MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

MS - krátká rekapitulace před štafetami

MS v Polku bude již zítra historií. Jako obvykle to uteklo hrozně rychle, tři individuální finále mají závodníci v nohách, zítra pak přijde poslední test, štafety. Na hodnocení je zatím příliš brzy, i když 8 medailí ze tří závodů (5 juniorských, 3 seniorské) jsou rozhodně úspěchem. Na druhou stranu to nechci zakřiknout, štafety jsou tradičně silná disciplína našich barev a rozhodně se i zde počítá s medailí, nebo spíše s medailemi. A teprve štafetový výsledek rozhodne o konečném úspěchu či nezdaru.

Hodnotit kvalitu MS je také poněkud předčasné, nicméně zatím je pro nás vše tak poněkud za očekáváním. Počínaje terény a stavbou tratí, zmatky organizátorů při losování a konče ubytováním a jídlem. To, že za 90 zlotých (asi 650 korun) nedostaneme ani teplou večeři, jsme nečekali ani v té nejčernější variantě. Pravda, to že v Polsku neznají jinou přílohu než rozvařené brambory s koprem, jsme pochopili již před měsícem na tréninkovém kempu... No nic, jsou horší věci a zažili jsme i jiné perly, přímo ovlivňující závody. Například na middlu jsme nechali v deset večer přelosovat startovku, protože Renču zapomněli nasadit do červené skupiny. O den později pak rovnou nalosovali kvalifikační skupiny a startovky zveřejnili. Nejen že nasazení do skupin nesmí být zveřejněno (závodníci pouze znají svůj startovní čas, nikoliv skupinu), navíc ale "losovali" tak zajímavou metodou, že v jedné skupině se sešlo hned pět českých borců. U děvčat to bylo stejné, také pět v jedné skupině. Možná tedy bylo dobře, že startovní skupiny zveřejnili, alespo'ň byl čas na nápravu. Ta se tedy tak úplně nepovedla, stejně se v jedné skupině sešli tři Dánové a tři Finové... Tak se alespoň po maďarském protestu dostali do finále i někteří slabší borci. V A skupině díky tomu postoupilo hned 25 závodníků (mělo pouze 20).

No, některé věci holt nejsou dokonalé, ale v lese je to víceméně fér. Bohužel ale terény i tratě nejsou z těch úplně atraktivních. Terém je mírně zvlněný, hodně pískových cest a drobné pěšinky. Les je sice částečně borovicový, ale také hodně zabušený mladými doubky. Zatím nejzajímavějším závodem byla nejspíš včerejší kvalifikace. Tedy nehodnotím sprint, to bylo něco úplně jiného a hodně velká loterie... každopádně pro nás až s překvapivě dobrým koncem...Middle byl spíše jednodušší a to samé platí pro dnešní klasiku. Opět se jednalo o závod, kde bylo potřeba pořádně roztočit nohy a bušit do toho celý závod. Závody u nás bývají techničtější a řekl bych, že i zajímavější. Každopádně se ukázalo, že specielně naše děvčata na toto nejsou připravená, dnes to bylo v juniorkách i dospělých poměrně daleko od medailových bojů. Naštěstí muži jsou na tom v cyklistické připravenosti poněkud lépe, jak dokazují dnešní výsledky juniorů a částečně i mužů.

Každopádně chci ale zdůraznit, že všichni prodali vše, co v nich bylo. Teda skoro všichni. Jak Jarda, tak Pari, udělali dnes obrovskou chybu (Pari se totálně ztratil...), a pak již závod vypustili a soustředili se na zítřejší štafety. Snad si to vybrali...

Na závěr tedy pár vět ke štafetám. Asi nejenom já očekávám alespoň dvě medaile, přičemž junioři by rozhodně měli bojovat o zlato. K medailistů Márovi a Dukovi byl nakonec Hášou nominován Jájík, který dostal důvěru před Vojtou Stránským. Juniorky by se rozhodně měly poprat o jednu z medailí a pokud podají výkon jako na middlu, spíše než jako dnes, měly by bojovat také o zlato. Hanky Hančíkovou a Doležalovou nakonec doplní v první štafetě Míša Marešová. Z pozice druhé štafety je budou jistit Katka Hančíková, Zuzka Kiacová a Adélka Štěpánská (bez pořadí). Želízka v ohni máme samozřejmě i v dospělých. Ženy se pokusí vylepšit loňský nezdar a navázat na úspěchy z přecházejících let. O medaili se poperou ve složení Renča, Markéta a Hanka. Druhá štafeta není o nic slabší a pojede v pořadí Martinka, Barča a Míša. Zejména rozhodování o prvních úsecích bylo obtížné. Pro Renču nakonec rozhodl výsledek z middlu (6. místo) a větší vyrovnanost. Všichni víme, že Martinka umí zaletět (koneckonců bronzová medaile ze sprintu hovoří za vše), ale také bohužel vysmahnout solidní kiks. Věřím zítra v to první, ale Albert zvolil větší jistotu Renči. Rusky a Finky jsou jasné favoritky. Dále vidím ve hře zejména Litevky a Rakušanky. Uvidíme, na startu si budou všichni rovni. Rozhodování o mužské štafetě bylo ještě obtížnější. Chlapci obhajují fantastické stříbro z Nového Města a nakonec ho budou obhajovat v úplně stejném složení - Pari, Jaryn, Tomíno. Zejméno Jardova pozice se hodně kymácela. Nakonec ale převážila Jardova zkušenost a tradičně vysoká motivace a výborné výsledky, kterých v minulých letech ve štafetách dosáhl. Tady mu to zrovna dvakrát nejde, na každém závodě vyrobil velkou chybu. Zítra tedy bude čelit velké výzvě a já věřím, že s tím dokáže poprat. Také druhá štafeta pojede v loňském složení - Kládin, MAk, Lauič. Modří už vědí, že na lavičce zůstane stříbrný medailista ze sprintu Jirka Hradil zvaný Chláďa. V jeho neprospěch opět rozhodla větší rozkolísanost jeho výkonů. Budiž mu však útěchou, že zde má již odpracováno a vzhledem k jeho mládí by se měl brzy dostat do sestavy nastálo a možná nejen druhé štafety. Jmenovat favority v mužích je tradičně ošidné. Pro mne jsou hlavním favoritem Dánové spolu s Rusy. Pak tradičně Finové, Estonci, Švýcaři, Litevci. Bude to otevřené a doufám, že s podobně šťastným koncem jako vloni. Tedy v případě mužů, u žen doufám v lepší konstelaci hvězd, hlavně žádný defekt a blackout, jako měl dneska Pari.

V tuto chvíli je jisté jen jedno. Bude to napínavé. Držte palce!

| Zobrazeno 3488x | Reprezentace | Milan -Smíšek- Jirásek
Související články: MS 2008 Polsko

Komentáře článku

Napsat nový komentář
jelca |
Radši nezdůvodňovat
Jo jo, taky mi to přijde hodně rozkolísané když je někdo při svých dvou startech na MS jednou nejlepší z čechů a podruhé třetí nejlepší. Srovnávání s ostatními na MS, nebo výtahy z žebříčku si radši odpustím. Skoro by asi bylo lepší nic nepsat, prostě je nanominováno a basta.
Kamenáč |
Radši nic nepsat
Taky souhlasím s Jelčou, radši nic nepsat. Ale ještě z jiného důvodu. Z reportáží ze všech mistrovstvích, kromě toho u nás, to vypadá, že nikdo jiný než Češi (a Moravané ?) neumí uspořádat závody. A když už je to v lese vpořádku, tak aspoň rozvařené brambory. A když nás porazí, tak je to proto, že to bylo primitivní a stačilo jen šlapat. Mně to připadá jako ukřivděné čecháčkovství, vzpomenuté už K.H.Borovským, hledat chybky u jiných v domění, že tím sami vyrosteme. A přitom je to zbytečné, zrovna v případě MTBO nemáme vůbec důvod k mindrákům. Ne že by se nemělo vůbec o chybách psát, ale věnovat tomu víc něž polovinu všech textů, to nedokážou ani naši fotbalisti. Přitom o terénu a tratích tam jsou asi dvě věty, o průběhu závodu taky skoro nic. Myslím, že by víc velkorysosti neuškodilo. Kamenáč
ramach |
jak chápu tento článek?
jako reportáž z dosavadního průběhu MS, o kterém máme díky mizerným stránkám i on-line přenosům pramálo informací. Takže jsem jej jednoznačně uvítal a s chutí přečetl.
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru