MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Andalusie 2018 - Silniční objemové soustředění junior-repre

Juniorský a dorostenecký MTBO výběr, jak se stává dobrou tradicí, zahájil přípravu na sezónu 2018 silničním objemovým soustředěním, tentokráte v Andalusii na jihu Španělska nedaleko Malagy.

Do cílové destinace se tým vydal 4.3., v téměř kompletním složení a doplněný o pár vzorů z řad dospělácké reprezentace, ještě nedávno rovněž členů juniorského výběru. Ti využili této možnosti rovněž ke společné objemové přípravě a na druhou stranu docházelo k předávání závodních zkušeností směrem k mladým a nejmladším nadějím.

Letošní „poblázněné" počasí se ukázalo i v Andalusii, kde jedna z nejsušších oblastí Evropy trpěla s velkým množstvím srážek a zcela podprůměrnými teplotami, které zapříčinily, že letos se vracíme bez módně opálených proužků. Protože jezdit krátký – krátký v 10-12stC se fakt nedalo, zvláště když vás už na výjezdu na švih kontroluje dráb Mára, jestli jste pořádně oblečení (min. rukávky a nohávky).

V kombinaci s výše uvedenými podmínkami se projevili i důsledky chřipkové epidemie v ČR, před kterou jsme neujeli, a tým začal být od počátku decimován virovým útokem spojeným s teplotami. V praxi to znamenalo, že nám 20% osazenstva ulehlo na lůžko a my jsme museli řešit i mnoho dalších potíží nesouvisejících s tréninkem, jako „izolaci" zbytku zdravých členů týmu za současného vykupování lékáren v blízkém i vzdáleném okolí.

Trénink jsme zahájili úvodní vyjížďkou, ta se uskutečnila za extrémních větrných podmínek, kdy boční poryvy větru poslaly na k zemi Jolu a Verču K. do svodidel. A nebylo vůbec jednoduché udržet kola na silnici i pro výrazně těžší a zkušenější váhy ve směru nebo v kompaktním balíku. Ale neopakovatelná zkušenost a myslím, že dlouho nic takového už nezažijeme.

Dále jsme měli v úmyslu pokračovat ve formátu 3 tréninkové dny + 1 den volný. Což se nám dařilo vlivem počasí realizovat jen v první části. Následně jsme improvizovali, zejména vlivem počasí, pokračující únavy a cílem udržet, co nejvíce lidí tréninkuschopných.

V rámci uvolnění a rozbití stereotypu jsme navštívili sportovní centrum v Malaze, kde jsme se věnovali v posilovně kompenzačním cvičením, ev. lehčímu posilování (děvčata) a ukázkám opravdu poctivě budované síly nohou pomocí dřepů v podání známého „leg buildera" Václava Š.

I přes ne zcela příznivé podmínky se podařilo zvládnout všechny naplánované tréninky. Ve srovnání s loňským rokem byla Andalusie mnohem více kopcovatější a tedy náročnější na sílu než na prosté našvihání objemu. Rozhodujícím kritériem se tedy spíše stal čas než jen naježděné km. Takový normální švih v Andalusii má na najetých 100km 1500m převýšení a někdy i 2300m.

Výsledkem našeho snažení tedy bylo, že jsme všichni dohromady (tj. včetně přidružených členů) najezdili v rámci soustředění 8676km, nastoupali 152 450!!výškových metrů a odjezdili 24 856 minut. Všichni v rámci možností odjezdili kvalitní objemovou přípravu (25h-30h) tréninku, zaměřeného na budování silové vytrvalosti.

Každý pobytový den se nám dařilo zahájit kvalitním rozcvičením, abychom naše těla připravili na další tréninkovou zátěž. I přes velkou únavu, se rozcviček zúčastňovaladobrovolně převážná většina týmu až do konce zájezdu. Rozcvičky pro nás vedly dámy s pořádající agentury Active Tour.

Během večerního programu jsme se zaměřili na zvyšování teoretické připravenosti týmu na závody a na orientační přípravu v podobě různých přednášek se zaměřením na orientační techniky, přípravu na závody, rozbory a volby postupů, navigační schémata, které si připravil Marek P. a KING. Jedna přednáška byla i věnována „Aspektům tréninku vrcholového sportovce" v podání Vaška Š.

Celkové hodnocení z mého pohledu nakonec vyznívá kladně. Z tréninkového hlediska jsme i přes nepřízeň okolností (počasí, nemoci) zvládli odtrénovat vše potřebné a přípravné soustředění splnilo účel. Máme dobrý základ pro sezónu 2018 a je na čem stavět. Věřím, že na tento základ všichni plynule navážete dalším tréninkem. Marodům přeji rychlé a ÚPLNÉ doléčení a následné zapojení do tréninkového procesu.

Vy letos zase ty medaile z ME a MS přivezete.

Všechny chválím za tréninkovou morálku a přístup k soustředění a to nejen k cyklistické části. Příjemně mě překvapili někteří svým přístupem k teoretické části a přednáškám. Věřím, že předvedete krásné závody a spoustu odjetých závodu a postupů, se kterými budete spokojeni. Zvládnete je „jak nejlépe umíte a jak jste na ně připraveni". V cyklistické části chci vyzdvihnout úžasný posun při jízdě na silničním kole u Joly a Matěje. Trochu více předvídavosti ve sjezdech a bude to na „1".

Všem Vám děkuji za respektování bezpečnostních pravidel. A že jsme si nepřivodili žádné zranění a všichni se vrátili zdraví (virové onemocnění nepočítám). Je to i vaše osobní zásluha. Také tímto jste mi všichni moji „práci" a pobyt s Vámi ulehčili.

Velké poděkování patří Márovi, za aktivní účast na soustředění a zdárnou realizaci akce. Rovněž jeho ženě Majdě za „online lékařské konzultace" a zejména latinské výrazy některých účinných látek. Angličtina místních lékárníků není na výši, ale na latině se dá stavět zejména v kombinaci non-verbální komunikací.

Ještě musím zmínit díky pro Verču K., která zajištovala a pomáhala udržet kompaktní naši tréninkovou skupinu. Také díky za zajištění a servisu techniky kol Needymu. Taky za jeho podíl a doplňující komentáře v rámci přednášek a rozboru postupů.

A v neposlední řadě poděkování týmu Hanyho (Jana Novoty) z Aktive Touru za zajištění pobytu, servisu, průvodcovství po trasách a hlavně skvělého sportovně vyváženého STRAVOVÁNÍ.

Těším se na sezónu 2018, na objemové soustředění 2019 a uvidíme se opět společně na Velikonočním už konečně na MAPĚ.

Zdroj: foto: Vilma, Needy, King, Tomáš, Róza

| Zobrazeno 3045x | Reprezentace | Honza -King- Král
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru