MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

RaMachův bafuňářský autonekrolog

Na sobotní Valné hromadě ČSOB jsem požádal o uvolnění ze všech funkcí v komisi MTBO a bylo mi vyhověno. Od 1.1.2005 tedy bude vedoucím reprezentace i členem komise někdo nový.

Hlavním důvodem bylo mé nadměrné časové zatížení. Organizace zájezdu reprezentace na MS v Austrálii byla tak časově náročná, že jsem i přes vydatnou podporu ostatních členů komise i dalších lidí nestíhal. Ani přípravě zájezdu, ani zaměstnání jsem v posledních měsících před odjezdem nemohl dát tolik času, jak bych si sám představoval. Co se týče organizace zájezdu, všechno klaplo. Všichni jsme se včas dopravili na místo určení, všichni jsme měli kde složit hlavu a čím naplnit žaludek. Celá záležitost stála cca milión korun, což je dvojnásobek našeho letošního rekordního rozpočtu od svazu – a podařilo se ji hladce pokrýt. Samozřejmě i za tím příslovcem "hladce" se skrývá spousta času, invence a úsilí a já se proto ještě před MS rozhodl na konci roku ukončit své funkcionaření.

Myslím, že kdybychom v Austrálii udělali supervýsledky nebo by byla skvělá nálada a parta, v euforii bych své rozhodnutí změnil a "táhnul to dál". Nestalo se tak.

Jako vedoucí reprezentace jsem začínal v roce 2000. V té době byl roční rozpočet repre cca 100 000,- Kč a každý reprezentant si část nákladů hradil z vlastních peněz. Od té doby jsme udělali velký krok vpřed, zvýšili jsme výrazně prestiž MTBO v rámci ČSOB. Také visačku spolehlivé, dobře fungující a bezproblémové sekce. Takže jsme ještě před zavedním MS (2002) dokázali získat větší rozpočet, navíc jsme každý rok zajistili sponzorské peníze a materiál - například všechny dresy, ve kterých reprezentanti startovali. A v těch dresech jsme vozili medaile z MS a SP a "vydělali" si tak na státní příspěvek na reprezentaci. Dnes si již nikdo ze závodníků nemusí na závody připlácet, a může si navíc dopřát i "luxusu" hrazených soustředění. Závodníci – reprezentanti – važte si toho, prosím. Jsme amatérský sport a toto není samozřejmostí, zeptejte se soupeřů v okolních a jiných státech.

Svoji úlohu jsem viděl v roli vedoucího reprezentace, nikoliv trenéra. Ačkoliv sám závodník, v lese jezdím a trénuji spíš na základě intuice než metodických listů. A to je obtížné předávat dál. Takže mojí "parketou" bylo zajistit dobré podmínky pro závodění a trénink, na závodech samotných pak být univerzální podporou všech.

Mým odchodem nebude činnost sekce MTBO nijak narušena, tato je konsolidovaná a tak bude plynule pokračovat dál a výš. A "nová krev" ve vedení repre přijde jistě i s novou inspirací a zaměřením (např. skutečný trenér). Celá práce s repre tak nabere větší dynamiku a ta přinese nové (nejen) sportovní úspěchy. Určitě je na co navázat a v našem krásném sportu je spousta šikovných a ochotných lidí. Všem mým spolupracovníkům z historie i současnosti uctivě děkuji. Vám všem i všem těm novým, kteří se do práce v MTBO zapojí, přeji, ať se Vám práce daří a těší Vás.

Vás ostatní bikery žádám, abyste si činnost těchto lidí zaregistrovali, uvědomili, respektovali a třeba i ocenili. Nemusíte nijak viditelně a okázale, stačí ve Vašem nitru. A pokud budete mít co kritizovat, kritizujte konstruktivně. Motiv aktivity většiny lidí v orienťáku není totiž získat moc či peníze, ale pomoci našemu sportu. Prostě abychom si my všichni na všech úrovních mohli pěkně zazávodit.

Tak už se těším na pěkné závodění v lese s kolem a buzolou v roce 2005!

| Zobrazeno 5763x | Bikeři a bikerky | Radovan -RaMach- Mach

Komentáře článku

Napsat nový komentář
alda |
Rade, Radku, RaMachu...
Nebo, jak Ti vsichni rikaji. Velike diky. Myslim, ze Tve zhodnoceni nynejsi pozice MTBO jasne hovori za vse, co se udelalo v posednich letech. Osobne si myslim, ze jsi byl tahounem a za vsechnu "nekonstuktivni" kritiku behem tech let se omlouvam. Praci bafunaru ocenuji nejen ve svem nitru, ale klidne to reknu i nahlas. Tobe hodne stesti do dalsiho o-bikerskeho zivota, predpokladam, ze se potkame v lese...
Báža |
Mno, nevím, nevím, kolik lidí se do toho pohrne a bude si zároveň moci říct, že má na to, aby dokázal v nečem pozdvihnout úroveň repre. Nemám do toho co kecat, ale vždycky bude víc těch, co budou radši kritizovat, než něčemu budou chtít věnovatí vlastní volný čas. Ramach vzpomínal rok 2000, já bych moh zajít ještě o kus zpět. Píše o tom, že "kdyby byla skvělá parta....", já jsem kdysi napsal, že na první reprezentační akci MTBO ta skvělá parta fakt byla. Na vyhlášení orienťáka roku jsem pochytil, že tomu teď asi tak úplně není. A je to škoda, zvláště v takovýhle disciplíně, kde jde o všechno možný, jen ne o ten pověstný život.
alda |
Re:
Bazo, obavam se, ze dobrou partu netvori bafici. Jejich poslanim by myslim melo byt to, co delal RaMach: vytvoreni co nejlepsich podminek, zastupovani v ramci CSOB atd... Mimochodem, myslim, ze pripadny nastupce by mel byt asi z Prahy. Dost dobre si tuto praci nedokazu predstavit "na dalku". A k te parte - sam jsem byl prekvapen Radeho komentarem a jednim z duvodu. Mozna na tom neco bude a myslim, ze pripadne ochlazeni vztahu jde ruku v ruce s "profesionalizaci" sportu. Rozumej vetsi konkurenci, ambicemi, lepsimi podminkami atd. Vzpominam jeste na jedno soustredeni a zavody SP vloni a tam jsem prave z te repreparty mel pocit dobry. Letos nemuzu posoudit ;-)
Nicmene bych nechapal Radeho nekrolog jako nekrolog toho, co nas na MTBO bavi. Plati prece: jak si to udelame, takove to budeme mit. A ja se uz ted docela tesim na 5-denni biky v Plzni....
Báža |
Re: Re:
Samožřejmě, že partu netvořej bafíci sami, tvořej jí společně se závodníky. S větším množstvím přitékajících peněz do různých sportů se opakují situace jak podle kopíráku. Jen je mi líto, že MTBO bohužel asi není vyjímkou. Ale třeba se mýlím, jezdím na závody tak málo, že to nemám právo hodnotit. A do Plzně se samo taky těším.
Tepna |
To: majiteli nejdelší sedlovky v ČR
Tak Ramachu, Tobě nestačí, že se blíží Vánoce a lidi si budou přát a dávat dárky. Ty chceš ještě nezávisle na roční době poplácat po ramenou a uznale ukázat vztyčený palec. Tak já tak činím a jistě ne jen za sebe (namátkou Šíša, Ivetka...). Tvoji bafuňářskou práci jsem mohl sledovat jen zpovzdálí, ale vím moc dobře, že to není prdel. Koukej se zamyslet a nanominovat za sebe na Svaz schopného náhradníka. Nemusí mít figuru jako Ty, protože jsi byl nepřehlédnutelná postava i z jiných důvodů - naštěstí. Ode mne máš osobní vánoční i bafuňářsky-rozlučkový dárek v podobě luxusního DVD z našich borských závodů, máš tam pěkný rozhovor a sluší Ti to. Dětem budeš moct jímavě vyprávět, čím jsi v mládí marnil čas. Koukej mi "prosím" poslat adresu, na kterou Ti to DVD mám poslat. Měj se fajn. Až zas někdy postoupím do elity, tak Tě aspoň jednou zaříznu. Hezké Vánoce.
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru