MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Štafetové zlato z MS MTBO

Minulý týden probíhal světový šampionát MTBO (orientační závody na horských kolech) v okolí estonského města Rakvere. V pátek byly na pořadu štafety, které se jely v mapově velmi náročném prostředí příměstského lesa. Závod tedy probíhal nejen v městské zástavbě, ale také na lyžařských tratích, které k tomu byly protkány velmi hustou sítí malých pěšinek. Závěr závodu se navíc odehrával v krásném okolí místního hradu, který byl na vyvýšenině nad městem doplněné spoustou skalek, závrtů a dalších nerovností.

Závod se pro naše barvy vyvíjel skvěle již od startu, kdy naší vítěznou štafetu rozjížděl František Bogar (OK Bor), celý závod se pohyboval na čele a na předávku přijel na druhém místě v těsném kontaktu s domácí štafetou Estonska a před štafetami Norska, Ruska a dalších.

V úvodu druhého úseku Honza Svoboda (SNS Smržovka) bohužel udělal více jak minutovou chybu, díky které se ale dokázal ještě více zkoncentrovat na další nejen mapařsky, ale i fyzicky náročné postupy. Na diváckou kontrolu v závěru se tak dokázal vrátit do kontaktu se štafetou Estonska, která již v tu chvíli byla za vedoucí štafetou Finska. Na předávce Kryštofovi Bogarovi (OK Bor) bylo jasné, že budeme bojovat o jednu z medailí. Finsko mělo v tu chvíli více jak minutový náskok, s Estonci byli Češi v kontaktu a na silné čtvrté Rusko byl náskok již přes dvě minuty.

Kryštof věkem ještě junior dokázal již v úterním závodě získat bronz ve sprintu. Navíc jel svůj úsek s Tõnisem Ermem, který v předchozích závodech získal titul ve sprintu a na krátké trati a tak měl Kryštof možnost "okoukat" rozvážnější tempo v mapařsky velmi náročných pasážích, kde bylo nutné jet na jistotu a bez chyb. V úvodních částech závodu se duo společně dotáhlo na vedoucí Finsko a boj o titul byl otevřený. Nejprve se odpoutaly štafety Česka a Finska od Estonců. Na dalších fyzicky náročných postupech již Kryštof dokázal odjet i od Fina Jussi Laurili a zvyšovat náskok české štafety na konečnou minutu a půl. To, že Kryštof dokáže závodit bez respektu, prokázal glosou v cíli kdy prohlásil, že "kluci jeli jak na koupák a tak jim odjel" (c:

Česká republika tak získala historicky první zlatou medaili z Mistrovství světa! České dámské trio ve složení Martina Tichovská, Marie Březinová a Renata Paulíčková skončilo na pěkném čtvrtém místě. Stříbro přidaly juniorky Ewa Haltof, Veronika Kubínová, Kateřina Nováková a brambory junioři Michal Német, Vojtěch Ludvík, Tomáš Staněk.

Šampionát uzavřel sobotní závod na klasické trati, kde Kryštof Bogar potvrdil svou vynikající formu a získal další zlato s náskokem více jak tří minut. Čtvrtým místem ho navíc jistil Vojta Stránský z Kralup.

| Zobrazeno 4410x | Reprezentace | MTBO.cz
Související články: MS 2013 Estonsko
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru