MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Juniorská reprezentace 2013

V roce 2013 se junior-tým opět po dlouhé době poněkud rozrostl příchodem řady nováčků do Výběru dorostu. Došlo ale i k oslabení týmu – odchodem Kryštofa do dospělých (o 2 roky dříve než by odpovídalo jeho věku). No ale někdo už s tím seniorským zlatem musel pohnout :o). I přes tento lehký handicap lze ovšem sezónu 2013 prohlásit za velice úspěšnou a na mezinárodní scéně jsme se rozhodně neztratili (6 medailí z JMS, 13 medailí z EP).


A co že konkrétně všechno juniorský tým v průběhu roku absolvoval?

Úvodní reprezentační sraz, 14.-16.12.2012, Bedřichov

Už tradičně byl Úvodní reprezentační sraz lyžařský a v Bedřichově. Na programu byl objemový lyžařský trénink, seznamování s nováčky, utužování týmu a předávání informací o nadcházející sezóně (závody, soustředění, nominace, rozpočet..).  - fotografie

Silniční objemové soustředění, 15.-24.3.2013, Toskánsko (Itálie)

I letos vyrazili někteří junioři ve spolupráci s rozsáhlou skupinou dalších bikerů nahánět kilometry na jih a opět do prověřeného Scarlina (Toskánsko). Odjezd v pátek 15.3. na noc, 1200km z Prahy na jih, ranní příjezd na místo (rozsáhlý apartmánový komplex Casa In Maremma, Scarlino), lehká chrupka, lehké rozjetí. V následujících dnech hromady silničních kilometrů, švihy v kopcích i rovinách, regenerace v sirných lázních, slunečno i zataženo a deštivo a v neděli 24.3. v časných ranních hodinách celodenní návrat zpět.  - fotografie

Velikonoční MTBO Camp, 28.-31.3.2013, Sohnland (Německo)

Rozkaz zněl jasně – mapový kemp pořádaný německými bajkery hned za českou hranicí, 2 mapové tréninky denně. Počasí s námi ale zřejmě mělo jiné plány a tak bezprostředně před soustředěním napadlo v prostoru cca 20cm sněhu. Němečtí pořadatelé ani čeští junioři (na rozdíl od seniorského týmu ;o) ovšem nevyměkli a nakonec z toho bylo docela pěkné soustředění s řadou mapových tréninků.  - článek

Zátěžové testy, 4.4.2013, CASRI Praha

Tentokrát jsme z časových důvodů absolvovali zátěžové testy v laboratoři CASRI v Praze až po soustředění na jihu a po Velikonočním mapovém soustředění.  - fotografie

Mapové soustředění, 19.-21.4.2013, Plzeň

Mapové soustředění, které pro juniory i seniory připravili bajkeři z KOS Slavia Plzeň. 2 mapové tréninky denně na mapách v okolí Plzně.  - článek

EVROPSKÝ POHÁR 2013, 15.-23.6.2013 Krasnobród (Polsko)

Evropský pohár juniorů a dorostu se konal v polském městečku Krasnobród a bohužel byl uspořádán dle očekávání – tzn. velmi špatně.
Pro dorostence je Evropský pohár vrcholem sezóny. Od roku 2015 (Portugalsko) bude navíc nahrazen každoročním oficiálním Mistrovstvím Evropy dorostu. Pro juniory se jedná v podstatě o jedinou možnost mezinárodního srovnání před Juniorským MS.
Letošní Evropský pohár byl obsazen více než kvalitně závodníky z třinácti evropských zemí. V nabité konkurenci se přesto naši reprezentanti neztratili.  - fotografie

Sprint, Krasnobród, pondělí 17.6.

Částečně lesní a částečně městský sprint přímo v oblasti Event centra jako náhradního prostoru za původně plánovaný městský sprint ve městě Zamość. Ten byl z důvodu naprosto diletantské organizace na poslední chvíli přeložen a kvalita náhradního závodu odpovídala tomu, že byl připraven přes noc.
Nicméně našim závodníkům se dařilo – Vojtěch Ludvík a Ewa Haltof bronz, Veronika Kubínová a Kateřina Nováková čtvrtá místa.

Middle, Stary Zamość, úterý 18.6.

Middle byl uspořádán v terénu pro vrcholovou akci poměrně nevhodném – změť teček (nepřesně zmapovaných) v ošklivém lese a s naprosto zoufalým „zázemím". Přesto se našim závodníkům opět dařilo – Veronika Kubínová a Ewa Haltof stříbro, Kateřina Nováková a Vojtěch Ludvík bronz.

Štafety, Jacnia, středa 19.6.

Centrum závodu tentokrát skutečně na úrovni. Problémem byla pouze ručně překreslovaná sběrka na již natisklých mapách, kdy pořadatelé až den před startem zjistili, že cílová louka není louka, ale pole.
Vzhledem ke složení našeho týmu, bylo možné postavit pouze juniorské štafety, kdy juniorky Kateřinu Novákovou a Ewu Haltof doplnila dorostenka Veronika Kubínová a juniora Vojtěcha Ludvíka doplnili dorostenci Michael Német a Matyáš Ludvík. I přes velice nízký věkový průměr našich štafet obě odvedly naprosto perfektní výkony.
Štafeta juniorek měla naprosto jednoznačný průběh – všechny tři předvedly nejrychlejší časy na svých úsecích a zcela nekompromisně zvítězily způsobem start-cíl.
Stejně tak Michael Német přivezl z prvního úseku naši štafetu na vedoucí pozici. Teprve patnáctiletý Matyáš Ludvík sice na druhém úseku něco ztratil, přesto předával na 2.místě 5minut za vedoucí štafetou Francie a cca 1minutu před průběžně třetím Ruskem. Vojtěch Ludvík předvedl nejrychlejší čas svého úseku a na letos excelentně závodícího Cedrica Beilla stáhnul 2minuty a o další minutu navýšil náskok na štafetu Ruska.

Long, Krasnobród, pátek 21.6.

Long s hromadným startem a systémem one-man-relay opět přímo v terénu okolo Event centra. Na volby poměrně nekomplikovaná trať. Vzhledem ke kvalitní fyzické připravenosti českých závodníků to byl náš nejúspěšnější závod: 3 zlaté medaile ze čtyř možných (Veronika Kubínová, Ewa Haltof a Vojtěch Ludvík). Ewu Haltof navíc jistila 2.místem Kateřina Nováková.

Smíšené štafety, Krasnobród, sobota 22.6.

Již třetí závod v témže prostoru – okolí Event centra.
Dorostenecká dvojice Veronika Kubínová – Michael Német v prvním kole začala opatrněji pátým místem. V druhém kole se Veronika Kubínová dostala na čelo závodu a Michael Német cca minutový náskok na štafetu Ruska udržel.
Juniorská dvojice Ewa Haltof – Vojtěch Ludvík se od prvního úseku držela v čele závodu (s výjimkou 2.úseku, kdy ovšem Vojtěch Ludvík předával v kontaktu s vedoucí štafetou Švédska) a jako první i dorazila do cíle. Následně však byla diskvalifikována – Vojtěch Ludvík jel závěrečný úsek za uzlovou kontrolou v obráceném směru.

Přípravné soustředění na JMS, 11.-17.8.2013, Doksy

Protože o prázdninách před Juniorským MS mnoho závodů není, vyrazil juniorský tým ze závodů v Bruntále na mapové soustředění do Doks potrénovat na mapy z MTBO 4-denních 2012 (VLI). Ubytování na Poslově mlýně, řada mapových tréninků i tréninků čistě cyklistických a řada tréninků techniky ražení.  - článek a video

JUNIORSKÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA 2013, 24.8.-1.9.2013 Rakvere (Estonsko)

Juniorské mistrovství světa 2013 se konalo společně se seniorským MS v estonském kraji Lane Viru s centrem v městě Rakvere.
Letošní mistrovství světa lze bez nadsázky označit za skvěle zorganizované ať z hlediska závodníků, tak z hlediska diváků a propagace MTBO (GPS tracking, radiové kontroly, online TV, online výsledky atd.). Po loňském skvěle uspořádaném MS v Maďarsku se Estonsku podařilo udržet nasazenou laťku.
Skvěle si ve všech závodech počínal především Vojtěch Ludvík ziskem dvou individuálních medailí (stříbrné a bronzové), kdy se o další stříbrnou ze sprintu připravil průjezdem zakázaného prostoru – stejně jako více než třetina startovního pole. Excelentní výsledky odváděla i Kateřina Nováková (bronzová z longu, stříbrná ze štafet a bramborová z middlu) a ve velkém stylu se předvedla při své premiérové účasti na JMS dorostenka Veronika Kubínová (bronz ze sprintu, stříbrná ze štafet). Svou stříbrnou medailí z longu přispěl do juniorské sbírky i Tomáš Staněk.
Na Juniorské MS se kromě Veroniky Kubínové nominoval ještě další dorostenec Michael Német a způsobem, který naprosto nevyžaduje další komentář, další z českých juniorů Kryštof Bogar působil ve službách seniorského týmu (2 zlaté).  - fotografie

Sprint, Tapa, úterý 27.8.

Městský sprint v městečku Tapa – městská zástavba a příměstský terén se značně hustou sítí cest a pěšinek, převážně rovina a rychlý povrch a z toho vyplývající obtížná orientace ve velmi vysoké rychlosti.
Značný počet závodníků v juniorských i dospělých kategoriích byl diskvalifikován na základě hlášení traťových komisařů za průjezd zakázaným prostorem. Umístění zakázaného prostoru nevyznačeného v terénu bylo problematické, nicméně porušení pravidel ze strany závodníků v tomto případě bylo neoddiskutovatelné.
Nejlépe z našich si vedla při svém premiérovém závodě na JMS věkem ještě dorostenka Veronika Kubínová ziskem bronzu. Všichni tři naši junioři (stejně jako 17 dalších závodníků v M20) byli diskvalifikováni za průjezd zakázaným prostorem. Vojtěch Ludvík se tak připravil o stříbrnou medaili.

Middle, Mõedaka, středa 28.8.

Middle byl uspořádán v terénech sportovního střediska Mõedaka. Tentokrát se jednalo o lesní terén se sítí lyžařských tratí a tratí pro motokros.
Vojtěch Ludvík tentokrát již nezaváhal a vybojoval stříbrnou medaili. Ještě na 13.kontrole poměrně přesvědčivě vedl, ale o zlato se připravil dvěma chybami v druhé polovině trati.
V kategorii juniorek předvedla naprosto bezkonkurenční výkon ruska Svetlana Poverina a ostatní závodnice tak bojovaly až o další umístění. Precizní vyrovnaný výkon odvedla Kateřina Nováková – čtvrtá.

Štafety, Rakvere, pátek 30.8.

Centrum závodu bylo situováno na prostranství u Event centra přímo v Rakvere. Mapově značně náročné tratě byly postaveny v příměstském lese a otevřených prostranstvích s místy extrémně komplikovanou sítí cest a cestiček a opět částečně na lyžařských tratích.
Ewa Haltof se na trati dopustila chyby a přivezla štafetu na 5.místě se ztrátou na vedoucí štafetu Ruska. Veronika Kubínová nejrychlejším časem na svém úseku (a druhým nejrychlejším celkově) naši štafetu opět vrátila do hry a předávala na druhém místě Kateřině Novákové. Ta opět předvedla klidný vyrovnaný výkon a i v ostré konkurenci posledních úseků stříbrnou medaili bez problémů uhájila.
Podobný začátek měla i štafeta juniorů. Michael Német se na trati dopustil řady chyb a předával na 14.místě. Vojtěch Ludvík na druhém úseku zahájil stíhací jízdu nejrychlejším časem na svém úseku (a druhým nejrychlejším celkově) a vytáhl naši štafetu na 11.místo. Tomáš Staněk na posledním úseku předvedl, že štafety mu jdou a i přes pár zaváhání přespurtoval šest štafet. Štafeta Finska byla navíc na třetím úseku diskvalifikována za špatné ražení, takže přes velmi špatný začátek Česká republika nakonec skončila na pěkném 4.místě.

Long, Valgehobusemäe, sobota 31.8.

Long byl pro český juniorský tým bezkonkurenčně nejúspěšnějším závodem. Závod probíhal v lyžařském středisku Valgehobusemäe na lyžařských tratích v typicky estonském terénu – zalesněném, středně kopcovatém, místy s krátkými ostrými stojkami a s výrazně bažinatým pozadím.
Tomáš Staněk na longu uplatnil svoji fyzickou připravenost a v podstatě od startu do cíle se pohyboval na medailových pozicích. Nakonec vybojoval svoji první individuální medaili z JMS a to rovnou stříbrnou. Bezchybný výkon odvedl i Vojtěch Ludvík. Přestože se po většinu trati pohyboval na šesté pozici, v závěrečném okruhu za diváckou kontrolou dokázal ještě zrychlit a zařadil se na stupně vítězů hned za Tomáše Staňka.
Skvělý výkon opět odvedla i Kateřina Nováková. Hned v úvodu trati se probojovala na třetí místo a naprosto s přehledem se na něm držela až do cíle. Vyjela si tak svoji první individuální medaili z JMS.

Závěrem

Děkuji všem reprezentantům za odvedenou práci a uvidíme se na Úvodním srazu 2014 (13.-15.12.2013, Bedřichov).

| Zobrazeno 5081x | Reprezentace | Petr -Meloun- Lukavec

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Ivana A. |
Poděkování

Pěkné zhodnocení úspěšné sezony...


Poděkování patří nejen šikovným MTBO juniorům, ale taky trenérovi a jeho asistentce ;-) ,kteří to s mladejma nadějnejma ,,puberťákama,, umí. Jsou všichni bezva partou a to bývá polovina úspěchu...


Takže poděkování do ,,Melounova,, :-) ,děláte to dobře.

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Přijmout vše Odmítnout vše Přizpůsobit volby
Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru