MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

V pondělí začíná MS MTBO 2011

A samozřejmě také JMS - jak už se stalo tradicí, obě akce hostí stejný pořadatel. A jak asi každý ví, letos to budou Italové. Také oblast závodů už je známá dostatečně dlouho. Závody se budou odehrávat v okolí města Vicenza v provincii Veneto. Asi tak na půl cesty z Verony do Benátek. Pojďme si projít program MS a jeho hlavní favority.
První závod je kvalifikace na klasickou trať. V MTBO zatím jediná. Tradičně jde o závod, ve kterém se nedá skoro nic získat, ale dá se v něm hodně ztratit. Loňský rok raději nevzpomínat, ale výpadky méně dramatické jsme zažili i několikrát předtím.  V Izraeli, ve Finsku a jinde. Terén bude podobný tomu finálovému, který je na pořadu v úterý.

A tím finálovým terénem bude předhůří Alp v okolí města Marostica. Parametry klasiky budí respekt - na ženy čeká v ideálním případě 27 km a 750 m převýšení, na muže pak ještě o 10km víc a převýšení 1350 m. Fyzicky to tedy bude velmi náročné a tak se bude hodit volný den, který přichází již ve středu.

Pak už to půjde ráz na ráz. Ve čtvrtek druhý boj o medaile, tentokrát na middlu, v sice kopcovité, ale již ne horské krajině která obklopuje Pozzolo di Villaga. Krom jiného se bude závodit mezi vinohrady, což bude dost náročné na dodržení pravidla, které  nařizuje pohybovat se pouze po cestách. Terén vinic se vyznačuje velkým množstvím paralelních cest, které často odděluje jen mez. Snad bude stavba tratí bez komplikací.

Páteční štafety i sobotní sprint budou také v oblasti jižně od dálnice A4, v kopcích které se jmenují Colli Berici - terén tedy bude více méně podobný tomu middlovému, i když na sprintu by mělo jít spíše o příměstský lesík a sportoviště u městečka Sossano.

Favorité? Dámy mají přednost. Pohled do seznamu přihlášených napoví, že na startu  budou všechny tři obhájkyně zlatých medailí - Christine Schaffner, Michaela Gigon i trochu překvapivá vítězka loňského sprintu Anna Kaminska z Polska. Nechybí ani suverénka letošního SP Finka Marika Hara a prakticky celá první desítka světového rankingu. A tak snad jediné výrazná absence je Dánka Linne Stalknecht, která vloni rozjížděla zlatou dánskou štafetu.

Také mezi muži najdeme ve startovce většinu favoritů. Ale, jeden z obhájců zlata chybí. Podle všeho nedorazí raketový Australan Adrian Jackson - pětinásobný mistr světa a obhájce titulu ze sprintu. A také dvou stříbrných medailí z klasiky a middlu. To je určitě ztráta víc než citelná. Jak Fin Saarela, tak Rus Foliforov ovšem své medaile obhajovat budou, a jejich výkonnost v závodech SP naznačila, že určitě ne pouze formálně. Velkým překvapením také bude, pokud bez medaile pojede domů Erik Knudsen z Dánska.  Konkurence mezi muži je tradičně vysoká a jmenovat mezi favority bychom mohli prakticky kompletní týmu Ruska, Dánska (i když jsou jen 4) i Finska. Silní budou i Švýcarští matadoři Schaffner a Oklé.

No a samozřejmě by bylo asi opatrnické nepřiznat si, že i řada našich reprezentantek i reprezentantů má letos potenciál na hodně slušné výsledky. Bez medaile jsme se z MS ještě nikdy nevraceli a letos více než kdy jindy věřím, že ta šňůra vydrží. Takže všem držte palce a na www.mtbo2011.org můžete v online přenosech sledovat, jak to jde. 

| přečteno 3007x | Reprezentace | Jirka -Albert- Vraný

Komentáře článku

Napsat nový komentář
RaMach |
Přivezte ZLATO!
Ještě je ve sbírce medialí z MS nemáme, navíc cena zlata stoupá. Tak je přivezte!
Tomíno |
Bojujte
Ať se vám všem daří , hlavně bez chyb a rychle , máte na to ZLATO !
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot