MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Mapové tréninky vhodné pro MTBO

Hodně se v přípravě mluví o mapové teorii a tréninku paměti. Připravil jsem metodický materiál ve formě zábavných hříček pro tento trénink vycházející z níže uvedených cvičení.
1. Trénink pro rychlou orientaci v mapě

Kruhový posilovací nebo intervalový běžecký trénink (možno i fartlek s občasnými přestávkami), v pauze (cca 20´´) najít a zaškrtat v mapě všechny krmelce, posedy, jámy, vývraty a podobné objekty. Co pauza, to pouze jeden druh objektů. Po tréninku si v klidu prohlédnout, čeho sis v časovém stresu během pauzy nevšimnul.

2. Trénink mapové paměti a rychlé orientace v mapě

Opět nějaký fyzický trénink kombinovaný s mapou. V první pauze si pamatovat přesné vymezení výstřižku mapy nalepeného na papírové kartě, v pauze následující zakreslení hranic tohoto výstřižku do celé mapy.

3. Trénink volby nejkratšího postupu

Na síti stop (cest) hledat v pauze nejkratší postup mezi 2 kontrolami bez ohledu na jeho obtížnost. Po tréninku proměřit možné varianty kurvítkem.

Náročnější obdobou je scorelauf na takové mapě.

4. Trénink mapové paměti - linie

Opět nějaký fyzický trénink s pauzami vyplněnými střídavým pamatováním a zakreslováním do čisté mapy. V první pauze je třeba si zapamatovat linii zakreslenou v mapě a v následující ji pak zakreslit do své čisté mapy. Užitečné je najít si nějaká zjednodušení (dvakrát levá, pak doprava; furt rovně až za hustník zleva, až na kopeček atd.). Nebo si to prostě obtisknout do paměti. Záleží, jaký máš typ paměti, co ti nejvíce vyhovuje.

5. Trénink mapové paměti a volby postupu

Opět fyzický trénink s pauzami. V první pauze si musíš zapamatovat, jak bys jel vybraný postup (nemusí to být vůbec nic těžkého na volbu, jde o to určit si jasné orientační prvky, které by jsi sledoval při postupu, a ty si pamatovat). V následující pauze pak na čistý papír (druhou stranu mapy) kreslíš onen postup, resp. jeho nejdůležitější prvky (300 m je křižovatka, pak kousek malá cesta zprava, zatáčka doleva, vpravo hustník, 100 m za ním odbočka průseku doprava a tam je kontrola). Zkoušej si všímat všech možných orientačních bodů - el. vedení, změna v terénu, paseky, hustníky, potoky přes cestu atd.


Tréninky jsou postaveny od těch základních až po ty nejnáročnější a pro MTBO i nejdůležitější. Takhle nějak, jak uvádím v posledním 5. tréninku, bys měl uvažovat i při závodě. Je celkem jedno, jestli budeš tyto tréninky (spíš mapové hrátky) zkoušet při posilování, nebo si vezmeš s sebou na běhání či na kolo. Obvykle se to dělá v tělocvičně při kruhovém tréninku, ale důležité je především to, abys byl trochu zadýchaný a musel si potřebné informace pamatovat i při fyzické zátěži. Pauzy si urči v jednotlivých případech sám. Jde o to, abys byl v určitém časovém presu a nekoukal do mapy 2 minuty (to si v lese taky mockrát nedovolíš). Obvykle to bývá tak 20 - 30´´, u něčeho náročnějšího může být i trochu víc.

Taky je dobré se občas vrátit k nějakým starým mapám a absolvovaným závodům. Připomenout si, jak jsi to tehdy jel, jak bys to jel dnes, co byla hloupost a co jsi naopak udělal dobře.

| Zobrazeno 6940x | Trénink | Kamil -Kejmil- Arnošt
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru