MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Mistryně ČR štafet bez kontroly?

"O víkendu se konalo v lese u Fryštáku mistrovství České republiky v orientačním závodě štafet na horských kolech. Mistryněmi ČR se stala štafeta USK Praha. Sport je to mladý a dynamický, proto nevadí, že některá děvčata neměla v lese jednu kontrolu." I tak by mohl vypadat článek v deníku Sport popisující sobotní závody. Článek sice nevyšel, ale i tak si myslím, že je dobré se zamyslet nad posuzováním průběhu závodu.

Jak to tedy bylo doopravdy ví jen roznašeč. Faktem je že, při sobotních štafetách tři závodnice prvního úseku na jednom okruhu neměly na svém místě jednu kontrolu. Po několika minutovém hledání se shodly, že jsou na správném místě, kontrola zde není a vyrazily dále. Následně pořadatel kontrolu dodal, a další závodnice ji již našly v pohodě.

To je situace, která se rozhodně může stát a to i na prestižnějších závodech než jsou štafety MTBO. Přes všechnu snahu pořadatele se to stalo, a s tím se nic nenadělá. Otázkou ale je jak takovou situaci řešit a závod posuzovat. V cíli se závodnice dohodly, že protest nepodají a pořadatel do protokolu uvedl: "Pořadatelé se omlouvají několika závodnicím z prvního úseku kategorie D za chybějící kontrolu. Vzhledem k tomu, že tato skutečnost výrazně neovlivnila průběh závodu a nebyl podán žádný protest, hlavní rozhodčí schválila výsledky v plném rozsahu."

Je pravdou, že díky malému počtu dámských štafet a velkým výkonnostním rozdílům nevadilo ani, že kontrola chyběla i prvnímu úseku nakonec vítězné štafety, a zřejmě skutečně by pořadí nebylo jiné.

Vidím však dva aspekty, které je třeba brát v potaz:

  • Za prvé pohled pravidel – tedy základního dokumentu MTBO. V protokolu je uvedeno, že nikdo nepodal protest a tak hlavní rozhodčí schválila závod v plném rozsahu. To je v souladu s pravidly a jejich článkem:
    23.4. V případě jednoznačného a podstatného nedodržení pravidel ze strany pořadatele, proti kterému nebyl podán protest, je zrušení výsledků závodu v pravomoci hlavního rozhodčího.
    Tento článek ale vyznívá spíš takto - pokud byla závažně porušena pravidla a přesto nikdo protest nepodal, pak hlavní rozhodčí může zrušit závod i bez protestu (což by jinak nemohl). Pravidla ale neuvažují s opačnou situací - tedy byla závažně porušena pravidla, nikdo nepodal protest a ani hlavnímu rozhodčímu to nevadí. Osobně si myslím, že v tom případě je vhodné svolat minimálně Jury závodu a situaci probrat s ní a nechat si od ní potvrdit, že závod se rušit nebude.
  • Druhá věc je názor veřejnosti. Tedy těch co naše závody sledují ať už jako přímí diváci, novináři nebo sponzoři. Myslím, že i ti posuzují jak jsou u nás jednotlivé závody hodnoceny a zda vše probíhá v souladu s dohodnutými pravidly. Pokud závod nazveme honosně Mistrovství ČR a někoho vyhlásíme Mistrem ČR tak lze očekávat, že to bylo na základě výsledku podaného v souladu s pravidly a na regulérním závodě.

Myslím, že situace by byla jiná, kdyby šlo o závod jednotlivců ČP. Tam by absence kontroly neprošla. Pak tedy zvažme zda skutečně pořádat MČR ve štafetách, když mu nikdo nepřikládá váhu mistrovství ale závodu pro oživení. Pořádejme tedy jen "obyčejné" štafety. (Kdo tam ale zase pojede když to není mistrovství, že?)

Tak to jsem se rozepsal. Pokud to shrnu, tak nemám na věc jasný názor. Osobně si myslím, že při vážném porušení pravidel, a za to absenci kontroly považuji,  by se měl závod zrušit. Nebo minimálně konzultovat zrušení s Jury. Myslím, že daná pravidla by se měla dodržovat i když se závodníci dohodnou, že jejich nedodržování nevadí. Proto je tam hlavní rozhodčí. Mistrovství ČR není věcí jen konkrétních závodníků ale i těch kdo závody sledují.

Tento článek beru jako impuls k zamyšlení a přípravu řešení pro příp. podobné situace v budoucnu. Nechci se nijak vracet a měnit rozhodnutí o sobotních štafetách a zároveň tímto děkuji pořadatelům, že vůbec štafety uspořádali, a za pěkný závod (i když jsem si při něm rozbil hubu, a dva týdny si nezajezdím….)

Radek

| Zobrazeno 4624x | MTBO ČP + MČR | Radek Vondra

Komentáře článku

Napsat nový komentář
ramach |
chybějící kontrola - co na to Lenhart?
V jedné z výborných příruček Zdeňka Lenharta (dlouholetého reprezentanta a medailstu z MS v OB) se píše: bez oražené kontroly nemá cenu pokračovat v závodě. Buďto jsem špatně a ostatní ji budou mít, nebo jsem správně a jsem absencí kontroly postižen. A ať již ji postaví ihned po mém odjezdu, závod je neregulérní, minimálně já jsem neměl férové podmínky závodění. A mám právo podat protest, který musí být akceptován.

A já se pod to plně podepisuji, závod měl být zrušen hlavním rozhodčím, i když protest podán nebyl.

Ohledně prestiže M ČR ve štafetách. Letos nebyl ve víkendové kombinaci s neoblíbenou dlouhou tratí. Nízká účast byla ale stejná jako loni - způsobena asi excentrickým umístěním Fryštáku na mapě ČR a snad i termínovou kolizí se závody WRE v Martině. Nepamatuju, kdy v neděli v HE závodilo 19 lidí. Přesto si myslím, že štafety má smysl pořádat - přece jenom je to jiný druh závodění - hromadný start, týmový duch apod... Jako řešení vidím pořádat tyto závody blíže "těžiště" naší země, popřípadě jej v jednom dni ještě doplnit 15-ti minutovým sprintem započítaným do ČP.
Alda |
Re: chybějící kontrola - co na to Lenhart?
Co na to Lenhart je sice hezke, uznavam jeho argumenty, ale na mysl se vkradaji tato specifika MTBO. Za prve si myslim, ze pri MTBO odpada varianta 1, tj. jsem spatne. Je to proto, ze kontroly jsou umistovany na cestu a zavodnik (navic v poctu 3 a vykonosti E) muze mit vicemene 100% jistotu, ze je dobre. Nastane tedy druha varianta. Pak se ale Lenhart nezminuje o situaci, kdy zavodnik vlastne podat protest nechce. Jiste, pokud by ho podal, je postizen, protest musi byt uznan a zavod zrusen. Pripada mi ale, ze v tuto chvili doslo k situaci, kdy sami postizeni zavodnici proste nechteli aby byl zavod zrusen. Postizeni byli jen a jen oni ameli podle meho nazoru moralni pravo se rozhodnout, zda zavod "zrusi" ci nikoliv. Toto pak mohl udelat i hlavni rozhodci. Nemyslim, ze by k tomu musela byt prizvana Jury. Ta dle meho nazoru slouzi k reseni situaci v pripade protestu. Navic v ni mohli byt zavodnici, kteri by teoreticky mohli profitpvat ze zruseni a pripadneho znovukonani zavodu. To myslim ale obecne. V praxi by to zrejme znamenalo, ze se pro rok 2005 tituly neudeli....
Abych pravdu rekl, tak moc nechapu smysl tohoto clanku. Tim, ze by se zavod zrusil rozhodne neprilakame na start vice zavodniku nebo vice sponzoru. A taky si myslim, ze je nesmysl, ze by media nebo sponzori sledovali dodrzovani pravidel v MTBO. Poradatele (potazmo komise MTBO) by se spise mela zamyslet nad prezentaci zavodu navenek. Vyhlaseni vitezu stylem "postavit na zem pred lavicky, na kterych zrovna obedva par zavodniku" je fakt ostuda. Obdobne taky shormazdiste ve vesnici, kde stoji auta za sebou a vpodstate neexistuje zadne "centrum" zavodu. Bez ohledu na to, ze jinak treba poradatele udelaji super zavody. Zarnym prikladem budiz zavod v Novem Boru pod taktovkou Bazi. Za sebe mohu rict, ze tuto tranku zavodu se snazim v pripade poradani taky nezanedbavat. Zavody nejsou jen trate, mapa a spravne kontroly na spravnem miste. A vubec nemam na mysli tanecni zabavu, ale shromazdiste, dustojnou prezentaci Ceskeho poharu atd... Je na poradatele nejaky metr? Obavam se, ze v dobe mizernych dotaci na zavod ne.
mishka |
Re: Re: chybějící kontrola - co na to Lenhart?
Jakozto postizena mam tez pocit se vyjadrit (... se vzdy ozve).
Radek mel situaci v lese, vzniklou absenci kontroly, z prvni ruky od pani domaci, ale ja tam byla taky a "nekolika minutovym hledanim" bych to nezvala (i kdyz jsem vlastne prijela posledni), i kdyz na druhou stranu dobra vymluva proc jsem jela blbe ;-)
Ale chci reagovat spise na Alduv komentar. Mas pravdu ze pri MTBO lze obvykle jednoduseji poznat zda jsi spravne ci nikoliv nez pri OB, ale neni cesta jako cesta... Je i pravda ze zavodnici maji jakasi i moralni prava, ale spis na nazor nez na rozhodovani jelikoz to jsou vzdy rozhodci nebo Jury kdo muze zavod zrusit oficialne. Potencialni zaujatos Jury hrozi vzdy a s tim proste nic neudelas!
Take je mi lito ze nechapes smysl clanku, ja myslim ze je spravne ze nekdo vzniklou situaci komentoval. Radek rozhodne timto nechtel navodit nejakou napjatou atmosferu ci snad dosahnout zruseni zavodu, ale jak sam pise pouze rozvest diskusi na dane tema. Coz se celkem dari ;-) A kdyz nic jineho tak si to poradatele (i z jinych oddilu) budou nejaky cas pamatovat a snazit se potencialnich obdobnych problemu vyvarovat.
A uz jen na zaver, o medialni prezentaci MTBO mas sice peknou predstavu, ale... Jo, a sponzori ci media sami od sebe rozhodne dodrzovani pravidel sledovat nebudou, ale v momente kdy se to zacne nekde rozmazavat tak se toho radi chytnou!
alda |
Re: Re: chybějící kontrola - co na to Lenhart?
Jeste dodatek. Nerad bych, aby predesly prispevek vyznel jako, ze "pravidla se nemusi dorzovat" a nebo ze "chybejici kontrola nevadi" (jak se mi snazi nekteri podsouvat). Z clanku ale nevyplyva, ze by pravidla byla nejak porusena, ne (tedy, kdyz pominu to, ze kontoly maji byt v lese tam kde maji byt)? Spise se dle meho nazoru licituje o tom, zda bylo "moralne v poradku" to, jak se vyresila chybejici kontrola. Nemyslim, ze je potreba tepat poradatele. Urcite to neudelali schvalne ;-) A reseni bylo dle meho nazoru taky spravne a zdravy rozum zvitezil nad lzi a nenavisti....
KLádin |
Re: chybějící kontrola - co na to KLádin
No, pamatuju před dvouma rokama v Plzni bylo klasifikováno 17 závodníků HE...

Ale k tématu: osobně jsem zastáncem principu, že zrušení závodu je naprosto krajní variantou a že by se měly zvážit všechny možnosti. V tomto případě si tedy myslím, že by zrušení závodu opravdu ničemu nepomohlo. Děláme to všichni přeci především pro radost a ne pro vavříny...

Pokud jde o samotný fakt chybějící kontroly, tak řešením by bylo, tak jako se to dělá na klasických OB, štítkování. Kdyby stavitel nebyl líný, a pár dnů před závodem si objel všechny kontroly se štítkama, tak by pak závodníci přijeli na kotrolu, uviděli lístek s kódem a bylo by jim všechno jasný.

PS: to že Lenhart balí závod kvůli chybějící kontrole je jeho problém. Já osobně nevzdávám téměř za žádných okolností, natož pak kvůli takové hlouposti...
Smíšek |
Jsem rád, že Radek napsal tento článek. Samozřejmě je to problém. Na druhou stranu jsem rád, že se to vyřešilo tímto způsobem. Pokud se dámy shodly, že závod rušit nechtějí, bylo správné ho nerušit (to je můj názor). Určitě se ale tento fakt projeví v hodnocení závodu a výši finanční dotace. Není pravda, že se kvalita pořadatelů nehodnotí. Je tedy fakt, že příspěvky nejsou nic extra, ale jsou (v řádech tisícikorun). Problém štafety a účast závodníků. Považuji štafety za jedno z nejprestižnějších mistrovství, jeho rušení nepřipadá v úvahu. Nápad se sprintem (RaMach) jsme již letos probírali a jsem pro. I z toho důvodu, že od příštího roku bude, možná, sprint součástí MS.
alda |
Re:
Domnivam se, ze poradateli je uplne putna jestli dostane dotaci 1500 nebo 2000 nebo 3000. Pokud jsou rozdily jine, tak me oprav ;-)
SMíšek |
Re: Re:
Dotace vloni: nejvíc (za mistrovství) BOR - 3983 Kč, nejméně (za mistrovství) XBM - 2970 Kč. Rozdíl opravdu není velký, ale vy, ani nikdo ostatní, neměl zásadní problém. Celková dotace BOR za víkend byla skoro 8000 Kč. Souhlasím, že to pořadatele nevytrhne, ale hodí se. Určitě ale při pořádání namyslím na to, jakou dostanu dotaci. Dělám to, kromě nějakých těch peněz, pro dobrý pocit a aby závodníci příště zase rádi přijeli.
kristina |
I já přidám svůj názor. Je moc dobře, že se tento problém "řeší". V pořádku mi to rozhodně nepřipadá, i když samozřejmě jakožto členka postižené a zároveň vítězné štafety jsem ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo. Chybějící kontrola je podle mě tou nejhorší pořadatelskou chybou (spolu se špatně postavenou kontrolou), jaká se může vyskytnout. I když pořádat štafety musí být hodně náročné, veškerá snaha pořadatelů jakéhokoli závodu by měla v první řadě směřovat ke správnému postavení kontrol. V opačném případě je na dvě věci pěkné shromaždiště, Aldo. A ke slabé účasti na štafetách: souběžný závod WRE na Slovensku na to neměl, Ramachu, pražádný vliv, v sobotu tam z Čechů nikdo nestartoval. Nerozumím tomu, proč bikerům štafety nepřipadají tak prestižní, když se podívám na OB nebo LOB. Nápad s odpoledním sprintem je dobrý, ještě mě napadlo dát druhý den taky mistrovství, i když asi ne na dlouhé trati.
v poradku? |
alda
Jak jste proboha prisli na to, ze si myslim, ze je lepsi mit dobre shomazdiste a na kontrolach v lese uz nezalezi?
Milánek |
chybějící kontrola
Ahoj,
už se nehádejte, oni si to v pořadatelském oddíle už určitě pěkně vyříkali. Všichni sme při pořádání udělali nějaké chybky. Poučme se z tohto a stavme kontroly raději o něco dřív, a snažme se závody pořádat zodpovědně. Také se domnívám, že rušit závod není třeba.
Čau Milan - JES.
Kamenac |
Pravda vítězí
To je moc hezká diskuze, protože všichni mají pravdu a přitom skoro každý má jiný názor. To je příklad toho, jaky nesmysl nám vlaje na hradě.
Jen několik neuspořádaných poznámek:
1. Také jsem byl dlouho zastáncem toho, že pravidla jsou od toho, aby se dodržovala. Jenže on se celý život pravidly popsat nedá, tak musí nastoupit "Zdravý rozum" To jsem pochopil zejména tehdy, když jsem viděl, jak vypadají podobné akce jinde, zejména na západ od nás.
2. Zdeněk Lenhart svůj názor psal trochu v jiné době a v jiné situaci, kdy sport byl politikum, i když si to sami aktéři neuvědomovali. Víceméně podle hesla "Není důležité zúčastnit se ale zvítězit"
3. Na této diskuzi se nic nemění, jestliže kontrola nebyla postavena nebo byla ukradena.
4. Pokud někdo vyžaduje po pořadatelích profesionální výkon bez chyby, měl by se také zamyslet, nakolik je profesionální vlastní výkon a příprava jako závodníka. Nám dojem, že v tomto směru pořadatelé až na výjimky vedou. Ta výjimka je např. Pells, kteří jsou mnohem lepší závodníci, než stavba tratí, kterou předvedli na posledním Baldovci.

Jak je z výše uvedeného vidět, přikláním se k provedenému řešení. Tím ovšem nechci tvrdit, že se pravidla nemají dodržovat. Řekl bych, že pravidla se mají používat, nikoliv zneužívat. A hranici mezi tím by měl stanovit rozum. Protože přece jde nám všem o dobrou zábavu (aspoň doufám).
Spíš než protesty a tresty bych navrhoval semináře a diskuze pořadatelů a i závodníků, nejlépe při nějakých závodech večer, vždy na nějaké téma. Myslím, že za tu jednu nebo dvě hodiny vynechání pařby to stojí.
Kamenáč
Vankista` |
to Kamenac
No vzdyt na te vlajce taky bylo puvodne neco jineho, ze.
Nicmene rad bych podtrhnul kamenacovu ideu zapojit "zdravy rozum". Toho se obecne pouziva docela malo. Asi by podobne pripady nemely byt pouze na rozhodnuti postizenych zavodniku, ale nejake oficialni "pouceni z kriz. vyvoje" by vzdy melo nasledovat at uz usty jury nebo komise MTBO. Ciste pro jasne pojmenovani problemu. Melo by predevsim jit o pouceni pro priste. Ostatne o nejakem skoleni ve stavbe trati ap. byla tusim rec i na schuzce komise, alespon jak se ke mne doneslo k vedlejsimu stolu:-).
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru