MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

GPS tracking při Českém poháru MTBO povolen

Vloni jsme za světem trochu zaostali a povinnost pevného spojení čipu s kolem jsme v pravidlech zrušili oficiálně až pro tento rok.

Letos bude český pohár naopak progresivnější. Na rozdíl od mezinárodních pravidel je totiž povoleno používat GPS pasivně pro záznam tratě, bez ohledu na typ zařízení. Na tomto výkladu stávajících pravidel MTBO se dohodlo vedení sekce MTBO.

Mezinárodní pravidla MTBO pro rok 2014 povolují používat během závodu GPS zařzení, pokud nemá mapový displej, nebo displej ukazující záznam trasy (breadcrump display). Díky tomu je možné používat celou řadu moderních sportovních hodinek. Bohužel, ty mezi cyklisty nejvíce rozšířené např. Garmin 500, 510, 910 i celá řada dalších, povoleny nejsou. Stejně tak jsou zakázana asi nejrošířenější GPS zařízení vůbec - mobilní telefony.

Na druhou stranu je dnes mezi cyklisty naprosto normální záznam GPS při tréninku používat. A virtuální závody v aplikacích jako Strava či Endomondo jsou pro řadu lidí dalším zdrojem zábavy a motivace.

Domácí pravidla MTBO o GPS mluví ve dvou bodech:

Fair Play :5.1.: Všichni účastníci sportovní akce se musí chovat poctivě a čestně. Závodníci se musí respektovat navzájem, respektovat pořadatele, diváky a místní obyvatele. Žádný
účastník sportovní akce se nesmí snažit ovlivňovat výsledky závodů. Získávání nespravedlivých výhod, stejně jako pomoc při jízdě či navádění na trati, nejsou povoleny, a to ani technickými prostředky (mobilní telefony, GPS ...) ani žádným jiným způsobem.

a Technické pomůcky 16.3.:

Jedinými technickými pomůckami, které může závodník během závodu používat, jsou:

...
Pasivní GPS přístroj, který je při závodě pouze vezen, avšak nelze jej aktivně používat.
...

Komise MTBO se shodla na tom, že GPS zařízení, které závodník veze sebou, ale během závodu ho aktivně nepoužívá není v rozporu s těmito pravidly. Telefon v kapse dresu, hodinky na řidítkách atd. jsou tedy v pořádku, pokud je necháte jen pasivně zaznamenávat kudy zrovna jedete.

Ono by aktivní použít ani nedávalo moc smysl. V MTBO nemá GPS zdaleka takovou zneužitelnost jako u běžců. Biker musí sledovat cesty a šipka která mu ukazuje přímý směr na určitý bod, který předtím navštívil mu příliš nepomůže.

Náš sport je hodně o fair play a sebekontrole závodníků. Věříme, že stejně jako v loňském roce nebyl hlášen jediný problém s novým pravidlem o čipu a kole, nebudeme ani letos v lese potkávat lidi sledující střed displeje svých mobilních telefonů či GPS navigací. A stejně tak jako po svém závodě nikomu z teprve startujících neukazujete na staré mapě, kde jsou kontroly vaší tratě, nebudete ukazovat ani ten záznam že?

| Zobrazeno 3463x | Hardware | Jirka -Albert- Vraný
Související články: Metodika
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru