Tento výlet se stane Hasákovým legendárním majstrštychem, to si od něj nechte vyprávět na 5days ;-) Přímo tam od stolu jsme zavolali na kontakt z webovek jedný kapele, jestli by nechtěli hrát, zamluvili obé a udělali jsme dobře, že jo!?!
Mapujeme 14dní před závody v dešti, promýšlíme, jak mapu rozšířit o ještě nezmapované oblasti, nacházíme! jenže čas je neúprosný a taky se nemůžeme vyprdnout na práci co nás živí :-( Naštěstí má Hasáček C19 a tak se v izolaci může plně věnovat stavění závodů :-) víkend před Karýk ladí v lese družstva, zatímco ředitel a jeho pravá ruka jedou na 3dny na kola do Orliček. Mapy posílá Karýk do tisku v úterý, já ve středu jezdím 3hodiny se sekačkou v kopřivách jako magor a Hasáci fáborkují pěšiny, co v lese ještě nejsou. Ve čtvrtek tiskneme startovní čísla, v pátek máme sraz stavitelů a vedoucí jednotlivých úseků, vše bereme vážně, ale na pohodu, chceme si to užít!
Samotné pořádání je už jen třešnička na dortu, na stavění máme systém, IT je sehraná grupa, startéři přijdou vždy včas a všichni jsme usměvaví, prostě nás to baví.
Výzvou bylo zvládnout sebrat kontroly z middlu a postavit je jinde, stejně tak pro IT, přemístit se a zvládnout nastavit vše včas.
Večírek se myslím povedl, hospodští byli vstřícní a říkali, že tak skvělou partu, jako jsme my o-bikéři, tam ještě neměli!“

Určitě je potřeba pořadatelům poděkovat za práci i skvělou atmosféru, kterou závody měly. Neváhejte se i vy podělit s ostatními o své zážitky, postřehy nebo fotky, třeba hned tady pod článkem v diskuzi.

Hlavní část sezóny je tedy za námi, čeká nás období odpočinku, tréninku a zimních závodů. V listopadu proběhne Shromáždění sekce MTBO a pak už budou pohledy všech směřovat do roku 2023, kdy bude Česko centrem světového dění bajkového orienťáku. S plzeňskou partou se v roli pořadatelů znovu setkáme již za devět měsíců, jelikož přesně tou dobou budou startovat MTBO5Days 2023.

Odkazy

| Zobrazeno 1808x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru