MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Nová sezóna má za sebou první závody, v náročných terénech u Rakovníka se nejvíce dařilo Martině Tichovské

Lužná u Rakovníka hostila první třï letošní závody Českého poháru MTBO. Terén poznamenaný vydatnými srážkami závodníky důkladně prověřil v průběhu celého víkendu. Dámské elitě třemi vítězstvími výrazně dominovala Martina Tichovská, mezi muži proměnil oba své starty v prvenství Vojtěch Stránský.

Že během prvních letošních závodů nebude úplné sucho, bylo jasné už dlouho dopředu. V posledních dnech před odjezdem závodníkům nezbylo než sledovat srážkové grafy předpovědi počasí a tipovat, zda očekávaný srážkový rekord padne už před startem middlu nebo až při závodě. Do již vodou dostatečně saturovaného terénu vydatně pršelo prakticky nepřetržitě  celé dva dny před závodem, děšť ustal až po sobotním rozbřesku. Bylo jasné, že množství kořenů na cestách místních lesů bude patřit spíše k těm milosrdnějším nástrahám, které na více než čtyři stovky účastníků sobotního dopoledního middlu čekají.

Pro orientační extrémisty byl příležitostí víkendu určitě souběh s MČR v nočním orientačním běhu, které se konalo v nedalekém Petrohradu. MTBO+NOB kombo čtyř závodů během 24 hodin nemohlo zůstat bez povšimnutí, nejvýraznějším borcem, který to zkusil byl Radek Laciga Po dvou elitních MTBO závodech v sobotu dokázal ještě týž den večer vyhrát nočák u Petrohradu v kategorii H40 a v neděli si bez problému zajel pro další body v elitním MTBO longu.

Ale pěkně popořádku. Shromaždiště bylo umístěno v zajímavém areálu muzea veteránů, kde byl dostatek prostoru pro všechna vozidla i zázemí. K dispozici bylo občerstvení, mytí kol, dostatek modrobílých kadibudek i provizorní sprcha. Pořadatelé udělali v daném prostoru maximum možného. Trochu jim to sice zkomplikovalo počasí, kdy díky blátu bylo obtížné některými místy autem projet, avšak mnohem více problémů způsobili svou nekázní závodníci.

Domnívám se, že pokud pořadatel napíše do pokynů informaci o pravidlech pohybu v areálu doplněnou o zřetelnou mapku a pořadatelé závodníky v souladu s tím směrují, má pro to nějaký důvod (dohoda s majitelem objektu) a není právem účastníků si tvořit pravidla vlastní. Prostě se pohybujme tam, kde to majitel dovolí a způsobem, který je pro něj akceptovatelný. Ano, podmínky byly zejména v sobotu složitější, ale to ještě nikoho neopravňuje ke svévolnému porušování pravidel sportovních, společenských i hygienických.

Blátivá sobota

Sobotní middle byl náročný, ale i přes nepřízeň živlů první letošní závod proběhl bez výraznějších komplikací. Díky relativně malému převýšení byly tratě sjízdné i pro technicky méně zdatné závodníky, ti zdatnější se v kluzkém blátě cítili jako ryba ve vodě. Hlavní strategie vedoucí k úspěchu byly dvě: buďto dělat, že to vlastně vůbec neklouže a jezdit stejně rychle jako na suchu a nebo se zabláceným cestám vyhnout přebíháním. První z uvedených možností vyžadovala pochopitelně perfektní zvládnutí bicyklu a ještě lepší fyzičku. Normálnímu smrtelníkovi se rychlost a lehkost pohybu nejlepších eliťáků mohla zdát v těchto podmínkách až nadpřirozená, nicméně právě tohle byl závod, kde bylo možné odtrénované hodiny přetavit v úspěch. Velmi dobře si v tomto ohledu vedl kupříkladu nejlepší z Čechů Jan Vacek, který nestačil jen na vítězného Simona Hellmüllera ze švýcarského Thömus Racing Teamu. Třetí celkově dojel Tomáš Kamaryt. Dámskou elitu zcela ovládla Martina Tichovská a potvrdila, že podobně těžké závody jí dokonale sedí. Druhá skončila Marie Kamarytová a na třetím místě stále se zlepšující Tereza Hnátková, která za sebou nechala většinu startujících reprezentantek.

Nominační náboj měl tenhle těžký závod pro dorostence a dorostenky: vítězové totiž měli jistotu účasti na ME v Portugalsku, které se koná již v příštím týdnu.  Žádné velké překvapení se v tomto ohledu nekonalo, dobrou připravenost potvrdili vítězstvím Tomáš Zrník (GIGANT Orienteering) a Tereza Kadlecová (YETTI Vejprty).

Pro technicky méně zdatné jezdce bylo tentokrát více než jindy lákavou volbou přebíhání lesem. Metr od cest totiž už nebylo po blátě ani památky a některé zkratky byly s rozbahněnými objížděčkami více než srovnatelné. Mapa byla rozdělena na několik částí zakrouceným hadem železnice, kterou šlo překonat jen v některých místech, zajímavé pro volbu postupů i užitečné pro bezpečnost všech pak bylo zjednosměrnění některých technicky náročnějších pasáží.

Po čtvrté hodině odpoledne startoval sprint a hlavním úkolem všech v průběhu pauzy mezi závody tak bylo znovuzprovoznění zabláceného bicyklu. Přestože byla k dispozici hned trojice výkonných tlakových myček, fronta na mytí mi místy připomínala nedávné zimní čekání na lyžařský vlek na nedalekém Klínovci. Ze zákulisí závodu máme informaci, že na mytí bylo během víkendu spotřebováno celkem 15 kubíků vody, to už je slušný bazén.

S důkladnou očistou v podobě leštění rámu se nikdo nezdržoval, bylo jasné, že odpoledne přijede kolo z lesa opět obalené bahnem. Důležité však bylo mít funkční pohon, řazení a brzdy. Mnoho závodníků dopolední middle kvůli technickým problémům nedokončilo, někeří si do bláta nevěřili natolik, že raději ani nedorazili na start. Odpoledne tak bylo cestou na start sprintu k vidění i několik zcela čerstvých a vyvoněných závodníků, kteří pochopitelně měli do sprintu mnohem více sil než ostatní.

Ranní odpočinek a pošetření materiálu bylo správnou taktikou určitě pro Vojtěcha Stránského, který ve sprintu bez větších komplikací zvítězil před Simonem Hellmüllerem a Jiřím Hradilem. Ženskou elitu opět systémem start-cíl vyhrála Martina Tichovská před Veronikou Kubínovou a Vendulou Musilovou.

Závod ve sprintu byl velmi rychlý a s ohledem na dopolední podmínky i relativně suchý. Lesní pasáže ne úzkých cestičkách vystřídaly na chvíli asfaltové ulice v Lužné, aby se pak závodníci opět vrátili zpět do lesů kolem shromaždiště. Musím na tomto místě vyzdvihnout práci pořadatelů, protože i při vysokých rychlostech jsem si na křižovatkách v obydlené zóně připadal docela bezpečně, neboť místní hasiči na všech důležitých místech usměrňovali provoz i chodce a dojem ze zajištění závodu byl tak celkově velmi dobrý. Podle hlavního rozhodčího závodu Milana Bílého se na zajištění akce podílelo celkem 45 lidí, dvacet z nich jste měli možnost potkat právě na dopravně exponovaných místech.

Slunečná neděle

Neděle patřila longu. Počasí se umoudřilo a na shromaždišti i cestou na start tak většina závodníků postupně odkládala teplé svršky, jelikož teplota postupně vystoupala až někam k příjemným čtrnácti stupňům, což se v kombinaci se sluníčkem dalo snášet mnohem lépe než sobotní vlhké ráno s teplotami lehce nad nulou.

Mapa měla dvě v podstatě samostatné části, přejezd mezi nimi byl možný jen dvěma cestami kolem Olešenského rybníka. Zatímco severní část byl klasický hospodářský les, kde byly k vidění pouze široké cesty pro lesní techniku, jih mapy zahrnoval i mnoho úzkých pěšinek v rakovnickém příměstském lese. Na samém jižním okraji mapy byl zmapován i docela pěkný cross country areál, stavba tratí jej však zcela minula, neboť v měřítku pro long je jeho hustá síť cest špatně čitelná. Ale můžete si tam klidně zajet jindy...

Kromě tohoto cípu mapy však elitní kategorie stihly během závodu prozkoumat všechna možná zákoutí, muži byli v některých částech dokonce dvakrát. Tratě neobsahovaly žádné výrazné orientační oříšky v podobě dlouhých postupů či zásadních voleb, bylo spíše potřeba udržet pozornost po celou dobu a nejezdit zbytečně po extrémně pomalých kořenitých cestách, kterých bylo v lese docela dost. Stupně vítězů pánské elity dokonale okopírovaly pořadí ve sprintu: 1. Vojtěch Stránský, 2. Simon Hellmüller, 3. Jiří Hradil. Mezi ženami se za vítěznou Martinu Tichovskou a druhou Veroniku Kubínovou tentokrát na třetí příčku dostala Marie Kamarytová.

Ke kuriózní situaci došlo v kategorii M21, když hned tři závodníci dosáhli shodného času 78:06, což byl druhý nejlepší výkon v závodě. Na druhém stupínku tak bylo při vyhlášení docela těsno.

Bohužel u neelitních kategorií závod spíše připomínal middle s menším počtem kontrol. Dosažené časy jsou v porovnání s předepsanými směrnými někdy až poloviční (vítězka W50 za 48 minut namísto 90 předepsaných, vítěz M50 více než 20 minut pod směrným časem, atd.). Ano, máme i v těchto věkových skupinách velmi dobré a rychlé závodníky světové kvality a je potřeba v pohárových kategoriích toto respektovat. Jako pomůcka stavitelům může sloužit například nový grafický přehled, kde lze snadno relativní výkonnost pohárových kategorií (tj. výšky sloupců v černém a červeném pruhu) porovnat. Rozdíly nejsou zdaleka takové, jak by se mohlo zdát ze srovnání náročnosti tratí v nedělním závodě. Jako další pomůcku pak lze použít ranking, který stejnou službu děla ještě o něco přesněji.

Na rozjezd sezóny byly závody v Lužné opravdu důkladnou prověrkou zimní přípravy všech zúčastněných. Middle by za sucha vypadal určitě jinak, ale sprint i long myslím dopadly tak, jak si představovali rakovničtí organizátoři a věřím, že i většina závodníků. Jak jste závody viděli vy? Podělte se o své dojmy a názory v diskuzi.

Během následujícího víkendu budou mít naši nejmladší možnost potrénovat na dohled od Lužné na jarní MTBO Akademii, reprezentanti hned vzápětí cestují na Mistrovství Evropy do Portugalska. Po jeho skončení na nás čekají další závody Českého poháru, tentokrát v Zašové u Valašského Meziříčí, kde se mimo jiné pojede i letošní mistrovský závod štafet.

Odkazy

| Zobrazeno 1432x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Míra Štochel |
Pořadatelé v ulicích
Množství pořadatelů/hasičů na křižovatkách bylo opravdu dechberoucí, za to velký palec nahoru.
Chmelda |
Naprosto super zajištění městské části sprintu, nicméně bych se za každou cenu vyvaroval stavbě do protisměru, kdy různé kategorie jezdili protisobě. Myslím si, že by nebylo tak složité zde všechny poslat ve stejném směru a snížit tak riziko střetu na limitně se blížící nule
Pafik |

Pokud píšeš o sprintu, tak když koukám na tratě, hlavní směr všech byl jednotný, nevidím zásadní problém. To, že jede půlka lidí postup zleva a druhá zprava a tímpádem se logicky v protisměru potkávají, předpokládám rušit nechceš... Pár nebezpečně blízkých setkání jsem zaregistroval při middlu, kde v uzlových místech byl opravdu velký provoz a dost to klouzalo. Ale myslím, že ani tohle nijak zvlášť nebezpečné nebylo. V těch podmínkách byla většina závodníků včetně mně nejvíc nebezpečná sama sobě ;-)

Chmelda |
když to vezmu z pohledu ME, tak proti jeli M14,M17,M70,W17,W20,W21,W50,W60,WB
Jašík |
Souhlas. Zajištění bezpečnosti hasičema (při sprintu zejména), ale taky při nedělní cestě na start bylo fakt super. Ona ta uniforma resp. mundůr včetně helmy donutí zpomalit i největšího piráta.

Kromě komentářů tady pod článkem je možné taky dát pořadatelům zpětnou ke každému závodu vazbu přímo v ORISu ( např.: https://oris.orientacnisporty.cz/ZpetnaVazba?compid=7778).
Pavel Bureš |
Taky palec nahoru
Chtěl bych se připojit k poděkování pořadatelům.
Když jsem dojel v pátek do centra, tak jsem si myslel, že to bude velký průser. Nicméně musím pořadatele pochválit. Pěkné tratě a super čitelná mapa (2* díky za měřítko mapy M40 na longu). Spolupráce s hasiči, neustálé doplňování vody v centru- prostě pecka.
A na závěr: když se má něco posrat, tak se to posere i kdyby se pořadatelé na hlavu postavili. Prostě lojza majitel centra. Věřím, že si s ním pořadatelé za nás všechny ještě dnes užívají
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru