MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

SI Air+ po prvním ostrém roce.

Bezkontaktní ražení mají v nabíce oba hlavní výrobci čipů pro orientační sporty - SportIdent i Emit. Oba systémy jsou IOF schválené pro použití v nejvyšších soutěžích včetně MS. A oba mají za sebou první opravdu ostré testy.

V případě MTBO se používá hlavně SportIdent Air+. Jelo se na něm letošní MS v Portugalsku i právě skončené finále SP  v Litvě. Pravidelně se na něm jezdí třeba Švýcarský pohár. Co systém přináší? Co naopak bere? A chceme ho používat v Českém poháru?

Elektronické ražení se v orientačních sportech používá dlouho. Jeho přínos oproti původním kartičkám je jednoznačný, hlavně na straně pořadatele. Nicméně, trh je už nasycen, nejnovější generace čipů i krabiček jsou tak rychlé, že není moc kam se posouvat. Takže celkem logicky výrobci hledají další prostor a trh. Zatímco původní SportIdent čipy byly vyprojektované jako imobilizéry do aut a orienťák pro ně byl vlastně náhradním trhem, nové systémy už od začátku vývoje cílí na sportovní trh.

Pro nasazení bezkontaktního ražení potřebujete nové krabičky. Ty mají garantovaný dosah 1.5m, ale nemají otvor pro klasické kontaktní ražení. Takže všichni závodníci musí mít nový čip, označovaný SIAC. V tom navíc časem dojde baterie a je potřeba jí nechat v servisu repasovat. Máme tu tedy celkem velký primární trh i následný příjem ze služeb.  To jsou fakta, nic proti vydělávání peněz. Bude ale po této nabídce odpovídající poptávka?

Pojďme se podívat na zkušenosti se systémem během MS a SP. Začnu pozitivně. Za klíčové přínosy bych označil.:

 1. zvýšení orientační náročnosti a práce s mapou v závodě. Víc jsou vidět případné chyby kolem kontrol. Musíte opravdu plánovat kudy ke kontrole, kudy od ní a kam dál. Víc se tak ukáže kdo opravdu umí mapovat za jízdy, kdo umí namapovat postup když to jde a udrží ho v paměti. Protože to obvyklé zpomalení či dokonce zastavení u kontroly, tam najednou není.
 2. lepší průchodnost kontrol - nestane se vám, že musíte "stát frontu" na oražení.
 3. lepší prezentace našeho sportu na venek. Závody v televizi i v reálu vypadají jako cyklistické závody - má to švih. Je to cyklistika a ne závody v brždění.
 4. máte větší kontrolu nad tím, že máte oraženo - čip bliká a pípá. Díky tomu například na divácké kontrole nepřeslechnete krabičku. Ale pořád se vám může stát, že neorazíte.

Co systém naopak bere?

 1. je dost lidí, kteří považují techniku ražení za součást schopností dobrého o-bikera.
 2. peníze - vyžaduje investici minimálně do čipu. Ta ale zase není tak drastická - často za závodní víkend zničíte materiál za víc a stejně přijedete na závody i příště.
 3. pro pořadatele přináší práci navíc - je potřeba zkontrolovat čip v koridoru, že je opravdu funkční a má dostatečnou kapacitu baterie. Eventuelně mít připravené záložní na výměnu.
 4. může se vám stát, že neorazíte prostě proto, že jedete moc rychle nebo moc daleko od kontroly. Je to náročnější na pozornost, které ve vypjatých chvílích závodu není moc na rozdávání.

Během obou velkých akcí se objevilo několik problémů, které můžeme označit za dětské nemoci. Otázka je, kdy je výrobce vychytá a zda vůbec.

 1. check na startu čip zapíná, cíl ho vypíná. To je potřeba vědět - pokdu si neuděláte check, čip nefunguje - stalo se švédské juniorce na JMS 2016. Pokud se před startem třeba hromaďáku po tom co uděláte clear a check jedete ještě podívat do cíle, čip se vám může vypnout. Stalo se na LOBech v Německu.
 2. přenos signálu není nijak kódovaný nebo ověřovaný - čip může chytnout falešný signál. Signál patrně ruší například hodinky s GPS na stejné ruce. V Portugalsku došlo během middlu k tomu, že dánu Soogaardovi se půlce tratě vypnul čip, který do té doby fungoval. Přičina prozatím neznámá. Jiný problém s nefunčností hned asi 20 čipů nastal při hromadném startu veteránů v Litvě. Tady se spekuluje o tom, že mohlo dojít k nějakému zarušení od vedení vysokého napětí nad startem, nebo s nějakým autem na vedlejší dálnici apod. Příčina se opět zatím hledá.
 3. čip samozřejme reaguje na všechny kontroly, které v závodě minete. To je problém hlavně u radio kontrol - komentátor musí dávat větší pozor, zda někdo opravdu zaletěl a má super mezičas a nebo prostě jen projel kolem na postupu. Jinak má čip dostatečnou kapacitu, takže nehrozí, že by vám kvůli tomu došla paměť.
 4. Vloni se Air+ používal při MS v Liberci, ale pouze cílová kontrola byla bezkontaktní. Přesto se při longu ve Vesci vyskytl problém s tím, že řada závodníků neměla cíl v čipu. Důvodem bylo patrně rušení signálu cílové kontroly od kabelů, které vedou pod cílovou rovinkou.

Co bude dál?

Bezkontaktní ražení vlétlo na světovou scénu a neumím si moc představit, že se některý z pořadatelů MS či SP ještě vrátí ke klasice. Pro repre je tedy při nákupu nového čipu SIAC jasná volba.

Pro domácí pohár vidím jako největší problém právě onu absenci možnosti kombinovat staré a nové ražení. Stávající krabičky jdou sice po upgrade firmware přepnout do Air režimu, ale nemají potřebný dosah (jen asi 30cm) a výrazně to zkrátí životnost jejich baterie. Nevím zda nové Air stanice nemají otvor pro ražení z důvodů technických či marketingových. Pokud je to za B) tak je to podle mě velká chyba, která masivní nasazení v ČR spíš zbrzdí. Přesto o něm vážně uvažujeme (tedy myšleno jako komise MTBO).

Určitě máte svůj názor :) Napište ho do komentářů prosím.

| Zobrazeno 6392x | Hardware | Jirka -Albert- Vraný

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Alda |
Pochybné přínosy

Z tebou vyjmenovaných přínosů vidím akorát bod 2). Všechny ostatní jsou diskutabilní.


Ad 1) absolutně nechápu. S klasickým čipem to snad neřeším? Jaký to má vliv na práci s mapou na postupech? Při klasickém ražení neřeším, zda se musím u kontroly otáčet nebo ne? Budu rád za konkrétní příklad postupu, u kterého má použití AIR+ nějaký vliv na volbu....


Ad 3) jak jinde podotkl Ramach, jako divák rád vidím přesně kdo jakou razí kontrolu a ne kolem které (svojí? cizí?) jen projíždí. Nikdy jsem neměl z přenosu pocit, že jde o závody v brždění. Zastavení, rozjetí, otočení jsou běžné závodnické techniky a dají se trénovat a z nich těžit nebo v nich ztrácet.


Ad 4) po posledních závodech to nevypadá, že by měli závodníci větší kontrolu nad ražením. blikání čipu za jízdy na slunci? Pípání 5 čipů za sebou jedoucích závodníků u štafet?


On i ten bod 2 by šel zpochybnit, jelikož součástí taktiky Orientačního běhu (kniha od Zd. Lenharta) je i naběhnutí na kontrolu před soupeřem, nenápadné oražení. Řada pípajících čipů v situaci, kdy se "češe" kontrola mi taky nepřipadá ideální (to je samozřejmě spíš pro pěšáky, NOB)


No a nevýhody jsi popsal asi všechny. Peníze, peníze, peníze, baterky, baterky, baterky a k tomu ty dětské nemoci. U těch si ale výrobce myslím časem poradí. Vadí mi samozřejmě i monopol SI na našem území, i když chápu, že dlouhodobě je to výhodné, protože se nemusejí zavádět žádné standardy a s jedním výrobcem je lepší domluva než s deseti. Co když se rozhodne klasické SI přestat vyrábět? Předpokládám, že je to chráněno nějakým patentem....

Jirka -Albert- Vraný |

Výhody to jsou jak to cítím já. Samozřejmě když si spíš proti, můžeš je snadno zpochybnit. Ale cíl tohohle článku není někoho přesvědčit, že Air+ je jediná správná cesta. Spíš zjistit, co si o tom myslí širší MTBO veřejnost.


Jinak u toho postupu je to jednoduché - když máš volbu levá nebo pravá, může být ten jazýček na vahách právě to, že v jednom směru nebudeš muset otáčet u kontroly kolo. Zatímco při klasickém ražení stejně musíš zastavit, tady je ten rozdíl obrátka vs. hladký průjezd časově daleko drastičtější. Stejně tak hodně lidí nechává mapování dalšího postupu právě ke kontrole - protože prostě stejně zastavím, tak se pořádně podívám. Tak to jen na doplnění.

Pinďa |
Ještě jedna zkušenost
Ještě bych přidal další zkušenost z WMTBOC: při některých závodech nemělo víc, jak 30% závodníků zaznamenán průjezd cílem. nikdo neví, jestli to bylo přítomnými ocelovými stojany nebo nějakým kabelem, nicméně to mohl být dost velký průšvih.
Vojta |

Jako sorry, ale pokud je ta technologie evidentne jeste v plenkach, nema smysl o tom premyslet v sirsim nasazeni. Jestli maji takovy problemy s rusenim signalu a vypinanim, jak tvrdi vice lidi, je to podle me zasadni nevyhoda. Musej to nejdriv vychytat a pak se da mluvit o realnym masovym pouziti pro hobbiky. Vymena baterie v roce 2016 je taky pekna pakarna, proc to neni dobijeci?


Jistota orazeni kontroly muze byt vylepsena napriklad tim, ze v cipu bude krome led diody i vibracni jednotka, stejna jako v mobilech. Trochu se tim zvysi cena a narocnost na baterii, ale dneska uz je to perfektne zvladnuta technologie ve vsech mobilech. Nebo hodne variant zvukovy signalizace - kazdej zavodnik si nastavi jinou.


Zatim mi to prijde spis jako jen zbozny prani marketingu Sport-Identu. Nemam rad vendor lock-in kdekoliv, ani tady ne, protoze pak vyrobce nema takovou motivaci na zlepseni jako v konkurencnim prostredi, a je to zatracene videt.


Muj pohled cloveka, co jezdi MTBO teprve rok jen pro zabavu se starsim cipem: Nejsem zadnej top zavodnik, nikdy jsem orientak nedelal, proto je muj hlavni limit mapa. Rozhodne to neni cip a nevidim jedinej rozumnej duvod si kupovat novej cip za dvojku. V jednoduchosti je krasa. Proto bych uvital kontroly, ktery jsou zpetne kompatibilni. Nejhur zdvojeny osazeni kontrol - to je otrava pro poradatele, ale plus pro zavodniky.


Vojta

Jirka -Albert- Vraný |
Jo dobrá připomínka - přidal jsem to i do článku mezi známá selhání.
Honza Medlík |
Příliš mnoho proti

Po přečtení článku mě napadlo, jestli se neztrácí ta krása OB být až na kontrole. Můj dávný učitel v OB mě při osobních tréninkách doprovázel a chtěl vždy kontrolu na dotek .... 3,5m se mi zdá už hodně dlouhá ruka.


Ražení je jistě plynulejší, nejsou zácpy na kontrole, ale to je tak asi veškerá výhoda (volbu postupů nepočítám jelikož pokud je kontrola průjezdná, málo kdo přijede z druhé strany a otáčí se).


Spíše mě začalo šrotovat v hlavě nad nevýhodama (drbat je vždy lepší, jak konstruktivně myslet), přenos informací vzduchem je hodně ovlivnitelný a ošemetný,


a to jak prostředím - mlha, náboj mezi nebem a zemí před a za bouřkoy, VN kabely ve městě či nadzemní vedení v lese, trakční vedení a průjezd lokomitivy;


vybavením a jízdou závodníka (rychlost a vzdálenost zachytitelného průjezdu bude asi závislá na síle baterie kontroly i čipu).


No a v neposlední řadě čestnost závodníka ... 3,5m je celkem hodně, a je rozdíl jestli člověk jede pod mostkem nebo na mostku, zda-li je z jedné nebo z druhé strany plotu, zdi či za rohem budovy.


Záškodníky, kteří by nesli pod dresem zesilovač, který by zvětšil okruh dosahu "povídací" vzdálenosti mezi čipem a kontrolou a nebo záškodníka, který by v průjezdu na štafetách stál s naprogramovanou cílovou krabičkou dostatečně blízko asi necháme stranou ...


Prostě je to technologie v plenkách a je třeba počkat na vyřešení mnoha né zcela dětských nemocí. Dále je třeba si uvědomit co od MTBO chceme, proč, pro koho, a za kolik ho děláme.

Aleš Humliček |

Asi jsem stará škola,ale vidím to stejně jako Honza. Pro mě je OB (MTBO) spojené s tím že musím přiběhnout (přijet )  ke kontrole a orazit. Tím že jí budu razit za jízdy jen tak mávnutím  to pro mě ztrácí to pravé orienťácké kouzlo.To už můžu jezdit rovnou CC a kontrolu považovat za jakýsi průjezdní bod.

Honza -mAk- Svoboda |
No já si právě myslím pravej opak. Razící systémy se mění a orienťák ve svý nahotě je o tom navštívit a najít objekt v kolečku. O žádným chmatání, šťouchání a dalšíma záležitostma, který si někteří oproti ostatním vychytají a získavají na tom proti nim časovou výhodu, tenhle sport ve svý podstatě prostě není.
Jirka -Albert- Vraný |
Honzo je to "jen" 1.5 m, což je i tak pořád dost dlouhá ruka :) V OB se hodně prosazoval dosah pouze asi 30 cm - právě třeba proto, aby nebylo možné "razit" kontrolu za zdí při sprintu apod. Pro MTBO či LOB se naopak prosazoval delší limit, aby nedošlo k tomu, že dva borci pojedou proti sobě ke kontrole 40 km/h a budou testovat kdo má silnější nervy.
Pavel Bureš |
Vývoj nezastavíme

Můj názor je zřejmě jiný než všech diskutujících hned ze dvou důvodů. 1. AIR čip mám- protože jsem si chtěl udělat radost a můj starý z první generace byl opravdu pomalý. 2. tuto technologii jsem ještě v reále neměl možnost plně využít. Nicméně tak jak se s podobnými komentáři přešlo z kleští na čipy se v budoucnu stejně přejde na AIRy, nebo něco dalšího rychlejšího, lepšího. Nedokážu si představit, že třeba jako otec mladého ambiciózního závodníka pořídím potomkovi starý pomalý čip, aby si na závodech musel půjčovat kompatibilní čip. Taky dětem nedám do pokoje telefon se sluchátkem a otočným číselníkem. Z toho vyplývá můj názor, že pokud svět kolem nás bude jezdit s AIRy, tak je nesmysl zůstat ve středověku jen proto, že se mi líbí kochání se přírodou při zastávce u kontroly.
Hlavním a nejdůležitějším pozitivem, které vidím v AIRech a krabičkách bez díry je fakt, že se již konečně zbavíme ČESKÉHO VYNÁLEZU- nerezových lan protažených dírou pro čip, které ražení mnohdy prakticky znemožňují. Ruší signál a možnost zasunutí rozhodně více než přelety minozemšťanů, tajemné spojovací kabely s Čínou...
Každopádně musím říct, že nový čip je prostě rychlý a rozhodně i přes jeho možné mouchy již se starým jezdit nebudu.


Pavel Bureš

Svoby |
Myslím si, že SI Air+ je pro širší použití v MTBO “slepá ulice”, a že by do ní nemělo vedení sekce i

Spolupořádal jsem za poslední 3 roky s využitím této technologie asi 6 různých závodů (cyklistické ralye/endura). Zkušenosti bohužel ne úplně přesvědčivé (o detaily se rád podělím). Nakonec jsme se od této technologie odvrátili (na posledním závodě správně nezafungoval větší počet čipů a ani dodavatel nezjistil proč). K nevýhodám co tu popisujete bych možná ještě vypíchl/přidal:


• Nejednoznačný dosah. Už při rychlosti kolem 40km/h nastávaly problémy a závodník pak byl nucen brzdit a vracet se.
• Náročnost pro pořadatele, větší rizika, náročnější správa. Baterie v krabičkách má výdrž v řádu hodin - je nutné je před každým závodem nabíjet. Co kontrola to kabel k nabíječkám, usb konektory náchylné na vylomení, ztráty krytek apod.
• Pokud zanašeč zapnul víc kontrol blízko u sebe, zarušili se a následně nefungovaly.
• Ani velké krabice (BS11) nebyly schopny spolehlivě pokrýt cílovou čáru širší než 3 metry.
• Použití kombinace obou technologií u většího závodu (tedy např. Air+ v elitě, zbytek na klasice) sám Sportident nedoporučoval.
• Nemožnost použití kontroly jako zpomalujícího prvku při stavbě (například před přejezdem silnice).


Od technologie, která by nahradila stávající SI v širším měřítku (nejen na MS nebo MČR), bych očekával také zlevnění a zjednodušení pro pořadatele. Dnes taháme do lesa drahou jednoúčelovou technologii, o kterou je třeba se (díky ceně společně) starat, bojíme se, aby ji v lese někdo neukradl. SI Air+ je ještě dražší a komplikovanější.Při vývoji možností smartphonů, GPS, kamer, hodinek, snímačů bych si rád představil, že brzy do lesa donesu jen lampiony s papírovým číslem nebo nějakým jednoúčelovým levným "tagem". Levná webová aplikace do smartphonu, který dříve či později s sebou bude vozit každý, pak může zastat funkci ražení s ověřením, že jsem byl, kde mám být. K tomu současně také "online tracking", a dále zpracování detailních výsledků okamžitě po dojezdu a nahradit tak další dnes potřebné "jednoúčelové" technologie (vyčítání, radiokontrola, "gps tracker",...).

Jirka -Albert- Vraný |

Petře civilní GPS (tedy to co všichni používáme) je na tom s přesností, chybovostí a bezpečností přenosu ještě mnohem hůř než SI Air. Akorát, že to většinou nevadí, protože průjezd nemusí být tak docela přesný. Ale pro účely prokázání průjezdu kontrolou někde uprostřed lesa, je to slabota a bude pořád, dokud to nenahradí nějaký novější systém.


Nemluvě o tom, že GPS v nějakém smart zařízení jde snadno oblbnout ať už přes SW, nebo i nějakou rušičkou. Ale to už je paranoia - s klasickým SI by šlo taky švindlovat, kdyby to za to někomu stálo.Stačí notebook, programovací kontrola a jedna krabička. A vyhraješ MČR na klasice o 10 minut a ještě si u toho dáš kafe :-)

Svoby |

Alberte nemyslím, že bys měl prokazovat průjezd kontrolou přes GPS (i když se asi brzo zpřesní tak, že by i to šlo). Podle mě musí závodník nějak "aktivně" prokázat "teď jsem na správné kontrole." Což by ta apka (pro širší použití v nižších úrovních závodů) mohla zjednodušovat a automatizovat tak dnešní "ruční" systémy typu oraž kleště, opiš číslo, nebo něco vyfoť.


Nicméně tahle souvislost mi připomněla nedávný povzdech našeho závodníka po diskvalifikaci na ČP v Jičíně: "To by mi s Air+ prošlo." Projel totiž kolem své kontroly, zdálo se mu ale blízko, a tak ji minul a chybně orazil (přehlídnuvše kód) jinou, které byla cca 50m po cestě dál... Zřejmě prošlo, ale bylo by to fér?


BTW Tebou popsaný podfuk s notebookem a kafem :) by bylo na Air+ mnohem těžší odhalit, protože nemá obousměrnou komunikaci a nezapisuje projíždějící čipy do krabiček.

Alda |
Dobrý postřeh s tím zpomalováním před silnicí. Další nevýhoda....
Honza -mAk- Svoboda |
Která se dá řešit stavitelsky, třeba koridorem s nepřekonatelnou překážkou, která donutí jezdce i slízt z kola.
Daniel Čermák |
Jak tak tady čtu různé zkušenosti,,
tak to vypadá, že technická stránka věci ještě potřebuje doladit. Já jsem pro zavádění novinek, ani náklady mne zas tolik neodrazují, jen bych nerad odjížděl do lesa s pocitem: "To jsem zvědav, jestli má čip dnes svůj den, či mne vypeče a budu diskvalifikovaný?"
Jirka H |
Zkušenost z MS veteranu aneb 4. misto v pr...
Pridavam svoje zkusenosti z middlu z Litvy. Cey zavod mi sednul a vyvijel se hodne dobre, az prisla 29. (predposledni) kontrola, ktera byla 100 metru pred cilem. Pred ni jsme se sjeli 3 z nasi kategorie, spolecne jsme projeli kolem kontroly za hlasiteho pipani cipu, pak jsme projeli kolem stovky a hura do cile. Tam jsme zjistili, ze 2 z nas jsme disk kvuli vyse zminene 29. kontrole. Ja prisel o 4. misto a Stockmayer dokonce o titul mistra sveta. Tot vse k me zlusenosti s pouzivanim bezkontaktnich cipu.
Jirka Hradil |
To je podobný případ jak Honza Svoboda. Jen by mě zajímalo, zda k tomu doslo protože jste jeli na hranici 1,5 metrů, a nezkontrolovali si že pipa Vás čip, což Teda považuji za pravděpodobně nebo pipal?  Nevím zda někdy u nekoho nastala situace že mu čip pipal/blikal a při tom v něm danna kontrola nebyla? Jinak si myslím že Air je spíš pozitivní změna.
Jirka -Albert- Vraný |

Škoda, že se to dozvídám až teď. Pokud ti tvůj čip opravdu na té kontrole blikal a pípal, tak je to na protest. Pokud nebyl podán, tak je to chyba, protože jen tak se z toho stane oficiální záležitost a je možné ten systém případně vrátit k nápravě apod.


V případě Makovi diskvalifikace jsme to udělali. I když jak se pak ukázalo si nebyl Honza tak docela jistý, zda pípal jeho čip, nebo slyšel pípání čipu soupeře, který s ním na kontrole byl. Jury nakonec diskvalifikaci nechala, jeden z důvodů bylo i to, že šlo o jedinou chybu ražení na dané kontrole za celý den.

JirkaH |
Jo,jo..je to stejný případ, jako u Maka. U kontroly jsem byl, pípalo to, ale zda to byl můj číp si už taky jistý nejsem. Minutu před koncem jsem už tolik nevnímal. Prostě draze získaná zkušenost.
Jrka Král |
SI AIR+
Na letošním MS veteránů v Litvě pořadatelé připravili pro všechny zúčastněné malé překvapení, a tak jsem si společně se všemi startujícími neplánovaně na třech závodech vyzkoušel, jaké to je závodit s čipem AIR+. Byl jsem mezi těmi šťastlivci, kterým čip bezchybně fungoval ve všech situacích, které mě na kontrolách potkaly. Fungoval i při závodě na klasice s hromadným startem, kdy na prvních kontrolách bylo občas narváno. Popravdě řečeno, snažil jsem se být vždy co nejblíž kontroly a pokaždé jsem si kontroloval blikání a pípání. Takže jsem bez potíží s touto novinkou absolvoval tři závody a nadchlo mě to, vidím jen pozitiva, o kterých napsali již borci přede mnou. Jako jedinou negativní věc vidím to, že se výrobce z nějakého záhadného důvodu snaží protlačit na trh novinku, kterou ještě nemá zcela odladěnou. Kdyby si dal záležet a přišel s bezchybně fungujícím "vychytaným" produktem, téměř každého Obikera by nadchnul. Takhle si docela zaříznul ostudu, bude muset napravovat reputaci, a to z mého pohledu, bohužel, zbrzdí nástup téhle vyšší technologie čipů. Přeju si, aby se mu to povedlo rychle, protože SI AIR+ je pro MTBO nesporný progres.
Svoby |
Technologické limity
Jsem po zkušenostech přesvědčen, že to co tady Jirka, Pavel a další označují za "mouchy k vyladění" jsou bohužel tvrdé limity té technologie. Už je to na trhu přes 4 roky a Sportident to nyní ve svých materiálech i přiznává (maximální rychlost 40km/h). 50ms potřebných na nerušený přenos kódu a času, je super pro OB, ale pro náš sport už bohužel na hraně rychlého průjezdu kolem kontroly. Stačí malé rušení, je třeba celý přenos opakovat, a to už se nestihne ani při třicítce. A pak dojde k popisovaným selháním právě v nejdramatičtějších situacích závodu, které bychom rádi více zatraktivnili nezastavováním u kontroly - spurt na sběrku, rychlý sjezd, více lidí u kontroly. Případné protesty budou dle pravidel IOF zřejmě zamítány jako nepředpisové ražení. A to bude, a nejen pro toho kdo dal do závěrečného spurtu všechno, aby se pak dozvěděl, že jel bohužel "moc rychle", sakra škoda, nemyslíte?
jana k.e. |
ano!
Po zkušenosti z LOBu jsem jednoznačce pro AIR. Jakožto pomalejší linější a méně technický jezdec hřeším na to, že stejnak budu muset sesedat kvůli ražení, takže na obtížnější kontroly jedu prostě jenom na tuhle a odjezd nastuduju až na kontrole. To mi AIR neodpustí a dobře mi tak. Téma: "ražení je součástí techniky" je stejně zábavné jako tréninky v dětství, kdo nejdřív orazí průkazku na kleštích (a o orientačních schopnostech nic nevypovídá).
Jinak zkušenosti s AIR z Enduro závodů jsou jednoznačně pro: nevím, ṕroč nefungovala brána v Liberci 2015, ale na normálních krabičkách jsme neměli problém. Jediný problém byl se závodníky, kteří si nevynulovali, neocheckovali, nespustili AIR (ale v tomhle jsou orienťáci kovaní, ne jak enduristi).
Alda |
Co je tak zábavného na speciálním tréninku MTBO repre, kdy se trénuje ražení za jízdy či další techniky nesouvisející s orientací? Pokud někdo nezvládá mapování za jízdy ztrácí stejně a není nutné, aby ho k tomu nutila technologie.
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Přijmout vše Odmítnout vše Přizpůsobit volby
Přizpůsobit volby
Podrobnosti
 • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
 • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
 • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
 • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
 • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.

Notice: Undefined index: js_share in /home/html/mtbo.cz/public_html/_templates/js-share.tpt on line 11
Nahoru