Ani sýry, ani víno, ale první medaile z MS ve Francii lákají české bikery
Letošní svěťáky odstartovaly počátkem srpna ve Finsku, a byli to právě reprezentanti Suomi, kteří letos posbírali na světové scéně nejvíce úspěchů. Perlička navíc – sponzorem české reprezentace, jedné z absolutně nejúspěšnějších, je snad nejznámější finská značka Nokia.
Finové vstoupili na scénu
Při pohledu do výsledkové listiny SP 2001 se však dá říci, že nebýt Finů, kteří se do svěťáku s plnou vervou zapojili až letos, udrželi by si Češi své výsadní postavení z minulých let – vítězství v mužích a stříbro v ženách. Jenže Finové už letos nikde nechyběli, naopak udělali ve výsledcích SP pěkný průvan. Nabízí se otázka – jsou skutečně tak dobří, nebo jsme si až příliš zvykli na samozřejmost českých medailí?
"Fini jsou skutečně dobří," souhlasí Jarda Rygl, dlouhodobá jednička českého týmu, "a česká reprezentace už byla zvyklá na kupu medailí z mezinárodních závodů, to je taky fakt. Ale nezapomeňme, že stejně jako u nás i ve Finsku se MTBO jezdí už dlouho. Jenže oni začali jezdit na svěťáky až tehdy, kdy si byli jisti, že budou mít na přední umístění a budou si moci dovolit téměř profesionální podmínky – trenéra, mechanika, dopravu, atd."
Své zkušenosti s finskými bikerkami má i nejúspěšnější Češka v SP 2001 Maruška Hrdinová: "První tři Finky jsou na tom v mnoha ohledech lépe než my, ale nemyslím si, že bychom na ně neměly. To jsem si ověřila i při vzájemném soupeření na štafetách a scorelaufu. Fyzicky jsou na tom lépe než já, alespoň co se týká mapově jednoduchých úseků po cestách s dobrým povrchem, tam to totiž natřou i kdejakému borcovi. Ale po technické stránce se ve Francii ukázalo, že sjíždění z kopců po kamenitých cestičkách jim až tolik nejde, i když ve Finsku by tohle určitě mohly natrénovat. V mapě si myslím, že dělají také chyby jako my, ale méně. Zřejmě se dokážou lépe koncentrovat na daný závod."
Konkurence opět povyrostla
Nejsou to však jen Finové, kdo je vidět na čelních pozicích. MTBO se rozvíjí a to s sebou přináší další nové tváře. Navíc někteří starší "kozáci" se tomuto sportu začali věnovat mnohem systematičtěji. Češi, Fini, Rusové, Švýcaři – to je současná světová špička a určitě se objeví další, protože nás čeká mistrovství světa a takové tituly budou lákat.
Rostoucí vyrovnanost je znát také
u žen. "Na Antje Bornhak fyzicky nemám a asi mít ani nebudu", hodnotí Maruška, "jedině, že bych se přestěhovala někam do hor a mohla trénovat v takových podmínkách jako ona." (pozn. Antje bydlí u Innsbrucku a jejím zaměstnáním je průvodcovství v horách na kole i pěšky). Pozice Antje už ale není tak suverénní, jako bývala. Tato německá reprezentantka zvítězila jen dvakrát, ostatní vítězství si rozdělily Finky a jednou vyhrála také Markéta Jakoubová).
"V první desítce jsme samozřejmě figurovaly také my Češky a některé další Rakušanky a Němky, zlepšily se i Španělky a Maďarka Fuzzy. Šance na MS v příštím roce však mají i další bikerky, zvláště Francouzky, které díky
své federaci nemohly startovat na letošním a ani na předchozím SP," odkrývá favoritky MS současná nejlepší česká závodnice.
Příliš však letos nebyli vidět francouzští reprezentanti. Hvězdy minulých let sezónu vypouštěly a někteří další, kteří mají na přední místa na světových závodech MTBO, se věnují především ostatním disciplínám v OB a horským kolům dávají přednost, pouze pokud se závody jedou u nich doma ve Francii. "Možná ne tak viditelně, ale neméně přesvědčivě – například Perrin jel ve Francii "open" kategorii a dosáhl absolutně nejlepšího času v rámci celého svěťáku," připomíná Maruška Hrdinová jeden ze skvělých výkonů francouzských borců. Francouzi své cyklistické umění neztratili, a navíc mistrovství světa na domácí půdě bude pro ně určitě velkou výzvou.
Francouzská pravidla
O medailích se ale svým způsobem rozhoduje už nyní. Pravidla, která pro MS navrhli pořadatelé, se stala zdrojem mnoha připomínek a "zlepšovacích návrhů" a je tedy možné, že právo startu pouze jedné štafety na MS či kvalifikace formou scorelaufu ve stejný den jako finále se do konečné podoby MS nedostanou. Záleží, nakolik bude diplomacie našich i jiných zástupců v IOF úspěšná, či zda program MS zůstane ve formě "francouzské rarity"?
Při úvahách nad premiérovým mistrovství světa se nabízí vzpomínka na historicky první ročník evropského poháru, kdy čeští bikeři vyhráli vše, co mohli. Od té doby se náročnost sportu a kvalita konkurence výrazně posunuly, spolu s tím ale také nadšení a motivace našich závodníků. Máme chuť převzít vládu nad světovým MTBO znovu do svých rukou.
Názory bikerů:
Jarda Rygl – vyhlášen jako nejlepší závodník MTBO 2001
Tvůj největší letošní úspěch?
Zvládal jsem trénink i práci, ale jinak vítězství v SP v Maďarsku. Zrovna to byl zase scorelauf, ten se mi podařilo letos vyhrát i na MČR, a tak pomalu přestává být tato disciplína mojí noční můrou.
Naopak největší zklamání?
To, že jsem neobhájil vítězství v SP a neobjel Rallye Sudety (pozn. prestižní MTB maraton, letos jeden z nejnáročnějších MTB závodů v ČR).
Co ti chybělo na ty nejlepší?
Trochu víc koncentrace v rozhodujících momentech závodů. Fyzicky i mapově jsem na ně letos měl, a to i s malou rezervou.
Co podle tebe chybí dívčí polovině českého týmu?
Taková nějaká vyježděnost na bajku, razance při závodění a hlavně by to měly už konečně začít brát vážně.
Když před 4 lety Češi mezi prvními vstupovali do mezinárodních soutěží, znamenalo to pro nás 5 medailí z prvního Evropského poháru. Budeme stejně úspěšní i při premiéře mistrovství světa?
Tak tomu pevně věřím!
Jaroslav Rygl, nar. 11.5.1970
Zaměstnání: jednatel u firmy Radiotelevizní služba Brno
Klub: VSK MZLU Trunkát-Zrník Brno
Vybavení: kolo Merida Matts Race Pro
Dosavadní úspěchy:
3. místo SP MTBO 20011. místo SP MTBO 2000
1. místo EP MTBO 1998
několikanásobný mistr ČR a vítěz ČP MTBO
MTB maratony a crosscountry:
4. místo na prestižním brněnském závodě Soběšická mulda 20017. místo Maraton Drásal 1998
18. místo Král Šumavy 2000
1. místo Znovín Cup 2000
5. místo Beskyd Tour 2000
LOB:
18. místo MS LOB 199419. místo MS LOB 1999
Marie Hrdinová – vyhlášena na 2. místě v anketě ČSOB 2001 (MTBO)
Tvůj největší letošní úspěch?
Při pohledu na letošní výsledky by to měla být dvě třetí místa v SP (Maďarsko, Francie), ale mým osobním úspěchem je, že jsem se dokázala sebrat z jarní nechuti k MTBO a začalo mě to s novým kolem opět bavit.
Naopak největší zklamání?
Asi to, že jsem nevyhrála ani jeden závod SP, i když dvakrát k tomu chybělo opravdu málo. A rovněž celkové umístění v SP mohlo být lepší, alespoň to třetí místo… Štafety v Maďarsku a ve Francii jsou pro mě také zklamáním, protože jsme měly s holkami (Markéta J., Hanka R.) na to, abychom vyhrály. Já coby finišmanka štafety jsem byla v obou případech vítězství velmi blízko, ale nikdy jsem to nedotáhla do zdárného konce.
Co ti chybělo na ty nejlepší?
Na prvních závodech ve Finsku mi chyběla fyzička (navíc jsem bojovala s bolestmi v zádech) a taky jsem měla dost špatnou mapu. Během podzimních závodů se mi fyzicky jezdilo dobře, ale mnohdy mi chyběla koncentrovanost a dostatečná motivace.
Co podle tebe chybí mužské části českého týmu?
Našim bikerům nic nechybí, jsou naprosto skvělí... No možná by mohli jezdit všichni jako Jarda bez občasných zkratů a to by to Finům natřeli!
Když před 4 lety Češi mezi prvními vstupovali do mezinárodních soutěží, znamenalo to pro nás 5 medailí z prvního Evropského poháru. Budeme stejně úspěšní i při premiéře mistrovství světa?
Bylo by to skvělé. Nesmíme se nechat zastrašit letošními výsledky a hlavně se pořádně namotivovat na ty tři jediné závody v sezóně.
Maruška Hrdinová, nar. 14.1.1978
Studentka ekonomie na VŠE Praha
Klub: USK Praha
Vybavení: kolo Merida Magnesium Marathon
Dosavadní úspěchy:
1. místo EP 19981. místo SP 1999
4. místo SP 2000
5. místo SP 2001
Několikanásobná mistryně ČR, vítězka ČP MTBO 2001, 1999