MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

Šokující asfaltový BIG Sprint

Šokující asfaltový BIG Sprint Kromě Českého poháru by se závody MTBO pořádané s využitím SI čipů daly spočítat na prstech nešikovného pracovníka cirkulárky. A pokud bychom měli počítat jen sprinty byl by dotyčný nejspíš v pracovní neschopnosti...
Tím zajímavější může být zpráva že jeden takový MTBO sprint pořádaný „na krabičkách" se pojede pouhé dva dny před Mistrovstvím ČR v MTBO sprintu v Brně. Tak jako má každá pořádná kapela na svém koncertě předkapelu, a tak jako každá významná hostina začíná předkrmem, koná se v rámci Pražské Ligy MTBO ve čtvrtek 6.6. záměrně před sprintovým MČR také ligový závod ve sprintu!

 

V rámci plně rozběhnuté Pražské ligy MTBO to bude letos už 7. závod. Ovšem nebude to závod/trénink ledajaký - celý se nese v duchu hesla: „Tak trochu jiná liga..." Posuďte sami:

  • Jak je výše řečeno závod se jede s ražením Sportident - nikoliv obvyklé průkazky, ale SI čipy.
  • Kontroly budou velké standardní lampiony – nikoliv fáborky.
  • Závod bude celý na asfaltu!!! Dost možná se jedná o první plně asfaltové MTBO na světě! :)
    (prostor závodu tvoří uličky obytné zóny rozestavěného satelitu, které jsou téměř bez provozu)
  • Mapa bude OCAD speciálka MTBO v měřítku 1:7500 kreslená jen pro tuto příležitost.
  • Navíc mapa bude tzv. slepá - bude na ní pouze síť cest (viz ukázka níže)

SI systém umožní pohodlnější a současně rychlejší ražení kontrol než otisk kleští do průkazky a hlavně bude na lize po delší době opět možnost porovnat si mezičasy tak jako je to běžné na pohárových závodech. Asfaltový povrch je unikum. Už více než rok jsem si pohrával s myšlenkou uspořádat sprint MTBO v nějakém velmi neobvyklém prostoru.


Myšlenka celoasfaltového závodu mě napadla, když jsem si na jednom únorovém silničním švihu všiml rozlehlého logistického parku v Rudné u Prahy, kde je spousta skoro stejných hal, které se liší jen logem, a kolem kterých jsou obrovské asfaltové plochy propojené spletí obslužných silniček téměř bez provozu. Jen občas tam podobně jako my při závodech dělají „dohledávku" kamiony, které se ale po celém parku musí pohybovat maximálně 20km/h.

Rázem mi docvaklo, že to je přesně to co hledám pro svůj „tak trochu ujetý" závod Pražské ligy :) Oslovil jsem firmu která má celý park na starosti, jednal, vysvětloval záměr a princip, ujišťoval že nic než tichý souhlas nepotřebuji, nabízel i EVENT závod pro jejich zaměstnance... Zkrátka jsem se diplomaticky rozkrájel! Zvažovali, odkládali, ale nakonec – jak jinak - zatrhli, prostě protože... Chápu to. Ale vzdát se myšlenky asfaltového sprintu jsem nechtěl. BIG SHOCK! ASPHALT MTBO SPRINT se tak pojede v prostoru, který jsem našel až posléze jako náhradní. Nejdříve jsem byl trochu zklamán, ale nyní poté co jsem prostor zmapoval, zakreslil do OCADU a postavil trať jsem si jistý, že tenhle prostor je ještě lepší a pro závodníky „výživnější" než původní idea logistického parku!

Je jasný že horský kolo a orieňťák patří do lesa. Ale pěšáci si jednou za čas taky zaběhnou sprint ve městě. Dokonce na Wikipedii se lze dočíst, že městské a parkové sprinty jsou jedinou cestou jak má OB šanci se dostat mezi Olympijské sporty. Pokud tam teda chce. Mase O-běžců je to nejspíš fuk, ale O-bafuňáři by to asi tuze chtěli. Ale to je na jiný článek... Ať už se vám nápad asfaltového MTBO sprintu líbí nebo ne, jednu věc můžu účastníkům zaručit: v případě deštivého počasí zůstane jejich miláček po tomhle závodě čistý. :) Ten kdo má možnost volby z více kol, může celopéro tentokrát nechat doma - nebude mu k ničemu naopak, závod by se v podstatě dal objet i na silničce, ovšem otázkou by bylo jak byste na berany připevnili mapník :)

Slepá mapa, na které je zakreslena pouze síť cest + jen pár dalších drobností, vás donutí hlídat si pečlivě odbočky uliček a křižovatky, protože nic jiného vám pro zjištění kde právě jste, nebo ujištění se o správném postupu nepomůže. Sám jsem zvědav na ohlasy. Už při mapovacím projíždění jsem si párkrát nebyl jistý, kde zrovna jsem, a to to tam znám a mám to tam už dost projeté. Každopádně celé to bude neobvyklé. Z pohledu tréninku o extra extra pečlivé orientaci. Vsadím se, že v tomhle závodě zcela jistě nevyhrají nejsilnější nohy.

Pro tradiční ligové pohodáře, kteří Český pohár nejezdí (a že jich není málo) to bude vskutku neobvyklý zážitek - opravdu „Tak trochu jiná liga..." Pro sportovně založené orienťáky jezdcí ČP je cíl jasný. I když neoficiální info které z Brna prosáklo říká že mistrovský sprint nebude v městské zástavbě ale v lese, přesto každý kdo se závodnímu MTBO věnuje ví, jak náročné sprinty dokáží být – zvlášť po dlouhé sprintové pauze. Už jenom srovnat se po startu s neobvyklým měřítkem je věc při které mnozí okamžitě chybují a vše takzvaně přejíždějí... Proto je jednoznačným cílem pražáků z „PL MTBO crew" se touto čtvrteční tréninkovou ligou aklimatizovat na sobotní brněnskej sprintovej mistrák! Znáte to: Těžko na cvičišti...

Komu by výčet zvláštností oproti běžným ligovým závodům nestačil, může pro něj být pověstnou třešinkou na dortu fakt, že závod získal podporu od energy drinku BIG SHOCK, který bude přímo v prostoru startu prezentovat svý "nakopáváky"  a dost možná budou v centru přítomné i BIG SHOCK promo girls! Každopádně se máme na co těšit (nejen vítěz )

Z pohledu MTBO neméně neobvyklou zajímavostí je využití závodu místní školou, které děkujeme za laskavé poskytnutí prostoru pro centrum – před tradičním časem otevření startu který se na závodech Pražské ligy ustálil na cca 16:00 si totiž už po obědě svoje určitě první MTBO v životě vyzkouší děti z česko anglické školy Sunny canadians international school. Podle předběžného odhadu Activity specialistky této školy Šárky Teskové, která na nabídku účasti dětí kývla - mimochodem jezdí s námi ligu - se může stát že se přihlásí až 50 dětí ve věku 7-12let! Akce bude pro děti vypsána jako dobrovolná, ovšem kdo se přihlásí nebude se muset v rozmezí 13:00 – 15:00 účastnit vyučování, takže lze předpokládat opravdu vysokou účast :) Připravena pro ně bude samozřejmě výrazně kratší varianta, a ty mladší zřejmě pojedou ve dvojicích a s podporou fáborků.

Je jasné že termín a čas závodu není vhodný pro bikery ze vzdálených měst. Závod je součástí seriálu Pražské ligy MTBO, která se již pátým rokem jezdí záměrně ve všední dny v pozdě odpoledních až večerních hodinách jako lokální platforma pro zájemce o MTBO tréninky - pro tuto komunitu účastníků je závod především. Rozhodně nechceme tímto „nechutným" reklamním PR článkém naštvat ty co bydlí daleko, že bydlí daleko. :) Naopak, inzerujeme akci zde na mtbo.cz abychom dali možnost zvážení účasti všem těm o-bikerům, kteří se Pražské ligy běžně neúčastní, nečtou její web a třeba nejsou až tolik zdaleka, aby jim to tentokrát za to stálo. Navíc podobně jak je psáno v úvodu tohoto článku, kromě informací o závodech Českého poháru je zpráv o jiných MTBO akcích na portálu mtbo.cz jako šafránu – i proto vy kteří jste zdaleka, ať teda alespoň víte že se něco děje :) Slibuju report ze závodů.

Rozpis BIG SHOCK sprintu naleznete na www.mtboliga.cz

| přečteno 2658x | MTBO ostatní | Jan -Kouřa- Kouřimský
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot