Startovní horečka WMMTBOC 2025 Murcia

Bude první máj, lásky čas a ve španělské Murcii veteráni zahájí mezinárodní sezónu mistrovstvím světa. V tomto méně známém regionu Španělska je čekají čtyři náročné závody v různorodých terénech.
“Murcia, to je hodinku autem jižně od Alicante” - tak většinou musí znít lokalizace města. Leží v oblasti s teplým mikroklimatem, díky kterému své pobřeží mohli pojmenovat Costa Cálida, tedy teplé pobřeží. A protože je to jedna z nejsušších oblastí kontinentální Evropy (průměrný roční úhrn srážek je nižší než 310 milimetrů), může se podle Köppenovy klasifikace řadit do kategorie polopouští. V jižních částech dokonce někteří vědci připouští i kategorii pouští. Snad nám tedy veteráni nezmoknou.
Organizátoři dotáhli k dokonalosti nejen závody a počasí, ale i doprovodný program. Domluvili pro závodníky hned několik prohlídek zdarma po okolních zajímavostech jako je hrad v Lorce, solné pláně v San Pedro del Pintar, projížďku vláčkem v důlním parku La Unión a vytvořili speciální O-mapku, která výletuchtivé účastníky provede po historicky nejvýznamnějším městě regionu, Cartageně.
Pojďme se ale podívat na to, proč se do Murcie všech 394 veteránů z 31 zemí světa sjíždí - na program mistrovství světa.
Middle
Šampionát zahájí 1. 5. nevšedním middlem u městečka Ricote. Terén to bude velmi specifický. Hustá síť cest s mnoha zatáčkami povede závodníky úzkými pěšinkami, kde vás citrony bouchají do hlavy přes zídky oddělující jednotlivé sady. Očekávat se dá pěkná mapařinka s občasnými intervaly po asfaltových úsecích. Určitě mimořádný zážitek.
Mass start
S druhým závodem se aréna přesune k městu Molina de Segura. Tam proběhne mass start. Různorodý terén nabídne kombinaci urbanizace, borovicového lesa a otevřeného vyprahlého členitého terénu s ostře řezanými údolíčky a cestami různorodé klasifikace. Závodníci se nejspíše nevyhnou krátkým ostřejším kopečkům, ale hustá síť cest dovolí objíždět větší stoupání.
Long
Největší test proběhne jako třetí v pořadí - long v Coto Cuadros. Lokálové se tuto oblast nebojí označit jako bujný les. Rozhodně je největší v okolí, ale les v našem slova smyslu nečekejte. Stále jde o suchou píščito-kamenitou podložku porostlou nižšími borovicemi. Jde o terén nedaleko mass startu z předchozího dne, a tak už budou závodníci vědět, co čekat. Prudší stoupání a sjezdy, členitý terén, traily, mnoho vrstevnic a poměrně hustá síť cest by měla nabídnout dostatek voleb. Tečky v údolích jsou často jednoduše sezónní potoky, které vyžadují dobrou techniku, plné cesty zase nabídnou rychlé přesuny. Jak praví bulletin - pořádná vytrvalostní výzva pro ty nejlepší veterány. Zkrátka takový long za odměnu.
Sprint
Protože veteráni mají natrénováno a day-off zřejmě nepotřebují, budou rovnou pokračovat čtvrtým a posledním závodem. Ten je zavede do univerzitního kampusu. Typický městský sprint obsáhne všechny městské nástrahy - schody, zábradlí, ploty, nájezdy, podjezdy, parčíky…
České barvy bude hájit 21 zkušených závodníků a věříme, že je opět uvidíme na stupních nejvyšších. Hodně štěstí!
Aktuality můžete sledovat na:
webu závodu
FB události
IOF eventoru
Složení týmu a program:
W35
Štěpánka Bětková (ADM OriMondego - POR)
W40
Markéta Kalinová
W45
Alice Michálková
Jitka Černá (Sherpa RAID Kids - ESP)
W50
Iva Mědílková
Iva Pospíšilová
W60
Eva Maliňáková
M35
Robert Urbaník
M40
Miroslav Kalina
M45
Milan Rovenský
Martin Štěňha
M50
Pavel Bureš
Tomáš Zrník
Milan Venhoda
M55
Jan Skoupý
Alexandr Toloch
Rudolf Ropek
M65
Jan Flašar
Vladimír Maliňák
Zbyněk Pospíšek
Luděk Kadlec