MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

České závody na Slovensku ovládli mladíci z Polska a Rakouska, skvělý úvod sezóny pro Martinu Tichovskou

Přes tři stovky závodníků přijelo do prosluněných karpatských vinic na první dva pohárové závody V elitním longu mužů namotaném mezi klikatými traily nad Limbachem ve velmi silné konkurenci zvítězil dvacetiletý reprezentant našich jižních sousedů Hannes Hnilica. Nedělní vítězství v pánském middlu si nejrychlejší jízdou zasloužil jen o málo starší Bartosz Niebelski z Polska. V tradičním duchu naopak skončily oba závody elity žen, Martina Tichovská dokázala zvítězit v obou dnech, i když hlavně v sobotu byl souboj o prvenství hodně napínavý.

Po prvním přečtení propozic úvodního pohárového dvojkola mi hlavou jako první proběhla vzpomínka na vlastní pořádání závodů před více než deseti lety. Umístit shromaždiště k největšímu obchodním komplexu v okolí nás napadlo při finálovém sprintu ČP v roce 2013 v Kladně a i když se to tehdy mnohým líbilo, osobně bych to už opakovat nechtěl. Byl jsem tudíž velmi příjemně překvapen, když po projetí branou areálu VVDP Karpaty  se veškerý ruch sousedících obchodů a parkovišť schoval za plechový plot a nebýt občasného hlasitého protočení motoru na blízké hlavní silnici si člověk připadal jak v nějakém odlehlém areálu na kraji malé zemědělské vesničky. Hypermarket za plotem se hodil k doplnění zásob a v případě většího počtu účastníků bychom určitě v mnohem větší míře využili i jeho parkovací plochy.

Dítě s rodičem v dětské školce při závodech v Limbachu

Centrum bylo velké tak akorát pro tři stovky závodníků a pořadatelskou skupinu. A taky pro jeden obrovský kombajn na sběr vinných hroznů, který se stal velkou atrakcí prakticky pro všechny přítomné. Při dnešní úrovni technologií by určitě bylo možné sestrojit něco podobného i pro roznos a sběr kontrol při orienťáku, ale k takovému úkolu se ještě žádný vývojový tým nepřihlásil a tato činnost tak stále zůstává vyhrazena pořadatelům. Každopádně se v centru kempovalo příjemně, k dispozici bylo s výjimkou teplé sprchy všechno potřebné v odpovídajícím množství i kvalitě. Je pravdou, že byla docela klika na počasí, při teplotách kolem pětadvaceti stupňů se na sluníčku relaxovalo určitě podstatně líp než kdyby bylo nějakých deset s deštěm. 

Long

Již při zběžném procházení startovek bylo jasné, že zatímco v "normálních" pohárových kategoriích bude konkurence tak nějak přiměřená tomu, nač jsme zvyklí z dalších závodů ČP, v případě mužské elity byla konstelace přece jen trochu jiná. Z české top 10 do Limbachu přijeli sice jen Hradil, Hašek a Laciga, ale chybějící naše borce dokázali plnohodnotně nahradit účastníci z dalších evropských zemí. Je pravda, že třeba v Rakousku nebo Itálii se mezi vinicemi jezdí s mapou přece jen o trochu víc než u nás, ale bez špičkové přípravy MTBO v elitě nevyhrajete, i kdybyste jezdili kolem vinohradu každý den...

Sobotní long byl postaven v prostoru, kde se dalo najít prakticky všechno, co biker může v lese potkat: rovné rychlé asfaltky, táhlá stoupání, rozpálené prašné široké polňačky i úzké lesní singletraily ve stínu obrovských stromů. A kopce. Nahoru i dolů a výškových metrů bylo ke zdolání nespočet. Zatímco start i cíl byly někde kolem stodevadesáti metrů nad mořem, v nejvyšším bodě mapy jsme koukali do terénu z vrcholu jedné z místních šestistovek s příhodným názvem Stratený kút. Kdo tam zavítal, měl sice možná z té výšky pěkný rozhled, ale určitě nebyl na ideálním postupu své kategorie ;-)

Elitní tratě využily téměř vše, co terén nabízel a to včetně parádních dlouhých postupů po místních bajkových trailech, které navíc vedly převážně z kopce. Ovšem k tomu, aby si je závodník mohl užít, se musel nejprve vyšplhat do potřebné výšky, a to po stezkách, které vypadaly úplně jinak: hluboké rýhy zakryté listím nabídly občas komické obrázky závodníků zničehonic padajících k zemi v rychlosti chůze na zdánlivě rovné a bezpečné cestě, osobně jsem se při zdánlivě banálním postupu seznámil s asi desetiletým doubkem, který mi nabídl oporu poté, co se můj závodní stroj vymkl kontrole v jedné z úzkých a hlubokých erozních stop.

Mapa longu kategorie ME - 1. část

Spletí cest a vrstevnic náročné tratě longu pro mnohé překvapivě nejlépe a nejrychleji prolétl jeden z nejmladších členů mužského startovního pole, rakouský talent Hannes Hnilica. Nechal za sebou velezkušeného Jirku Hradila, který dojel druhý, a dokonce i papírově nejsílnějšího soupeře, Fabiano Bettegu z  italského týmu GS Pavione ASD, kterému ani bezchybná jízda nestačila na lepší než třetí místo. Hnilica byl sice jedním z dříve zmíněných nešťastných návštěvníků Strateného kútu, ale na ostatních postupech svou rychlostí tuto ztrátu dokázal bez obtíží vymazat a zvítězil o téměř dvě a půl minuty.

Mapa longu kategorie ME - 2. část

Dramatický souboj o vítězství svedly v ženské elitní kategorii Martina Tichovská s Rozálií Kuchařovou. V souboji dvou generací měla dlouho navrch mladší Kuchařová, když Tichovské na nejdelším postupu nadělila dvě a půl minuty. Martina Tichovská však postupně dokázala ztrátu umazat a poté, co soupeřka horší volbou na třináctku svůj náskok ztratila úplně, se pořadí v čele už nezměnilo. Pro třetí příčku si po spolehlivém a vyrovnaném výkonu s bezpečným odstupem z obou stran dojela Ewa Haltof.

Z výkonů v dalších kategoriích stojí určitě za zmínku vítězství Jindry Perůtkové (LCE) o 23 minut - ano, opravdu třiadvacet minut - v ženských jednadvacítkách. Její starty v MTBO se zatím daly spočítat na prstech jedné ruky, ale už loňské podzimní výkony napovídaly, že to na kole s mapou docela umí a tímhle vítězstvím si Jindra definitivně řekla o "povinnou" účast v elitě.

Middle

Jestliže při sobotním longu bylo docela teplo, v neděli už bylo vysloveně horko. Mapa sice nesla název Grinavské jazerá, ale na osvěžení ve vodě nebyl během závodu vůbec čas. Závod odehrávající se převážně mezi vinicemi byl velmi rychlý a každá chyba byla draze zaplacena.

Na startu jsem přehlédl označení mapového startu (tedy spíš jsem se na jeho zjištění vykašlal) a za mapový start jsem stejně jako mnozí další mylně považoval lampion na betonové cestě, který byl ze startu vidět. To, že na něm byla krabička pro dětské kategorie, mne nijak  z míry nevyvedlo, a že jedu úplně blbě jsem zjistil až na další křižovatce, odkud se mi už nechtělo vracet. Tak jsem si aspoň v protisměru projel dva z následujících postupů. Na několika dalších postupech jsem pak vždy spolehlivě vybral tu nejhorší z možných variant, takže ačkoli nohy celkem poslouchaly, na výsledku to vůbec vidět nebylo.

Mnohem lépe se dařilo jiným: Bartosz Niebelski roztočil nohy do vysokých obrátek a v kombinaci s kvalitní navigací získal pro Sporticus první letošní pohárové vítězství. Souboj v pánské elitě byl však velmi těsný, druhý Andreas Waldmann zaostal za vítězem o pouhých osm sekund, třetí Fabiano Bettega pak o dalších patnáct. V pořadí ČP na druhém místě a celkově čtvrtý dojel Honza Hašek a třetí (celkově šestý) David Chovanec, pro kterého je to zatím nejlepší individuální umístění v jeho MTBO kariéře.

Ženská elita se i v důsledku diskvalifikace Rozálie Kuchařové vrátila do dob jasných vítězství Martiny Tichovské, která za sebou další závodnice tentokrát nechala o více než šest minut. Druhé místo obsadila novopečená eliťačka JIndra Perůtková, když dokázala porazit všechny ostatní startující reprezentantky a bude zajímavé sledovat, na jakých metách a s jakými ambicemi bude její MTBO kariéra pokračovat. Na třetím místě skončila Vendula Musilová.

Nejlepší ženy na middlu v kategorii WE

Mapy byly po oba dny slušně připravené, osobně tu longovou hodnotím o něco lépe díky větší přehlednosti, i když v ní místy zejména ve východní části chybělo pár celkem důležitých detailů. Nedělní desítka okolo Grinavských jezer také pár jednoznačných cestiček postrádala, ale naopak obsahovala i věci, které v reálném terénu nebyly (nebo jsme je společně s několika spoluzávodníky nedokázali rozpoznat) a musím říct, že jsem dlouho neviděl tak špatně čitelné kódy kontrol. Budeme rádi, když se o svoje postřehy s ostatními podělíte i vy, kromě obvyklých komentářů tady nebo na sociálních sítích můžete zpětnou vazbu vložit i  přímo do ORISu, odkazy najdete níže k oběma závodům.

Největší nešvar víkendu však padá na hlavy samotných závodníků. Přes výrazné upozornění a uvedení ve všech dokumentech k závodu se k nám dostávají informace o přebíhání či ježdění mimo cesty. Vážení dotyční, opravdu z takového porušování pravidel máte dobrý pocit?? Naprostá většina  pořadatelů nemá kapacitu na to, aby postavila do lesa rozhodčí, kteří dodržování pravidel kontrolují. Řešením by do značné míry byly povinné GPS, u případů, o kterých je řeč, by to byl jednoznačný důkaz a nelze je svést na chyby v mapě. Ale skutečně je tohle cesta, kterou chceme jít? 

Ale dost bylo kritiky. Za velmi pěkné závody děkujeme celému pořadatelskému týmu Vazka Bratislava a těšíme se na viděnou nejen s nimi při dalším pohárovém klání, které tentokrát proběhne v maďarském městečku Balatonfüred.

Odkazy

| Zobrazeno 1343x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Graubna |
Stratený kút
Nemyslím, že Stratený kút bylo takové neštěstí, když se dívám na mezičasy. A Hannes tam ztrátu nenabral, jak se píše, ale postup vyhrál. Navíc to byla tak hezká pěšina, že bych té volby nelitoval, ani kdyby to fakt pomalejší bylo :)
Chmelda |
Osobně si myslím, že by se nemělo brát v potaz jestli na tom někdo získal nebo ne. Pokud si závodník chybu uvědomí, pak se vrátí zpět a jede dál, pokud pokračuje ať už vědomě nebo ne, pak by měla přijít diskvalifikace. Bohužel jak píše Pavel, pořadatelé nemají kapacitu to hlídat (les je velký) a je tedy na každém, zda má soudnost se jít přiznat a nechat se diskvalifikovat. Jinak závody hodnotím kladně, ale nějaké výhrady k mapě a tratím mám viz moje zpětná vazba v orisu.
Chmelda |
Jee sorry, ja to omylem napsal jako reakci na Graubnu, příště si to radši zkontroluju????????
Pafik |
Píšeme každý o jiném postupu. Přes Stratený kút jsi, Graubno, nejspíš nejel, kóta byla na postupu zleva z 10 na 11. Vítěz tam nechal oproti nejlepší střední variantě zhruba dvě minuty. Zatímco rovně to šlo projet na asfaltku prakticky bez šlapání, zleva to bylo +50 metrů do výšky a jako bonus jedna z nejhorších teček v mapě ;-)
Graubna |
Jo už to vidím, sorry. Stratil som sa pri skúmaní tých vrchov a kútov :)
Kekety |
Livelox
Po vydařených prvních závodech ČP jsem si chtěl nahrát postupy na MTBO.eu. Zjistil jsem, že už to nefunguje, ale je místo toho Livelox. Nevíte někdo proč tato změna od funkčního systému k horšímu? Vždyť to neumí nejdůležitější věc - porovnat se se soupeřem mezi kontrolami. A ještě se ta mapa úplně nepřehledně pořád otáčí, ale to možná jde vypnout. Díky za tip kdo víte jak.
Zřejmě to funguje někdy od loňského léta, dělal někdo průzkum spokojenosti? Vyhovoval vám víc starý nebo nový systém?
Pafik |
Ahoj, Livelox byl vybrán jako jediný systém napříč celým ČSOS. Mj. z důvodu integrace s ORISem svaz přešel z dřívějšího heterogenního prostředí na jedno řešení pro všechny. Vybíralo se ze všech dostupných systémů včetně toho, co jsme dosud používali. Žádný nebyl bez chyby, Livelox vyhrál právě především kvůli snadnější integraci s tím, co už používáme (ORIS, Strava, Garmin...) Funkce, o kterých píšeš, tam jsou, byť se možná někdy chovají mírně odlišně od RouteGadgetu. Porovnání se soupeřem se jmenuje Duel, soupeře i kontroly, mezi kterými chceš srovnávat, si ale lze zvolit i v hlavní animaci. Přepínání celý závod/jednotlivé kontroly je první ikonkou (se dvěma šipkami) za posuvníkem nastavení rychlosti. K fixní orientaci mapy na sever slouží ikonka buzoly.
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru