MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Proběhl 9. ročník MERIDA BIKE ADVENTURE, jeden z nejnáročnějších v historii

detail
O víkendu 11.-12.7. se v Krušných horách s centrem ve sportovním areálu u Horského hotelu Lesná utkalo více než tisícovka závodníků o titul vítěze Merida Bike Adventure 2009. Závod ovlivnil nejen těžký kopcovitý terén, ale také proměnlivé povětrnostní podmínky. Absolutními vítězi se stali Lubomír Tomeček s Janem Lauermanem ze Start týmu.

O víkendu 11. – 12.7. se ve sportovním areálu u Horského hotelu Lesná uskutečnila jedna z největších akcí na horských kolech u nás – Merida Bike Adventure 2009 (BA9), populární cyklistický závod dvojic kombinující MTB maraton a navigaci v přírodě podle turistické mapy. Závodu se zúčastnili cyklisté z celé ČR a také z okolních států jako Slovensko, Rakousko nebo Německo. Limit 1 000 závodníků byl plně vyčerpán a někteří, na které již nezbylo startovní číslo, využili možnosti BA Open a objeli si kontroly tzv. nanečisto, aby získali zkušenosti pro případné budoucí starty.

Vítězové a poražení

detail

Absolutními vítězi 9. ročníku BA se stala dvojice reprezentantů MTBO (orientační závody na horských kolech) Start team ve složení Lauerman - Tomeček s počtem 1 424 bodů. Za nimi o téměř 70 bodů zaostal tým Starej s Mladym ve složení Vanka - Bogar (1 348 b.), na 3. místě Plzeňská smršť ve dvojici Bouchal - Pešek (1 300 b.). Kategorii žen vyhrály věkem ještě juniorky Březinová - Staňková, blue.ssu.cz (1 030 b.), 2. místo Doležalová – Randáková, Fakt Hustý Hustilky (980 b.), 3. místo Chaloupská – Přibylová, Sokol Nusle (976 b.). Kategorii Mixů se stejným počtem bodů, ale rychlejším časem vyhrála dvojice mtbo.sk ve složení Fajtová – Flassik (1 200 b.), o trochu pomalejší byla rakouská mistryně světa MTBO s kolegou v týmu Krkonošští jeleni, Gigon – Wohanka (1 200 b.), 3. místo Ekonom Praha ve složení Kalina – Havlíková (1 140 b.).
Ve veteránských kategoriích zvítězili: v mužích Podrábský – Kosák, Cyklotrempy (1 320 b.), v ženách Vavrysová – Dohnalová, Craft team (790 b.), a v mixech Král – Březinová, Craft team (1 088 b.).

Pot a krev

BA se vrátilo do Krušných hor po 9 letech a ty opět dostály svému jménu a nedaly závodníkům zadarmo ani bod! Vrcholky sice nepatří k nejvyšším v Čechách, ale jejich svahy určitě k těm nejprudším. Strmé stráně, hluboká údolí a divoké lesy připravily cyklistům náročné chvilky. Počasí si zahrávalo nejen se závodníky, ale také s pořadateli, bylo spíše aprílové, kdy se náhle střídaly prudké deště, silný vítr a příjemné sluníčko, takže závodníkům bylo chvíli velmi teplo a chvíli zima... „Asi mi déšť, bláto a zima vadí na kole méně než ostatním závodníkům, každopádně jsme si to docela užívali“ hodnotil počasí v Krušných horách Luboš Tomeček z vítězného Start teamu, který v podobných povětrnostních podmínkách vyhrál tento závod už v roce 2005, tenkrát však o pár stovek metrů nadmořské výšky níže – na Drahanské vrchovině. Také centrum závodu umístěné na vrcholku kopců bylo posledním pomyslným hřebíčkem do rakve některých ambicí. V takovýchto terénech je velmi těžké odhadnout své síly a čas návratu, proto mnoho závodníků podcenilo dobu potřebnou pro jízdu zpět do cíle, a tak překročili časový limit, za což se jim strhávaly bodové hodnoty.
Takto se každý, kdo závod dojel, stal vítězem aspoň nad horami a nad sebou samým.

detail
detail
detail

Další informace:

Merida Bike Adventure – závod, pro který bylo horské kolo stvořeno!

Co je Merida Bike Adventure?

Závod dvojic na horských kolech s „mapou na řídítkách“. Tento nejpopulárnější závod svého typu ve střední Evropě je vhodný pro všechny věkové a výkonnostní kategorie. Závodní tým tvoří dvojice rozdělené do kategorií dle pohlaví: muži, ženy, mixy a také věků na seniory a veterány (záleží na součtu věků obou členů týmu, zda je nižší či vyšší než 80 let). Každý tým předem dostane mapu se zakreslenými kontrolami a přímo na startu jejich bodové ohodnocení, dle vlastních možností a schopností si následně zvolí trasu. V tomto závodě nezáleží pouze na fyzické kondici, ale také na mapových dovednostech a schopnostech vzájemné komunikace. Jednou z hlavních podmínek závodu je povinnost obou členů týmu jet celý závod společně, rozdělení týmu během závodu je zakázáno. Pro posbírání maximálního počtu bodů mají týmy určený časový limit - v 1. etapě 6 hodin (sobota 11.7.) a v 2. etapě 4 hodiny (neděle 12.7.), při překročení tohoto časového limitu čeká týmy penalizace v podobě ztráty určitého počtu bodů. Pro celkové umístění se body z obou etap sčítají.

| Zobrazeno 4342x | MTBO ostatní | Kamil -Kejmil- Arnošt
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru